Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nová Mini-LED televize TCL X11H má až 14 tisíc stmívacích zón

18.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
Nová Mini-LED televize TCL X11H má až 14 tisíc stmívacích zón
Vedle Micro-LED televize TCL X11H Max představila společnost TCL také levnější Mini-LED variantu X11H. Ta může mít dle verze až přes 14 tisíc stmívacích zón a vysoký jas dosahující hodnoty 6500 nitů.
Společnost TCL před několika dny představila Micro-LED televizi X11H Max. V nabídce se ale objeví i varianta Mini-LED s podobným názvem X11H a jistě i výrazně nižší cenou, která byla u 136" Micro-LED varianty doslova astronomická. X11H tedy nemá miniaturní LED tvořící samotné pixely pro takřka nekonečný kontrast (a v zásadě absenci podsvícení) jako verze Max, nabídne ale přesto velmi vysoký počet LED tvořící oblasti pro lokální úpravu podsvícení. Do obchodů půjde 85" varianta, která bude mít 10.368 stmívacích zón, a 98" verze, která takových zón bude mít dokonce 14.112. Toto podsvícení je navíc proti předchozím generacím o 40 % energeticky efektivnější. Pokud jde o maximální jas, ten může dosahovat až 6500 nitů.
 
Televize zvládá dosahovat vysoké obnovovací frekvence až 144 Hz na panelu typu VA, který by sám o sobě už měl zajišťovat velmi vysoký kontrast. Zatím není jasné, zda se tyto modely objeví i v Evropě, nicméně se spekuluje, že by mohly být později představeny jako nástupci modelů X955, které mají 4000 stmívacích zón a max. jas 5000 nitů (je možné, že se sem dostane pod jiným názvem). Prozatím bude X11H k dispozici v Číně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.