Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Video: LG ve svých televizích testuje nepříjemný reklamní formát

14.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
LG prozkoumává další reklamní formáty ve svých televizorech s webOS. Uživatelé OLED TV z USA hlásí videoreklamu, která se začne automaticky přehrávat se zvukem při aktualizaci aplikací z obchodu.
S „chytřejší“ elektronikou získávají společnosti také více možností, jak svým zákazníkům servírovat reklamy. Smart TV jsou skoro dokonalý příklad. Zatímco dříve mohly reklamy obtěžovat diváky pouze v lineárním vysílání, pokročilý operační systém a připojení k internetu otevřelo dveře k různým reklamním formátům. A někteří výrobci chytrých televizí této možnosti bohatě využívají, i když se často setkávají s nesouhlasnými reakcemi zákazníků. Více inzerce se do svých televizorů snaží „propašovat“ také LG. A některé zvolené formáty mohou diváky nepříjemně zaskočit, jak ukazuje nejnovější zkušenost z USA.
 
 
Chris Welch, majitel LG CX OLED TV a shodou okolností také redaktor webu The Verge, objevil na svém televizoru další typ reklamy. Během své pravidelné rutiny – aktualizace aplikací v obchodě LG Content Store – se mu v levém horním rohu objevila videoreklama, která se začala sama přehrávat. Dokonce i se zvukem. Navíc se nejednalo o žádnou reklamu na aplikaci, ale 15sekundový spot propagující americkou síť obchodů s nářadím a potřebami pro kutily Ace Hardware. Zdá se, že LG tento formát reklamy zatím jen testuje a v tuto chvíli není jasné, zda s ním počítá také v Evropě.
 
Nové webOS 6.0, které se objeví na letošních LG TV, nabídne plnohodnotnou domovskou obrazovku a podle zveřejněného screenshotu bude obsahovat také odkazy na sponzorovaný obsah. Rozšíření platformy webOS na televize jiných značek potom jihokorejskému výrobci může přinést další výdělky z reklamy. Na druhou stranu se ovšem vnímání inzerce liší podle formátu i obsahu reklamy. Sponzorovaná doporučení na film z Netflixu nebo aplikaci ke stažení asi vzbudí výrazně méně negativních emocí než slevové akce v nedalekém supermarketu.
 
 
V budoucnu výrobci Smart TV mohou čelit i tlaku regulačních orgánů. Německý úřad minulý rok označil reklamy v televizích Samsung za „nepřiměřené obtěžování“, i když žádné konkrétní kroky dosud uplatněny nebyly. Uživatelé v zásadě nemají možnost reklamy vypnout v nastavení. Kromě odpojení televize od internetu lze tento problém řešit ručním přidáním některých domén na seznam blokovaných v routeru, případně využít komplexní nástroje jako Pi-hole, které zablokují všechny reklamy v domácí síti.