Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Televize vzduchem nebo přes internet?

13.4.2016, PR článek , inzerce
Mít doma televizor nestačí. Abyste na něj mohli koukat, musíte do něj nějak dostat televizní signál. A máte v podstatě čtyři možnosti – vysílání, satelit, kabelová televize nebo nejmoderněji IPTV. Jaký je v tom rozdíl?

Redakce TV Freaku není autorem tohoto článku a nezodpovídá za jeho obsah.


Vzduchem, ale zadarmo


Historicky nejstarší způsob přenosu televizního signálu je jeho vysílání vzduchem. V relativně nedávné době došlo v České republice ke změně, kdy signál již není vysílán v analogové podobě, ale v podobě digitální. Pro koncového uživatele to s sebou nese vyšší kvalitu obrazu, který ale může občas zamrznout nebo se proměnit ve změť barevných kostiček, a především také rozšíření nabídky televizních stanic.

Když pomineme investice potřebné k nákupu televizoru a set top boxu, pokud tedy není vestavěn přímo v televizoru, je příjem digitální televize zdarma. Takový příjem ale nabídne řádově „nižší desítky“ televizních programů (přesná nabídka se mírně liší v závislosti na regionu, kde se příjemce nachází) bez jakýchkoliv doplňkových funkcí.


Talíř na okně


O stupeň výše je příjem satelitní. Kromě již zmíněných investic si musíte připočíst ještě nákup parabolické antény – talíře na okně, a měsíční poplatek provozovateli satelitního vysílání. Za tento poplatek dostanete možnost přijímat podstatně více programů přímo z družice, a to včetně programů zahraničních a také prémiových.

Na rozdíl od klasického digitálního vysílání si u satelitu můžete zaplatit vybraný tarif podle toho, o jaké programy máte zájem. Nebo si dokonce objednat speciální balíček s programy navíc. Technicky to funguje tak, že satelitní vysílání je šifrované a vy od provozovatele do svého set top boxu dostanete dešifrovací kartu. Ta dokáže přečíst jen programy, které máte předplacené, takže ostatní prostě neuvidíte.


Kabel, nebo kabel?


Klasická anténa na okně nebo satelitní talíř, to jsou věci dávno známé a lety prověřené. V posledních letech se ale stále častěji objevují případy, kdy je televizní signál přenášen kabelem. Historicky starší je jednosměrný přenos prostřednictvím tzv. kabelové televize. Provozovatel natáhne kabel ze své centrály až do vašeho domu a po tomto kabelu vám přenáší mix televizních signálů, mezi kterými přepínáte.

Podstatně zajímavější je tzv. IPTV, neboli televize přenášená po IP síti, tedy přes internet. V tomto případě máte domů také natažený kabel, ale jedná se o obousměrnou internetovou přípojku. V klidovém stavu k vám po ní nic neproudí. Jakmile váš televizor (nebo jiný přístroj, který máte na IPTV připojen) pošle po internetové lince signál, že se chcete dívat, provozovatel vám po ní začne posílat signál příslušného programu.

Televizor, respektive set top box k němu připojený, může ale posílat signály všeho druhu. Stejným postupem se totiž zařizuje i přepínání programů, nebo třeba výběr filmů z online videopůjčovny. Provozovatelé IPTV nabízejí i řadu dalších služeb, třeba virtuální videorekordér, který umí uložit předem nastavený pořad a umožnit vám, abyste se na něj podívali později. Nebo funkci zpětného sledování, která automaticky nahrává všechny pořady všech programů například po dobu dvou dnů a vy se můžete podívat na své oblíbené dopolední televizní seriály klidně i odpoledne, až přijdete domů z práce.

U kabelové i IP televize můžete samozřejmě kombinovat různé tarify lišící se počtem televizních programů s nejrůznějšími balíčky obsahujícími doplňkové programy. Při výběru kabelové televize se poohlédněte po tom, co nabízí provozovatelé poblíž vašeho bydliště. U IPTV se můžete geograficky trochu více rozmáchnout.

IPTV má teď v nabídce nejen O2 (se svou službou O2TV), ale nově také T-Mobile se službou T-Mobile TV. Oba telekomunikační operátoři mají v nabídce několik tarifů a řadu doplňkových balíčků. Nabízejí k nim samozřejmě vlastní internetové připojení a také možnost sledovat televizní program nejen na chytré televizi, ale i na mobilu nebo tabletu. To se vám určitě bude hodit v případě napínavých sportovních přenosů, které vás zastihnou na nudné rodinné oslavě.

Zejména O2 TV, jejíž součástí je vlastní kanál O2 Sport, ukazuje, co všechno IP televize dokáže. Sportovní zápasy natáčí současně z více úhlů a každý divák si může libovolně přepínat, který záběr ho zrovna zajímá. A to je něco, co vám vysílání signálu vzduchem nebo přes satelit jen tak nenabídne.

Příklad toho, jaké funkce nabízí tzv. chytrá televize/Smart TV, je Panasonic TX-40CS620E. Předně je to vestavěný set top box pro digitální a kabelové vysílání. K internetovému připojení lze použít síťové připojení přes kabel nebo bezdrátovou síť Wi-Fi. Televize také může signál sama streamovat přes Wi-Fi, takže ho pak můžete přijímat třeba v mobilu.