Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mascom MC550T: levný DVB-T přijímač/rekordér a přehrávač

19.7.2011, Tomáš Ligmajer, recenze
V internetových diskuzích hojně chválený, především díky kvalitním funkcím a příznivé ceně – tak se dá charakterizovat poměrně malý DVB-T přijímač od společnosti Mascom, jenž se mi dostal do rukou, a v dnešním testu se mu budeme věnovat. Je vážně tak dobrý?

Mascom MC550T je multimediální DVB-T přijímač s vestavěným USB digitálním videorekordérem a přehrávačem. Kromě příjmu obrazu, zvuku, teletextu a dalších informací, šířených v digitální formě prostřednictvím pozemního digitálního vysílání (DVB-T), obsahuje funkci PVR (Personal Video Recorder), díky které si po připojení Flash disku nebo externího pevného disku můžete nahrávat svoje oblíbené pořady. Funkce PVR už delší dobu není výsadou pouze dražších přijímačů, ale je implementována i do levnějších modelů a láká stále více zákazníků.Mascom MC550T je jedním z nejmenších DVB-T přijímačů na českém trhu, jeho výbava a možnosti však rozhodně „malé“ nejsou. Klikněte pro zvětšení.


Obsah baleníMalá krabička, příliš nepřesahující rozměry samotného přijímače, má typický vzhled značky Mascom.


Přijímač + veškeré příslušenství.


Již menší rozměry a hmotnost kartonové krabice napovídají, jak na tom bude samotný přístroj. Kromě přijímače v balení naleznete dálkový ovladač, dvě AAA baterie, síťový napájecí adaptér a českou i slovenskou uživatelskou příručku. SCART kabel, ani žádné další příslušenství přibaleno není.


Pohled na přední stranu přístroje. Klikněte pro zvětšení.


Přijímač se vyrábí v černé barvě s lesklým povrchem (dle výrobce jde o černý klavírní lak). Přední panel je vybaven pouze signalizační LED diodou (červená/zelená) a čidlem pro dálkové ovládání. Žádná tlačítka ani USB konektor zde nehledejte. Co se týče svítivosti LED, ve dne prakticky není vidět a v úplné tmě jen velmi slabě, její světlo vás rozhodně nebude vyrušovat.


Pohled na zadní stranu přístroje. Klikněte pro zvětšení.


Zadní panel obsahuje standardní výbavu, vlevo jsou anténní konektory RF IN (vstup pro připojení antény) a RF OUT (výstupní pro připojení dalšího zařízení). Následuje koaxiální audio výstup pro propojení s digitálním zesilovačem, dva konektory typu SCART v pořadí VCR, TV a vpravo je konektor pro síťový napájecí adaptér.


Pohled na levou stranu s USB konektorem.


Na levé straně přijímače se ukrývá jeden konektor USB 2.0 pro připojení externího datového nosiče. Zda je to vhodné řešení, je námět spíše do diskuze. Někteří uživatelé preferují umístění konektoru na zadní nebo přední straně a hodně záleží na umístění přijímače, aby byla levá strana volně dostupná.Dálkový ovladač má menší rozměry, než je obvyklé...


Zpracování dálkového ovladače nejspíše nikoho neurazí, ale ani příliš neoslní, na pohled působí poměrně levným dojmem. Ovladač má, stejně jako samotný přijímač, černou barvu, tlačítka jsou malá (především číslicová tlačítka v horní polovině), ale rozestupy mezi nimi jsou dostatečné. DO nijak nevrže a díky svým malým rozměrům ho v ruce prakticky necítíte. Dosah je dostačující (až 5 metrů) a pokud míříte přibližně na přijímač, reaguje správně....ale nechybí mu žádné z důležitých tlačítek a dobře padne do ruky.


Technické parametry přijímače Mascom MC550T
A/V výstup
21pinový SCART konektor.
MPEG-2 dekódování.
poměr stran obrazu 4 : 3 a 16 : 9 (video výstup).
Tuner
Vstup: VHF/UHF.
Úroveň signálu: -25 až -65 dBm
Šířka pásma: 7 MHz a 8 MHz.
Vstup IEC pro TV anténu.
Výstup IEC pro další zařízení.
Napájení antény
5 V ss / 120 mA (max.)
Demodulace
COFDM (MPEG-2).
QPSK, 16QAM, 64QAM.
Mód: 2K, 8K.
Ochranný (Guard) interval: 1/4, 1/8, 1/16, 1/32.
Symbolová rychlost 1-45 MS/s.
Maximální vstupní datový tok: 15 Mb/s.
Formáty obrazu
MPEG-2 MP@ML.
Formáty zvuku
MPEG-1/2 audio vrstva 1, 2, AC3 (Dolby Digital).
Vzorkovací kmitočty
32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz.
Vyhledávání
Automatická instalace programů.
Ruční vyhledávání programů.
Uživatelské rozhraní
Vícejazyčné OSD menu (česky, slovensky, anglicky, německy).
Elektronický průvodce programy (EPG).
Informace o programech.
Teletext.
USB
Podporované formáty obrázků: JPG, BMP, GIF.
Podporované hudební formáty: MP3, WMA.
Podporované formáty videa: AVI, MPEG-2, MPEG-4, DIVX.
Napájení
AC 90 - 240 V, frekvence 50/60 Hz (DC 5 V).
Spotřeba energie
Maximální spotřeba: 10 W.
Úsporný režim: do 1 W.
Provozní teplota 0 °C až 40 °C.
Rozměry přístroje 180 × 25 × 80 mm.
Hmotnost 250 g