QNAP HS-251+: NAS nebo HTPC?

QNAP HS-251+: NAS nebo HTPC?
, , aktualita
Kombinaci tradičního NASu a multimediálního centra jsme již viděli, ale tentokrát se společnost QNAP rozhodla postavit tuto sestavu v obráceném pořadí. Jak tedy vypadá novinka mířená do obývacího pokoje?reklama
Tradiční NAS je většinou nevzhledný černý box, který po vybalení a konfiguraci okamžitě schováte do technické místnosti, nebo hluboko pod stůl. Výrobce QNAP to však u modelu HS-251+ zkouší obraceným směrem. Vytvořil totiž celkem pohledné multimediální centrum s funkcí síťového uložiště dat.

Na první pohled připomíná HS-251+ tradiční multimediální přehrávače, byť uvnitř je toho mnohem více. Základem je blíže neurčený 4 jádrový Intel Celeron na frekvenci 2.0 GHz doplněný o 2 GB DDR3L, což by mělo bohatě stačit pro souběh síťových služeb a přehrávání videa. Pokud nebude takt stačit, navýší procesor frekvenci jader na 2,42 GHz. To vše při zcela pasivním chlazení.

Grafické jádro výrobce nezmiňuje, ale zcela jistě se jedná o jeden z modelů Intel HD Graphics. Tyto grafické čipy v pouzdře procesoru za poslední roky značně posílily, avšak u řady Celeron nelze čekat ohromující výkon a na akceleraci 4K videa to zřejmě stačit nebude. Pro propojení s televizorem je k dispozici HDMI port.

V oblasti síťových technologií je na tom HS-251+ o mnoho lépe. Z úvodu překvapí dvě pozice na až 3,5“ pevné disky a také dvojice Ethernetů s rychlostí 1000 Mbps. Komu by vnitřní prostor nestačil, může zapojit další 4 externí USB disky, z čehož dva skrze USB 3.0. Pro multimédia přibalí výrobce ovladač, pro síťové záležitosti tradiční webové rozhraní.

NAS s lepší výbavou byl vždy poměrně nákladná záležitost a QNAP HS-251+ to jen potvrzuje, neboť jeho cena činí 11 000 Kč bez pevných disků. Zkušenější uživatelé si za tuto částku jistě sestaví vlastní HTPC včetně disků.

Zdroj: QNAP, storagereview
Nejnovější články
Olympiáda bude poprvé vysílána ve 4K HDR Olympiáda bude poprvé vysílána ve 4K HDR
Zimní olympiáda v Pchjongčangu se stane první, která bude nahrávána a vysílána ve 4K HDR. Záběry zahajovacího ceremoniálu či vybraných sportů si v tomto formátu vychutnají třeba američtí diváci.
16.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Sony ukázalo prototyp 8K TV s 10 000 nity Sony ukázalo prototyp 8K TV s 10 000 nity
Sony přivezlo na CES 2018 prototyp televizoru s 8K rozlišením, HDR a rekordním jasem. Využívá také vylepšený obrazový procesor X1 Ultimate, který zpracovává obraz podle jednotlivých objektů, nikoliv snímků.
16.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Sony LSPX-A1: domácí 4K projektor v ceně pěkného auta Sony LSPX-A1: domácí 4K projektor v ceně pěkného auta
Sony už dlouho ukazuje, že televizor lze kvalitně nahradit ultra show throw projektorem. Jen zatím takové řešení není pro každého kvůli astronomické ceně. Další novinkou je malý kapesní projektor se 120" obrazem a integrovanou baterií.
15.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Nové soundbary z CES 2018: Sony, Samsung a Polk Audio Nové soundbary z CES 2018: Sony, Samsung a Polk Audio
Na veletrhu CES 2018 ukázali výrobci několik zajímavých soundbarů. Sony představilo dvě novinky s Dolby Atmos, Samsung model pro upevnění na stěnu a Polk Audio první soundbar s hlasovou asistentkou Amazon Alexa.
15.1.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Stereo kamera Yi Horizon VR180 s podporou 5.7K videa Stereo kamera Yi Horizon VR180 s podporou 5.7K videa
Společnost Yi Technology uvedla novou stereoskopickou kameru Horizon VR180, která je určena pro natáčení obsahu pro virtuální realitu. Se 180° úhlem záběru umí natáčet až 5,7K stereoskopické videosekvence.
14.1.2018, aktualita, Milan Šurkala