Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Tom Hanks říká, že mu AI "umožní hrát" i po jeho smrti

21.5.2023, Milan Šurkala, aktualita
Tom Hanks říká, že mu AI "umožní hrát" i po jeho smrti
Známý herec Tom Hanks v nedávném podcastu s Adamem Buxtonem pohovořil o vlivu umělé inteligence na herectví. Připustil, že taková technologie mu umožní být ve filmech i poté, co on sám fyzicky zemře.
Měly by se natáčet filmy s digitálními deepfake verzemi herců i po jejich smrti?
V anketě šlo hlasovat od 21.5.2023 do 20.6.2023. Počet hlasujících: 10
Ano30 %
Nemám názor10 %
Ne60 %
V nedávné epizodě podcastu Adama Buxtona byl rozhovor s proslulým hercem Tomem Hanksem. Řeč přišla i na herectví a umělou inteligenci. Tom Hanks zde řekl, že si "nesmrtelnost na stříbrném plátně" poprvé uvědomil v roce 2004 při natáčení filmu Polární express. Zde se jedničky a nuly v počítači proměnily na tváře a postavy, přičemž od té doby schopnosti techniky pokročily ještě mnohem dál. 66letý Hanks řekl, že ho zítra může přejet autobus, ale jeho výkony budou žít dál a mohou vzniknout i nové. Díky technologiím si dle svých slov může střihnout dalších 7 filmů, kde bude vypadat jako 32letý, a to vše díky AI a deepfake technologiím.
 
Tom Hanks
ilustrační foto, autor: Dick Thomas Johnson from Tokyo, Japan, CC BY 2.0, přes Wikimedia Commons (ořez, logo AI)
 
Zároveň řekl, že je to velmi komplikovaná záležitost, která je velmi živě diskutovaným tématem mezi herci, agenturami, právníky a dalšími zainteresovanými osobami. Je potřeba vytvořit nějaké legální rámce ohledně toho, co bude možné dělat s jeho (ale také nejen jeho) tváří a hlasem. Řekl, že diváci budou schopni rozlišit skutečnou a umělou verzi herce a některým se to jistě nebude líbit, otázkou ale dle něho zůstává, zda jim na tom bude opravdu tak moc záležet. Připomeňme, že jednou ze záležitostí, kde se vliv AI a deepfake také docela probíral, byl i poslední Indiana Jones s Harrisonem Fordem. Samotnému herci je už 79 let, nicméně ve filmu byl digitálně omlazen na věk 35 let. A zdaleka nejde o jediný film, kde se digitálně omlazovalo. 
 
V některých filmech se už i "oživovali" mrtví herci pomocí digitálních efektů. Příkladem může být Paul Walker ve Fast & Furious 7, Peter Cushing v Rogue One a několik dalších. Naopak tvůrci filmu Black Panther: Wakanda nechť žije se rozhodli v úctě k zesnulému Chadwicku Bosemanovi jeho digitální verzi v pokračování série nevytvářet. Jak to však vidíte vy? Měly by se se známými herci natáčet další filmy i po jejich smrti s využitím digitálních variant vytvořených pomocí AI nebo ne?