Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung nechce být závislý na Google, na Smart TV bude Tizen

2.1.2015, Jan Vítek, aktualita
Společnost Samsung se rozhodla, že všechny její chytré televizory představené v tomto roce budou založeny ne na Androidu, ale na firemním operačním systému Tizen. Chce se tak zbavit závislosti na firmě Google.
Ta totiž, jak jistě dobře víte, vyvíjí systém Android, který Samsung na chytrých televizorech doposud využíval. Hned v prvním dnu tohoto roku Samsung ohlásil, že nyní už bude využívat pouze vlastní Tizen, který je založen na Linuxu a vyvinut byl speciálně pro smartphony, tablety, laptopy, fotoaparáty, automobilová zařízení a právě i chytré televizory.

Výkonný viceprezident Samsungu, Lee Won-Jin, k tomu řekl, že postavení jejich chytré platformy na Tizenu je velký krok kupředu k vytvoření mnohem inteligentnějšího a integrovaného systému. To nám moc neřekne, ale jisté je, že nyní bude mít Samsung vše pod svou vlastní kontrolou.

První televizory Samsung postavené na Tizenu budou ukázány veřejnosti již příští týden na veletrhu CES 2015, který proběhne v americkém Las Vegas. Vedle toho bude stejný systém pracovat i na nově prezentovaných mobilních zařízeních, fotoaparátech, nositelných zařízeních a domácích spotřebičích.

Chytré televizory s OS Tizen pak budou samozřejmě schopny s takovými zařízeními pracovat. Využít budeme moci funkci automatického vyhledání okolních zařízení pomocí televizoru a případné využití jejich obsahu, popřípadě to bude fungovat i naopak, čili třeba streamováním obrazu z televizoru. Dokonce bude možné streamovat obraz živého televizního vysílání i z vypnutého televizoru (respektive televizoru s vypnutou obrazovkou).

Samsung svůj Tizen nevyvíjí sám, ale společně s ostatními firmami a především s pomocí Intelu. Nicméně Tizenu se nepodařilo vyrazit kupředu ze stínu Androidu a není divu, když mobilní svět má tento OS pevně ve spárech a neohroženou dvojkou je iOS. Z toho vyplývá i to, že vývojáři nemají velkou motivaci produkovat aplikace pro takový systém, však to nemají ani v případě Windows Phone a to je daleko více rozšířený systém než Tizen. O to se tedy musí postarat především samotný Samsung.

Zdroj: Hexus.net