www.tvfreak.cz
>
>
>
>
>

Konkurence pro H.265 od AOmedia

Konkurence pro H.265 od AOmedia
, , aktualita
Peklo zřejmě zamrzlo, neboť vznikla aliance, která si dala za úkol vytvořit vlastní multimediální formát nezatížený poplatky a patentovými obstrukcemi. Kdo za tímto projektem stojí? Budete rozhodně překvapeni.
K oblíbeným
reklama
Nestává se často, aby se nejsilnější hráči na poli IT semkli jako jeden muž a společně bojovali za lepší zítřky. I tentokrát hrají roli samozřejmě peníze, ale vedlejších efektů pro spotřebitele by mohlo být poměrně dost.Licence na formát H.265 je zpoplatněná a byť se v řádu jednotek zdá částka zanedbatelná, tak u velkých producentů se ve výsledku jedná o poměrně velké sumy. Za každé zařízení je to 0,2 dolaru a strop stanovilo uskupení MPEG LA na 25 milionů dolarů v prvním roce. V případě uskupení HEVC Advance je to 0,5% ze zisku za jakýkoliv H.265 video-stream.

Takové podmínky a neustále se zvyšující ceny (oproti H.264) donutily několik velikánů na IT poli, aby společně vytvořili alianci, jejímž cílem bude vytvořit vlastní formát, který především nebude zatížen poplatky od patentových trollů, což je právě případ H.265 (HEVC).

Mezi zakládajícími členy je Amazon, Cisco, Google, Intel, Mozilla, Netflix a překvapivě také Microsoft, který sám o sobě je tak trochu patentovým trollem v oblasti Androidu.

Benefitů, které by toto uskupení mohlo přinést, je poměrně dost:
  • Podpora tolika velkých firem strhne i ostatní firmy
  • Cena za licenci H.265 by mohla jít strmě dolů
  • Nižší cena zařízení i služeb v oblasti multimédií
  • Nový formát má už nyní slušnou podporu jak HW, tak SW
  • Snadnější implementace otevřeného formátu

Nový formát od “Alliance for Open Media (AOMedia)” určitě nedorazí zítra, nicméně už nyní by mohl vyvolat jisté obavy u současných majitelů licence H.265 a snížit cenu natolik, aby se v budoucnu nevyplácelo přecházet na vznikající konkurenční formát.

Zdroj: aomedia, theregister.co.uk, cnet.com
reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik