Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony HDR-SR11E: videokamera pro náročné

20.5.2008, Ivo Martinka, recenze
Dnes se podíváme na zoubek dalšímu od SONY. Naši pozornost si tentokrát vysloužila elegantní videokamera HDR-SR11E. Tato kráska disponuje díky Full HD rozlišení vysokou kvalitou obrazu s ukládáním na pevný disk, kam se uloží až 22 hodin záznamu.
Kapitoly článku:
Firma Sony patří mezi přední výrobce videokamer na světě. Stále drží krok s dobou při nastupujícím standardu Full HD. Podíváme se, jak je na tom SR11E po konstrukční a vizuální stránce. Sesterský vzhled s ostatními diskovými kamerami se nezapře. Ze středu na nás mrká objektiv Carl Zeiss, zleva objímaný diskem a zprava LCD panelem. Zadní část přístroje patří baterii, ovládání a hledáčku. Konektor pro dokovací stanici a stativový závit najdeme na spodní straně kamery. Její ladné křivky umožňují pohodlné držení, samotné ovládání je intuitivní, jen zapínací kolečko je určeno spíše pro menší „packy“.
 

Přední pohled - pro zvětšení klikněte

Pod tímto tvrzeným plastovým tělem se skrývá snímač ClearVid CMOS s odvozenou technologií Exmor™ a úhlopříčkou 5.8mm (1/3.1”). Při rozložení samotných pixelů snímače ClearVid, který zpracovává systém BIONZ, je maximální rozlišení čipu 10,2 Mpx (3680 x 2760). Optimální rozlišení je okolo 5.6 Mpx.

Objektiv - pro zvětšení klikněte

Jak už bylo zmíněno, tento model je vybaven objektivem Carl Zeiss s 12-ti násobným optickým zoomem a rozsahem ohnisek 4,9 – 58,8 mm, přepočtením na 35 mm kinofilm dostaneme rozsah ohnisek 40 – 480 mm (16:9), resp. 37 – 444 (4:3) a to vše při pořizování videa. Jakmile kameru přepneme do režimu fotoaparátu, dostaneme ohniska 49 – 588 mm při režimu 4:3. Více následující tabulka:

SR-11E
4:3
16:9
video [mm]
37 - 444
40 - 480
foto [mm]
49 - 588
40 - 480

Světelnost objektivu je od F1,8 – 3,1 a jeho průměr činí 37 mm. Samozřejmostí se v této kategorii videokamer stal závit, např. k uchycení širokoúhlé předsádky. Tímto se vyřeší nahrávání v interiéru, kde dostáváme krásných 28 mm. Objektiv je již tradičně opticky stabilizovaný systémem Super SteadyShot, který si ukážeme v testech. Nebude chybět ani rychlost ostření a zoomování.


Zadní pohled - pro zvětšení klikněte

Předchozí obrázek nám ukazuje ovládací prvky kamery. Zobrazovací jednotkou je LCD panel, který má 80mm úhlopříčku při rozlišení 1920 x 480 bodů (921 600 pixelů). Displej, jak už u Sony bývá zvykem, je dotykový a ovládání pomocí prstu je velmi snadné. Nevýhodou jsou Vaše viditelné otisky prstů na obrazovce, které ruší při sledování a čtení panelu (takže hadřík s sebou :-)). LCD panel je výklopný a otočný o 270 stupňů. Na levé straně tohoto panelu jsou umístěna tlačítka ovládání zoomu, nahrávání a Home, pod čímž se skrývá podrobné nastavení celé videokamery. Možná některé zarazí přítomnost hledáčku, který již není běžnou součástí každého přístroje. Ovšem při krásném počasí se sluncem zalitý panel stává poněkud nečitelným a tu opět přichází na řadu „starý dobrý hledáček“. Rozlišení hledáčku je okolo 123 Kpx, lze jej vyklápět až na cca 75 stupňů. Nechybí ani dioptrická korekce, která je umístěna pod samotným hledáčkem (viz. předchozí obrázek).


LCD panel - pro zvětšení klikněte

Vyklopení displeje nám odhalí další ovládací panel, na němž můžeme disponovat tlačítkem Disp/Batt info. V aktivním stavu jím zapínáme/vypínáme informace (panel) na displeji a za vypnutého stavu při delším podržení ovládacího prvku se objeví stav baterie (viz. předchozí obrázek). Modrá klávesa EASY znamená přechod do režimu, kde máme jen základní nastavení. Našlo se tu místo pro slot na paměťovou kartu Memory Stick i přepínač nočního režimu. Nesmíme také opomenout reproduktor, ovladače přímého vypálení na DVD, funkce prohlížení videa a pořízených fotografií.

Tlačítka pod LCD - pro zvětšení klikněte

Vyklopení displeje nám odhalí další ovládací panel. Je zde situováno tlačítko Disp/Batt info, pomocí kterého při aktivním stavu zapínáme/vypínáme informace (panel) na displeji a za neaktivního stavu s delším podržením ovládacího prvku se objeví stav baterie (viz. předchozí obrázek). Modrá klávesa EASY znamená přechod do režimu, kde máme jen základní nastavení. Najdeme zde i slot pro paměťovou kartu Memory Stick nebo přepínač nočního režimu. Posledními jsou ovladače přímého vypálení na DVD, prohlížení videa či fotek a reproduktor.

Zadní pohled - pro zvětšení klikněte

Hlavní ovládání videokamery spadá do zadní části přístroje. Nepřehlédneme kolébku na ovládání zoomu, tlačítko Photo na zachycení fotografie, čtyři LEDky pro indikaci nabíjení baterie, čtení nebo zápisu na pevný disk, režim videa nebo fotoaparátu. Multifunkční kolečko je s bezpečnostním tlačítkem vytvořené k zapínání a vypínání kamery a přepínání mezi režimy video - foto. Ovladač Quick On je využíván pro rychlý start z režimu spánku (známe např. u notebooku). Přední masku zdobí volič Cam Ctrl (viz. Spodní foto), na němž můžeme zvolit manuální ostření, korekci expozice, nastavení bílé barvy a nastavení samotné expozice. Nalevo od voliče se vyskytuje poslední ovládací klávesa, jež zastává funkci pro nahrávání v protisvětle.


Spodní pohled - pro zvětšení klikněte

Rychlost závěrky se dle technických informací pohybuje od 1/2 s do 1/800 s. V nočním režimu je, přesně podle manuálu, nejdelší čas jedna polovina sekundy. Nejkratší čas závěrky jsme ovšem naměřili 1/425 s a to při přímém natočení objektivu do slunce. Clonové číslo se zastavilo na F22 a plně otevřená clona je při F1,8. Při pořizování fotografií můžeme použít blesk, který je nalevo od objektivu. Režim blesku lze nastavit do polohy zapnuto, vypnuto a auto (možná korekce výkonu). Dosah jeho použitelnosti odpovídá vzdálenostem od 0,3 m do cca 2,5 m.