Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Než se zeptáte - obecné informace, antény, STA

Ivo Mašek (10205)|22.9.2007 08:25
Základní pojmy:
DVB-T
Digital Video Broadcasting-Terrestrial. V případě tohoto vysílání jsou obraz, zvuk a doprovodné služby (EPG, Teletext, ...) přenášeny v digitální podobě. Digitální vysílání DVB-T je šířeno stejně jako tv vysílání analogové., tedy prostřednictvím sítě televizních vysílačů (vzduchem).
EPG
Je označení pro elektronického programového průvodce., je to přehled programů, který se zobrazuje na tv obrazovce. K dispozici bývá rozpis programů zhruba na jeden týden dopředu. U mnoha STB jsou dostupné i krátké informace o jednotlivých pořadech, síla a kvalita signálu v procentech.
MULTIPLEX
V jednom televizním kanálu (ten je v případě analogového tv vysílání vyhrazen pro přenos jednoho tv programu) se v rámci digitálního tv vysílání přenáší několik televizních a rozhlasových programů spolu s přidruženými službami (EPG, Teletext). Tomuto balíčku říkáme Multiplex.
STB (set-top-box)
Set-top-box je přídavný přístroj, který se zapojí mezi stávající anténu a televizor. Přijímá digitální vysílání a převádí je na obraz a zvuk nebo na analogový televizní signál, který je pak přiveden do stávajícího (analogového) televizoru.
[quote]
- Lze set-top box zapojit k jakémukoliv televizoru?
Ano, set-top box lze zapojit k jakémukoliv televizoru, záleží pouze na způsobu zapojení. Pokud váš televizor nemá videovstup - SCART, ale jen kulatou anténní zdířku, je třeba mít set-top box s tzv. modulátorem.
- Přijdu kvůli set-top boxu o stávající programy?
Nepřijdete. Mnoho lidí využívá digitální přijímače pro vykrývání některých těžko dostupných nebo zcela chybějících televizních stanic a ostatní stanice přijímají analogově. Je-li set-top box vypnutý, připojený televizor či videorekordér přijímá analogové programy tak, jak tomu bylo před připojením set-top boxu.
- Mohu použít jeden set-top box pro více televizorů?
Aby bylo možné použít jeden set-top box pro více televizorů, musel by běžet na všech připojených obrazovkách stejný program. Výjimkou jsou vícetunerové set-top boxy, většinou dvoutunerové. Ty pak mohou přijímat tolik programů zároveň, kolik obsahují tunerů. Pro standardní příjem digitálního vysílání na více televizorech se používají televizní rozvody.
- Lze inovovat firmware set-top boxu?
Ano, u většiny zařízení lze firmware (softwarové vybavení přijímače) inovovat přes sériový port RS-232C nebo přes USB. V některých případech je možný také automatické update přímo z vysílání. Je to zajímavá možnost, ale bude záležet na provozovatelích vysílání, zda budou ochotni taková data přenášet a jaké přijímače budou podporovat (poznámka I.M.: U kabelového digitálu DVB-C to již v praxi funguje). Inovace firmware může významně zlepšit uživatelskou přívětivost, ale i výkonové vlastnosti přijímače.
[/quote]
Ivo Mašek (10205)|21.5.2008 13:43
Ivo Mašek (10205)|2.7.2008 12:17
Ivo Mašek (10205)|10.9.2008 13:30
AVerMedia představuje nový USB tuner AVerTV Volar Black HD
Společnost AVerMedia, jejíž nabídka roztodivných TV tunerů pro PC je velmi široká, uvádí další model, který je tentokrát určen k připojení do USB konektoru. Dostal název AVerTV Volar Black HD a je schopen přijímat digitální TV signál včetně HDTV programů na platformách Windows XP a Vista....
https://www.tvfreak.cz/avermedia-predstavuje-usb-tuner-avertv-volar-black-hd/2700
AVerTV%20Volar%20Black%20HD%20(A850)%20box.jpg AVerTV%20Volar%20Black%20HD%20(A850).jpg
Ivo Mašek (10205)|27.1.2009 07:05
Pozemní High Definition TV: Úvod
Nový rok 2009 se nám již naplno rozběhl, a tak vám přinášíme další z řady tematických příloh. V měsíci únoru jsme si pro vás připravili celek s názvem "Pozemní High Definition TV". V dnešním úvodním článku vás seznámíme s tím, co je jeho obsahem a na co se můžete v průběhu následujících čtyř týdnů těšit.
https://www.tvfreak.cz/pozemni-high-definition-tv-uvod/2834
Ivo Mašek (10205)|23.3.2009 19:20
AVerMedia uvádí malý DTV tuner i pro počítače Mac
Společnost AVerMedia si nyní vzala na mušku vedle klasických PC také počítače Mac, pro něž připravila produkt s označením AVerTV Volar M. Jedná se tedy o malý digitální televizní tuner, jenž se může pochlubit také nízkou hmotností, ale i dalšími vlastnostmi.
https://www.tvfreak.cz/avermedia-uvadi-maly-dtv-tuner-i-pro-pocitace-mac/2888
http://www.avermedia.com/avertv/Product/ProductDetail.aspx?Id=475
Ivo Mašek (10205)|11.2.2010 07:28
Strong SRT ANT 15 anténa pro DVB- T
Strong SRT ANT 15 anténa pro příjem digitálního terestriálního vysílání (47 - 870MHz), nízkošumový zesilovač (zisk 21 dB), možnost nastavení polarizace V/H, napájení zesilovače pomocí terestriálního přijímače nebo externím zdrojem (adaptér součástí kompletu)

Antena Strong SRT ANT15 je venkovní anténa pro pozemní digitální přijímače s podporou napájení 5V z přijímače nebo nebo přes externí adaptér 9V DC/100mA (součástí balení). Kmitočtový rozsah: VHF 47-230MHz, UHF 470-870 MHz, Možnost horizontálního a vertikálního příjmu, vestavěný nízkošumový zesilovač, zisk 21dB + / - 3dB.
(je vhodná do míst, která jsou vzdálena +/- 30km od vysílače)
strongantena1.jpg strongantena2.jpg
Ivo Mašek (10205)|11.3.2010 12:28
Pro příjem DVB-T využijeme pásmové zesilovače UHF (kanál 21-69). Základními parametry jsou zisk, šum a vybuditelnost. Zisk volíme v závislosti na síle signálu, který je v místě instalace. Šumové číslo by mělo být co nejnižší, typicky se u prodávaných zesilovačů označovaných jako nízkošumové pohybuje kolem 1-2 dB. Vybuditelnost zesilovače by měla být co nejvyšší, ovšem tento parametr závisí na použitém tranzistoru. Nízkošumové typy většinou mají vybuditelnost o něco nižší, než výkonové zesilovače, které zase mají vyšší šumové číslo. Kompromisem je tedy zesilovač s ziskem od 15-25 dB a nízkým šumem okolo zmiňovaných 1-2 dB.
Anténní zesilovač můžeme umístit přímo do anténní krabičky, a nebo dále za anténou na kabel. Ve většině případů vyžadují napájení po kabelu. Nejčastěji +12 V, ale v posledních letech se objevily i typy optimalizované pro DVB-T, ty mají napájení +5 V a lze je tedy napájet přímo ze set-top-boxu. U zesilovačů s napětím +12 V je třeba předřadit napájecí výhybku.
Snažíme se vždy kupovat kvalitní výrobky například od známých výrobců jako je Teroz, Alcad, Schwaiger a další, a vyvarovat se nákupu levných zesilovačů s vysokým ziskem. Typickým příkladem jsou zesilovače vestavěné v tzv. polských sítech, které jsou nekvalitní a často se zahlcují. S kvalitním zesilovačem tedy docílíme kvalitního příjmu a často může zesilovač přinést výrazně lepší výsledky.

1)
Použití zesilovače však není samospasitelné, a pokud nemáme použitelný signál na svorkách antény, zesilovačem ho v žádném případě nevyčarujeme. Vzpomeňme si na známou a stále omílanou anténářskou poučku o tom, že nejlepším zesilovačem je anténa. Naopak, někdy lze použitím zesilovače o příjem DVB-T úplně přijít. Anténní zesilovač se totiž může zahltit silným signálem, rozkmitat se, a poté působit spíše jako rušička. To se často stává ve dvou případech. Buď pokud použijeme příliš silný nebo nekvalitní typ zesilovače s nízkou vybuditelností v místech se středně silným signálem, a nebo také když použijeme jakýkoliv anténní zesilovač v místech s velmi silným signálem, například při přímém výhledu na blízký vysílač.
V prvním případě je na vině chybné zvolení zesilovače. Pro většinu aplikací postačí zesilovač s maximálním ziskem 20-25 dB. Zesilovač s větším ziskem než 25 dB má smysl jen v několika případech. Použijeme ho, když je koaxiální kabel delší než 50 metrů pro vyrovnání velmi vysokých ztrát v rozvodu. Na svorkách antény ale nesmí být signál moc silný, protože hrozí zahlcení zesilovače. Silný zesilovač také upotřebíme, pokud se nacházíme v oblasti, kde se vyskytují jen velmi slabé signály, například v údolí či v zákrytu od blízkých vysílačů. Stejně tak ho lze využít pro zesílení několika kanálů, na kterých je slabý signál v tom případě, že před zesilovač zařadíme kanálovou propust. Existují i kanálové zesilovače, které jak název napovídá zesilují buď jeden kanál, nebo skupinu kanálů. Ty lze samozřejmě také použít, poté odpadá nutnost kanálové propusti před zesilovačem, ovšem pokud se změní vysílací kanál nebo přibude nový multiplex, budeme muset takovýto zesilovač vyměnit.
2)
V druhém případě je na vině samotné použití zesilovače. V oblastech s velmi silným signálem, například v Praze nebo v blízkosti jakéhokoliv silného vysílače a nekrytém výhledu na něj je použití zesilovače přímo kontraproduktivní. Signál je zde natolik silný, že zesílení nepotřebuje, a pokud tak uděláme, dočkáme se často na obrazovce 100% síly signálu, ale 0% kvality signálu právě z důvodu zahlcení zesilovače. V tomto případě není jiné rady, než zesilovač prostě nepoužívat. Pokud ale potřebujeme zesilovač nutně použít, například vyrovnávat ztráty v dlouhém rozvodu, vybereme typ s nízkým ziskem a velkou vybuditelností, u kterého nehrozí zahlcení.
Jestliže nám jde v oblasti s velmi silným signálem z místního vysílače o příjem slabého signálu, například o dálkový příjem zahraničního vysílání, a místní signál je natolik silný, že ho nelze odsměrovat a dělá nám při použití zesilovače problémy, použijeme spíše dvě antény. Jednu bez zesilovače pro příjem místního vysílání, a druhou s předřazenou kanálovou propustí pro žádané signály a zesilovačem pro příjem vzdálených multiplexů. Antény pak za zesilovačem sloučíme kanálovým slučovačem.

Zdroj: Digizone
Ivo Mašek (10205)|11.3.2010 12:38
Na začátek je třeba zdůraznit, že antény pro příjem analogové televize a DVB-T se nijak neliší. Kmitočtové pásmo zůstalo stejné, a proto můžeme použít i stejné typy antén. Časté marketingové označení některých typů antén jako „digitální antény“ či „antény speciálně pro příjem DVB-T“ je klamavé, a nezakládá se na reálném podkladu. Vhodnost antény pro příjem digitální televize je stejně jako u analogového vysílání dána jejím ziskem, směrovostí a naladěním na určitý kmitočet.
Signál digitální televize se také šíří naprosto stejně jako analogový. Rozdíl je pouze v tom, že tam, kde pro kvalitní příjem analogové televize bez duchů v obraze byla nutná vysoce směrová anténa z důvodu deformace analogové modulace odrazy, může dnes pro příjem stačit jednoduchá, například sítová či logaritmicko-periodická anténa. Stejně tak může nastat problém opačný – a pro bezproblémový příjem DVB-T musíme použít anténu s vyšší směrovostí a ziskem nežli dříve pro analog. Vše je tedy jen o praktickém užití dané antény na místě příjmu. Na elektrických vlastnostech antén a jejich vhodnosti pro příjem signálu se tím ale nic nemění.

Panelové antény
Většinou se jedná aktivní antény, které sestávají z dipólu umístěného v plastovém krytu a zesilovače, a jsou určeny pro montáž například na zeď za okno, na balkon a podobně. Zisk samotné antény se pohybuje okolo 0 dB, vestavěné zesilovače mívají zisk 20-25 dB v pásmu UHF. Tyto antény se dají použít jen v místech s velmi silným signálem, využije je hlavně ten, komu se nelíbí „obyčejné“ venkovní antény z estetické stránky. Po stránce parametrů se ale s klasickými anténami srovnat nedají. Často jsou právě panelové antény označovány za „digitální“, důvodem může být i fakt, že pro příjem analogového vysílání nebyl tento typ antén vhodný z důvodu velmi nízké směrovosti a tím příjmu odrazů.
Logaritmicko-periodické antény
Logaritmicko-periodické (LP) antény se pro příjem televizního vysílaní také začaly uplatňovat až v posledních letech. Tento typ antén se původně používal zejména v pásmech krátkých vln či v profesionální vysílací a měřicí technice. Jejich základní výhodou je výborné přizpůsobení a velká širokopásmovost. LP antény totiž mohou obsáhnout při zachování slušných parametrů takový kmitočtový rozptyl, který by například antény typu Yagi nezvládaly. Zisk v celém přijímaném pásmu je pak velmi vyrovnaný. Na trhu najdeme LP antény jak pro samotné pásmo UHF, tak například pro rozsah obou televizních pásem (VHF+UHF, kanály 6-69). Na druhou stranu mají tyto antény nízkou směrovost, nižší zisk a také nevelké potlačení bočních příjmových laloků. To je také důvod, proč se dříve tak často na trhu neobjevovaly – pro příjem analogové televize nebyly ideální volbou, pro příjem DVB-T už jsou vhodnější.
Použijeme je zejména tam, kde je signál silnější. Je třeba si uvědomit, že LP anténa přijímá skoro stejně silně jako samotné pásmo UHF i jeho blízké okolí, kde se nacházejí například pásmo mobilních telefonů GSM (900 MHz) a také mobilní internet CDMA (450 MHz). Pokud se tedy nacházíme velmi blízko vysílačů těchto služeb, uděláme lépe, jestliže použijeme anténu méně širokopásmovou, např. Yagi.
Zisk LP antén konstruovaných pro pásmo UHF se pohybuje v závislosti na jejich délce, pro nejběžnější antény s délkou ráhna okolo 80-90 cm je to maximálně 10 dB, u delších antén se pohybuje maximum zisku mezi 10-12 dB. Kombinované typy pro obě pásma VHF+UHF mají zisk maximálně 7 dB.
Sítové antény
Jedná se o celovlnné buzené soustavy v provedení buď dvoupatrovém (malé síto), popřípadě čtyřpatrovém (velké síto). Tyto antény pokrývají celé pásmo UHF, přičemž zisk mírně stoupá v závislosti na frekvenci. Směrovost je nižší, než u antén Yagi, potlačení příjmu z boku a ze zadního směru závisí na kvalitě zpracování (zejména hustotě reflektoru), obecně je ale také nižší. Síta nejsou tak náročná na homogenitu pole, a proto se hodí i do členitějšího prostředí, k montáži na zeď, na půdu a podobně.
Sítové antény jsou dnes nejběžněji prodávanými anténami pro příjem televize, avšak zájemce o jejich koupi by si měl dát pozor na takzvaná „polská síta“:
Směrovost a zisk těchto antén je nižší než u kvalitních sít české výroby, řemeslné zpracování je velmi nekvalitní. Navíc bývají často v těchto anténách vestavěny širokopásmové zesilovače (většinou s rozsahem 6. až 60. televizní kanál), které jsou na tom s kvalitou podobně – mají sice často vysoký zisk (25 až 30 dB), ale velmi nízkou vybuditelnost, což způsobuje zahlcení zesilovače blízkým vysílačem, jeho přebuzení a následnou degradaci přijímaných signálů. Zesílený signál se také může naindukovat zpět na svorky antény a rušit poté příjem televize v blízkém okolí.
Obecně jsou však sítové antény pro příjem DVB-T velmi vhodné. Kvalitní síta české výroby seženeme v každé specializované prodejně antén.
Antény Yagi
Zřejmě nejběžněji používanými anténami pro příjem televize jsou antény typu Yagi. Jedná se o směrové antény, které se skládají z reflektoru, zářiče a direktorů. S délkou ráhna a vyšším počtem direktorů se zvyšuje směrovost a zisk antény. Hlavními vlastnostmi antén Yagi je právě velká směrovost a zisk. Čím je ale anténa delší, tím více potřebuje pro správnou funkci homogenní pole. Pokud tedy použijeme výkonnou Yagi anténu, musíme také dbát na umístění co nejvíce nad zem a na nevodivé okolí antény. To znamená také umístit ji dále od jiných antén, což je fakt, na který se dnes často zapomíná. Aby se totiž antény neovlivňovaly a fungovaly správně, musí být mezi nimi dostatečný rozestup, pro UHF antény se většinou doporučuje 80 cm (vzdálenost počítána mezi dipóly antén). Jestliže tedy máme na stožáru málo místa, nebo se chystáme anténu uchytit na zeď, dlouhá směrovka není ideální volbou a lépe může posloužit například síto.

Zdroj: Digizone
Ivo Mašek (10205)|17.4.2010 17:30
AVerMedia má nový USB tuner AVerTV Volar HD Nano
Firma AVerMedia uvedla nový USB DVB-T tuner s názvem AVerTV Volar HD Nano, který je určen především pro počítače s Windows Media Center.
https://www.tvfreak.cz/avermedia-ma-novy-usb-tuner-avertv-volar-hd-nano/3348

Aver TV Volar HD Nano je TV tuner od renomované firmy. Tento tuner je s plnou certifikací Windows Media Center Additional Qualification a podporou H.264/ MPEG-2 HDTV. Je určen hlavně pro uživatele notebooků a tomu odpovídají i jeho malé rozměry a připojení přes USB rozhraní s novým zapuštěným konektorem, snižujícím riziko poškození. Disponuje tunerem pro příjem digitálního pozemního televizního vysílání DVB-T. To, protože je digitální, poskytuje skvělý obraz, zvuk a další funkce.
Díky podpoře vysokého rozlišení až do formátu 1080i mohou uživatelé AVerTV Volar HD Nano sledovat a nahrávat i HDTV programy. Samozřejmostí je také možnost nahrávání plánovat, nebo přímo nahrávat do formátu pro iPod, či PSP, díky čemuž mohou mít své oblíbené programy vždy při sobě. Potěší podpora automatického nahrávání z režimu Spánku/Hibernace.
Majitele notebooků potěší také nízká spotřeba energie (Digitální TV < 0,25A). Mezi další funkce tohoto zařízení patří například Teletext, Timeshif, nebo EPG (elektronický programový průvodce). K tomuto tuneru patří ještě dálkový ovladač pro snadné a plnohodnotné využití AVerTV Volar HD Nano. Podporované operační systémy jsou Windows XP, Windows Vista a Windows 7 (32/64-Bit).
zdroj: Czechcomputer.cz
Ivo Mašek (10205)|6.5.2010 07:01
Antény vhodné pro příjem DVB-T
Anténa je prvním prvkem, který přichází do styku se signálem pozemního televizního vysílání. Její vhodný výběr tedy velmi ovlivní to, jak kvalitní signál přivedete do svého přijímače, ať už se jedná o set-top-box, televizor nebo např. kartu ve vašem počítači.
https://www.tvfreak.cz/anteny-vhodne-pro-prijem-dvb-t/3408
Ivo Mašek (10205)|7.5.2010 09:57
PCIe TV tunery: 3x hybrid od Asusu
Asus nepatří mezi tradiční výrobce multimedií, ale spíše k výrobcům, kteří dělají do počítače všechno, nesmí mu tedy chybět ani karty pro multimédia. Zvukové karty se mu povedly, jak to ale dopadlo s hybridními TV kartami pro PCI Express?
https://www.tvfreak.cz/recenze-pcie-tv-tunery-3x-hybrid-od-asusu/3346
cinema1.jpg cinema2.jpg cinema3.jpg
Ivo Mašek (10205)|12.5.2010 06:54
MSI TV@nywhere E-Duo
Zlato je dnes sice obyčejnou součástí počítačů, ale také může z obyčejné karty udělat neobyčejnou. To je i případ duální DVB-T karty MSI TV@nywhere E-Duo pro rozhraní PCI Express. Přestože jde o běžnou kartu, zlato jí dodává punc luxusu.
https://www.tvfreak.cz/recenze-zlaty-dvb-t-sperk-od-msi/3374
msi1.jpg msi2.jpg msi3.jpg
Ivo Mašek (10205)|18.5.2010 13:24
Compro VideoMate E750 a hybridní VideoMate Vista E900F
Televizní tunery pro sběrnici PCI Express patří dnes již mezi běžná zařízení, a tak nesmí chybět ani v portfóliu firmy Compro, která má s TV tunery již dost zkušeností. Podíváme se rovnou na dva DVB-T tunery této firmy, každý ovšem z trochu jiného segmentu.
https://www.tvfreak.cz/recenze-pcie-tv-tunery-2x-compro/3360

VideoMate1.jpg Videomate2.jpg
Ivo Mašek (10205)|26.5.2010 06:48
AVerTV Hybrid Speedy PCI-E, AVerTV Duo Hybrid PCI-E
Z nabídky AVerMedia se podíváme na dva hybridní TV tunery pro rozhraní PCI-Express x1. Model AVerTV Hybrid Speedy PCI-E je jednovstupový a druhý AVerTV Duo Hybrid PCI-E je duální. Oba jinak mají v podstatě shodné vlastnosti, a tak se na ně podíváme společně.
https://www.tvfreak.cz/recenze-dva-hybridy-avermedia-pro-pci-e/3428
Ivo Mašek (10205)|1.6.2010 07:39
AVerTV Capture HD
Doba se mění a s ní i nároky. K připojení videozařízení už nestačí jen kompozitní video nebo jen o malinko kvalitnější S-video. Nestačí dokonce ani komponentní YPbPr. Dnešní zařízení používají HDMI.
https://www.tvfreak.cz/recenze-avertv-capture-hd-moderni-tv-jedine-s-hdmi/3442

Ivo Mašek (10205)|9.6.2010 06:20
Příjem DVB-T na společnou televizní anténu
V ohlasech na nedávno uvedený článek o anténách pro příjem DVB-T jsme zaznamenali dotazy na způsoby řešení příjmu v domech se společnými televizními anténami (STA). Dnes se tedy podíváme na tuto oblast a přiblížíme si podrobně základní alternativy řešení.
https://www.tvfreak.cz/prijem-dvb-t-na-spolecnou-televizni-antenu/3476
Ivo Mašek (10205)|4.9.2010 20:17
Berlín má již za sebou testy DVB-T2
V Berlíně byl od 22. do 24. června 2010 proveden test standardu DVB-T2. Test pak pokračoval do konce mistrovství světa v kopané. Tehdy ho pořádala společností Media Broadcast jako součást projektu DVB. Deset mezinárodních společností z odvětví vysílání si mělo možnost vyzkoušet kompatibilitu svých DVB-T2 komponentů: brány, modulátory, přijímače a analyzátory. Prezentace byla unikátní v tom, že šlo o vůbec první živé vysílání DVB-T2 signálu v novém režimu MPLP. Ten umožňuje velmi efektivní a flexibilní využití dostupné přenosové kapacity a tím DVB-T2 ještě více zatraktivnit pro poskytovatele obsahu. Test byl uskutečněn v kódování MPEG-4/H.264 s přenosovou rychlostí přibližně 10 Mbps. Zkoušky proběhly také s menším datovým tokem pouze okolo 3 Mbps. Současně bylo v tomto standardu ověřeno vysílání SD a HD programů, radií i mobilních služeb v jednom multiplexu. Tehdy se vysílaly současně programy Das Erste, RBB, ProSieben a ZDF, z nichž jeden byl v HD rozlišení.
V DVB-T2 se bude vysílat i na IFA
Dokonalejší standard digitální terestrické televize bude také jedním z taháků berlínského veletrhu IFA 2010. Společnost Media Broadcast, která provedla již minulý test, bude tímto systém volně vysílat v digitálním multiplexu na jednom z berlínských vysílačů (je možné, že to bude přímo ten, který je umístěn v areálu výstaviště) a signál bude přijímán a k vidění na některých stáncích vystavovatelů jako demonstrace nových set-top-boxů, nebo televizí vybavených tunery DVB-T2. Stejně jako v červnu by měly být součástí této sítě programy Das Erste, RBB, ProSieben a ZDF.
V některých oblastech Velké Británie se v DVB-T2 už dokonce vysílá pravidelně !!
Ivo Mašek (10205)|29.11.2010 19:27
NKS radí, jak upravit STA pro příjem DVB-T

Národní koordinační skupina pro digitální vysílání v České republice (NKS) rozesílá v těchto dnech speciální informační dopis na 10 364 adres v územních oblastech Jihlava, Trutnov, Brno a Ostrava.
https://www.tvfreak.cz/nks-radi-jak-upravit-sta-pro-prijem-dvb-t/3799
Ivo Mašek (10205)|30.11.2010 12:29
AVer TV 3D USB
HD HomeFree Duet
Společnost AVerMedia si připravila nové televizní novinky, mezi něž patří jednak 3D TV tuner pro rozhraní USB, dále AVerMedia HD HomeFree Duet a přehrávač HomeFree Player pro Apple iPad, přičemž HD HomeFree Duet je také určen pro normální PC.
https://www.tvfreak.cz/avermedia-a-jeji-tv-novinky/3801
aver1.jpg aver2.jpg
Ivo Mašek (10205)|1.12.2010 14:22
Začínají „ostré“ testy DVB-T2 v ČR

Český telekomunikační úřad zadal v rámci svých smluvních vztahů s Českým metrologickým institutem vypracování technické studie, týkající se digitálního televizního vysílání v systému DVB-T2.
https://www.tvfreak.cz/zacinaji-ostre-testy-dvb-t2-v-cr/3802

__________________
Pravidelné vysílání v DVB-T2 zatím provozují ve Velké Británii. Set-top-box pro DVB-T2, který se tam ponejvíce používá je Humax HD-FOX T2
V příloze je foto STB a pro zajímavost také manual.
Ivo Mašek (10205)|1.12.2010 18:22
.... a když už jsme zde nakousli tu Velkou Británii, tak si připomeňme, že tato země má nejenom primát v pravidelném TV vysílání (o tom je v jiné sekci celý serial), ale také má primát ve vysílání v DVB-T2. A to výročí bude zrovna zítra.
Dne 2. prosince 2009 bylo ve Velké Británii oficiálně zahájeno vysílání programů ve vysokém rozlišení (HDTV) na platformě zemského digitálního vysílání DVB-T2. Je to vůbec první vysílací síť DVB-T2 na světě, která byla uvedena do provozu a poskytuje pravidelné vysílání. V současné době jsou provozu tyto vysílače:
Winter Hill (Manchester), Crystal Palace (London), Pontop Pike (Newcastle and Tyneside), Black Hill (Glasgow, Central Scotland), Emley Moor (West Yorkshire), Lichfield (Birmingham),Winter Hill RELAYS (Liverpool, Lancashire, Cheshire, Staffordshire), Wenvoe (Cardiff, Newport), Kilvey Hill (Swansea), Blaenplwyf (West, Central Wales), Stockland Hill (Exeter, Devon, Somerset, Dorset), Carmel (Carmarthenshire), Mendip (Bristol, Somerset, Dorset, Wiltshire, Gloucetershire), Long Mountain, Moel-y-Parc, Preslei, Llanddona (Anglesay), Beacon Hill, Caradon Hill, Huntshaw Cross, Redrith (Devon, Cornwall), Caldbeck (Cumbria), Douglas (Isle of Man), Selkirk (Scottish Borders), a v tomto prosinci bude připojen Fremont Point (Channel Islands).
Ivo Mašek (10205)|2.12.2010 08:27
Rakousko a DVB-T2
Od dubna 2010 testuje rakouská společnost pro rozhlasové a televizní vysílání ORS, veřejné šíření digitálního terestrického televizního signálu v normě DVB-T2 na kanále 65 z vysílače Kahlenberg u Vídně.
Testovací vysílání DVB-T2 bylo v Rakousku stanoveno prozatím na jeden rok, kdy se budou sledovat jednotlivé parametry signálu testovacího multiplexu, který bude zahrnovat mimo jiné i veřejnoprávní programy ORF 1 a ORF 2 v HD rozlíšení. Technici ORS se v průběhu vysílání zajímají o parametry digitálního signálu (síla elektromagnetického pole, kvalita obrazu i zvuku). Sportovní fanoušci také měli možnost sledovat mistrovství světa v letošním červnu a červenci ve fotbale na HDTV televizorech.
Očekává se, že v testovacím multiplexu DVB-T2 díky lepší modulaci, ochranným intervalům a vyššímu počtu nosných frekvencí se zlepší bitrate jednotlivých kanálů řádově o 40% až 60%. Multiplex obsahuje nejen kanály s programy ve vysokém rozlišení HD ale i ve standardním módu SD a rozhlasové kanály (například Ö1) samozřejmě s digitálním signálem.

Upraveno a zkráceno z Digitalnitelevize
Ivo Mašek (10205)|2.12.2010 08:46
Televizní tuner DVB-T2 do počítačů
Firma Hauppauge vyrobila vůbec první USB DVB-T2 Tuner pro PC. Byl představen na veletrhu IFA 2010.

Převzato z WeGotServed
hauppauge1.png hauppauge2.jpg hauppauge3.jpg
Ivo Mašek (10205)|27.12.2010 10:26
Mapa televizních vysílačů na území ČR
http://www.satcom.cz/?mapa-tv-vysilacu
Ivo Mašek (10205)|4.1.2011 21:21
Set-top-box Technisat HDFV pro příjem DVB-T2 ve Velké Británii

Technisat HDFV je set-top-box s DVB-T2 tunerem a možností nahrávání na externí disk přes USB. Tento digitální přijímač je určen pro příjem volného anglického digitálního vysílání Freeview HD a oficiálně se prodává pouze ve Velké Británii. Na označení "tuner DVB-T2" tam v obchodech nenarazíte, vždy se uvádí jen "tuner Freeview HD". Set-top-box používá demodulátor Sony CXD2820R. Jde o první čip pro DVB-T2 standard, který umí demodulovat i signál DVB-C pro digitální kabelovou televizi.
TechniSat HDFV ukládá při záznamu pořadu data na disk ve formátu dvou souborů. V prvním souboru se sudou číslicí ve jménu a příponou TS je zakódován programový tok (soubor není možné žádným klasickým způsobem přehrát na počítači). Ve druhém souboru s lichou číslicí ve jménu je uložen název a popis programu z EPG a další data.
zdroj: Technisat, DigiZone
hdfv1.jpg hdfv2.jpg hdfv4.jpg hdfv5.jpg
Ivo Mašek (10205)|25.1.2011 07:02
Ivo Mašek (10205)|2.2.2011 06:42
AVerMedia HD HomeFree Duet
AVerMedia nedávno uvedla zajímavý produkt. Je jím duální televizní tuner, který je určený pro streamování DVB-T vysílání v rozlišení až 1080p po síti, klidně i bezdrátové, a pyšní se podporou Apple iPad a Windows Media Center.
https://www.tvfreak.cz/recenze-hdtv-po-siti-avermedia-hd-homefree-duet/3950

Ivo Mašek (10205)|24.2.2011 10:45
V Británii roste zájem o DVB-T2 vysílání

Velká Británie je jednou ze čtyř zemí světa, kde se již naplno rozběhlo digitální pozemní vysílání ve standardu druhé generace DVB-T2. Neplacená služba s názvem Freeview HD slaví velké úspěchy, prodáno bylo už více jak 1,2 milionu přijímačů s podporou DVB-T2.
https://www.tvfreak.cz/v-britanii-roste-zajem-o-dvb-t2-vysilani/4005
Ivo Mašek (10205)|24.2.2011 10:52
Srbská republika je další zemí, kde přechází na DVB-T2. Přechod z analogu do DVB-T2 by měl být ukončen v dubnu 2012.

Ivo Mašek (10205)|3.5.2011 07:24
AVer3D Volar Mini
AVer3D Volar Mini přichází s aplikací AVerTV 3D, se kterou je možno na PC sledovat a nahrávat nejenom digitální HDTV, ale i živou 3DTV. Výrobek má exkluzivní technologii see3D, která dokáže všechny 2D živé TV, nahrávky a filmy přetransformovat do 3D podoby.
Zařízení podporuje DVB-T systém.

- 3DTV & HDTV Ready
- Podpora anaglyfních, polarizačních a aktivních zobrazovacích módů
- Převod živé 2D TV do 3D
- Nahrávání do formátu pro iPhone/iPad v reálném čase
- Funkce Color Enhancement
- Výkonná anténa
- Podpora digitálních titulků
- Teletext/EPG (elektronický programový průvodce)
- Funkce PIP
- TimeShift
- Plánovač nahrávání
- Probuzení z režimu spánku při nahrávání

Zdroj: AverMedia
avermini1.jpg
Ivo Mašek (10205)|23.6.2011 18:38
PCTV nanoStick T2 290e: první DVB-T2 tuner v Česku!

S testováním standardu druhé generace pro pozemní vysílání DVB-T2 se v ČR začalo vloni. Na pokrytí větší části území si ještě pár let počkáme. Na našem trhu zatím nejsou k mání televizory s DVB-T2 tunerem. USB tuner do PC už koupit lze. Vyzkoušeli jsme ho.
https://www.tvfreak.cz/recenze-pctv-nanostick-t2-290e-prvni-dvb-t2-tuner-v-cesku/4103

Tento videosnímek je DVB-T2 (testsignal Hamburg / Kanál 48), natočný přes tuner PCTV nanoStick T2 290e

pctv1.jpg pctv2.jpg
Ivo Mašek (10205)|19.7.2011 06:43
Mascom MC550T
V internetových diskuzích hojně chválený, především díky kvalitním funkcím a příznivé ceně – tak se dá charakterizovat poměrně malý DVB-T přijímač od společnosti Mascom. V dnešním testu se mu budeme věnovat. Je vážně tak dobrý?
https://www.tvfreak.cz/recenze-mascom-mc550t-levny-dvb-t-prijimacrekorder-a-prehravac/4397

__________________________________________________ ____________________________________

mascon1.jpg mascon2.jpg mascon3.jpg
Ivo Mašek (10205)|14.8.2011 20:25
Pražská televize Metropol zahajuje vysílání v třetím multiplexu

Signál metropolitní stanice tak mohou naladit přes 2 miliony lidí, protože pokrývá nejen celé území Prahy, ale i vetší část Středočeského kraje.
Televize Metropol dosud vysílala pouze prostřednictvím vysílače na Olšanech, teď přechází na vysokovýkonné vysílače Cukrák a Žižkov. V kombinaci s vysíláním v základních nabídkách kabelových operátorů působících v Praze tak televize Metropol dosahuje téměř stoprocentního pokrytí těch, kterým je televize určena – tedy obyvatel Prahy.
Zdroj: HD World

Pražská televize Metropol změnila distributora svého signálu v pozemních sítích. Dne 12.8. 2011 opustila multiplex 4 společnost Telefónica O2 a přesunula se do multiplexu 3, který provozují České Radiokomunikace.
Umožnil to ústupek provozovatele digitální vysílací sítě 3, jenž nově nabízí menším televizím vysílat jen v některých regionech. Dříve musely stanice platit za pokrytí téměř po celé republice, všude, kam síť vysílala.
Metropol dosud vysílala pouze z vysílače na Olšanech, teď přechází na vysokovýkonné vysílače Cukrák a Žižkov.
Digitální síť 3 provozuje společnost Czech Digital Group, kterou Radiokomunikace nedávno koupily. Kromě TV Metropol v ní vysílá kanál Prima Love a rádio Proglas. Naopak o klíčové zákazníky přichází ve své síti 4 Telefónica. Pro Metropolu chce odejít i hudební televize Óčko. Pak by v síti Telefóniky zůstala jen technologická testovací vysílání ČT1 a Novy.
metropol1.jpg
Ivo Mašek (10205)|15.8.2011 19:27
Digitální rozhlasové vysílání: ve stopách televize

Digitalizace TV vysílání v ČR je dávno v plném proudu a DVB-T příjem si dopřává už značná část obyvatel. Horší je to s digitalizací rozhlasu, o které se jen máloco ví, a proto přicházíme s přehledem technologií používaných u „digitálního rádia".
https://www.tvfreak.cz/digitalni-rozhlasove-vysilani-ve-stopach-televize/4442
daab.jpg
Ivo Mašek (10205)|17.8.2011 06:06
Digitální rozhlas: kde už je a kdy bude u nás
Zatímco digitální rozhlasové vysílání s využitím platforem DAB a DAB+ je dnes v mnoha zemích už poměrně běžnou záležitostí, Českou republiku masivní digitalizace rozhlasu teprve čeká. Jaká je vlastně situace ve světě? Máme se čím inspirovat?
https://www.tvfreak.cz/digitalni-rozhlas-kde-uz-je-a-kdy-bude-u-nas/4461
mapadab1.gif
Ivo Mašek (10205)|26.8.2011 12:29
Jednoduchý DVB-T předzesilovač (F-F FP-12L 16 dB/5V) k anténě, který se pouze našroubuje na F-konektor. Napájení 5V je z DVB-T přijímače. Předzesilovač je vhodný např. k anténám Emme Esse 47 a 36 prvků, LP45 Fracaro, Maximum, Matel, ......

Rozsah: 5 - 862 MHz
zesílení: 16 dB
Šum: 2,5 dB max
Napájení: 5 V / 25 mA
zes1.jpg
Ivo Mašek (10205)|2.11.2011 19:42
Je povinností majitele domu upravit společnou TV anténu pro příjem digitálního vysílání?

Tuto povinnost upravuje § 104 odst. 15) zákona č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích. Vlastník domu, bytu nebo nebytového prostoru je povinen umožnit uživateli tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru:
a) příjem rozhlasového a televizního vysílání provozovatelů vysílání podle zvláštního právního předpisu[1] za podmínky, že v místě příjmu je signál přiměřené kvality[2],
b) zřízení vnitřního komunikačního vedení včetně rozvaděče a koncového bodu sítě[3].
Vznikne-li tím škoda na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit. Dojde-li mezi vlastníkem domu, bytu nebo nebytového prostoru a uživatelem tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru ke sporu o rozsahu těchto povinností, rozhodne na návrh jedné ze stran sporu příslušný stavební úřad.


[1] Zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání.

Provozovatelem rozhlasového a televizního vysílání „podle zvláštního předpisu“ je Český rozhlas a Česká televize jako „provozovatelé vysílání ze zákona“. Dále jsou to „provozovatelé vysílání s licencí“, tedy všechny komerční rádia a televize, kterým byla udělena licence na vysílání a jsou to také provozovatelé kabelové TV. Povinnost „umožnit příjem“ se tedy nevztahuje pouze na „státní“ vysílání.

[2] Za signál přiměřené kvality lze pouvažovat pouze signál z „místního“ vysílače při použití „běžné“ antény. Za signál přiměřené kvality pak nelze považovat „dálkový“ příjem na monstrózní soustavu antén.

[3] Koncový bod sítě a vnitřní komunikační vedení je společná TV anténa.

Majitel domu tedy nemá za povinnost "na vlastní náklady" upravit společnou TV anténu pro příjem digitálního vysílání. S ohledem na ukončení analogového vysílání, je však povinen uživatelům bytů takovou úpravu společné TV antény umožnit.
Náklady na úpravu STA nesou uživatelé bytů. Pokud je tedy majitelem domu bytové družstvo (společenství vlastníků), kde jsou členy družstva převážně uživatelé bytů (nejčastější případ), pak ani nelze uvažovat o nějakém „sporu o rozsahu povinností“ (upravit společnou TV anténu pro příjem digitálního vysílání), protože majitel domu a uživatelé bytů jsou jedna a ta samá osoba. Většina majitelů domů se snaží svoje domy řádně udržovat a vylepšovat (plastová okna, nové střechy, zateplení domů). Určitě by tedy nebylo rozumné ušetřit na úpravě společné TV antény pro příjem digitálního vysílání a vrátit se do doby, kdy byly rámy oken provrtané na průchod anténního kabelu a střechy nebo balkóny plné amatérsky instalovaných antén.
V domech se zavedenou kabelovou TV často dochází k mylnému výkladu uvedeného zákona. Majitel domu má povinnost uživatelům bytů (těm, kteří o to mají zájem) umožnit „zavedení“ kabelové TV. Umožnění „zavedení“ kabelové TV do domu ale rozhodně nelze považovat za naplnění povinnosti majitele domu (bytového družstva) umožnit příjem rozhlasového a televizního vysílání pro uživatele bytů, kteří nemají zájem využívat placených služeb kabelové TV. Uživatelé bytů se zavedenou kabelovou TV se také často odmítají podílet na úpravě STA. Zde je však nutné si uvědomit, že společná TV anténa je základní vybavení domu (bytu) stejně jako např. ústřední topení. A tak jako musí být ve všech bytech funkční ústřední topení, stejně tak musí být funkční všechny účastnické zásuvky STA zejména v případě sériových rozvodů (v panelových domech) a nelze některou zásuvku „vyřadit z provozu“ jen proto, že se některý uživatel bytu rozhodl jí nepoužívat. I v případě hvězdicových rozvodů (straší zástavba) je nutné provést úpravy společné TV antény tak, aby byla schopna dodávat kvalitní signál do všech bytů v domě, kdy u poddimenzované antény by bylo pozdější připojení dalších bytů (např. při změně majitele bytu) technicky složité a finančně náročné. Řada uživatelů kabelové TV také používá signál ze společné TV antény pro druhý TV přijímač. S přechodem kabelové TV na digitální signál se s tím budeme setkávat stále častěji, kdy už nebude možné (bez zaplacení další přípojky) z jedné zásuvky kabelové TV pomocí různých „udělátek“ dodávat signál do několika TV přijímačů.
I když je možné v některých bytech přijímat digitální vysílání na pokojovou anténu, nelze tento příjem považovat za naplnění povinnosti majitele domu (bytového družstva) „umožnit“ příjem rozhlasového a televizního vysílání, kdy Radiokomunikace na pokojovou anténu nezaručují kvalitní příjem.

Zdroj: AnteNet
Ivo Mašek (10205)|15.6.2012 19:25
Neoficialní seznam vysílačů DVB-T multiplexu 4

http://www.dx.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1566

[ATTACH=CONFIG]18283[/ATTACH]
m4.png
Ivo Mašek (10205)|10.7.2012 09:20
ČT 4 HD a ČT 1 HD v multiplexu_3
Dne 17. července 2012, začne celoplošný multiplex 3 šířit programy ČT 4 HD a ČT 1 HD, který se během Letních olympijských her v Londýně změní na ČT 2 HD. Oba kanály nabídnou v průběhu olympiády přenosy a záznamy výhradně z této akce. Česká televize uzavřela s operátorem multiplexu 3, společností Czech Digital Group, smlouvu na období od 17. července do 13. srpna 2012.
ČT 4 HD a ČT 2 HD budou ovšem moci sledovat pouze ti, co mají televizory nebo set-top-boxy, které umí zpracovat signál v kompresním standardu MPEG-4 a jsou minimálně HD ready !
Česká televize nevylučuje, že její HD programy budou České Radiokomunikace, které jsou stoprocentním vlastníkem CDG, šířit pozemní cestou i nadále, tedy i po 13. srpnu 2012.
Ivo Mašek (10205)|2.2.2013 16:19
Není jen televizní norma DVB-T/T2. Např. v Jižní Americe a v Asii (ale ne všude) se používá norma ISDB / ISDB-T

[ATTACH=CONFIG]21593[/ATTACH]


V *pdf souboru popsán systém ISDB.
Ivo Mašek (10205)|25.3.2013 12:10
Československý DX klub vydává publikaci
ROZHLAS, TELEVIZE - Přehledy vysílačů pro rok 2013

[ATTACH=CONFIG]22367[/ATTACH]


Obsah:
 • seznamy všech rozhlasových vysílačů v ČR a SR (DV, SV a VKV)
 • seznamy TV vysílačů v ČR a SR
 • přehled vysílačů DVB-T v ČR a SR (digitální pozemní televizní vysílání) + otázky a odpovědi
 • adresy a telefony všech rozhlasových a TV stanic v ČR a SR
 • přehledy zahraničních FM a TV vysílačů zachytitelných v ČR a SR
 • mapa umístění VKV FM vysílačů v ČR (Český rozhlas)
 • mapa umístění VKV FM vysílačů v ČR (soukromé stanice)
 • mapa umístění VKV FM vysílačů v SR
 • mapa umístění základních TV vysílačů v ČR a v příhraničí okolních zemích (vč. DVB-T)
 • tabulky kmitočtů TV kanálů podle různých norem
 • přehled přijímačů a antén vhodných pro dálkový příjem rozhlasu a TV
 • základní informace o zvýšení počtu přijímaných stanic na VKV (výměna MF filtrů za užší)

http://www.dx.cz/modules.php?name=Shop&s_op=viewproductdetails&lid=227&cid=3dxclub2013.jpg
Ivo Mašek (10205)|10.4.2013 16:29
Společnost Digital Broadcasting (operátor multiplexu_4) provede v následujících měsících přeladění této sítě, která je šířena z vysílačů Ostrava – Lanová a Hlubočec – Hůrka.

[ATTACH=CONFIG]22836[/ATTACH]


Zároveň u ostravského vysílače dojde k navýšení výkonu z 6,3 kW na 10 kW.


[ATTACH=CONFIG]22837[/ATTACH]
vysílač Hlubočec-Hůrka
hlubočes.png vysilace.png
Ivo Mašek (10205)|29.4.2013 13:07
Trutnov – Černá hora
V pondělí 24.6.2013 dojde k přeladění vysílače Černá hora (DVB-T multiplex_2) z kanálu 61 na kanál 38. K přeladění dojde po vypnutí analogového vysílání v Polsku ze stanoviště Klodzko. Před přeladěním vysílače dojde k technické výluce. Výluka vysílače Trutnov – Černá hora bude 24. června v době od 6:00 do 15:00 hodin. Informovala dnes o tom společnost České Radiokomunikace, která multiplex 2 provozuje.
Přeladění přijímačů bude nezbytně nutné u všech individuálních antén a u některých společných televizních antén (STA).

[ATTACH=CONFIG]23102[/ATTACH]
Černá hora
CernaHora.jpg
Ivo Mašek (10205)|4.5.2013 22:57
Vysílač Teplice-Vodárna:

[ATTACH=CONFIG]23193[/ATTACH]
teplicevodarna.jpg
Ivo Mašek (10205)|12.7.2013 14:16
Ivo Mašek (10205)|4.8.2013 21:02
Nový mini vysílač Holoubkov
Vysílač Holoubkov vysílá od 1.8.2013 s výkonem ERP 2W.
- Celoplošná síť 4 bude vysílat na kanále 30 s programy NOVA HD, Fanta, Telka, Smíchov.
- Regionální síť 7 bude vysílat na kanále 55 s programy ČT1 HD, ČT2 HD, ČT Sport HD, Déčko.
- Regionální síť 1 bude vysílat na kanále 21 s programy Regionální TV s možností vstupu informací obce Holoubkov, Těškov a Medový Újezd.[ATTACH=CONFIG]24150[/ATTACH]
Mapa pokrytí mini vysílače Holoubkov
1537098.jpg
Ivo Mašek (10205)|7.8.2013 07:59
Víte jaké televizní programy můžete zdarma přijímat ve vašem kraji?
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
(neberte to ovšem zase doslova, hodně záleží na tom, v jakém místě v onom kraji bydlíte)
Ivo Mašek (10205)|30.8.2013 09:23
Nový vysílač: Svitavy - Hřebečov
Dnešním dnem byl do provozu uveden nový vysílač - Svitavy - Hřebečov. Díky tomuto vysílači se zlepšuje pokrytí Pardubického kraje. Je určen pro digitální terestrické sítě Multiplex_4 a Regionální síť 7.

[ATTACH=CONFIG]24399[/ATTACH]..[ATTACH=CONFIG]24400[/ATTACH]
Pohled na nový vysílač Svitavy-Hřebečov


Multiplex_4 pracuje z vysílače Svitavy - Hřebečov na K45 (666 MHz) v SFN síti s vysílači Hradec Králové - Chlum a Ústí nad Orlicí. Výkon nového vysílače Hřebečov je 5012 W ERP, polarizace vysílací antény je horizontální.
Regionální síť 7 pracuje ze stejného stanoviště na K21 (474 MHz) s výkonem 10 kW ERP. Polarizace je horizontální.

[ATTACH=CONFIG]24401[/ATTACH]
hrebecov3.jpg hrebecov2.jpg hrebecov1.jpg
Ivo Mašek (10205)|31.8.2013 22:28
Česká televize spouští kanály ČT D a ČT art.
31. srpen 2013 se zapíše do historie české digitalizace jako významný milník. Pro řadu lidí bohužel z dost nepříjemnou pachutí. Česká televize sice spouští na jedné programové pozici hned dva nové televizní kanály, problém je ale v tom, že se tak neděje v multiplexu 1, v němž už není místo, ale v Regionální síti 7, což většinou vyžaduje (vyžadovalo) instalaci nové antény, pokud tedy chcete přijímat signál těchto stanic pozemní cestou. Přehled vysílačů, z nichž budou nové stanice šířeny, najdete v tabulce níže.

[ATTACH=CONFIG]24408[/ATTACH]


Zdroj: DigiZone
tabulka.png