Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Transparentní OLED displeje od LG našly využití v posuvných dveřích

7.12.2020, Jáchym Šlik, aktualita
LG Display představilo zajímavý způsob, jak využít své průhledné OLED displeje. Ve spolupráci se švédským výrobcem vytvořilo automatické posuvné dveře, které mohou vítat zákazníky nebo zobrazovat reklamy.
LG Display nepřestává experimentovat s transparentními OLED displeji. Zatímco v televizorech pro domácnosti se tato technologie zatím příliš neuchytila kvůli vyšší ceně a horší kvalitě obrazu, větší smysl dává využití pro informační, prezentační či reklamní účely na veřejných místech. Začátkem léta jihokorejský výrobce ukázal, k čemu by mohly být užitečné dotykové transparentní OLED displeje třeba na letištích, v obchodech nebo muzeích. Letos se dokonce průhledná OLED TV objevila také v živém televizním studiu, kde umožnila moderátorům moderní formou prezentovat volební výsledky.
 
 
Tentokrát divize LG Display spolupracovala se švédským výrobcem Assa Abloy Entrance Systems, který působí i na českém trhu. Výsledkem jsou automatické posuvné dveře Transparent OLED Automatic Door, které zároveň fungují jako displej. Kromě zajištění pohodlného a bezdotykového přístupu do budovy mohou vítat zákazníky, zobrazovat podstatné informace pro zaměstnance nebo fungovat jako nenápadný reklamní panel. V budoucnu bychom se s nimi mohli setkávat při návštěvě nákupních center, letišť nebo kancelářských budov.
 
 
Produkt kombinuje průhledný OLED displej 55EW5G a softwarové řešení pro správu obsahu SuperSign s automatizovanými skleněnými posuvnými dveřmi, které dodává zmiňovaná firma Assa Abloy. Technologie OLED využívá pixely emitující světlo a podle LG Display dosahuje přesných barev, vysokého jasu i kontrastu. Transparentní provedení zároveň umožňuje vidět i to, co se nachází za zavřenými dveřmi, respektive aktivním displejem. Použití tvrzeného skla potom umožňuje dosáhnout vysokého standardu odolnosti i bezpečnosti dveří.

 
LG Display zatím nezveřejnilo, kdy se objeví první Transparent OLED Automatic Door ani kolik bude takové řešení přibližně stát. Zatím se tak můžeme podívat alespoň na prezentační obrázky, které ukazují možné využití v praxi. Panasonic nedávno uvedl na trh své první průhledné OLED displeje, které lze používat i jako živé obrazy v domácnostech. Xiaomi letos dokonce začalo prodávat první OLED TV s průhledným panelem Mi TV Lux Transparent.