Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Testy videokamer: Úvod a popis metodiky

30.7.2008, Michal Učeň, článek
Součástí našeho tématu, které se věnuje digitálním videokamerám do dlaně, nemohou chybět recenze a porovnání modelů dostupných na našem trhu. Dnešní článek vám před samotnými recenzemi osvětlí metodiku testování a kritéria hodnocení, která budou stěžejním prvkem při bodování kamer. V následujících týdnech se tedy můžete těšit na řadu recenzí videokamer významných výrobců.
Digitální videokamery jsou v současné době dostupné už prakticky každému uživateli a trh nabízí nepřeberné množství modelů od různých výrobců. Pro neznalého zákazníka je těžké se mezi nimi orientovat, protože se zde objevují stále nové a nové cizí pojmy. Samozřejmě i výrobci si s nimi rádi pohrají tak, aby se jejich kamera prezentovala jako ta nejlepší. Při výběru tak musejí zákazníci často spoléhat pouze na doporučení v prodejně, které není vždy zrovna objektivní.

V tematické příloze tohoto léta nás čeká více než desítka testů videokamer, které pečlivě prověří produkty předních výrobců na českém trhu. Ještě před popisem metodiky testování se pojďme podívat, jaká kritéria předcházela výběru jednotlivých modelů.


Kritéria výběru modelů videokamer


V našich recenzích se podíváme jak na levnější videokamery, tak i ty podstatně dražší určené už spíše skalním fanouškům a pokročilejším uživatelům. Vybrané modely tak zahrnují videokamery za cenu kolem 30 000 Kč (průměrná koncová cena na trhu) a samozřejmě ale nebude chybět ani srovnání s levným modelem za cenu pod 6000 Kč, který může na druhou stranu přinést dobrý poměr ceny a výkonu. Dalším kritériem byl válcovitý tvar, respektive tvar padnoucí do dlaně. S tím souvisí částečně i rozměry kamery, které by měly být kompaktní a vhodné na cestování. Dál jsme již výběr nijak neomezovali.


- Příklad videokamery s válcovitým tvarem: Panasonic HDC-SD9 -


Poznámka k JVC


Videokamery JVC se bohužel nepodařilo pro účely zařazení do aktuálních srovnávacích testů z lokálního zastoupení JVC získat. Z toho důvodu v testech nejspíše figurovat nebudou, přestože ostatní výrobci (Canon, Panasonic, Samsung, Sony) bez problémů takřka obratem poskytli po 3 modelech (a to přesně ty, které jsme chtěli).


Metodika testování


Co se týká metodiky testování, každá recenze bude vždy zahrnovat 5 hlavních částí:

1. Úvod
Na začátek se podíváme na odolnost a obsah balení a popíšeme si přiložené příslušenství. Důležitými doplňky by u videokamery měly být: dálkový ovladač, ochranný obal, kolébka se vstupy a výstupy a nabíjením, patřičná kabeláž a kvalitní software. V této kapitole si také uvedeme přehlednou tabulku obsahující parametry produktu.


2. Popis a zpracování
Druhá část bude podstatně delší. V ní se zaměříme na popis kamery a její zpracování. U videokamery je důležitá kvalita použitých materiálů, které jí dodávají odolnost a zajišťují ochranu i v horších podmínkách. Kapitola bude zahrnovat popis jednotlivých prvků na kameře, dále také ovládání, dostupnost tlačítek, držení kamery a pohodlí při manipulaci s ní. Zjistíme také její rozměry a hmotnost a pak už se vrhneme na jednotlivé komponenty. Jako první přijde na řadu LCD displej, který by měl být rozměrný, dobře čitelný a nejlépe dotykový.

U baterie změříme výdrž při záznamu v maximální možné kvalitě a dobu jejího nabíjení. Kamery s pevnými disky mají samozřejmě výhodu v kapacitě média, což se v hodnocení odrazí (stejně jako jejich vyšší hmotnost a větší rozměry). Budeme ji měřit opět při maximální kvalitě záznamu. Zhodnocení se nevyhnou ani vstupy a výstupy z/na externí zařízení a popíšeme si také menu přístroje.


3. Fotografické testy
Prakticky každá kamera má už dnes funkci fotoaparátu a je třeba ji také zhodnotit. Kvalitu snímání budeme testovat v nejrůznějších podmínkách tak, abychom nakonec získali obrázek o tom, jak daná kamera fotí. První budou fotografie v exteriéru za denního světla a večer. Dále bude následovat obtížnější interiér s umělým osvětlením a poté fotografie se speciálními režimy - zoom, makro, noční režim, detekce obličeje, protisvětlo a s bleskem - samozřejmě podle toho, které z nich bude kamera podporovat.

Vady objektivu a snímače by měly odhalit testy sférického zkreslení, aberace, vinětace, reflexe, digitální šum a vyvážení bílé. Každá kamera má jiné funkce, a tak pro vás připravíme i další testovací fotografie, které budou už spíše doplňkem k předchozím testům.


4. Videotesty
Hlavní funkcí kamery je samozřejmě pořizování videosnímků, a tak má tato část i největší váhu v hodnocení. Testy budou podobné těm fotografickým, alespoň tedy částečně. Kvality každé kamery si vyzkoušíme v exteriéru a testovací videa vám v recenzi nabídneme v plném rozlišení.

Dále se zaměříme na snímání za umělého osvětlení v interiéru a na speciální režimy jako je zoom, makro, noční scéna a detekce obličeje (opět závisí na možnostech kamery). Doplňkové testy zase zjistí efektivitu stabilizace a rychlost ostření. Poslední částí v této kapitole bude záznam zvuku v různé kvalitě a jeho zhodnocení.


5. Závěr
Poslední kapitola už bude věnována rekapitulaci testu a zkušenostem z praktického testování. Výsledkem bude také bodové hodnocení produktu podle níže uvedených kritérií a hodnota poměru cena/výkon. Pro přehlednost zde uvedeme i klasickou tabulku pozitivních a negativních vlastností.


Kritéria hodnocení


Kritéria hodnocení budou pro všechny kamery stejná a to jak pro dražší, tak i levnější modely. Rozdělení do větších celků je prakticky totožné s výše uvedenou strukturou testu.

Videokamery - kritéria hodnocení
Váha
Balení
5%
Dálkové ovládání (vlastnosti, rozměry)
2%
Příslušenství (SW, obal, kolébka)
3%
Zpracování
20%
Dílenské zpracování (materiály, odolnost, design)
3%
Ovládání (dostupnost tlačítek, držení kamery, hmotnost, rozměry)
5%
LCD displej (kvalita, viditelnost, rozměry, dotykový)
3%
Výdrž baterií (video v max. kvalitě)
2%
Doba nabíjení
1%
Kapacita média (video v max. kvalitě)
2%
Rozhraní (vstupy, výstupy)
2%
Menu (přehlednost, ovládání, možnosti)
2%
Video
55%
Kvalita záznamu - optimální světelné podmínky
11%
Kvalita záznamu - zhoršené světelné podmínky
11%
Rychlost kamery (náběh, první video)
3%
Maximální rozlišení (HD, Full HD)
6%
Zoom (rozsah, zaostření)
3%
Stabilizátor (optický/digitální, efektivita)
5%
Kvalita zvuku
5%
Režimy záznamu (běžné, noční, protisvětlo, makro, zpomalený)
7%
Možnosti nastavení - video
4%
Foto
20%
Kvalita snímání - optimální světelné podmínky (interiér + exteriér)
6%
Kvalita snímání - zhoršené světelné podmínky (interiér + exteriér)
6%
Kvalita - vady obrazu
1%
Blesk
2%
Režimy záznamu (běžné, noční, marko, zoom, detekce obličeje, protisvětlo)
2%
Možnosti nastavení - foto
3%
Bodové hodnocení celkem
max 100%

Výstupem recenzí bude na závěr srovnání jednotlivých modelů, které budou bodově ohodnoceny. Protože se jedná o značný cenový rozptyl, na závěr budou kamery rozděleny do dvou větších skupin podle cenového limitu do a nad 20 000 Kč. Nejlepší kamera v každé skupině (nehledě na její cenu) pak získá ocenění BEST OF TEST a v případě, že se objeví něčím výjimečná kamera (například unikátní funkce, poměr cena/výkon apod.), získá ocenění TREFA TV Freaku..



To by bylo z metodiky testování vše a vy se můžete těšit na první recenzi videokamery a její hodnocení. Doufáme, že vám naše srovnávací testy pomohou s orientací na trhu a usnadní rozhodování při případné koupi digitálních videokamer.