www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Sharp uvádí první 8K TV

Sharp uvádí první 8K TV
, , aktualita
Už v říjnu se v Japonsku začne prodávat první 8K televize. Pro přenos 8K signálu bude tato 85“ LCD televize potřebovat čtyři HDMI konektory. Její cena rovněž nebude lidová. K dostání nebude za méně než za ekvivalent 130000 dolarů (3 milionů korun).
K oblíbeným
reklama
Gigantická 8K televize japonského výrobce Sharp patřila k lákadlům nejednoho veletrhu od IFA 2011, kde se tento prototyp poprvé objevil. Vedle velikosti budilo pozdvižení její úctyhodné rozlišení 7680 × 4320 pixelů (často označované jako 8K×4K, Super Hi-Vision nebo Ultra HD). To je šestinásobek rozlišení Full HD, případně čtyřnásobek rozlišení 4K nebo 33 megapixelů. Obraz je dokonce tak jemný, že vytváří iluzi 3D obrazu. Nyní tento 85palcový "drobeček" míří do prodeje. Jedná se sice o LCD, ale přesto nabídne barevný rozsah HDR a světelnost 300 cd/m2.

Nechybí sice vestavěný tuner, ale ten na příjem 8K signálu nestačí. Nativní 8K video putuje přes čtveřici HDMI 2.0 portů, kde každý kabel přenáší 4K signál. Celá záležitost by ale nebyla možná bez využití technologie IGZO LCD, kterou Sharp používá v mobilech. Rozlišení 8K je sice úctyhodné, ale při 85 palcích má první komerčně dostupná televize hustotu 104 PPI (pixelů na palec). Některé smartphony však mají i přes 400 PPI.

S dostupností multimediálního 8K obsahu to sice nebude zatím nijak žhavé, ale i to se začíná měnit. Japonská veřejnoprávní televize NHK totiž už nějakou dobu na tomto formátu pracuje. První testovací 8K vysílání chce zahájit už příští rok během Olympiády v Riu. Běžné rozšíření počítá nejpozději v roce 2020, kdy budou probíhat Olympijské hry v japonském Tokiu. Sharp navíc není jedinou společností, co se běžně chlubí prototypy 8K televize. Mezi konkurenty patří i korejské společnosti Samsung a LG. Nový 8K televizor Sharp LV-85001 bude uveden na japonský trh dne 30. října s cenou odpovídající 130000 dolarům (v přepočtu 3170000 korun). Své uplatnění si najde pochopitelně v korporátní sféře.

Zdroj: FlatpanelsHD
reklama
Nejnovější články
Plex spouští "bezplatnou" streamovací službu, počítejte s reklamami Plex spouští "bezplatnou" streamovací službu, počítejte s reklamami
Na trhu streamovacích služeb je poslední dobou pěkně narváno a máme tu dalšího hráče. Služba Plex rozšiřuje svou nabídku právě o streamování filmů, seriálů a dokumentů, navíc takřka bezplatně. Budou tu totiž reklamy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
No Time To Die s Jamesem Bondem má první trailer No Time To Die s Jamesem Bondem má první trailer
V příštím roce nás čeká další bondovka s pořadovým číslem 25. Současně je pátou, kde se zahraje Daniel Craig. Objeví se tu nová záporná postava Rami Maleka, vrátí se ale také Christopher Waltz.
5.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Black Widow od Marvela dostává první trailer Black Widow od Marvela dostává první trailer
Film Black Widow na sebe nechá sice čekat ještě zhruba půl roku, ale Marvel Studios už konečně zveřejňují první trailer. Postava Natalie Romanoff se tak konečně dočká svého vlastního sólo filmu.
3.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři aktivují obětem zrušené předplatné Netflixu Hackeři aktivují obětem zrušené předplatné Netflixu
Možnost snadné reaktivace zrušeného účtu na Netflixu se vymstila několika uživatelům této streamovací služby. Hackeři, kteří nabourali jejich jen částečně neaktivní účty, je totiž zpětně aktivovali a uživatelé platí jiným za služby, které nevyužívají.
1.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Star Wars: Vzestup Skywalkera téměř vyzrazen, scénář se objevil na eBay Star Wars: Vzestup Skywalkera téměř vyzrazen, scénář se objevil na eBay
Herec John Boyega mohl způsobit pořádný problém. Kvůli jeho nepozornosti se málem celý scénář ke Star Wars: The Rise of Skywalker dostal na veřejnost. Objevil se totiž v prodeji na aukčním serveru eBay.
29.11.2019, aktualita, Milan Šurkala