Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Minix NEO X6 a Z64: kladiva na multimédia?

24.9.2014, Jakub Doležal, aktualita
Společnost Minix nepatří zrovna mezi matadory na trhu s multimediálními centry a to více nás zaujaly nové modely, které ohlásila na poslední kvartál tohoto roku. Co říkáte na model s XMBC (Kodi) založený na Intelu nebo Cortex A5?
Miniaturní krabičky ukryté kdesi v útrobách televizního stolku si s sebou velmi často nesou problém v podobě malého výkonu. Společnost Minix hodlá co nevidět představit nové modely, u kterých by nedostatek výkonu nemusel být vůbec pořadu dne. Vsadila totiž na poměrně zajímavou výbavu.


Neo X6


Tradičně pojaté centrum zábavy disponuje 4jádrovým procesorem Cortex A5 doplněným o 1 GB DDR3 RAM a grafické jádro Mali-450. Trhání asfaltu se konat jistě nebude, ale na akceleraci videa s rozlišením 1080p i při vyšším datovém toku by to mělo bohatě stačit. Navíc je zde podpora hardwarového dekódování videa v H.265 (HEVC).

Interní kapacita úložiště je bohužel skromných 8 GB, takže s tím si vystačíte leda na aplikace určené pro předinstalovaný operační systém Android 4.4.2 KitKat. Další data bude nutné dopravit z externích disků, paměťové karty, nebo po lokální síti. Na výběr máte mezi Wi-Fi (150 Mbps), Ethernetem (100 Mbps) nebo Bluetooth 4.0.

Televizor připojíte přes HDMI 1.4 což by naznačovalo podporu 4K rozlišení, ale samotný výrobce slibuje pouze 1080p. Nicméně 4K obsahu zatím není mnoho, takže lze tuto absenci odpustit. Větší obavy panují u ovladače, který využívá IR přenosu a ten jak známo není úplně spolehlivý.


Neo Z64


S operačním systémem Android je prozatím úzce spjat čipset s procesory ARM a to se rozhodl změnit gigant Intel, který vyrazil do boje a připravil pro výrobce těchto zařízení vlastní úsporné řešení. Minix u modelu Neo Z64 vsadil na Intel Bay Trail, který dokáže nabídnout rozumný výkon při nízké spotřebě.

Konkrétně bude nasazen Intel Atom Z3735F, což je 4jádrový procesor s frekvencí 1,33 GHz a turbem do frekvence 1,83 GHz. Výhodou oproti Cortexu A5 je podpora 64bit instrukcí a tím výrazně vyššímu výkonu. Je však otázkou, zdali bude umět předinstalovaný Android 4.4.4 tento potenciál využít.

Grafické jádro Intel HD Graphics je součástí procesoru a společně budou sdílet integrovanou paměť DDR3L o kapacitě 2 GB. Vnitřní kapacita poskočila na 32 GB a to především kvůli případné instalaci Windows 8.1. Další data musíte opět dopravit zvenku a možnosti jsou zcela identické s Neo X6.

Bohužel stejná výbava panuje i oblasti HDMI výstupu a podpory přehrávání videa do rozlišení 1080p. Je pravdou, že integrovaná grafika Intel HD Graphics není zrovna nejmladší, a tak by jí výkon na 4K video nemusel stačit. Pokročilou akceleraci videa si Intel nechává až pro vyšší řady procesorů.

Cena ani dostupnost prozatím nebyla výrobcem upřesněna, ale minimálně model Neo X6 by se měl v následujícím měsíci ukázat

Zdroj: Minix, Intel