Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Doporučená multimediální centra: prosinec 2015

22.12.2015, Jakub Doležal, návod
Co nového se tento měsíc událo v oblasti multimediálních center? Jak to tak vypadá, výrobci nepřestávají přicházet s novými modely, které mezi sebou soutěží o Vaši přízeň. A jaké produkty Vám teď můžeme doporučit?
Vybrat správný přehrávač filmů a muziky není jednoduché, tyto miniaturní počítače totiž musí splnit několik požadavků. Jde hlavně o výkon, ovladatelnost a podporu multimédií. Přitom se stále setkáváme s IR ovladači, nedotaženými firmwary, či nepodporou některých formátů, kontejnerů a kodeků. Na tyto aspekty se snažíme zaměřit v našich recenzích.

Propracovanost prostředí přehrávače je popsána v kapitole „Menu a ovládání“. Ukazatel výkonu hledejte v kapitole „Nastavení a testy“ u videoukázek s vysokým datovým tokem v tabulce "Benchmark". Stejná kapitola napoví i o podpoře formátů, včetně schopnosti přehrát nastupující 4K video.



Nejdříve si připomeneme novinky a události minulých týdnů, o kterých jsme se zmínili v aktualitách. Následuje přehled recenzí a článků s tématikou multimediálních center a nakonec se dostaneme k námi doporučeným modelům.


Novinky a zajímavé události:

Zobrazit zajímavosti z minulých měsíců
Listopad 2015 novinky:
Říjen 2015 novinky:
Září 2015 novinky:
Září 2015 články a recenze:
Srpen 2015:
Červenec 2015:
Červen 2015:
Květen 2015:
Duben 2015:
Březen 2015:
Únor 2015:
Leden 2015:





Doporučená multimediální centra


Raspberry Pi2 – nový král lowendu


Pokud nás sledujete delší dobu, pak víte, že většina posledních recenzí multimediálních center si neodnesla dobré hodnocení. Výrobci sice používají nejmodernější hardware, ale jejich software je často tragicky pomalý, plný chyb a ani podpora kodeků na tom není nejlépe.



Naštěstí zde máme náplast za všechny ty nepovedené modely v podobě Raspberry Pi2. Původně vývojářská deska s nepříliš silnou výbavu se v kombinaci s OpenELEC stává naprosto dokonalým multimediálním centrem pro běžného uživatele a přitom stojí v setu okolo 1500 Kč.

Navíc zde máme obří komunitu uživatelů, takže se do budoucna není nutné obávat brzkého ukončení podpory, nebo dlouhodobě neřešených chyb. Raspberry Pi2 si odnáší naše nejvyšší ocenění a pokud by se nějakým zázrakem podařilo rozchodit 4K video, je to jasně nejlepší HTPC všech dob.
 


MINIX NEO Z64, Mele Mini PC PCG03 a další


Naše únorové doporučení se bude týkat modelů od společnosti Minix. Gigant Intel se konečně probudil ze zimního spánku a ve spolupráci s ostatními výrobci začínají do obchodů proudit malé, úsporné, avšak poměrně výkonné počítače, které lze snadno přetvořit v multimediální stroje. Základem je většinou 4jádrový procesor Intel Atom řady Z ve spojení s Intel HD Graphics (generace Ivy Bridge) a operační paměť nabízí slušné 2 GB DDR3L.





Zbytek výbavy čítá vše podstatné, tedy Ethernet., Wi-Fi nebo Bluetooth, nezapomnělo se ani na HDMI, USB porty či integrovanou vnitřní paměť, avšak zde je nutné počítat s tím, že bude horkotěžko stačit na operační systém a aplikace. Nicméně právě operační systém je hlavním tahákem tohoto řešení, neboť jsou předinstalované Windows 8.1 Bing edice a tím pádem máte k dispozici "dospělý" systém, který si doplníte o kodeky a přehrávač dle svého gusta.





Odpadá tedy závilost na vývojářích výrobce a za trochu času navíc stráveného nastavováním, získáte univerzální řešení do každé situace, které se kromě filmů a audia nezalekne ani plnohodnotného surfování na internetu. Cena těchto krabiček se pohybuje okolo 5000 Kč, což je přibližně stejná cenová hladina, za kterou pořídíte dobře vybavené multimediální centrum. Vzájemný rozdíl bude především v podpoře 4K na straně již hotový multimediálních center, ale kolik z vás má doma 4K televizor a dostatek obsahu ve vysokém rozlišení?
 
 
 

Minix Neo X8-H Plus: dobře pojatý Android


Novinka od nepříliš známého výrobce do redakce zatím nedorazila, nicméně pozitivní recenze a reakce uživatelů napříč internetem naznačují, že byste tento model při výběru moderního multimediálního centra neměli vynechat. Co vlastně Minix Neo X8-H Plus nabízí a v čem vyniká?




Minix NEO X8-H Plus si troufne i na 4K video


Základem přístroje nový čipset Amlogic S802-H, neboli kombinace 4jádrového procesoru Cortex-A9, osmijádrové grafiky Mali 450 a operační paměti DDR3 s kapacitou 2 GB. Jistě již tušíte, že si tato sestava kromě tradičního FullHD rozlišení troufne i na 4K. Model Plus navíc nabízí hardwarovou akceleraci H.265 (HEVC).




Minix NEO X8-H Plus nabídne za menší příplatek podporu H.265 (HEVC)


Výbava dále čítá interní paměť s kapacitou 16 GB, duální Wi-Fi, Bluetooth 4.0 a Ethernet s maximem 1000 Mbps. Systém založený na Androidu 4.4 opatřil výrobce vlastní nadstavbou a dle reakcí uživatelů velmi povedenou a intuitivní. Výkon je díky použitému čipsetu dostačující na majoritu multimediálních úkonů, potěší podpora HDMI-CEC a třešničkou na dortu je automatická aktualizace.

 
 

Změny doporučení v průběhu roku





Další doporučené produkty


Doporučené fotoaparáty


Vybíráte nový fotoaparát? Na Digimanii je testujeme jak na běžícím pásu, na základě čehož každý měsíc přinášíme souhrn s doporučenými modely z jednotlivých kategorií s odkazy na naše vlastní podrobné recenze: www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty

Nejlepší snímky můžete vložit do naší fotogalerie.


Doporučené PC sestavy


Ve světě počítačů se stále objevují novinky, jež mohou zlepšit užitnou hodnotu nebo poměr cena/výkon oproti starším produktům. Každý měsíc tak připravujeme doporučené PC sestavy pro různá nasazení: www.svethardware.cz/doporucene-sestavy


Doporučené skříně


Jelikož PC skříně patří na Světu hardware mezi nejvíce recenzované produkty, přinášíme vám cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není třeba, jelikož zajímavých novinek mnoho není). Ty nejzajímavější se snažíme i podrobně otestovat: www.svethardware.cz/doporucene-skrine