Xtreamer Ultra: ten nejlepší?

Xtreamer Ultra: ten nejlepší?
, , recenze
Produkty Xtreamer patřily vždy mezi ty nejlepší na trhu a nový model Ultra nehodlá tuto tradici porušit. Připravte se na dvoujádrový Atom, 4 GB DDR3, ION2, podporu 3D, či QWERTY klávesnici s touchpadem. Máme tu tedy nového šampióna?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Xtreamer Ultra: ten nejlepší?
  2. Specifikace přístroje
  3. Menu ovládání
  4. Testy
  5. Závěr
reklama
Námi testovaná multimediální centra jsou převážně tvořena ze specializovaných komponent a každý čip má svůj úděl. Výhoda tkví v úsporném chodu a malých rozměrech. Bohužel často jsme svědky nevalného výkonu, či omezených vlastností celého zařízení. Xtreamer Ultra na to jde z druhé strany a obsahuje miniaturizovaný počítač s papírově velmi slušným výkonem. Tím bychom tedy mohli získat základ pro plynulé video a prakticky neomezenou podporu audio a video formátů. Otazník však visí nejen nad spotřebou, či zahříváním, ale také zdali nalezneme dostatečně odladěný software.


Od výrobce dorazil přehrávač v bílém balení s celkem jednoduchým designem. Všemožná loga dávají tušit, že nemáme v ruce žádné multimediální „ořezávátko“. Oceňuji také vnitřní uspořádání krabice, vše je hezky zabaleno v krabičkách a vás tak po otevření balení nečeká exploze napěchovaného příslušenství.


Obsah balení:

• Síťový přehrávač Xtreamer Ultra (+ podstavec)
• Napájecí adaptér
• Manuál k produktu
• 2x Dálkové ovládání
• HDMI kabel
• Redukce DVI/VGA
• USB flash 8 GB (s ovladači)

Ačkoliv patří Atom mezi úsporné procesory, tak stále dokáže velmi spolehlivě vytopit menší PC skříň. Nejspíš z tohoto důvodu zvolit výrobce šasi s masivním hliníkovým žebrováním. Je to tedy trošku těžší přehrávač, za to velmi robustní konstrukce. Slícování dílů je provedené na jedničku.


- pro zvětšení klikněte -

Když už jsem u hodnocení těla přístroje, tak si rovnou popíšeme jednotlivé strany a jako vždy začneme čelním panelem. Celá plocha je tvořena lesklým plastem, do kterého je zasazena dvojice USB portů a vypínač. Při spodní hraně se nenápadně krčí zdířka pro „násilný“ restart přístroje, snad nebude potřeba


- pro zvětšení klikněte -

Oba boky tohoto zařízení jsou ve znaku mohutného chladiče. Uvidíme, zdali se jednalo o designový úmysl výrobce, či zoufalou snahu uchladit kombinaci Atom + Ion2.


- pro zvětšení klikněte -

Mřížku chlazení nalezneme i v horní části, avšak tentokrát se jedná o plastové provedení. Kromě prostupu horkého vzduchu plní tato část ještě jednu důležitou funkci, detaily si prozradíme později.


- pro zvětšení klikněte -

Menší rozpaky přichází při pohledu na zadní panel s konektory. Vidím zde čtveřici USB portů, výstupy na zvuk, RJ-45, HDMI a DVI. Tak trochu počítačově laděné s absencí kompozitních/komponentních výstupů. O svém zapojení HTPC se podělte v diskuzi pod článkem.


- pro zvětšení klikněte -

Spodní a poslední část tentokrát projedeme velmi rychle. Slouží totiž pro vertikální postavení přístroje. V balení navíc nalezneme plastovou nasouvací nohu pro větší stabilitu.


- pro zvětšení klikněte -

Zbývá ještě identifikovat místo pro pevný disk a nyní prozradím onu informaci, kterou jsem vám zatajil o několik odstavců výše. Horní plastový kryt totiž můžete velmi jednoduše nadzvednout a vyjmout tak disk. Doporučuji táhnout vertikálním směrem, neboť disk zároveň vypojujete ze SATA konektoru.


Přehled osazených konektorů:

• HDMI 1.4a
• 6x USB 2.0 (2x vpředu, 4x vzadu)
• Digitální optický a analogový audio výstup
• HDMI a DVI
• RJ-45 síťový konektor
• eSATA

Milé překvapení přichází u dálkového ovladače, neboť ty jsou přibaleny hned dva. První z nich se příliš neliší od klasických, které známe od konkurence. Klávesy jsou příkladně rozmístěny do skupin a je vidět orientace na multimediální funkce. K dokonalosti chybí podsvícení tlačítek a možná o něco menší rozměry, zejména délka.


- pro zvětšení klikněte -

Druhý ovladač bych osobně nařídil přiložit ke každému chytřejšímu HTPC. Celé ovládací ploše dominuje QWERTY klávesnice s horní řadou multimediálních tlačítek. Při pravém okraji vměstnal výrobce směrové tlačítko a touchpad s levým/pravým tlačítkem.


- pro zvětšení klikněte -

Pokud jsem tělo přístroje chválil za příkladnou tuhost, musím pokárat zpracování tohoto ovladače. Plastové tělo toho zkrátka moc nevydrží a občas nepříjemně zavrže. Více v následujícím videu.Příslušenství není ani málo ani moc. Od výrobce dostaneme HDMI kabel, napájecí kabel, redukci DVI/VGA, USB flash s kapacitou 8 GB a několik manuálů. Ethernetový kabel si bohužel musíte koupit vlastní.Ani tentokrát se však nepodíváme do útrob přístroje, neboť je v místě lícování plastů kontrolní pečeť od výrobce.

reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik