Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Disney škrtá, jako první byla zrušena divize pro metaverse a virtuální realitu

29.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Disney škrtá, jako první byla zrušena divize pro metaverse a virtuální realitu
Společnost Disney hodlá zlepšit svou efektivitu, přičemž výsledkem má být propuštění zhruba 7000 zaměstnanců. Jako první se odporoučí divize pro virtuální realitu. Měla přinést nové způsoby zábavy, ale skončí dříve, než začala.
S virtuální realitou (a jejími dalšími formami, jako je rozšířená a smíšená) je to to hodně nahnuté. Konceptu věří hodně společnost Meta, zaútočit na trh by chtěl i Apple, nicméně zatím se nedá mluvit o nějak skvělých výsledcích (divize Reality Labs od Mety je v obrovské ztrátě, nicméně zajímavou informací je, že prodeje headsetů Quest jsou ve stejných řádech jako např. prodeje konzole Sony PlayStation 5!). Google a Microsoft trh se spotřebitelskými headsety (a nejen těmi) opustily a máme tu další firmu, která v projektu virtuální reality nechce pokračovat. Je jí Disney, které hodlá zlepšit své hospodaření a zbavuje se některých divizí. Celkem má firmu opustit 7000 zaměstnanců ve třech kolech, což má snížit náklady o zhruba 5,5 mld. USD, a v tom prvním se rozloučí právě s divizí pro virtuální i rozšířenou realitu a metaverse.
 
Metaverse a virtuální realita u Disney
ilustrační foto, zdroj: stock.adobe.com (DIgilife)
 
Tato divize je relativně malá, čítá jen okolo 50 zaměstnanců a jediný, kdo nebude propuštěn, ale bude přeřazen na jiné projekty, je Mike White. Disney oznámilo, že se pustí do VR/AR koncem roku 2021 a v únoru 2022 založilo novou divizi pro vývoj VR/AR, která by měla přinést nové způsoby zábavy zejména do Disney parků. Bohužel ani po roce se nic zásadního neděje, špatné ekonomické ukazatele a vzrůstající konkurence na lukrativnějším trhu se streamovacími službami tak znamenají, že je divize poslána k ledu. Někdejší "další velký převrat ve vyprávění příběhů" se tak nezrealizuje. Alespoň prozatím ne.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.