Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sharp uvádí první 8K TV

27.9.2015, Pavel Zubatý, aktualita
Už v říjnu se v Japonsku začne prodávat první 8K televize. Pro přenos 8K signálu bude tato 85“ LCD televize potřebovat čtyři HDMI konektory. Její cena rovněž nebude lidová. K dostání nebude za méně než za ekvivalent 130000 dolarů (3 milionů korun).
Gigantická 8K televize japonského výrobce Sharp patřila k lákadlům nejednoho veletrhu od IFA 2011, kde se tento prototyp poprvé objevil. Vedle velikosti budilo pozdvižení její úctyhodné rozlišení 7680 × 4320 pixelů (často označované jako 8K×4K, Super Hi-Vision nebo Ultra HD). To je šestinásobek rozlišení Full HD, případně čtyřnásobek rozlišení 4K nebo 33 megapixelů. Obraz je dokonce tak jemný, že vytváří iluzi 3D obrazu. Nyní tento 85palcový "drobeček" míří do prodeje. Jedná se sice o LCD, ale přesto nabídne barevný rozsah HDR a světelnost 300 cd/m2.

Nechybí sice vestavěný tuner, ale ten na příjem 8K signálu nestačí. Nativní 8K video putuje přes čtveřici HDMI 2.0 portů, kde každý kabel přenáší 4K signál. Celá záležitost by ale nebyla možná bez využití technologie IGZO LCD, kterou Sharp používá v mobilech. Rozlišení 8K je sice úctyhodné, ale při 85 palcích má první komerčně dostupná televize hustotu 104 PPI (pixelů na palec). Některé smartphony však mají i přes 400 PPI.

S dostupností multimediálního 8K obsahu to sice nebude zatím nijak žhavé, ale i to se začíná měnit. Japonská veřejnoprávní televize NHK totiž už nějakou dobu na tomto formátu pracuje. První testovací 8K vysílání chce zahájit už příští rok během Olympiády v Riu. Běžné rozšíření počítá nejpozději v roce 2020, kdy budou probíhat Olympijské hry v japonském Tokiu. Sharp navíc není jedinou společností, co se běžně chlubí prototypy 8K televize. Mezi konkurenty patří i korejské společnosti Samsung a LG. Nový 8K televizor Sharp LV-85001 bude uveden na japonský trh dne 30. října s cenou odpovídající 130000 dolarům (v přepočtu 3170000 korun). Své uplatnění si najde pochopitelně v korporátní sféře.

Zdroj: FlatpanelsHD