Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG staví OLED továrnu za 9 miliard dolarů

9.12.2015, Pavel Zubatý, aktualita
Ještě v srpnu jihokorejský výrobce elektroniky LG ohlásil, že v příštích letech hodlá investovat miliardy dolarů do vývoje a produkce OLED panelů. Příkladem těchto investic je nová továrna, kterou LG postaví při hranicích se Severní Koreou.
OLED obrazovky LG jsou vyráběny v továrně P9 v průmyslové zóně města Paju na severu Jižní Koree. Nedávné navýšení kapacity umožnilo produkci 4K panelů i celkové zlevnění výroby. Tím to ale nekončí. Jihokorejský gigant se rozhodl rozšířit výrobu a postavit novou továrnu 9. generace, jejíž stavba je odhadována na 10 bilionů wonů (necelých 9 miliard dolarů, resp. 220 miliard korun). Továrna ponese označení P10 a bude vyrábět tzv. substráty 9. generace. Znamená to, že továrna bude vyrábět větší panely (příp. více menších panelů na jedné lince) než její předchůdci.





LG v tom vidí historickou investici, která urychlí vývoj trhu se zobrazovací technologií OLED panelů. Továrna podporovaná vládou Jižní Koree se má stát centrem globálního trhu s těmito obrazovkami. Hlavním cílem bude výroba obrazovek s větší úhlopříčkou než 77 palců, což je aktuální maximum. Chybět ale nebude ani výroba ohebných panelů pro chytré hodinky a další přístroje.





Továrna jako taková bude zabírat plochu 382 × 265 metrů s výškou 100 metrů. Masová výroba má být spuštěna v první polovině roku 2018. Další závod bude postaven ve městě Gumi, ale půjde jen o 6. generaci. Výroba bude zaměřena na ohebné OLED panely mobilit a hodinek. Jedním z odběratelů může být společnost Apple, která koncem listopadu ohlásila, že telefony iPhone budou využívat OLED displej. Právě to mohla být pobídka pro LG pro zvýšení investic.





Apple ročně prodá více než 200 milionů telefonů, které by právě mohly využívat technologii organických diod. Podobně tak činí Samsung se svými hi-endovými modely. Masová výroba větších úhlopříček se ale daří jen jeho domácímu konkurentovi. Právě oba korejští giganti by mohli dodávat displeje pro nový iPhone. LG je ostatně největším dodavatelem americké značky, co se LCD displejů pro iPhone týče. Kromě toho LG dodává OLED displeje pro hodinky Apple Watch.

Zdroj: FlatpanelsHD