Netflix ve 4K: stojí to za to?
, Jakub Doležal, recenze

Pokud si dnes domu donesete 4K televizor, velmi rychle zjistíte, že se prakticky nemáte na co dívat. Tradiční televizní vysílání je příšerné, UHD filmů je minimum a jediným světlem na konci tunelu se tak zdá Netflix. Je však výsledek úměrný nákladům?

Kapitoly článku:
- Netflix ve 4K: stojí to za to?
- Nastavení počítače a televizoru
- Registrace a nastavení 4K Netflixu
- Rozdíl mezi 4K a HD
Technologie prakticky vždy předběhne dobu a musí čekat, než ji ostatní doběhnou. Platí to obzvlášť v multimediálním průmyslu, kdy máme multimediální centra a televizory schopné zobrazit 4K obraz, ale většina studií se stále křečovitě drží 1080p formátu. To ani nemluvím o televizních stanicích, které i v roce 2015 vysílají v hrůzných 576i, přičemž vaše nová televize má řádků přibližně 4krát více.

Majorita českých TV stanic vysílá SD a to na 4K televizi vypadá strašně
(fotozdroj whathifi.com)
V našich končinách je 4K obsahu opravdu velmi málo a byť se zde nacházejí půjčovny se 4K, jejich nabídka čítá spíše dokumentární a vesměs velmi krátké snímky. Prozatím jedinou možností je zařídit si bájný Netflix, který do UHD rozlišení investuje nemalé částky a jeho knihovna už nyní čítá několik zajímavých titulů.
Do Netflixu potají
Bohužel zařídit si Netlfix není úplně snadné, protože u nás tato online půjčovna zatím oficiálně nefunguje a minimálně do konce tohoto roku se na tom nic nezmění. Je tedy nutné se k ní dostat cestou, která se z právního hlediska nejeví příliš legálně. Musíte totiž přesvědčit hned několik přístrojů, že se najednou přesunuly např. do USA a tím pádem vás následně pustí do této obrovské videotéky.

Bez americké DNS se na Netflix z ČR nepodíváte
Naštěstí doba pokročila a dostat se nepozorovaně přes ochranu Netflixu je dnes otázkou několika minut. V principu musí uživatelé na svých zařízeních změnit DNS server na jakýkoliv, který se nachází v USA. Aplikace se následně pouze skrze tento fakt ujistí o vaší poloze a máte vystaráno. Jedinou nevýhodou je, že Netflix tento fakt ověřuje při každém spuštění.

Unblockus nabízí své DNS služby za 5 dolarů měsíčně
K americkému DNS se lze dostat dvěma způsoby, přičemž o jeho volbě rozhodne především vaše ochota utrácet peníze. Na obcházení DNS se totiž specializuje řada firem a máte-li přebytečných 5 dolarů měsíčně, pak si pořiďte Unblockus. Operátor vám přiřadí jeden ze svých serverů a máte vystaráno. Navíc máte možnost si vše na týden vyzkoušet zdarma.

DNS server lze sehnat i zdarma, ale kvalita často odpovídá ceně
Spořivější uživatelé můžou situaci vyřešit, aniž by se jim z účtu cokoliv strhlo. Na internetu je totiž řada bezplatných DNS serverů. Zde je ale nutné počítat s časem na hledání, dále velkým zatížením „free“ serverů a také faktem, že tyto služby nefungují tak stabilně a dlouhodobě jako ty placené.