Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Doporučená multimediální centra: Q4 2016

21.12.2016, Jakub Doležal, návod
Co nového se událo mezi multimediálními centry za uplynulé období? Budeme stále vybírat pouze mezi záplavou dokonalých modelů s podporou 4K, nebo nás opět čeká pátrání mezi hordami nedokončených prototypů? Jaký model Vám můžeme nyní doporučit?
Vybrat správný přehrávač filmů a muziky není jednoduché, tyto miniaturní počítače totiž musí splnit několik požadavků. Jde hlavně o výkon, ovladatelnost a podporu multimédií. Přitom se stále setkáváme s IR ovladači, nedotaženými firmwary, či nepodporou některých formátů, kontejnerů a kodeků. Na tyto aspekty se snažíme zaměřit v našich recenzích.

Propracovanost prostředí přehrávače je popsána v kapitole „Menu a ovládání“. Ukazatel výkonu hledejte v kapitole „Nastavení a testy“ u videoukázek s vysokým datovým tokem v tabulce "Benchmark". Stejná kapitola napoví i o podpoře formátů, včetně schopnosti přehrát nastupující 4K video.Nejdříve si připomeneme novinky a události minulých týdnů, o kterých jsme se zmínili v aktualitách. Následuje přehled recenzí a článků s tématikou multimediálních center a nakonec se dostaneme k námi doporučeným modelům.


Novinky a zajímavé události:

Doporučená multimediální centra


Xtreamer mxV: plnohodnotné 4K za 1500 Kč?


Výrobce Xtreamer se vždy u svých multimediálních center snažil zaujmout velmi nízkou cenovkou a dobrou výbavou, nicméně ne vždy se podařilo oboje skloubit dohromady . Jak se bude dařit novince mxV s podporou 4K, která stojí včetně DPH jen 1500 Kč?

Nebudeme zacházet do detailů, ostatně ty si přečtete v naší recenzi, avšak můžeme prozradit, že Xtreamer mxV je na svou cenovou hladinu nezvykle povedený model a zejména pro méně náročné uživatele je naprosto ideálním kandidátem. Nabízí přehledně zpracované rozhraní, díky Google Play lze dohrát prakticky jakoukoliv aplikaci a nebojí se ani 4K videa.


Raspberry Pi 2 – nový král lowendu


Ani v roce 2016 jsme zatím nenašli přemožitele v poměru cena/výkon a podpoře multimédií. Respektive jeden je již na cestě a jmenuje se Raspberry Pi 3. Novinka se může pochlubit silnějším procesorem a o fous výkonnější grafickou částí. K jeho recenzi se v dohledné době dostaneme, prozatím však stále platí naše doporučení ohledně modelu Pi 2, jakožto ideálu pro středně náročné diváky, dokud nebudou známé zkušenosti s používáním modelu Pi 3.Raspberry Pi2 je náplast za všechny ty nepovedené modely z minulosti. Původně vývojářská deska s nepříliš silnou výbavu se v kombinaci s OpenELEC stává dokonalým multimediálním centrem pro běžného uživatele a přitom stojí v setu okolo 1500 Kč.

Navíc zde máme obří komunitu uživatelů, takže se do budoucna není nutné obávat brzkého ukončení podpory, nebo dlouhodobě neřešených chyb. Raspberry Pi2 si odnáší naše nejvyšší ocenění a pokud by se nějakým zázrakem podařilo rozchodit 4K video, je to jasně nejlepší HTPC všech dob.
 


Minix Neo U1 a Minix NGC-1


Velké překvapení dorazilo minulý rok z Hong Kongu. Společnost Minix připravila pro trh modely, které konečně nabídly solidní výbavu, dostačující výkon a hlavně dobře vyřešené multimediální prostředí. Výrobce rozhodně neusíná na vavřínech, a proto připravil pro letošní rok dvě novinky. Obě dokáží přehrát 4K video, avšak každá cílí na trochu jiný segment trhu, čemuž odpovídají i pořizovací náklady.

Pokud máte omezenější rozpočet, mohl by být ideálním společníkem Minix Neo U1, který díky využití cenově dostupného čipsetu AMLogic S905 disponuje dostatkem výkonu na přehrávání 4K videa a to včetně výstupu při 60 FPS. Ani ostatní parametry na tom nejsou špatně a vesměs se shodují se stále prodávaným předchůdcem Neo X8-H Plus. Jediný výraznější rozdíl je tak v použitém čipsetu a vylepšené Wi-Fi, tentokrát o technologii MIMO 2x2.
Minix U1 pokračuje ve vylepšování funkcí i výkonu svých předchůdců (Zdroj: umax.cz)


Pro movitější zákazníky je připraven model Minix NGC-1, který v sobě ukrývá výrazně bohatší výbavu. Uvnitř modelu tepe Intel Celeron N3150 se čtyřmi jádry a grafickým čipem Intel HD osmé generace. Doplněný o 4 GB DDR3L a SSD s kapacitou 128 GB si tento model troufne na provoz Windows 10 a především akceleraci 4K obsahu. Pokud tedy hledáte do obývacího pokoje kompaktní hybrid stolního počítače a multimediálního centra, stojí Minix NGC-1 rozhodně za zvážení.
Výbava uspokojí i náročnější uživatele, samozřejmě tomu odpovídá i cena (Zdroj: Fudzilla)
 
 
 

Popcorn Hour VTEN 4K


Přehrávače Popcorn se vždy řadily k tomu nejlepšímu na trhu a výrobce si drží vysoko nastavenou laťku dodnes. Jak již napovídá název tohoto modelu, disponuje podporou formátu 4K, byť verze HDMI je pouze 1.4 a z toho plynou jistá omezení. Potíže naopak nebudou s výkonem, neboť čipset Sigma Designs SMP8757 zvládne i vyšší datové toky.
Výbava nenadchne, výrobce sází na výkon a odladěný systém (Zdroj: umax.cz)


Operační systém překvapivě není Android, ale software vlastní výroby, který výrobce několik let piluje k dokonalosti, byť samozřejmě nemůže nabídnout takovou paletu volitelných aplikací jako právě zmiňovaný Android od Google. Aplikace by nakonec ani nebylo kam ukládat, neboť vnitřní paměť je pouhých 512 MB. Vaše multimédia musíte dodat po metalické síti, vzduchem (Wi-Fi je nutné dokoupit), nebo skrze porty na přehrávači včetně eSATA.

Popcorn Hour VTEN 4K nenabídne bohatou výbavu a nepotěší ani cenovkou okolo 4500 Kč, avšak uživatelé i recenzenti jej chválí za operační systém, plynulost přehrávání, vysoký výkon a velmi dobrou podporu ze strany výrobce. Pokud tedy hledáte hotové řešení bez nutnosti „doladění doma“, rozhodně jej ze seznamu možných kandidátů neškrtejte.


Nvidia Shield TV


Společnost Nvidia známe především jako výrobce grafických karet, avšak tým okolo Jen-Hsun Huanga se neustále snaží prorazit i v dalších oblastech. S produktem Nvidia Shield TV se zkouší dostat do našich obývacích pokojů jednak jako herní konzole, ale také jako multimediální centrum s podporou 4K.
Konzole je relativně malá, výkonu má však dostatek


Uvnitř přístroje naleznete výkonný čipset Tegra X1 s 8jádrovým procesorem, ale především grafickou částí Nvidia Maxwell (256 jader), systém doplňuje 3 GB paměti. Výkon je téměř na dvojnásobku konzole Xbox 360. Přehrávání filmů a seriálů by tedy neměl být sebemenší problém. Stejně tak hraní herních titulů určených pro Android.
Televizní ovladač v balení nenajdete, musíte jej dokoupit


Po hardwarové stránce je tedy Nvidia Shield TV prakticky bez chyby a stejně pozitivní zprávy přichází i ohledně softwaru. Nvidia totiž pravidelně svoje zařízení aktualizuje a koncem února 2016 vypustila k uživatelům update na Android 6.0 Marshmallow. V červenci 2016 přibyla podpora streamovacího serveru Plex, YouTube 4K 60 FPS, Netflix 4K HDR a Dolby Atmos.
Oficiální podstavec je poměrně drahý, vychází na takřka 1000 Kč


K cestě za takřka dokonalým multimediálním centrem již navíc od června nestojí největší překážka, protože Nvidia Shield TV je oficiálně dostupná v ČR, exkluzivně u Alza.cz. Konzoli lze samozřejmě stále koupit na anglickém nebo německém Amazonu. Z Británie balík pošlou napřímo, z Německa musí oklikou například přes Mailbox.de. Překážkou pro mnohé zájemce může být však cena, která se pohybuje mezi 5 500 -10 000 Kč dle zvolené kapacity a příslušenství.


Ikona Odkaz na databázi
Amazon.de*
Amazon.co.uk*
Alza.cz
Nvidia Shield TV 16 GB
5 547,14 Kč
5 191,15 Kč
5 499,00 Kč
Nvidia Shield TV 500 GB
8 691,93 Kč
7 613,85 Kč
7 999,00 Kč
Nvidia Shield TV ovladač
1 424,14 Kč
1 494,81 Kč
1 499,00 Kč
Nvidia Shield TV stojan
1 017,16 Kč
882,21 Kč
899,00 Kč

*Výše uvedené ceny v CZK jsou orientační dle kurzu Amazonu
(přepočítáno ke dni 03.07.2016)Změny doporučení v průběhu roku

  • V listopadu přidán Xtreamer mxV
  • V červenci aktualizována Nvidia Shield TV
  • V květnu přidána Nvidia Shield TV
  • V dubnu odebrán Minix Neo Z64, Mele Mini PC PCG03 a Minix Neo X8-H Plus
  • V dubnu přidán Minix Neo U1 , Minix NGC-1 a Popcorn Hour VTEN 4K
Další doporučené produkty


Doporučené fotoaparáty


Vybíráte nový fotoaparát? Na Digimanii je testujeme jak na běžícím pásu, na základě čehož každý měsíc přinášíme souhrn s doporučenými modely z jednotlivých kategorií s odkazy na naše vlastní podrobné recenze: www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty

Nejlepší snímky můžete vložit do naší fotogalerie.


Doporučené PC sestavy


Ve světě počítačů se stále objevují novinky, jež mohou zlepšit užitnou hodnotu nebo poměr cena/výkon oproti starším produktům. Každý měsíc tak připravujeme doporučené PC sestavy pro různá nasazení: www.svethardware.cz/doporucene-sestavy


Doporučené skříně


Jelikož PC skříně patří na Světu hardware mezi nejvíce recenzované produkty, přinášíme vám cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není třeba, jelikož zajímavých novinek mnoho není). Ty nejzajímavější se snažíme i podrobně otestovat: www.svethardware.cz/doporucene-skrine