Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Raspberry Pi, Orange Pi, Banana Pi: který jako HTPC?

24.6.2015, Jakub Doležal, článek
Je pro domácí multimediální centrum lepší Ostružina, Pomeranč nebo Banán? Rozhodne nejlepší výbava, velikost aktivní komunity, nebo kvalita softwaru? Porovnejme si originál versus jeho klony a stanovme jasného vítěze!
Ještě v úvodu minulého roku (2014) byly desky s ARM procesory určené spíše pro vývojáře a využití pro multimédia bylo poměrně problematické. Nicméně obrovská popularita Raspberry Pi dala vzniknout celé řadě klonů, množství uživatelů rostlo raketovým tempem a snad i díky tomu si lze dnes pořídit tyto miniaturní desky i do obývacího pokoje.


Ještě nedávno byly procesory ARM pouze v drahých deskách pro vývojáře
(zdroj: cnx-software)

Základních desek s ARM čipsety přibylo za poslední rok geometrickou řadou a vyjmenovat všechny dostupné modely by vydalo na příliš dlouhý článek. Proto se dnes podíváme výhradně na Raspberry Pi 2 a jeho klony. Tedy na konkurenční výrobce, kteří jsou si vědomi vysoké popularity originálu a snaží se „svézt na vlně“.


Co je to vlastně ARM?


Co vlastně označení ARM znamená a jak je možné, že tato platforma zaznamenala tak raketový nástup? V čem se ARM liší oproti tradičním x86 procesorům a kdo nakonec ovládne segment mini počítačů?


Ne každý má rozpočet na výkonné a vybavené HTPC

Ne každý uživatel musí mít doma výkonný počítač za desítky tisíc, nepotřebuje mechaniku na optické disky a především odmítá při nočním sledování filmů poslouchat zvukovou kulisu ventilátoru ve skříni počítače. Jenže ještě donedávna bylo poměrně složité najít na trhu úsporné, tiché a levné řešení.

Trh mini počítačů se totiž nezdál pro výrobce příliš zajímavý a jak Intel, tak konkurenční AMD nabízeli v tomto segmentu jen jednu modelovou řadu, kterou navíc každý rok spíše oprášili pod jiným označením, než že by sáhli k zásadnějšímu vylepšení. Navíc procesorový i grafický výkon od obou zmíněných rivalů byl často naprosto žalostný a akcelerace 1080p videa bylo jen zbožným přáním.


Intel Atom ještě donedávna procházel minimem inovací

Již v té době se vyskytovaly všemožné miniaturní základní desky, které byste snadno schovali kamsi za televizor, bohužel jejich určení bylo spíše pro vývojáře a tomu odpovídala jak přemrštěná cena, tak velmi specifická výbava. Tedy na nějaké HDMI či SPDIF jste mohli rovnou zapomenout.

S nástupem moderních chytrých telefonů se však velmi populární stala společnost ARM Holdings, jež se zaměřovala na vývoj vlastní architektury, kterou následně licencovala výrobcům mobilních telefonů. Pokud si tedy dnes koupíte telefon s čipsetem Snapdragon, pak vězte, že kdesi na začátku stojí vývojáři ARM.



ARM čipset se oproti tradiční x86 platformě liší v menší spotřebě, méně se tím pádem i zahřívá, tedy si vystačí s pasivním chlazení a při troše snahy se vejde na desku o velikosti kreditní karty. Vývojáři v ARM Holdings také lépe stíhají zachytávat moderní trendy a zatímco např. Atom se akceleraci 4K videa naučí až letos, čipsety ARM už ji umí déle než 2 roky.

Společně s nízkou cenou bylo jen otázkou času, kdy s těmito čipsety začnou experimentovat výrobci multimediálních zařízení či mini počítačů. Než se Intel spolu s AMD stačili nadechnout, byl trh zaplaven desítkami výrobců a neustále se objevovaly nové a nové desky s čím dál tím lepší výbavou.


Plnohodnotné Windows zamíří letos i na desky s ARM procesory

Zřejmě největší slabinou oproti x86 procesorům byla absence pokročilejšího operačního systému. Jak desktopový Linux, tak mobilní Android byly pro použití na ARM deskách v domácnosti teprve na začátku cesty a konkurenční Microsoft tak prozatím v klidu vyspával, jenže v roce 2012 nabraly události ve světě mini počítačů rychlý spád. Na trh totiž dorazila první generace Raspberry Pi, která svými možnostmi i cenovkou vyrazila všem dech.