www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Průhledné OLED panely od Panasonicu míří na trh. Zatím ale ne do obýváků

Průhledné OLED panely od Panasonicu míří na trh. Zatím ale ne do obýváků
, , aktualita
Panasonic začal nabízet dlouho očekávané transparentní OLED displeje. Nabízí úhlopříčku 55 palců, ale bez tuneru, proto nejsou použitelné jako televizory. Místo toho zamíří hlavně do veřejných prostorů.
K oblíbeným
reklama
Panasonic řadu let pracuje na transparentních displejích. Začal s panely LCD, ale od roku 2016 se na technologických akcích chlubí s průhlednými panely OLED, které jsou pro tyto účely vhodnější. Od té doby japonský výrobce ukázal ještě mnoho prototypů a konceptů využití této technologie. Až nyní konečně oznámil, že se transparentní OLED displeje dostanou na trh. Ukrývají se pod označením TP-55ZT110 a TP-55ZT100.
 
 
Jediným rozdílem mezi oběma verzemi je stmívací jednotka v prvním jmenovaném modelu, která „upravuje množství světla procházejícího panelem tak, aby udržoval vysoký kontrast a jasně zobrazoval obraz i v prostředí jasně osvětleném vnějšími světly.“ TP-55ZT110 tedy po zapnutí nabízí velmi podobné vlastnosti jako klasické OLED panely, zatímco TP-55ZT100 zůstává částečně průhledný, proto lze při zobrazení vidět i pozadí. Model se stmívací jednotkou je s hmotností 14 kg skoro dvakrát těžší.
 
 

Displeje mají úhlopříčku 55 palců, ale kvůli absenci tuneru se nejedná o televizory. Dokonce ani nejsou určeny pro použití v obývacích. Místo toho zamíří do veřejných prostorů, jako jsou obchodní domy, letiště nebo muzea. Výrobce ovšem hovoří o univerzálním modulárním provedení, které je vhodné i pro domácnosti, třeba jako „živý obraz“ pro moderní interiéry. Místo 4K se rozlišení zastavilo na Full HD, tedy 1920 x 1080 pixelech. Tloušťka panelů činí pouhý 1 cm.
 
K připojení počítače nebo jiného zařízení slouží konektor HDMI. Pokud by zákazník vyžadoval k prezentaci větší úhlopříčku, může k sobě připojit kratší stranou dva displeje. Při spojení delší stranou potom počet displejů není omezen. Panasonic své novinky uvede na trh příští měsíc, a to nejprve v Japonsku a asijsko-pacifickém regionu. Ke globálnímu zahájení prodeje dojde příští rok. Prozatím nebyly zveřejněny ceny, ale s jistotou můžeme prohlásit, že nepůjde o zrovna dostupné řešení.
 
 
Transparentní OLED panely vyvíjí také firma LG Display a využití našly v televizních studiích. Xiaomi dokonce na trh uvedlo OLED TV s průhledným panelem Mi TV Lux Transparent.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Srolovatelnou TV LG Rollable OLED R si prý zatím koupilo 10 lidí Srolovatelnou TV LG Rollable OLED R si prý zatím koupilo 10 lidí
LG prodává v Koreji srolovatelnou televizi Signature Rollable OLED R, konkrétně jde o 65" variantu 65RX OLED TV. Její cena je ale doslova astronomická, a tak není divu, že si ji údajně pořídilo jen 10 lidí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony A90J: kolik budou stát vlajkové OLED TV? Sony A90J: kolik budou stát vlajkové OLED TV?
Již tento měsíc vstoupí na vybrané evropské trhy série A90J od Sony. Prozatím ve dvou úhlopříčkách, na třetí z nich si zákazníci počkají. Cena je nakonec nižší, než se předpokládalo. Konečně totiž známé oficiální ceny v eurech.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Skylink odemyká sportovní kanály a rozšiřuje originální obsah na Skylink 7 Skylink odemyká sportovní kanály a rozšiřuje originální obsah na Skylink 7
Od dnešního dne jsou ve volném vysílání Skylinku k dispozici dva sportovní kanály a jeden další pro kutily. Operátor také oznámil rozšíření obsahu na svém vlastním programu Skylink 7. kde mohou diváci sledovat několik nových seriálů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
LG prý chystá stylové televize OLED.EX. Tady jsou první obrázky LG prý chystá stylové televize OLED.EX. Tady jsou první obrázky
LG by nás tento měsíc mohlo překvapit novou řadou OLED TV, která bude zaměřena hlavně na design. Ponese údajně název OLED.EX a o její výbavě toho zatím moc nevíme. Na internet ovšem unikla podoba televizoru.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
SoundBeamer: revoluční reproduktor, který neruší okolí SoundBeamer: revoluční reproduktor, který neruší okolí
Na Kickstarteru se objevil projekt „soukromého reproduktoru“ SoundBeamer 1.0, který by se měl stát alternativou ke sluchátkům. Zvuk totiž šíří pouze k posluchači, zatímco okolí nic neslyší, případně nerozumí tomu, co posloucháte.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik