Xtreamer Ultra: ten nejlepší?

Xtreamer Ultra: ten nejlepší?
, , recenze
Produkty Xtreamer patřily vždy mezi ty nejlepší na trhu a nový model Ultra nehodlá tuto tradici porušit. Připravte se na dvoujádrový Atom, 4 GB DDR3, ION2, podporu 3D, či QWERTY klávesnici s touchpadem. Máme tu tedy nového šampióna?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Xtreamer Ultra: ten nejlepší?
  2. Specifikace přístroje
  3. Menu ovládání
  4. Testy
  5. Závěr
reklama
Námi testovaná multimediální centra jsou převážně tvořena ze specializovaných komponent a každý čip má svůj úděl. Výhoda tkví v úsporném chodu a malých rozměrech. Bohužel často jsme svědky nevalného výkonu, či omezených vlastností celého zařízení. Xtreamer Ultra na to jde z druhé strany a obsahuje miniaturizovaný počítač s papírově velmi slušným výkonem. Tím bychom tedy mohli získat základ pro plynulé video a prakticky neomezenou podporu audio a video formátů. Otazník však visí nejen nad spotřebou, či zahříváním, ale také zdali nalezneme dostatečně odladěný software.


Od výrobce dorazil přehrávač v bílém balení s celkem jednoduchým designem. Všemožná loga dávají tušit, že nemáme v ruce žádné multimediální „ořezávátko“. Oceňuji také vnitřní uspořádání krabice, vše je hezky zabaleno v krabičkách a vás tak po otevření balení nečeká exploze napěchovaného příslušenství.


Obsah balení:

• Síťový přehrávač Xtreamer Ultra (+ podstavec)
• Napájecí adaptér
• Manuál k produktu
• 2x Dálkové ovládání
• HDMI kabel
• Redukce DVI/VGA
• USB flash 8 GB (s ovladači)

Ačkoliv patří Atom mezi úsporné procesory, tak stále dokáže velmi spolehlivě vytopit menší PC skříň. Nejspíš z tohoto důvodu zvolit výrobce šasi s masivním hliníkovým žebrováním. Je to tedy trošku těžší přehrávač, za to velmi robustní konstrukce. Slícování dílů je provedené na jedničku.


- pro zvětšení klikněte -

Když už jsem u hodnocení těla přístroje, tak si rovnou popíšeme jednotlivé strany a jako vždy začneme čelním panelem. Celá plocha je tvořena lesklým plastem, do kterého je zasazena dvojice USB portů a vypínač. Při spodní hraně se nenápadně krčí zdířka pro „násilný“ restart přístroje, snad nebude potřeba


- pro zvětšení klikněte -

Oba boky tohoto zařízení jsou ve znaku mohutného chladiče. Uvidíme, zdali se jednalo o designový úmysl výrobce, či zoufalou snahu uchladit kombinaci Atom + Ion2.


- pro zvětšení klikněte -

Mřížku chlazení nalezneme i v horní části, avšak tentokrát se jedná o plastové provedení. Kromě prostupu horkého vzduchu plní tato část ještě jednu důležitou funkci, detaily si prozradíme později.


- pro zvětšení klikněte -

Menší rozpaky přichází při pohledu na zadní panel s konektory. Vidím zde čtveřici USB portů, výstupy na zvuk, RJ-45, HDMI a DVI. Tak trochu počítačově laděné s absencí kompozitních/komponentních výstupů. O svém zapojení HTPC se podělte v diskuzi pod článkem.


- pro zvětšení klikněte -

Spodní a poslední část tentokrát projedeme velmi rychle. Slouží totiž pro vertikální postavení přístroje. V balení navíc nalezneme plastovou nasouvací nohu pro větší stabilitu.


- pro zvětšení klikněte -

Zbývá ještě identifikovat místo pro pevný disk a nyní prozradím onu informaci, kterou jsem vám zatajil o několik odstavců výše. Horní plastový kryt totiž můžete velmi jednoduše nadzvednout a vyjmout tak disk. Doporučuji táhnout vertikálním směrem, neboť disk zároveň vypojujete ze SATA konektoru.


Přehled osazených konektorů:

• HDMI 1.4a
• 6x USB 2.0 (2x vpředu, 4x vzadu)
• Digitální optický a analogový audio výstup
• HDMI a DVI
• RJ-45 síťový konektor
• eSATA

Milé překvapení přichází u dálkového ovladače, neboť ty jsou přibaleny hned dva. První z nich se příliš neliší od klasických, které známe od konkurence. Klávesy jsou příkladně rozmístěny do skupin a je vidět orientace na multimediální funkce. K dokonalosti chybí podsvícení tlačítek a možná o něco menší rozměry, zejména délka.


- pro zvětšení klikněte -

Druhý ovladač bych osobně nařídil přiložit ke každému chytřejšímu HTPC. Celé ovládací ploše dominuje QWERTY klávesnice s horní řadou multimediálních tlačítek. Při pravém okraji vměstnal výrobce směrové tlačítko a touchpad s levým/pravým tlačítkem.


- pro zvětšení klikněte -

Pokud jsem tělo přístroje chválil za příkladnou tuhost, musím pokárat zpracování tohoto ovladače. Plastové tělo toho zkrátka moc nevydrží a občas nepříjemně zavrže. Více v následujícím videu.Příslušenství není ani málo ani moc. Od výrobce dostaneme HDMI kabel, napájecí kabel, redukci DVI/VGA, USB flash s kapacitou 8 GB a několik manuálů. Ethernetový kabel si bohužel musíte koupit vlastní.Ani tentokrát se však nepodíváme do útrob přístroje, neboť je v místě lícování plastů kontrolní pečeť od výrobce.

reklama
Nejnovější články
Kuki TV odemyká více než 600 filmů, Telly rozšiřuje nahrávání na 100 hodin Kuki TV odemyká více než 600 filmů, Telly rozšiřuje nahrávání na 100 hodin
Internetová televize Kuki nabízí před Vánoci několik stovek filmů zdarma ke zhlédnutí. Telly rozšířila prostor pro nahrávání obsahu ze 30 na 100 hodin. O2 TV zařazuje jako první operátor do nabídky nový kanál Naživo.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Další streamovací služba na obzoru, v lednu přijde Discovery Plus Další streamovací služba na obzoru, v lednu přijde Discovery Plus
Na trhu se streamovacími službami je už teď hodně plno, ale to nebrání dalším zkoušet své štěstí. Brzy by se měla rozšířit další služba nazvaná Discovery Plus. Stát se tak má už na začátku příštího roku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Vánoční nadílka od Skylinku: 8 volně vysílaných programů včetně novinek Vánoční nadílka od Skylinku: 8 volně vysílaných programů včetně novinek
Skylink tento měsíc rozhodně nešetřil bonusy pro diváky a volně zpřístupnil hned osm kanály různých žánrů – od pohádek přes dokumenty až po hudbu. Úplnou novinkou v nabídce je program Canal+ Domo.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
miniLED se blíží. Samsung a LG si registrují další ochranné známky miniLED se blíží. Samsung a LG si registrují další ochranné známky
„Novinkou“ příštího roku by se měly stát miniLED TV, které představí oba korejští výrobci. Samsung požádal o registraci známky „Quantum Mini LED“, LG by si dokonce rádo zaregistrovalo celou abecedu od „ALED“ po „ZLED“.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
HBO GO v prosinci 2020: nejlepší nové filmy a seriály HBO GO v prosinci 2020: nejlepší nové filmy a seriály
HBO GO v prosinci nadělí předplatitelům všech 26 bondovek, Jokera i Ježka Sonica. Nabídka nových seriálů je tentokrát slabší. K nejočekávanější novince patří seriálová adaptace filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik