Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Doporučená multimediální centra: prosinec 2014

26.12.2014, Jakub Doležal, návod
V závěru roku jsme přistoupili ke změně konceptu článků s doporučenými multimediálními centry. Kromě našich doporučení i nadále budeme vždy zmiňovat nově ohlášené produkty a zajímavé události. Více se dozvíte v článku.
Vybrat správný přehrávač filmů a muziky není jednoduché, tyto miniaturní počítače totiž musí splnit několik požadavků. Jde hlavně o výkon, ovladatelnost a podporu multimédií. Přitom se stále setkáváme s IR ovladači, nedotaženými firmwary, či nepodporou některých kodeků. Na tyto aspekty se snažíme zaměřit v našich recenzích. Ukazatel výkonu hledejte v kapitole „Testy“ u videoukázek s vysokým datovým tokem, příkladem budiž Samsung Oceanic Demo. Stejná kapitola napoví i o podpoře formátů. Propracovanost prostředí přehrávače je popsána v kapitole „Menu zařízení“.
 
 
Nejdříve se podíváme na události minulých týdnů. Začneme nově ohlášenými modely, o kterých jsme se zmínili v aktualitách, dále budeme pokračovat zajímavými událostmi a dostaneme se až k námi doporučeným modelům multimediálních center.
 


 
Novinky a zajímavé události
 
 

Upravený koncept článků s doporučenými mtm. centry

 
Namísto 12 článků pro každý měsíc bude pouze jeden pro celý rok, který bude každý měsíc aktualizován a objeví se tak i na homepage, jako by šlo o nový článek. Pod částí o nově představených produktech a zajímavých událostech budou vždy v rozbalovací sekcích tyto informace z předchozích měsíců. A pod výpisem doporučených produktů budou v rozbalovací sekci uvedené změny našich doporučení z předchozích měsíců. Přehled všech otestovaných modelů už nebudeme uvádět, jelikož duplikoval výpis rubriky s multimediálními centry. Namísto 5 kapitol s obsahem, jehož většina byla každý měsíc stejná, tak má článek pouze 1 kapitolu, která bude průběžně aktualizována a bude obsahovat i historii změn. Tímto způsobem už byl upraven tento prosincový článek a původní stránky věnované předchozím měsícům 2014 odkazují právě na něj.
 
 

Open Hour – Chameleon

 
Zcela nepozorovaně, zřejmě proto ten název Chameleon, proklouzl hledáčkem redakce nový model z dílny Popcorn Hour. I tento matador pracující výhradně s vlastním operačním systémem a čipsety Sigma se musel sklonit před drtivým nástupem levných procesorů v kombinaci s Androidem.
 
 
Již z úvodu příštího roku by tak měl být k dispozici zbrusu nový model s 4jádrem Cortex A17, grafickým 16jádrem Mali-T764 a 2GB operační pamětí typu DDR3. Není tedy divu, že se výrobce chlubí podporou videa v rozlišení až 3840x2160 pixelů. Výkon však s přehledem postačí i na hraní her a další náročnější aplikace.
 
 
Stranou nezůstává ani ostatní výbava a těšit se můžete na 1000 Mbps ethernet, trojici USB portů, či čtečku SDXC karet, ze které slibuje výrobce možnost do budoucna spustit kromě předinstalovaného Androidu také linuxové distribuce v čele s Ubuntu. Volitelně lze dokoupit dvoupásmové Wi-Fi s integrovaným Bluetooth 4.0.
 
Byť byl Open Hour Chameleon oznámen již před několika měsíci, je teprve nyní k předobjednání s dostupností v lednu příštího roku (2015). Cena je 150 dolarů, tedy přepočtem lehce přes 3 000 Kč. Na našem trhu vzhledem k nutnosti prodloužení záruky, cla a dph počítejte spíše se 4000 Kč.
 
 
 

QNAP TS-451S Turbo NAS

 
Novinka společnosti QNAP tentokrát cílí na náročnější klientelu, neboť pod kapotou tohoto modelu nalezneme Intel Celeron, schopnost osadit až čtyři 2,5“ disky (především SSD), dvojici Ethernetů, trojici USB 3.0 a možností navýšit operační paměť až na 8 GB DDR3L. Po stránce výkonu není tedy prakticky co vytknout.
 
 
Výrobce si věří dokonce natolik, že do zadní části umístil také HDMI konektor se schopností zobrazit video ve FullHD rozlišení společně se zvukem v 7.1kanálovém režimu. Pokud máte širokou kolekci multimédií, rozhodně by vám neměl tento model uniknout.
 
 

Asus VivoMini

 
S mini počítači se letos doslova roztrhl pytel a výrobci se předhánějí v nabídce modelů a jejich výbavě. Asus přichází se dvěma novinkami UN62 a UN42, přičemž u té první si můžete dopřát Core i5 s jádry Haswell a grafickou kartou Intel HD Graphics 4400, čímž se dostáváme k podpoře 4K videa.
 
 
Model UN42 pak sází na slabší Intel Celeron 2957U, který by však měl s přehledem postačit na FullHD video. Zbytek výbavy v podobě Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0 či čtečky karet je shodný pro oba modely, respektive závisí na vámi zvolené konfiguraci. Ceny začínají na 120 anglický librách, tedy přibližně 4200 Kč.
 
 

Bluetooth 4.2 již v příštím roce

 
Skupina stojící za vývojem „Modrého zubu“ ohlásila další aktualizaci tohoto bezdrátového standardu. Prim při vývoji hrála především komunikace s chytrými hodinkami a náramky, nicméně takřka 3násobné navýšení datové propustnosti lze využít i při jiných činnostech.
 
 
Konečně totiž bude možné napřímo komunikovat s multimediálním centrem a zejména streamovat 4K video natočené vaším smartphonem, tabletem či kamerou. Stejně tak doufejme, že moderní Bluetooth díky své nízké spotřebě vytlačí infračervené dálkové ovladače.
 
 

Imagination MIPS Creator CI20

 
Pokud vám současná nabídka multimediálních center nevyhovujete a rádi si postavíte levné řešení na míru, mohla by se hodit deska od společnosti Imagination. Její novinka sice nebude trhat rekordy v benchmarku, ale pro běžné využití by měla dostačovat.
 
 
Základem je 2jádrový procesor na frekvenci 1,2 GHz v kombinaci s grafickým jádrem PowerVR SGX540. Díky tomu bude možné přehrávat plynule video v rozlišení 1080p při 60 snímcích za sekundu. Pro připojení televizoru je připraveno HDMI a komunikaci s okolním světem zajistí Ethernet či Wi-Fi. MIPS Creator CI20 dorazí v úvodu příštího roku s Androidem 4.4 KitKat za cenu přibližně 1800 Kč.
 
Netflix bude do pěti let globální a doufejme, že se zastaví také u nás. Absence videopůjčovny se světovými tituly je totiž v rámci ČR velký problém.
 
Prodej Ultra HD televizorů setrvale roste a to doufejme, donutí výrobce obsahu k větší aktivitě na poli 4K filmů a seriálů, zatím je totiž nabídka velmi skromná.
 
Tizen TV přichází, respektive Samsung opět plánuje nasadit svůj operační systém ve větším měřítku. Odhalení je plánováno na výstavu CES v lednu 2015 a je my jen dodáme, že nový grafický kabát by televizorům Samsung prospěl.
 
LG představuje 4K TV s technologií Quantum Dot a doufá v lepší kvalitu 4K zobrazení, nicméně k tomu Jihokorejci již připravují prototyp 8K OLED TV, který prý představí z úvodu příštího roku (2015)
 
 
 
Doporučená multimediální centra
 
 

Sencor SMP 9000 PRO - recenze


S diskem. Toto jednoduché multimediální centrum od firmy Sencor dokázalo velmi mile překvapit. Na první pohled jde o klasickou "černou krabičku", která však má při bližším zkoumání spoustu předností. Hlavní je podsvícený dálkový ovladač, jednoduchá obsluha a hlavně stabilita. Vím, že stabilita by měla být základ, ale jak jistě víte, ne všichni výrobci to u center zvládají.

Právě proto si vysloužil naše ocenění TREFA. Sice nedosahuje kvalit následujícího Xtreameru, ale cenově je prostě úplně jinde, takže se mu vlastně ani rovnat nemůže. Přesto poslouží většině uživatelů vice než dobře.
 
 

eGreat U1 Android TV - recenze


Bez disku. Velmi příjemný a hlavně univerzální přístroj je eGreat U1. V těle běžných rozměrů "černé krabičky" se skrývá na pohled obyčejný hardware, ale software je tím nejlepším, co můžete získat. Výrobce totiž vsadil na obyčejný Android bez větších úprav a nasadil velmi oblíbený a prakticky nejlepší XBMC. Díky tomu jde o univerzální MMC, co z vaší televize udělá více než chytrou. Jedinou nevýhodou je absence disku. V době domácích NAS to však tak velká nevýhoda není. Právě pro svou univerzálnost a spolehlivost si vysloužil naše ocenění TREFA.
 
 
 

D-Link Boxee Box - recenze

 
Bez disku. Nezvyklý přehrávač s žabákem v logu působí ve srovnání s ostatními modely trochu exoticky. Už samotný design ve tvaru seříznuté kostky je naprostým opakem většiny užehlených multimediálních center. Avšak integrovaný procesor Intel Atom, specializované GPU a od základu napsaný operační systém tvoří velmi silnou kombinaci. Přidejte jeden z nejlepších ovladačů, které jsem měl v ruce a kandidát na koupi je tady.
 
Od tohoto kroku vás může odradit pouze vyšší cena, absence interního pevného disku a poněkud vyšší spotřeba při uspání. Doufejme, že to poslední již výrobce odstranil v aktualizaci systému, který si mimochodem můžete stáhnout zdarma do jakéhokoliv počítače.
 
 
 

Změny doporučení v průběhu roku

  • V listopadu se nic nezměnilo
  • V říjnu se nic nezměnilo
  • V srpnu byl odebrán Popcorn Hour C-300 (s diskem)
  • V červenci se nic nezměnilo
  • V červnu se nic nezměnilo
  • V květnu byl odebrán Xtreamer Ultra (s diskem)
  • V květnu byl odebrán Eaget Play M18 (bez disku)
Další doporučené produkty


Doporučené fotoaparáty


Vybíráte nový fotoaparát? Na Digimanii je testujeme jak na běžícím pásu, na základě čehož každý měsíc přinášíme souhrn s doporučenými modely z jednotlivých kategorií s odkazy na naše vlastní podrobné recenze: www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty

Nejlepší snímky můžete vložit do naší fotogalerie.


Doporučené PC sestavy


Ve světě počítačů se stále objevují novinky, jež mohou zlepšit užitnou hodnotu nebo poměr cena/výkon oproti starším produktům. Každý měsíc tak připravujeme doporučené PC sestavy pro různá nasazení: www.svethardware.cz/doporucene-sestavy


Doporučené skříně


Jelikož PC skříně patří na Světu hardware mezi nejvíce recenzované produkty, přinášíme vám cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není třeba, jelikož zajímavých novinek mnoho není). Ty nejzajímavější se snažíme i podrobně otestovat: www.svethardware.cz/doporucene-skrine