Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nový Google Chromecast versus starý

2.10.2015, Jakub Doležal, aktualita
Google na své konferenci představil kromě telefonů také inovovaný Chromecast. Přidal nové funkce, aktualizoval hardware, umí 4K, nebo je to stará verze v novém balení? To se pokusíme zjistit v této aktualitě.
Starý Chromecast si na poli multimediálních zařízení vydobyl až nečekaně silnou pozici. Malá krabička s HDMI portem totiž zásadně zlepšila schopnosti prakticky kterékoliv televize. Navíc Google nasadil velmi nízkou cenu 35 dolarů, triviální ovládání a dnes má na kontě více jak 20 milionů prodaných kusů.

Nový Chromecast dorazil tak trochu nečekaně a již na první pohled se od toho starého liší. Zatímco starší verze byla podobná přenosné USB flash paměti, ta nová spíše připomíná jo-jo, neboť má kulatý tvar a napevno osazený flexibilní HDMI kabel. Dorazí také v několika barevných variacích, nicméně televizor z druhé strany asi sleduje málokdo.


Nový Chromecast v reklamním videu od Google


Z hlediska hardwaru zůstává nabíjení přes MicroUSB port, naopak velké změny se odehrály v oblasti Wi-Fi. Nový čipset umí přijímat data v pásmech 2,4 a 5 GHz a navíc přidává podporu standardu 802.11ac. To samo o sobě Googlu nestačilo, tak přidal ještě trojici vnitřních antén, což je na podobně velká zařízení příjemným překvapením.


Rozhovor s vedoucím projektu Chromecast


Kdo již vyhodil starý Chromecast z okna, může ještě seběhnout dolů, neboť to je prakticky jediná hardwarová změna. V oblasti rozlišení se totiž zůstává na 1080p a přesun na 4K se nekoná, byť samotný Google má již UHD obsahu celkem požehnaně. Minimum inovací se bohužel začíná stávat trendem doby.

Mírnou záplatou je inovované softwarové prostředí, které lépe spolupracuje se službami mimo ekosystém Google. Nová aplikace sdružuje váš oblíbený obsah z Netflixu, Hulu, Twitche, YouTube nebo ESPN a dovolí snadněji vyhledat požadované video.

Nesmíme opomenout ani příznivce audia, kterým Google připravil Chromecast Audio. Tato novinka, tvarově velmi podobné novému Chromecastu pro televizory dokáže propojit vaše starší reproduktory s chytrým mobilním telefonem a nebude tak nutné si kupovat nové audio sestavy s napojením na internet.

Nový Google Chromecast i Chromecast Audio se budou prodávat ve stejné cenové hladině jako předchozí generace, tedy 35 dolarů.

Zdroj: TheVerge, pcadvisor.co.uk