Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nvidia Shield: 4K video a hry v 1080p

4.3.2015, Jakub Doležal, aktualita
Stojaté vody herních konzolí dnešním ránem zčeřila společnost Nvidia, která představila vlastní řešení. Výkonem i funkcemi dokáže nepříjemně zatopit konkurenci a přitom bude stát přibližně 6000 Kč. Co všechno Nvidia Shield nabídne?
Když si před několika lety vybírali Microsoft a Sony nové čipsety pro svou budoucí generaci herních konzolí, stála Nvidia stranou a prakticky přenechala oba velké hráče konkurenčnímu AMD. Důvod, který ji k tomu vedl, nejspíš ukázala až dnes v ranních hodinách, kdy představila vlastní herní konzoli Shield.

Vývoj tohoto modelu trval přibližně 5 let a nabízí to nejlepší, co má Nvidia v současné době k dispozici. Základem je čipset Tegra X1, tedy celkem osm 64bit ARM jader v kombinaci s grafickou částí Nvidia Maxwell (256 jader) a 3 GB operační paměti. Výsledný výkon je poměrně ohromující a Nvidia se navíc nebojí srovnání s konkurencí.

Oproti dosluhujícímu Xboxu 360 s 240 GFLOPS a podporou DirectX 9 si Nvidia Shield přinese dvojnásobek, konkrétně 512 GFLOPS a podporu nejnovějších DirectX 12. Přitom z hlediska spotřeby se konzole pohybuje na výrazně nižších hodnotách, v provozu do 20 W. Komu by výkon nestačil, ten si může předplatit Nvidia GRID a nechat si hry streamovat ze serverů Nvidia.Potěšeni budou i uživatelé Androidu, neboť operačním systémem je Android TV, aby toho nebylo málo, disponuje konzole HDMI 2.0 a tedy podporou 4K videa při 60 FPS. Interní úložiště s kapacitou 16 GB postačí spíše na aplikace či pár her, nicméně další lze připojit buď přes USB 3.0, nebo skrze lokální síť.

V balení spolu s konzolí dorazí herní ovladač Shield Controller, přičemž další si lze dokoupit za 60 dolarů. Dalším volitelným příslušenstvím bude stojan pro vertikální uložení Shield Stand a pro ovládání multimédií lze dokoupit Shield Remote, který kromě klasických tlačítek nabídne také mikrofon pro hlasové pokyny.

Nvidia se nezaměřila jen na hardware, ale připravila také slušnou várku herních titulů. Přímo pro Android je optimalizován Half-Life 2, Crysis 3, Resident Evil 5, Doom 3, Borderlands a řada dalších. V případě streamování her ze služby GRID na vás čeká Batman: Arkham Origins, Alan Wake, Grid 2 nebo The Witcher 2.Jak již bylo řečeno v samotném úvodu, bude Nvidia Shield stát přibližně 6000 Kč (199 dolarů) a na trh se dostane v květnu tohoto roku. Vzhledem k dostupnosti ostatních herních zařízení Nvidia na našem trhu, lze očekávat, že bude možné zakoupit i tuto konzoli.

Zdroj: Nvidia, TheVerge