Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sharp pracuje na OLED TV

11.4.2016, Pavel Zubatý, aktualita
Značka Sharp nyní ze 66 procent patří společnosti Foxconn. Zajímavou součástí kontraktu je investice 1,8 miliard dolarů do výzkumu OLED panelů. Menší displeje mají na trh přijít už za dva roky.
V současné době pochází drtivá většina OLED panelů z Jižní Koreje. Samsung vyrábí menší displeje pro mobility. Monopol na výrobu televizních panelů si zatím drží LG. To by se však v blízké budoucnosti mělo změnit. Do hry vstupuje aliance Sharp – Foxconn. Japonská značka se už dříve chlubila prototypy OLED panelů. Toho si nejspíš všimla společnost Foxconn, která minulý týden skoupila 66 % akcií společnosti Sharp. Jednalo se o investici 389 miliard jenů (v přepočtu 85,5 miliard korun). Z toho jen 200 miliard jenů (v přepočtu 43,8 miliard korun) bylo určeno na výzkum technologie OLED panelů.

Jeden z dosavadních počinů japonské značky je například 3,4" OLED displej s rozlišením 549 × 960 pixelů, který byl k vidění na veletrhu CES 2013 v Las Vegas. Podobné prototypy Sharp vystavuje od roku 2012. Taiwanský kapitál umožní realizaci takových obrazovek už v roce 2018, jak tvrdí server Digitimes. Současně by měl vyjít nový iPhone s OLED obrazovkou, jejíž vývoj podle neoficiálních zpráv probíhá pod záštitou společnosti Apple. Podle periodika Wall Street Journal začne masová výroba panelů Sharp až v roce 2019. Může se přitom jednat o fiskální rok, který oproti roku kalendářnímu bývá posunutý.

V roce 2021 už chce Sharp (Foxconn) uvést panely pro tablety a notebooky. Ještě v tom samém roce mají být uvedeny OLED televizory. Aktivní vrstva panelů bude tvořena IGZO tranzistory. Tato technologie je už několik let společností Sharp využívána v LCD panelech. V porovnání s jinými typy tranzistorů se IGZO tranzistory vyznačují 20 až 50krát vyšší hybností elektronů. Je tak možné snížit příkon, odezvu a naopak zvýšit rozlišení pixelů.

Zdroj: FlatpanelsHD
reklama
reklama