Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Evolveo Android Box Q4 4K: s Androidem na 4K?

25.8.2015, Jakub Doležal, recenze
Android na mobilních telefonech zásadně dospěl a díky své popularitě se dostává i na multimediální centra. Jak si poradí s 4jádrovým procesorem, podporou H.265 a především akcelerací videa v rozlišení 4K? To nám prozradí box od Evolveo.
Kapitoly článku:
  1. Evolveo Android Box Q4 4K: s Androidem na 4K?
  2. Specifikace přístroje
  3. Menu a ovládání
  4. Nastavení a testy
  5. Závěr
Operační systém Android je i ve své poslední verzi stále šitý na míru především mobilním telefonům a tabletům. Výrobci multimediálních center si ho však díky jeho dostupnosti zdarma velmi oblíbili a stále jej zkouší všemožně upravit pro přehrávání videa či hudby. Evolveo to nyní navíc zkouší i s podporou 4K, podaří se mu to? Komu tento výrobce přijde povědomý, tak o se multimediální centra zajímá minimálně od roku 2012. Tehdy se totiž velké popularitě těšila společnost Evolve a její model Infinity TwinCorder HD. Náš redakční test si do dnešního dne přečetlo enormní množství čtenářů a diskuze pod článkem čítá přes neuvěřitelných 500 komentářů. Dosáhnou stejné popularity i nové modely včetně dnes testovaného Android Boxu?



 

Vzhled, zpracování a obsah balení


Tradiční tvar naprosté majority multimediálních krabiček je kvádr černé barvy vyrobený z plastu. Velmi snadno totiž pasuje mezi další elektroniku a nebudí zbytečnou pozornost. Evolveo se z osvědčených parametrů drží pouze plastového materiálu a černé barvy. Jak tedy vybočuje z řady?





Tvar přehrávače je bez špetky ironie či posměchu podobný zvětšenému tradičnímu mýdlu se zaoblenými hranami. Byť se tento popis může zdát nezvyklý, asi nejlépe vystihuje křivky a celkové zahnutí šasi. Pokud jej ale vložíte mezi ostatní Hi-Fi komponenty, může až nepříjemně vyčnívat.

Majorita těla je tvořena z jednoho kusu plastu, avšak v přední části je nasazena poloprůhledná krytka po celé šíři přehrávače. Je za ní ukryto infračervené čidlo přehrávače a také stavová indikační dioda. Tím bychom měli tu stranu za sebou a můžeme se vrhnout na další.





Boky přehrávače stejně jako horní část nenabízí žádný konektor či jinou technologickou vychytávku. O něco lépe je na tom spodní strana, kde se nachází kulatá gumová podložka s poměrně vysokým třením a poněkud schovaný mikrofon zřejmě určený pro hlasové povely.





Zadní strana nabízí veškerou konektorovou výbavu, což je při uložení přehrávače ve stolku trochu nepraktické. Zleva začněme tlačítkem pro restartování přístroje, následuje trojice USB z čehož jedno je OTG, překvapivě se objevuje optický výstup na zvuk, dále zde máme AV out, HDMI výstup, Ethernet a zdířku napájení.





Doby, kdy se po otevření krabice vysypalo na stůl nepřeberné množství příslušenství, jsou už dávno pryč. Evolveo si přesto drží slušně vysokou laťku, neboť přibalilo počeštěný manuál, napájecí adaptér, HDMI kabel a dálkový ovladač. Drobnou kaňkou je tak pouze absence tužkových baterií.





Nepraktickým a zastaralým televizním ovladačům s infračerveným přenosem dat, přibalovaným k multimediálním centrům, jsem přál předčasný důchod již před lety. Bohužel se jich výrobci ne a ne vzdát.





Proto se i dnes v roce 2015 setkávám opět s mojí neoblíbenou diodou v horní části ovladače. Naštěstí Evolveo zapracovalo alespoň u rozložení, které si z tradičního televizního ovladače nevzalo skoro nic. Jak snadno či těžko se ale dnes testovaný model ovládá, si povíme až v dalších kapitolách.





Pro majitele s o něco větším rozpočtem nabízí Evolveo další ovladač, který již komunikuje na modernějším pásmu 2,4 GHz a navíc disponuje klávesnicí. Nastavení domácí sítě, nebo vyhledávání oblíbených videí na YouTube by tak mělo být o mnoho snadnější.





FlyMotion svým rozložením kopíruje klasickou klávesnici, byť Evolveo trochu neprakticky rozdělilo klávesy na dva větší bloky a mezi ně vložilo levý a pravý klik společně s aktivací čidla náklonu. Bylo by vhodnější tyto ovládací prvky umístit stranou a zachovat klávesnici jako takovou vcelku.