www.tvfreak.cz
>
>

Digitální rozhlas: kde už je a kdy bude u nás?

Digitální rozhlas: kde už je a kdy bude u nás?
, , článek
Zatímco digitální rozhlasové vysílání s využitím platforem DAB a DAB+ je dnes v mnoha zemích už poměrně běžnou záležitostí, Českou republiku masivní digitalizace rozhlasu teprve čeká. Jaká je vlastně situace ve světě? Máme se čím inspirovat?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Digitalizace neúprosně proniká do všech oblastí našeho života. Kdysi to v širším měřítku začalo nahrazením vinylových desek kompaktními disky, a od té doby se jedničky a nuly cpou doslova všude. Digitální rozhlasové vysílání má ve srovnání s tím analogovým podobné odlišnosti, jaké bychom nalezli mezi analogovou a digitální televizí. Podrobnosti o technologii digitálního rozhlasu, používaných kodecích a formátech dat najdete v jiném článku. Dnes se blíže seznámíme s tím, jak je digitální rozhlas využíván v různých světových končinách a co zhruba můžeme očekávat (a kdy) doma v ČR. Popis stavu v jednotlivých zemích je řazen abecedně.

Commercial Radio Australia (CRA) hlásilo v r.2010, že rok po spuštění DAB+ v Sydney, Melbourne, Brisbane, Perthu a Adelaide, více než půl milionů Australanů běžně poslouchá digitální rádio. Dále se uvádí prodej 150 000 ks přijímačů za stejné období, což bylo třikrát více než se očekávalo. Australská vláda umožnila spuštění DAB+ po celém území 10. května 2007, pro komerční i národní vysílací společnosti.Aktuální situace digitálního rozhlasového vysílání ve světě (DAB, DAB+ a DMB).


Počítá se, že s dosavadním 60% pokrytím (tj. cca 12 milionů obyvatel s důrazem na pásmo III VHF) budou regiony a venkov pokryty signálem DRM. Komerční rádiový průmysl se v příštích letech chystá investovat až 400 milionů dolarů na výstavbu sítí digitálního rádia. Během prvního roku investovali 50 mil. USD do infrastruktury DAB+ a dalších 24 mil. USD do propagace. K tomu Austrálie tlačí na asijsko-pacifické země k použití tohoto standardu.

Podle CBA v Austrálii vysílá v DAB+ 65 stanic, z nichž je 16 dostupných jen na DAB+. V roce 2010 bylo k dispozici 14 regionálních multiplexů a 2 zkušební multiplexy, které vysílaly téměř 170 služeb, každý z multiplexů přitom mohl dodávat 15 služeb. Některé australské stanice využívají slideshow a EPG, všechny využívají dynamicky posouvaný text a datový tok 128 - 256 kb/s. Vypnutí analogu se plánuje na rok 2013.FineDrive iQ Special fy Fine Digital Inc.
pro DMB a DAB s funkcemi TMC/TPEGDe Vlaamse Radio – en Televisieomroep (VRT), veřejnoprávní vysílací společnost ve vlámské části Belgie uvedla DAB v život už v roce 1997. VRT vlastní jeden multiplex v provozu s 9 audio programy (z toho 4 jen v DAB). Frankofonní RTBF vlastní jeden multiplex se 6 stanicemi. Propagace digitalizace vedená VRT s vývojem kanálů jen pro DAB pomohla k digitalizaci domácností. Od komerčních společností se pak očekává značné navýšení stanic DAB, nejen na volném místě multiplexu RTBF, ale i na dalším vlámském multiplexu. Signál pokrývá 100 % z 10,5 mil. populace, včetně silnic a dálnic. Momentálně v zemi funguje jeden regulární a jeden zkušební multiplex.Audio systém One od Cambridge Audio pro DAB v pásmu III i L.


V Kanadě byl standard DAB spuštěn už před 10 lety. Dnes dosahuje pokrytí 35 % populace (11 mil. z celkových 33,2 mil. obyvatel) žijících v městech Toronto, Montreal, Vancouver, Ontario, Ottawa a jejich okolí. Využilo se přitom pásma L, přestože zbytek světa preferuje pásmo III. Výsledkem proto byl nedostatek přijímačů, vysoké ceny a nízká poptávka po této technologii. K tomu se ještě přidal odlišný systém jižního souseda – Spojených Států Amerických. Kanadský regulační úřad CRTC a vysílací společnosti tak musí žehlit vzniklou situaci úplně novou koncepcí rozvoje DAB.

Aby toho nebylo málo, nečinné vysílače DAB blokují rozvoj digitální TV i širokého pásma. CRTC tak zavrhlo vlastní plán na nahrazení všech stanic AM a FM z r. 1996 ve prospěch ponechání stávajících stanic na analogu a použití pásma L k novým digitálním multimediálním službám. Zainteresované subjekty zatím ale vyčkávají na další vývoj využití pásma L v jiných zemích. Podle tohoto vývoje pak chtějí rozhodnout o realokaci spektra.Audio Systém CRN262DB fy Crown pro pásmo III.


Očekává se, že v tomto chaotickém rušení multiplexů vznikne tlak na zachování části spektra pásma L pro služby vysílání alespoň některých stanic. Momentálně v Kanadě vysílají 4 regulární regionální multiplexy, 12 zkušebních regionálních multiplexů a údajných 73 koncesovaných DAB stanic: 15 v Ottawě, 25 v Torontu, 15 ve Vancouveru, 12 v Montealu, 6 ve Windsoru (v každém městě jsou 4 stanice veřejnoprávní).LG FA163 DAB pro DAB i FM.


Čínský regulační úřad SARFT zvolil DAB za průmyslový standard v květnu 2006. V září 2010 tak DMB/DAB celkem pokrývalo 11 měst a 8 % z celkového počtu 1,32 mld. obyvatel (tj. 105 mil. potenciálních posluchačů). Po spuštění komerčních služeb v Guangžou se Ministerstvo průmyslu a informací rozhodlo k licencování DMB v mobilních telefonech. Beijin Jolon, hlavní pekingská veřejnoprávní vysílací společnost, pak urychlila rozvoj DAB/DMB jako doprovod příprav na Olympijské hry.LG Café Phone pro DMB s fcí BIFS i DAB, dostupné v Jižní Koreji.


V Pekingu v současnosti vysílá 20 rádiových stanic (16 zároveň na analogu), 4 video služby, dvě datové služby v pásmu III patřící komerčnímu Beijin Jolon. V Dalianu byla kabelové společnosti Dalian Tiantu udělena licence na digitální rádio a mobilní TV přes DAB/DMB k čtyřem rozhlasovým stanicím a jedné televizi. Teď bych sice mohl uvést situaci v ČR, ale něco mi říká, že si tato část zaslouží větší rozbor ke konci článku.LG KH1400 pro DMB a DAB.


Dánské království je z celosvětového hlediska jedním z nejúspěšnějších trhů DAB. Se 33 % populace s přístupem k digitálním službám totiž má nejvyšší počet uživatelů DAB na hlavu při 95% pokrytí 5,5mil. národa. Z celkových 2,5 mil. domácností jich třetina vlastní jeden či více přijímačů DAB. K vývoji přispělo veřejnoprávní Danish Radio (DR) už od testů v r. 1995 vedoucích k plnému spuštění v r. 2002. Dva multiplexy vlastněné DR dodávají 24 stanic, z nichž jsou mnohé dostupné jen v DAB, zahrnují Pop, Country, Jazz, klasickou hudbu, dětské i kulturní kanály. Na druhém multiplexu jsou umístěné i komerční stanice. Třetí multiplex má nabídnout regionální a místní stanice.
reklama
Nejnovější články
Zkáza Blu-ray přehrávačů Samsung pokračuje, oprava probíhá pomalu Zkáza Blu-ray přehrávačů Samsung pokračuje, oprava probíhá pomalu
Před pár týdny postihla Blu-ray přehrávače a systémy domácího kina od Samsungu chyba, kvůli které se zařízení stala ve většině případů nepoužitelnými. Zdá se, že rozsah problému je větší, než se očekávalo. A reakce Samsungu zatím pomalé.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon měl streamovat filmy bez autorských práv, nyní míří k soudu Amazon měl streamovat filmy bez autorských práv, nyní míří k soudu
Amazon zamíří k soudu kvůli autorským právům. Překvapivě ovšem nebude na straně žalujícího nýbrž obžalovaného. Několik filmů se totiž mělo ve službě Prime Video objevit bez povolení, a tak po něm vlastník práv požaduje odškodnění.
4.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Polk MagniFi 2: soundbar 5.1 se subwooferem a Chromecastem Polk MagniFi 2: soundbar 5.1 se subwooferem a Chromecastem
Polk Audio přináší nový soundbar do své řady MagniFi, který zákazníkům slinuje kvalitní filmový zvuk za relativně příznivou cenu. Pokud by vám nestačila základní konfigurace 5.1, můžete využít režim virtuálního 3D zvuku.
4.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik
OnePlus přidalo dvě řady Smart TV. Zaujmou nejen designem OnePlus přidalo dvě řady Smart TV. Zaujmou nejen designem
Výrobce smartphonů OnePlus tento týden rozšířil svou nabídku televizorů o řady U a Y. První zahrnuje 4K TV, zatímco druhá se zaměřuje spíše na cenu. Naneštěstí ovšem i tyto modely zůstávají dostupné jen v Indii.
4.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon přinese seriál podle hry Fallout. Od tvůrců Westworld Amazon přinese seriál podle hry Fallout. Od tvůrců Westworld
Další populární videohra se dočká seriálového zpracování. Amazon Prime Video přinese novinku natočenou podle post-apokalyptického RPG Fallout. Stát za ni budou autoři úspěšné série Westworld.
3.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik