Transparentní LG OLED TV našly využití. Objeví se v živých studiích
14.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Korejští diváci budou mít možnost poprvé vidět transparentní OLED displeje v akci během speciálního volebního vysílání. Jedna z televizních stanic se totiž rozhodla vybavit své studio právě touto technologií.
Transparentní OLED TV se občas ve formě prototypu objeví na technologických veletrzích, nebo se výrobci pochlubí zajímavým konceptem jejich využití. Vůbec poprvé se širší veřejnost bude moci s touto technologií setkat ve vysílání jihokorejské stanice MBC TV. Ve spolupráci s LG Display totiž vybaví studio právě transparentními OLED displeji, a to při příležitosti živého vysílání k jihokorejským parlamentním volbám, které proběhnou 15. dubna 2020. Ve studiu by se mělo objevit šest panelů, každý o úhlopříčce 55 palců a rozlišení Full HD.
Transparetní OLED TV od LG Display zůstávají po zapnutí ze 40 % průhledné, takže lze částečně vidět pozadí za nimi. Tato technologie zajistí nejen futurističtější design živého studia, ale také nové možnosti prezentace dat (v tomto případě třeba volebních výsledků) s cílem udržet pozornost diváka. Jeden transparentní OLED displej bude instalován ve venkovním studiu, kde bude zobrazovat rychle se měnící informace. Prozatím nebylo rozhodnuto, zda se novinka dostane i do pravidelného vysílání, ale můžeme očekávat, že pokud se osvědčí, tak průhledné displeje v budoucnu najdeme i ve studiích dalších televizních stanic po celém světě.
Společnosti LG Display a LG Electronics přinesly první verzi komerčních transparentní OLED TV teprve v roce 2019, ačkoliv se o této technologii hovořilo už dlouhé roky předtím. V tuto chvíli se s těmito displeji, kromě zmíněných televizních studií, počítá při různých prezentacích a vystoupeních, v reklamních výlohách apod. Pro využití v domácnostech se příliš nehodí, neboť průhlednost panelu by jen zhoršovala divácký zážitek při sledování filmu. Větší smysl by dávala taková verze panelu, která dosahuje téměř 100% průhlednosti ve vypnutém stavu, ale naopak po zapnutí je zcela neprůhledná. V takovém případě by bylo možné televizor zakomponovat např. do nábytku, takže by se po vypnutí stal neviditelnou součástí interiéru.
Ve vývoji jsou také transparentní LCD panely, které ovšem vyžadují na rozdíl od OLED podsvícení, proto v aktivním stavu dosahují průhlednosti jen okolo 10 %.
Zdroj: Avforums.com