Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

SuperMHL: rozlišení 8K a až 120 FPS

15.1.2015, Jan Vítek, aktualita
MHL Consortium odpovědné za vývoj rozhraní MHL (Mobile High-Definition Link) si připravilo jeho novou verzi, SuperMHL. V současné podobě podporuje MHL rozlišení až 4K a audio se 7.1 kanály, ovšem to už nestačí.
Však monitory a televizory s rozlišením 4K se již běžně prodávají, a tak je třeba myslet na budoucnost a připravit příslušné specifikace. Máme tu tedy zbrusu novou technologii SuperMHL, která zajistí přenost obrazu s rozlišením až 8K a snímkovací frekvencí až 120 FPS, ovšem ne dohromady. Vedle toho nebude chybět ani podpora 48bitové barevné hloubky plus High-Dynamic Range (HDR) a další známou funkcí rozhraní MHL je také nabíjení připojeného mobilního zařízení. Pro to má mít SuperMHL k dispozici až 40 W energie.

SuperMHL také umožní spojení více MHL zařízení (monitory, TV, Blu-ray přehrávače) dohromady, čímž je vytvořena jakási síť, kterou budeme moci ovládat z jednoho zařízení. Zajištěna je také zpětná kompatibilita s více než 750 miliony prodaných zařízení, která podporují MHL 1.0, 2.0 a 3.0. Pro porovnání dnešní MHL 3.0 pracuje s rozlišením max. 3840 × 2160 při 30 Hz, nepodporuje HDR, Dolby Atmos, DTS UHD, 3D audio, nabídne pouze 10 W energie a podporu čtyř displejů, kdežto SuperMHL umožní zapojit až čtyři. Co se týče podpory HDCP 2.2, tu mají MHL 3.0 a SuperMHL společnou.

Na CES 2015 MHL Consortium představilo také nový 32pinový konektor pro SuperMHL, který můžeme stejně jako konektor rozhraní USB 3.1 zapojit, aniž bychom se starali o jeho orientaci. Bude však samozřejmě nutné, aby to podporovaly oba zapojované protějšky.

Příslušné specifikace SuperMHL budou zveřejněny ještě tento měsíc na stránkách mhltech.org a co se týče zařízení, pak už na letošním CES byl představen panel Samsung s rozlišením 8K, který měl zabudované SuperMHL.

Zdroj: Tom's Hardware