Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Panasonic přechází na Firefox OS

, , aktualita
Panasonic přechází na Firefox OS
Společnost Panasonic opouští Smart platformu Viera ve prospěch systému Firefox OS. Nové televizory tak poběží na systému, který je zatím známý jen z hrstky mobilních telefonů. Televizory Panasonic budou v tomto ohledu unikátní.
Panasonic přechází na Firefox OS
Posledních pár let bylo pro televizory Panasonic docela turbulentní. Japonský výrobce opustil plazmu, snížil počet televizních modelů a nyní dokonce opouští svou Smart TV platformu. Místo toho bude využívat novější Firefox OS. Demonstrace nového systému na veletrhu CES byla spíše okrajová záležitost. Prezentovala však intuitivní a plynulé rozhraní, které předcházejícímu systému z Japonska rozhodně chybělo. Kontrolované demo však ukázalo, že ani zde není všechno růžové. Některé z funkcí ještě výrobce nestihl implementovat. Týká se to například posílání obsahu z mobilu do televizoru na způsob Chromecastu. K vidění naopak byla domovská stránka s „bublinami“, které reprezentují jednotlivé aplikace (např. Netflix). Bubliny jsou ostatně základem uživatelského rozhraní systému založeného na webových standardech.

Chcete mít na domovské stránce Netflix, kanál 5 nebo HDMI2? Jak je libo, můžete je tam mít všechny tři zároveň. Systém totiž nerozlišuje, jestli na domovskou stránku chcete umístit televizní aplikace, stanice nebo vstupy. Pokud otevřete bublinu aplikace, můžete zvolit Obchod s aplikacemi. Zde naleznete nainstalované aplikace, mezi nimiž nechybí Media Player, Miracast Player, DLNA Player, Netflix, YouTube, Amazon Video a další. Samozřejmostí je univerzální vyhledávací funkce. Vrací výsledky z YouTube, streamovacích služeb, USB zařízení i naladěných televizních stanic. Upozornění aplikací jsou zobrazovány v pravém dolním rohu. Chybět nesmí ani internetový prohlížeč Firefox.

Zajímavou funkcí je průvodce Xumo. Tento rozšířený programový průvodce doporučí obsah na základě toho, co jste viděli v minulosti. Neomezuje se přitom jen na televizní kanály. V jeho záběru jsou rovněž streamovací služby. Otázkou zůstává, jak Panasonic zvládne přechod ze staré platformy na Firefox OS a jestli všechny aplikace budou fungovat. Jisté je to, že Firefox OS nepoběží na starších modelech (ani těch z roku 2014). Kompatibilní budou letošní Ultra HD televizory CX600, CX650, CX800 a CX850. Firefox OS je přesně to, co televizorům Panasonic chybělo. Na druhou stranu ale není vůbec jasné, jestli se prosadí, když jej prosazuje jen jeden výrobce. Panasonic byl kdysi jedním z pěti největších výrobců. To však už dávno neplatí. Nabízí se proto otázka, proč si Panasonic nevybral třeba Android TV.

Zdroj: FlatpanelsHD