www.tvfreak.cz
>
>

HDR funguje jen ve tmě

HDR funguje jen ve tmě
, , aktualita
Vysoký dynamický rozsah HDR je fenomén poslední doby podobně jako 4K, které často doprovází. Je však méně rozšířené. Čerstvé majitele HDR televize tak může čekat jedno nepříjemné překvapení: Stačí tlumené světlo a superlativy HDR se vytrácí.
reklama
Zdají se vám tmavé detaily na nové 4K HDR televizi poněkud nevýrazné? Nejste sami. Podobný pocit měli redaktoři britského portálu HDTVtest. Při zkoušení různých světelných podmínek v pokoji zjišťovali, proč nedokážou zamaskovat nedostatky lokálního stmívání. Místo toho objevili jeden detail, kterým se výrobci televizorů nechlubí. Účelem vysokého dynamického rozsahu není zvýšení celkové světlosti obrazu, ale zvýšení rozsahu jasu (počtu stupňů jasu). Toto tvrzení můžete najít ve standardu SMPTE ST.2084:2014, který popisuje funkci zobrazování vysokého dynamického rozsahu HDR.

Pokud tedy porovnáme HDR video na 4K Blu-ray disku a klasické Full HD video, tak se jejich průměrný stupeň jasu APL příliš lišit nebude. Vidět to bylo i při testování britského portálu. V testovací místnosti zapojili Samsung KS9000 a přehrávač OPPO BDP-103. Vedle umístili Sony XD93 s přehrávačem Samsung UBD-K8500. Obě sestavy byly kalibrovány na SDR a HDR podle toho, jestli daná obrazovka zrovna ukazovala SDR, nebo HDR obraz. Oba přehrávače ukazovaly stejný film, který byl pozastaven na stejném snímku.Je budoucností HDR pouze kino?


Jas a kontrast televizoru ukazující 4K HDR byl ponechán ve výchozím nastavení. Televizor ukazující 1080 SDR měl jas a kontrast upraven tak, aby odpovídaly průměrnému jasu obou televizorů pro daný snímek. Stejný televizor byl následně přepnut na HDMI napojené na generátor signálu, aby mohla být změřena svítivost kompletně bílé obrazovky při upraveném nastavením podsvícení a kontrastu. Toto nastavení bylo sdílené mezi všemi vstupy, což umožnilo měřit průměrnou svítivost konkrétního snímku zobrazeného v HDR. Testování bylo snímáno stacionárním fotoaparátem.
Normální FullHD vlevo, HDR 4K obraz vpravo


Jako první můžete vidět snímky z posledního Šíleného Maxe (Mad Max: Fury Road, čas 00:30:19 a 01:22:12). Vlevo je Samsung s SDR Full HD zdrojem (jas 120 cd/m2), vpravo televizor Sony s HDR zdrojem. Celková světlost je zhruba stejná a jediný rozdíl jsou odstíny barev dané odlišným mapováním barevného prostoru. Dole můžete vidět snímek z filmu Martian (čas 00:03:24) po zvýšení jasu na levé obrazovce (220 cd/m2, FullHD zdroj). Opět je celková světlost stejná. Srovnatelné výsledky vykazovaly i filmy Lego Movie, Kingsman: The Secret Service a Sicario.

Při přehrávání HDR obsahu je jas a kontrast HDR televizorů nastavený na maximum. Není proto možné zvýšit jas, aby televizor „přebil“ okolní světlo. Ať už jde o rozptýlené denní světlo nebo pouhých pět svíček v jinak temné místnosti. Výrobci totiž doporučují, aby pro okolní světlo nepřesahovalo 5 cd/m2. V opačném případě se ztrácí tmavé detaily a na některé scény se nedá dívat vůbec (např. prachová bouře ve filmu Marťan).Světlé detaily mohou být viditelné i na světle


HDR je především o detailech, ať už jde o hvězdy na nebi nebo různé odlesky v zachycené scéně. Příkladem může být scéna z Šíleného Maxe (obrázek výše, čas 00:59:55). Přesto HDR může čekat stejný osud, jaký potkal 3D televizi. Mimo specializovaná kina se HDR může stát dosti okrajovou záležitostí pro „fajnšmekry“.

Zdroj: HDTVtest
Nejnovější články
OnePlus rozšíří záběr, chystá chytrou televizi OnePlus rozšíří záběr, chystá chytrou televizi
Společnost OnePlus známe především jako výrobce velmi výkonných telefonů za poměrně příznivé ceny. Společnost však chce rozšířit portfolio svých výrobků a chystá chytrou televizi pod názvem OnePlus TV.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony představilo profi kamery HDC-3500 a HXR-NX200 Sony představilo profi kamery HDC-3500 a HXR-NX200
Sony se také zaměřilo na profesionální kamery a představilo dvě novinky. Kamera HDC-3500 přichází se třemi 2/3" CMOS snímači s globální závěrkou, model HXR-NX200 má pak snímač jen jeden, ale větší s 1,0" úhlopříčkou.
15.9.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Kamera Canon XF705 umí 4K 50p 10bit na SD kartu Kamera Canon XF705 umí 4K 50p 10bit na SD kartu
Canon uvedl na trh svou novou videokameru XF705, která je působivá především svými schopnostmi záznamu na interní úložiště v podobě SD karty. Umí sem totiž zaznamenat UHD 4K HDR video se 4:2:2 kódováním a 10 bity.
15.9.2018, aktualita, Milan Šurkala
Adobe After Effects a Premiere Pro v nových verzích Adobe After Effects a Premiere Pro v nových verzích
Adobe aktualizoval své oblíbené aplikace pro editaci videa, Premiere Pro i After Effects. Mnoho z vylepšení bude k dispozici i globálně pro celý Creative Cloud. Těšit se tak můžete např. na snazší workflow, nové způsoby animování i lepší zvuk.
14.9.2018, aktualita, Milan Šurkala
Sharp přináší 4K LCD TV s velkými úhlopříčkami a další novinky Sharp přináší 4K LCD TV s velkými úhlopříčkami a další novinky
Sharp si pro evropské zákazníky přichystal celkem čtyři nové modely 4K HDR TV s méně obvyklými úhlopříčkami 60" a 70". Dočkali jsme se také prototypu druhé generace 8K HDR TV a dvojice nových soundbarů.
11.9.2018, aktualita, Jáchym Šlik