www.tvfreak.cz
>
>
>
>
>
>
>
>

miniLED, microLED i QD-OLED. Jaké televizní inovace čekat v roce 2021?

miniLED, microLED i QD-OLED. Jaké televizní inovace čekat v roce 2021?
, , aktualita
První týdny roku 2021 budou plné novinek v oblasti spotřební elektroniky. Výrobci představí nové televizory, které se v následujících měsících dostanou na trh. Podívejte se na shrnutí očekávaných trendů nejen pro veletrh CES 2021.
K oblíbeným
reklama

8K a HDMI 2.1

 
Ať už se nám to líbí nebo ne, rozlišení 8K bude nadále lákadlem pro výrobce televizorů. Kromě většího počtu 8K TV můžeme očekávat také cenově dostupnější modely. První vlaštovkou byla řada Samsung Q700T z letošního podzimu. Stále lze ovšem předpokládat, že naprostá většina nově představených televizí (včetně high-endových modelů) bude nadále využívat rozlišení 4K.
 
 
Již třetím rokem se v televizích objeví standard HDMI 2.1. Letos se to neobešlo bez komplikací, takže nezbývá než doufat, že pro příští se rok se výrobci již poučí. Zatím nejaktivnější bylo LG, které nabídlo HDMI 2.1 ve všech svých LCD TV i OLED TV. Příští rok se možná objeví více kompatibilních televizí od Samsungu či Sony, ale také snad připojí další výrobci jako Panasonic nebo Philips, kteří dosud HDMI 2.1 ignorovali.

 

miniLED TV

 
Ani rok 2021 nebude znamenat konec pro LCD TV. Tato technologie se dočká významné inovace v podobě podsvícení miniLED, které za panel umístí menší světelné diody než běžné LED. Díky tomu dojde ke zlepšení kontrastu a efektivnějšímu lokálnímu stmívání, které diváci poznají díky temnější černé. Své první miniLED TV by měly představit jihokorejské značky LG a Samsung. Otázkou zůstává, jak budou své televizory označovat (např. Samsung si zaregistroval řadu názvů včetně QLED+ nebo QLED Neo). Nové televizory s podsvícením miniLED by mohlo představit také čínské TCL, které technologii využívá od roku 2019.

 

microLED TV


 
I přes podobný název je microLED zcela odlišnou technologií od miniLED, neboť nepoužívá podsvícení, ale samosvítící diody z anorganického materiálu, které reprezentují jednotlivé pixely. Samsung již nevydržel čekání a představil nedávno první microLED TV, která zamíří na trh. Také Sony láká na nějakou inovaci, kterou by mohly být nové displeje microLED. V každém případě zůstane hlavním problémem této technologie vysoká cena.

 

QD-OLED TV


 
Samsung Display vyvíjí novou technologii QD-OLED, se kterou se určitě pochlubí v nadcházejících týdnech. V televizorech od Samsung Electronics se ovšem s největší pravděpodobností neobjeví. Naopak Jihokorejci tuto technologii přenechají konkurenci, a tak by první QD-OLED TV mohlo představit Sony. Mezi zájemce o tento panel údajně patří také Panasonic a TCL, takže i tito výrobci by nás mohli začátkem roku překvapit.

 

OLED TV

 
OLED TV patrně v roce 2021 nečeká žádná revoluce, ale to neznamená, že by divize LG Display zanedbávala vývoj. Podle nedávných spekulací se můžeme těšit na panely s vyšším jasem, které se objeví v televizích od LG i dalších výrobců. Na trh by se měla dostat také první 83" OLED TV a více modelů 77" OLED TV.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xiaomi přichází s 32" verzí low-endové Mi LED TV 4C s HD rozlišením Xiaomi přichází s 32" verzí low-endové Mi LED TV 4C s HD rozlišením
Společnost Xiaomi představila menší 32" variantu své low-endové televize Mi LED TV 4C. Novinka má rozlišení jen HD a tradiční 60Hz obnovovací frekvenci. Podporuje také hlasové příkazy a digitální asistenty.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX
Nejen Blue Origin a Virgin Galactic poletí s civilisty do Vesmíru. Podobný projekt chystá i SpaceX, jeho cílem je ale kroužení na orbitě po několik dní. Výsledkem však bude 5dílný dokument Countdown: Inspiration4 Mission To Space.
4.8.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik