Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rikomagic uvádí MK36 (MK35) s Windows 8.1

8.6.2015, Jakub Doležal, aktualita
Rikomagic se doteď soustředil především na ARM procesory a Android. Intel však začal své produkty nabízet za výrazně lepší ceny, a proto se nelze divit, že i tento výrobce zkouší proniknout do vod minipočítačů s Windows. Aktualizováno o cenu a dostupnost.
Aktualizováno 8.6.2015: Novinka se na našem trhu nakonec prodává pod označením Rikomagic MK36 (nikoliv MK35) a již je skladem nebo aktuálně míří na sklady vybraných obchodů. Cena se dle serveru Heureka.cz pohybuje okolo 4500 Kč.
Zatím co v minulém roce se výrobci levných a miniaturní počítačů soustředili na Android a k němu kompatibilní ARM procesory, tak letos je jasným trendem Intel v kombinaci s Windows. Proč ale najednou taková změna? Inu jako vždy hraje roli cena.

Intel i Microsoft si uvědomili, že dominantní postavení na trhu mohou velmi rychle ztratit a zcela tak otočili svou strategii. Drahé a pro malé výrobce špatně dostupné Atomy jsou nyní velmi levné, navíc přepracované na lepší výkon a nižší spotřebu. Microsoft svoje Windows dokonce rozdává výrobcům zdarma a jedinou podmínkou je integrace jeho služeb v čele s vyhledávačem Bing.

Díky tomu může dnes Rikomagic představit velmi malý, ale svižný počítač s 4jádrovým procesorem Intel Atom Z3736 (1,33 GHz až 2,16 GHz) doplněný o integrované grafické jádro a 2 GB operační paměti typu DDR3. Úložiště má v základu 32 GB, ale počítejte s tím, že značnou část si ukrojí Windows 8.1 spolu s aplikacemi, případně je možné spustit Android 4.4.

Naštěstí je zde čtečka karet (až 64 GB), Ethernet (100 Mbps), Wi-Fi a nebo Bluetooth 4.0. Televizor připojíte skrze HDMI a vzhledem k použitému čipsetu je podporovaným maximem 1920 x 1080 pixelů. Vyšší rozlišení bude oříškem především pro použitý grafický čip od Intelu.

Na portálu Cloudsto se Rikomagic MK36 předprodává za 125 liber, což je v přepočtu 4700 Kč a dostupnost je předpokládána na polovinu měsíce dubna, tedy za několik málo dní. Na internetu se také vyskytují odkazy na model MK35, ale dle specifikací se velmi pravděpodobně jedná o ten samý model.

Zdroj: Cloudsto