Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Xtreamer mxV: plnohodnotné 4K za 1500 Kč?

6.10.2016, Jakub Doležal, recenze
Výrobce Xtreamer vždy tlačil na co nejnižší cenu svých multimediálních center, bohužel ne vždy se povedlo zároveň dodat i funkční kus hardwaru a softwaru. Podaří se to novince mxV s podporou 4K, která stojí včetně DPH jen 1500 Kč?
Kapitoly článku:
  1. Xtreamer mxV: plnohodnotné 4K za 1500 Kč?
  2. Specifikace přístroje
  3. Menu a ovládání
  4. Nastavení a testy
  5. Závěr
Aktualita ohledně uvedení rodiny Xtreamer mxV na trh vzbudila mezi čtenáři TV Freaku poměrně velký zájem, a proto jsme připravili test základního modelu. Pokud se vše povede, máme tu tip na dárek méně náročným uživatelům, nebo toho snad mxV zvládne i více? Multimediálních center s podporou 4K je na trhu dostatek, avšak většinou stojí okolo 5 000 až 8 000 Kč. Najdou se i levnější kousky, avšak u nich je často příliš kompromisních řešení. Xtreamer se však s cenou pustil na samotné dno, když představil řadu mXV, která začíná na 1500 Kč. Vybírat můžete mezi modelem mxV bez tuneru, mxV Plus s DVB-T2 tunerem a nejvýše je model mxV Pro s DVB-T2 i DVB-S.

 

Vzhled, zpracování a obsah balení


Výrobci jsou v oblasti spotřební elektroniky většinou velmi konzervativní a jen občas vídáme výstřelky typu Nvidia Shield TV. Xtreamer mxV se drží zaběhnutého standardu hranatého černého boxu. Vzhled neurazí a poměrně snadno zapadne mezi ostatní elektroniku. Drobnou komplikací při ukrývání do televizního stolku může být externí anténa.





Při takto nízké cenovce nelze očekávat použití dražších materiálů, a tak asi nikoho nepřekvapí použití plastových komponent na celém šasi. Zatímco horní plocha má matný povrch, boky přístroje jsou v lesklém provedení a netrpělivě čekají na vaše otisky prstů. Nicméně lícování jednotlivých dílů je velmi dobré a v tomto ohledu nelze mxV prakticky nic vytknout.





Konektory jsou na přístroji umístěny na levém boku při pohledu zepředu a také samozřejmě na zadní straně. Pokud se nejdříve podíváme nalevo, uvidíme čtveřici USB portů verze 2.0 a zdířku s označením TF, která slouží jako čtečka MicroSD karet. Součástí této strany je také podlouhlé průhledné tlačítko pro zapnutí přístroje, které se následně zabarví do modra.





Zadní strana nabízí externí Wi-Fi anténu, kompozitní video/audio výstup, LAN konektor, HDMI verze 2.0, optický výstup na zvuk a napájení. Zejména vyšší verze HDMI je příjemným překvapením a je dobře, že se výrobce nesnaží 4K protlačit skrze starší generaci. Levnější čipsety v tomto směru překvapivě drží krok s dražšími sourozenci.

Poslední částí, kde se při popisu přístroje zastavíme, je spodní strana. Většina povrchu je perforována kvůli chlazení elektroniky a kromě čtveřice gumových nožiček lze Xtreamer mxV také zavěsit na stěnu.

V balení kromě přehrávače nalezneme rychlý návod od výrobce, nicméně pro zapojení přístroje nebude nejspíše potřeba. Dále zde máme dálkový ovladač a překvapivě také HDMI kabel, který již řada výrobců z důvodu úspor nepřibaluje.

Dálkové ovladače se dělí v současné době do dvou táborů. Jeden se křečovitě drží tradičního rozložení z televizorů, ten druhý se snaží více přizpůsobit potřebám moderního multimediálního zařízení. Xtreamer připravil ovládání spíše z první skupiny, nicméně jej poměrně zásadně zmenšil, takže jej lze na většině důležitých částí ovládat jednou rukou.




Z hlediska ergonomie se tedy jedná o celkem povedený kousek. Nicméně při cenovce přístroje nelze čekat zázraky a především použité materiály patří k nižšímu průměru. Navíc chod gumových tlačítek je až nečekaně hlasitý. Snadnější držení v rukou uživatele je docíleno díky „bradě“ ve spodní polovině ovladače, kam musíte dodat dvojici AAA baterií.

Na malý moment se zastavíme u klávesnice, která je uspořádána ve stylu tlačítkových telefonů a na rychlejší zadávání znaků není úplně nejvhodnější, nicméně svou funkci splní. Komunikace s přístrojem probíhá bohužel ve formě infračerveného přenosu a z toho plynou všem jistě známé nevýhody. Pořízení rozhraní na bázi Bluetooth je zřejmě stále příliš drahé pro takto rozpočtově omezené modely.