Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech

29.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Ani podle posledních spekulací neplánuje Samsung použít své panely QD-OLED v televizorech. Místo toho by mohl technologii využít v PC monitorech. Zároveň bude panely QD-OLED dodávat konkurenci.
Jedna z očekávaných technologií, která by se měla objevit v televizorech blízké budoucnosti, se ukrývá pod zkratkou QD-OLED. Divize Samsung Display do vývoje investovala nemalé sumy a podle informací z minulých měsíců by se na trh první televizory s tímto panelem měly dostat příští rok. O panely QD-OLED ovšem nemá zájem společnost Samsung Eelctronics, která se chce nyní soustředit na technologii miniLED. To znamená, že minimálně v dohledné době nebude na trh uvedena QD-OLED TV s logem Samsungu. To ovšem neznamená, že by celý vývoj přišel vniveč.
 
 
Sony A9 OLED
 
V televizorech by totiž technologii mohla využít konkurence. Podle článku na webu Display Daily se zatím k odběru panelů zavázalo pouze Sony, které by tak na trh mohlo uvést první QD-OLED TV. Podle předchozích spekulací měl o panely zájem také Panasonic a TCL, ale není jasné, jak jednání dopadla. Samsung chce na trh příští rok uvést miniLED TV, které by měly vylepšit podsvícení aktuálně prodávaných QLED TV. Ačkoliv se jihokorejský výrobce do této technologie původně příliš nehrnul, o změně názoru jej přesvědčila čínská konkurence, která televize miniLED v kombinaci s kvantovými tečkami představila již dříve.
 
Samsung by měl panely QD-OLED použít alespoň v počítačových monitorech. Mělo by jít „o způsob vyjádření určité loajality vůči společnosti“, tedy aby se technologie objevila v alespoň nějakých koncových produktech s logem Samsungu. Podle nejnovějších informací by se mělo jednat o monitory s úhlopříčkou 33 až 35 palců a k jejich uvedení na trh nejspíš dojde v roce 2021. Připomeňme, že technologie OLED zůstává na trhu s monitory vzácností. Takové panely s úhlopříčkou 22 palců vyrábí Japan OLED (JOLED) s využitím inkoustového tisku a objevily se třeba v monitoru Asus ProArt PQ22UC. LG Display žádné podobné panely nevyrábí, proto např. Acer použil ve svém OLED monitoru 55" verzi určenou pro TV.
 
Podle dřívějších neoficiálních informací si měli zástupci Samsung Electronics stěžovat, že panely QD-OLED trpí nedostatky týkajícími se obrazové kvality, jako je slabý jas nebo „vypalování“ obrazu.