Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Chromebit: plnohodnotné PC za 100 dolarů

4.4.2015, Jakub Doležal, aktualita
Asus a Google dali hlavy dohromady a společně představují prakticky plnohodnotný počítač s Chrome OS. Uvnitř pracuje 4jádrový procesor spolu s 16GB úložištěm a na internet máte Wi-Fi. To vše se navíc vešlo do pouzdra USB flashky a stojí jen 100 dolarů.
Televizory svým rozlišením a kvalitou panelu často vystačí na roky, ale v oblasti výkonu zastarávají rychlostí blesku. Modernější modely mají tento problém vyřešený výměnnou částí, kde se nachází čipset, avšak u starších televizorů je nutné dokupovat výkon externě.

Přesně pro takové situace je připraven Chromebit, který vznikl spoluprací společnosti Google a Asus. Svým vzhledem připomíná poměrně populární HDMI dongle, tedy miniaturní krabičku o velikosti USB flashky, která v sobě ukrývá v naprosté většině procesor ARM a operační systém Android.

Google však nechtěl vytvořit druhý Chromecast a vsadil na trochu dospělejší a funkčnější verzi ze svého portfolia, tedy Chrome OS. Aby systém fungoval svižně, použil Asus čipset Rockchip RK3288, což je čtveřice jader Cortex-A17 (1,8 GHz) a grafika Mali-T764. Systém ještě doplňuje 2 GB RAM.

Takto poskládaný čipset není žádné ořezávátko a troufne si i na akceleraci 4K videa. Asus dále přidává Bluetooth 4.0 a hlavně Wi-Fi s podporou 802.11ac (2x2 MIMO). K televizoru zapojíte Chromebit skrze HDMI a pro napájení je připraven USB port.

Google jako vždy nasazuje poměrně agresivní cenovou politiku a Chromebit půjde do prodeje za 100 dolarů (cca 2500 Kč), což je o 50 dolarů méně, že konkurenční řešení od Intelu s procesory Atom. Kdy a za jakou cenu se tento model dostane i do ČR je prozatím ve hvězdách.

Zdroj: Google, Gizmodo