Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Xtreamer Ultra: ten nejlepší?

21.6.2011, Jakub Doležal, recenze
Produkty Xtreamer patřily vždy mezi ty nejlepší na trhu a nový model Ultra nehodlá tuto tradici porušit. Připravte se na dvoujádrový Atom, 4 GB DDR3, ION2, podporu 3D, či QWERTY klávesnici s touchpadem. Máme tu tedy nového šampióna?
Kapitoly článku:
 1. Xtreamer Ultra: ten nejlepší?
 2. Specifikace přístroje
 3. Menu ovládání
 4. Testy
 5. Závěr
Námi testovaná multimediální centra jsou převážně tvořena ze specializovaných komponent a každý čip má svůj úděl. Výhoda tkví v úsporném chodu a malých rozměrech. Bohužel často jsme svědky nevalného výkonu, či omezených vlastností celého zařízení. Xtreamer Ultra na to jde z druhé strany a obsahuje miniaturizovaný počítač s papírově velmi slušným výkonem. Tím bychom tedy mohli získat základ pro plynulé video a prakticky neomezenou podporu audio a video formátů. Otazník však visí nejen nad spotřebou, či zahříváním, ale také zdali nalezneme dostatečně odladěný software.


 
Od výrobce dorazil přehrávač v bílém balení s celkem jednoduchým designem. Všemožná loga dávají tušit, že nemáme v ruce žádné multimediální „ořezávátko“. Oceňuji také vnitřní uspořádání krabice, vše je hezky zabaleno v krabičkách a vás tak po otevření balení nečeká exploze napěchovaného příslušenství.


Obsah balení:
 • Síťový přehrávač Xtreamer Ultra (+ podstavec)
 • Napájecí adaptér
 • Manuál k produktu
 • 2x Dálkové ovládání
 • HDMI kabel
 • Redukce DVI/VGA
 • USB flash 8 GB (s ovladači)
 
Ačkoliv patří Atom mezi úsporné procesory, tak stále dokáže velmi spolehlivě vytopit menší PC skříň. Nejspíš z tohoto důvodu zvolit výrobce šasi s masivním hliníkovým žebrováním. Je to tedy trošku těžší přehrávač, za to velmi robustní konstrukce. Slícování dílů je provedené na jedničku.


- pro zvětšení klikněte -

Když už jsem u hodnocení těla přístroje, tak si rovnou popíšeme jednotlivé strany a jako vždy začneme čelním panelem. Celá plocha je tvořena lesklým plastem, do kterého je zasazena dvojice USB portů a vypínač. Při spodní hraně se nenápadně krčí zdířka pro „násilný“ restart přístroje, snad nebude potřeba


- pro zvětšení klikněte -

Oba boky tohoto zařízení jsou ve znaku mohutného chladiče. Uvidíme, zdali se jednalo o designový úmysl výrobce, či zoufalou snahu uchladit kombinaci Atom + Ion2.


- pro zvětšení klikněte -

Mřížku chlazení nalezneme i v horní části, avšak tentokrát se jedná o plastové provedení. Kromě prostupu horkého vzduchu plní tato část ještě jednu důležitou funkci, detaily si prozradíme později.


- pro zvětšení klikněte -

Menší rozpaky přichází při pohledu na zadní panel s konektory. Vidím zde čtveřici USB portů, výstupy na zvuk, RJ-45, HDMI a DVI. Tak trochu počítačově laděné s absencí kompozitních/komponentních výstupů. O svém zapojení HTPC se podělte v diskuzi pod článkem.


- pro zvětšení klikněte -

Spodní a poslední část tentokrát projedeme velmi rychle. Slouží totiž pro vertikální postavení přístroje. V balení navíc nalezneme plastovou nasouvací nohu pro větší stabilitu.


- pro zvětšení klikněte -

Zbývá ještě identifikovat místo pro pevný disk a nyní prozradím onu informaci, kterou jsem vám zatajil o několik odstavců výše. Horní plastový kryt totiž můžete velmi jednoduše nadzvednout a vyjmout tak disk. Doporučuji táhnout vertikálním směrem, neboť disk zároveň vypojujete ze SATA konektoru.


Přehled osazených konektorů:
 • HDMI 1.4a
 • 6x USB 2.0 (2x vpředu, 4x vzadu)
 • Digitální optický a analogový audio výstup
 • HDMI a DVI
 • RJ-45 síťový konektor
 • eSATA
 
Milé překvapení přichází u dálkového ovladače, neboť ty jsou přibaleny hned dva. První z nich se příliš neliší od klasických, které známe od konkurence. Klávesy jsou příkladně rozmístěny do skupin a je vidět orientace na multimediální funkce. K dokonalosti chybí podsvícení tlačítek a možná o něco menší rozměry, zejména délka.


- pro zvětšení klikněte -

Druhý ovladač bych osobně nařídil přiložit ke každému chytřejšímu HTPC. Celé ovládací ploše dominuje QWERTY klávesnice s horní řadou multimediálních tlačítek. Při pravém okraji vměstnal výrobce směrové tlačítko a touchpad s levým/pravým tlačítkem.


- pro zvětšení klikněte -

Pokud jsem tělo přístroje chválil za příkladnou tuhost, musím pokárat zpracování tohoto ovladače. Plastové tělo toho zkrátka moc nevydrží a občas nepříjemně zavrže. Více v následujícím videu.
 
 
Příslušenství není ani málo ani moc. Od výrobce dostaneme HDMI kabel, napájecí kabel, redukci DVI/VGA, USB flash s kapacitou 8 GB a několik manuálů. Ethernetový kabel si bohužel musíte koupit vlastní.Ani tentokrát se však nepodíváme do útrob přístroje, neboť je v místě lícování plastů kontrolní pečeť od výrobce.