Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Nové a novější ATV

, , aktualita
Nové a novější ATV
Již málokdo si vzpomene, jak internetové stránky TV Freak vlastně vznikly. Bylo to v době, kdy počítače byly ještě pomalé a příjem TV a zachytávání videa bylo spojeno s velkým množstvím problémů. Počítače zvládaly nahrát video jen v polovičním rozlišení.
Nové a novější ATV
Komprese v reálném čase fungovala v podstatě jen do MJPEG a to s odřenýma ušima. Navíc software byl jen ten dodávaný přímo s kartou, byl nestabilní, často i ne vlastní vinou.

V té době jsem si pořizoval svou první TV kartu, které u nás ani nebyly téměř k sehnání, objednaná AIMS VideoHighway Xtreme98 (naštěstí) nedorazila, místo ní ale dorazila karta TVPhone98 od AVerMedia. Po prvním nadšení se ukázalo, že software je naprosto nedostatečný, takže začalo bádání, co s tím. Napsal jsem první prográmek, který dokázal zobrazit obraz, zbývalo ovládání karty - ladění tuneru a hlavně zvukového dekodéru. Ten umožňoval příjem stereo vysílání, ale pouze v B/G normě, po prostudování dokumentace k použitému čipu jsem rozšířil možnost o příjem českého sterea v normě D/K. Ovladače karty ale ovládaly pouze zachytávací čip BT878. Po stažení zdrojových kódů referenčních ovladačů od Brooktree jsem opravil pár chyb jsem dopsal ovládání tuneru a zvukového demodulátoru a program ATV byl na světě. Paralelně s ním se objevila další alternativa - program dTV (později přejmenován na DScaler), který ale umožňoval pouze sledování TV, ale s velmi výborným deinterlace. Právě ATV spustilo stránky TV Freak, kde byly k nalezení nové verze a také spousta dalších informací o příjmu TV na PC.

Po přechodu na Windows 2000 a změnou ovladačů na WDM došlo k vytvoření ATV2000 a opět k opravě chyb v referenčních ovladačích, které byly provedeny ve spolupráci s Ivanem Uskovem, který je pak dále upravoval a vytvořil i svůj vlastní program iuVCR. Původní ATV řady 1.x je již mrtvé, vývoj ATV2000 se ale nezastavil a právě vychází další verze, která opravuje pár drobných chyb.Vzhledem k tomu, že doba pokročila a analogové vysílání se bude vypínat, potká zřejmě v příštích letech ATV2000 stejný osud, jako staré ATV. Na svět se ale dere nová verze ATV3, která se loučí s minulostí, analog nechává stranou a bude čistě pro příjem digitálního vysílání, v současnosti zatím pouze pro DVB-T. Po první náhledové verzi 3.0.0.0, která nechávala stranou uživatelské rozhraní, vychází nová verze 3.0.0.1, která již lze použít pro příjem DVB vysílání. Nabízí automatické vyhledání stanic, příjem teletextu, který je vložen přes přijímaný obraz a příjem programového průvodce EPG, který je zobrazen v samostatném okně (zobrazení přes obraz bude v budoucnu). Zatím nabízí pouze základní OSD s informací o stanici, v další verzích se právě tato vlastnost bude rozšiřovat s možností změny vzhledu (pokud jste někdo graficky nadaný, můžete s tímto pomoci). Podpora češtiny je samozřejmostí.Silnou stránkou programu by měla být podpora víceprocesorových systémů, protože různé části programu běží v samostatných procesních vláknech. Nemělo by se také stávat, že uživatelské rozhraní zamrzne, když bude čekat na vykonání nějaké činnosti.

Upozornění: Ke správné funkci programu je nutné mít nainstalovaný dekodér ffdshow a v něm zapnutou podporu pro dekódování MPEG-2.

Pokud máte chuť ATV3 vyzkoušet, můžete stahovat, nutností je samozřejmě DVB-T karta s BDA ovladači.