Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG a Samsung nejspíš příští rok představí LCD TV s miniLED

5.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Dva největší výrobci televizorů z Jižní Koreje v roce 2021 nejspíš použijí podsvícení miniLED, které pomůže vylepšit kvalitu LCD TV. Jedná se o dočasné řešení před příchodem pokročilejších displejů microLED.
Ačkoliv prodeje OLED TV dlouhodobě rostou, trhu stále dominují LCD TV. Důvodem ovšem není pouze cena, neboť televizory s tímto typem panelu stále tvoří velkou část prodaných high-endových modelů. Ve vývoji jsou sice panely využívající pokročilejší technologie, ale jejich dokončení a nasazení do finálních produktů bude ještě chvíli trvat. Proto se výrobci mezitím alespoň snaží vytáhnout maximum ze stávajících panelů LCD – dobrým příkladem jsou třeba „QLED TV“ od Samsungu, které přidávají vrstvu kvantových teček pro vylepšení barev. Pozornost nyní začali výrobci soustředit na podsvícení miniLED, které by mohlo zažít boom v příštím roce.
 
 
TCL: schéma LCD panelů s technologií Quantum Dot a podsvícením miniLED
 
Dvojice nejznámějších výrobců z Jižní Koreje – LG a Samsung – podle informací webu The Elec připravuje televizory využívající technologii miniLED, kterou by vylepšili své LCD TV. LG nejspíš připravuje televizory „NanoCell“ s rozlišením 4K a 8K. Samsung zase nabídne modely s úhlopříčkami 55 až 85 palců, i když není jasné, zda pouze v rozlišení 4K, nebo také 8K. Můžeme ovšem předpokládat, že si tyto tyto televizory zachovají označení „QLED“. MiniLED ovšem není na trhu úplnou novinku, neboť čínský výrobce TCL tuto technologii využívá v některých svých televizorech již od roku 2019.
 
MiniLED umožňuje používat podsvícení za panelem LCD s menšími světelnými diodami než běžné LED – okolo 100 až 200 µm místo 300 µm. To znamená, že se jich na stejnou plochu vejde více. Výsledkem je lepší kontrast a účinnější lokální stmívání, které se projeví temnější černou. Vyšší počet světelných diod ovšem způsobí také znatelné zvýšení výrobních nákladů, které se dokonce může přiblížit panelům OLED. Podle nedávné analýzy společnosti DSCC (Display Supply Chain Consultants) může být výrobní cena LCD panelu s podsvícením miniLED jen o 10 % nižší ve srovnání s OLED.
 
Pro oba jihokorejské výrobce představují LCD TV s miniLED pouze přechodné nebo vedlejší řešení. LG se bude nadále soustředit primárně na OLED TV, zatímco Samsung pokračuje ve vývoji QD-OLED, „skutečných QLED“ i microLED TV. Pro úplnost dodejme, že microLED na rozdíl od miniLED nepoužívá panely LCD, ale každý pixel je tvořen světelnou diodou.