Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

QNAP HS-251+: NAS nebo HTPC?

14.11.2015, Jakub Doležal, aktualita
Kombinaci tradičního NASu a multimediálního centra jsme již viděli, ale tentokrát se společnost QNAP rozhodla postavit tuto sestavu v obráceném pořadí. Jak tedy vypadá novinka mířená do obývacího pokoje?
Tradiční NAS je většinou nevzhledný černý box, který po vybalení a konfiguraci okamžitě schováte do technické místnosti, nebo hluboko pod stůl. Výrobce QNAP to však u modelu HS-251+ zkouší obraceným směrem. Vytvořil totiž celkem pohledné multimediální centrum s funkcí síťového uložiště dat.

Na první pohled připomíná HS-251+ tradiční multimediální přehrávače, byť uvnitř je toho mnohem více. Základem je blíže neurčený 4 jádrový Intel Celeron na frekvenci 2.0 GHz doplněný o 2 GB DDR3L, což by mělo bohatě stačit pro souběh síťových služeb a přehrávání videa. Pokud nebude takt stačit, navýší procesor frekvenci jader na 2,42 GHz. To vše při zcela pasivním chlazení.

Grafické jádro výrobce nezmiňuje, ale zcela jistě se jedná o jeden z modelů Intel HD Graphics. Tyto grafické čipy v pouzdře procesoru za poslední roky značně posílily, avšak u řady Celeron nelze čekat ohromující výkon a na akceleraci 4K videa to zřejmě stačit nebude. Pro propojení s televizorem je k dispozici HDMI port.

V oblasti síťových technologií je na tom HS-251+ o mnoho lépe. Z úvodu překvapí dvě pozice na až 3,5“ pevné disky a také dvojice Ethernetů s rychlostí 1000 Mbps. Komu by vnitřní prostor nestačil, může zapojit další 4 externí USB disky, z čehož dva skrze USB 3.0. Pro multimédia přibalí výrobce ovladač, pro síťové záležitosti tradiční webové rozhraní.

NAS s lepší výbavou byl vždy poměrně nákladná záležitost a QNAP HS-251+ to jen potvrzuje, neboť jeho cena činí 11 000 Kč bez pevných disků. Zkušenější uživatelé si za tuto částku jistě sestaví vlastní HTPC včetně disků.

Zdroj: QNAP, storagereview