QNAP HS-251+: NAS nebo HTPC?

QNAP HS-251+: NAS nebo HTPC?
, , aktualita
Kombinaci tradičního NASu a multimediálního centra jsme již viděli, ale tentokrát se společnost QNAP rozhodla postavit tuto sestavu v obráceném pořadí. Jak tedy vypadá novinka mířená do obývacího pokoje?reklama
Tradiční NAS je většinou nevzhledný černý box, který po vybalení a konfiguraci okamžitě schováte do technické místnosti, nebo hluboko pod stůl. Výrobce QNAP to však u modelu HS-251+ zkouší obraceným směrem. Vytvořil totiž celkem pohledné multimediální centrum s funkcí síťového uložiště dat.

Na první pohled připomíná HS-251+ tradiční multimediální přehrávače, byť uvnitř je toho mnohem více. Základem je blíže neurčený 4 jádrový Intel Celeron na frekvenci 2.0 GHz doplněný o 2 GB DDR3L, což by mělo bohatě stačit pro souběh síťových služeb a přehrávání videa. Pokud nebude takt stačit, navýší procesor frekvenci jader na 2,42 GHz. To vše při zcela pasivním chlazení.

Grafické jádro výrobce nezmiňuje, ale zcela jistě se jedná o jeden z modelů Intel HD Graphics. Tyto grafické čipy v pouzdře procesoru za poslední roky značně posílily, avšak u řady Celeron nelze čekat ohromující výkon a na akceleraci 4K videa to zřejmě stačit nebude. Pro propojení s televizorem je k dispozici HDMI port.

V oblasti síťových technologií je na tom HS-251+ o mnoho lépe. Z úvodu překvapí dvě pozice na až 3,5“ pevné disky a také dvojice Ethernetů s rychlostí 1000 Mbps. Komu by vnitřní prostor nestačil, může zapojit další 4 externí USB disky, z čehož dva skrze USB 3.0. Pro multimédia přibalí výrobce ovladač, pro síťové záležitosti tradiční webové rozhraní.

NAS s lepší výbavou byl vždy poměrně nákladná záležitost a QNAP HS-251+ to jen potvrzuje, neboť jeho cena činí 11 000 Kč bez pevných disků. Zkušenější uživatelé si za tuto částku jistě sestaví vlastní HTPC včetně disků.

Zdroj: QNAP, storagereview
Nejnovější články
Raspberry Pi 3: obhájce trůnu? Raspberry Pi 3: obhájce trůnu?
Miniaturní malinový počítač byl původně určen spíše vývojářům, ale všestrannost druhé generace jej vystřelila na trůn mezi nejlevnějšími multimediálními centry. Udrží žezlo i následovník Raspberry Pi 3?
25.7.2017,  recenze, Jakub Doležal,  5 komentářů
LG A7: dostupnější OLED TV bez 4K LG A7: dostupnější OLED TV bez 4K
LG rozšířilo svou letošní nabídku OLED TV o zatím cenově nejdostupnější model. Snížení ceny si ovšem vyžádalo řadu ústupků, televizor tak postrádá například podporu 4K Ultra HD rozlišení nebo HDR.
15.7.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
YouTube přestal fungovat na starších Smart TV YouTube přestal fungovat na starších Smart TV
Google ukončil podporu aplikace YouTube na chytrých televizorech z roku 2012 a starších. Důvodem je přechod z technologie Flash na HTML5. Uživatelům dotčených modelů společnost doporučuje dokoupit Chromecast či podobné zařízení.
14.7.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Samsung Cinema LED, kina dostanou gigantické LED TV místo projektoru Samsung Cinema LED, kina dostanou gigantické LED TV místo projektoru
Projektory jsou součástí kin už hodně přes 100 let a teprve ve 21. století se dočkají náhrady. Samsung totiž prezentoval Cinema LED, obrovský LED displej, který by v kinech měl nahradit tradiční projektor a plátno.
14.7.2017,  aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi uvedlo Mi Laser Projector se 150" obrazem Xiaomi uvedlo Mi Laser Projector se 150" obrazem
Čínská společnost Xiaomi uvedla levný laserový short-throw projektor Mi Laser Projector. Umí zobrazit až 150" úhlopříčku, tedy zhruba 3,8 metru. Kdo má nedostatek místa, může projektor umístit pouhých 5 centimetrů od zdi.
1.7.2017,  aktualita, Milan Šurkala