www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Průhledné OLED panely od Panasonicu míří na trh. Zatím ale ne do obýváků

Průhledné OLED panely od Panasonicu míří na trh. Zatím ale ne do obýváků
, , aktualita
Panasonic začal nabízet dlouho očekávané transparentní OLED displeje. Nabízí úhlopříčku 55 palců, ale bez tuneru, proto nejsou použitelné jako televizory. Místo toho zamíří hlavně do veřejných prostorů.
K oblíbeným
reklama
Panasonic řadu let pracuje na transparentních displejích. Začal s panely LCD, ale od roku 2016 se na technologických akcích chlubí s průhlednými panely OLED, které jsou pro tyto účely vhodnější. Od té doby japonský výrobce ukázal ještě mnoho prototypů a konceptů využití této technologie. Až nyní konečně oznámil, že se transparentní OLED displeje dostanou na trh. Ukrývají se pod označením TP-55ZT110 a TP-55ZT100.
 
 
Jediným rozdílem mezi oběma verzemi je stmívací jednotka v prvním jmenovaném modelu, která „upravuje množství světla procházejícího panelem tak, aby udržoval vysoký kontrast a jasně zobrazoval obraz i v prostředí jasně osvětleném vnějšími světly.“ TP-55ZT110 tedy po zapnutí nabízí velmi podobné vlastnosti jako klasické OLED panely, zatímco TP-55ZT100 zůstává částečně průhledný, proto lze při zobrazení vidět i pozadí. Model se stmívací jednotkou je s hmotností 14 kg skoro dvakrát těžší.
 
 

Displeje mají úhlopříčku 55 palců, ale kvůli absenci tuneru se nejedná o televizory. Dokonce ani nejsou určeny pro použití v obývacích. Místo toho zamíří do veřejných prostorů, jako jsou obchodní domy, letiště nebo muzea. Výrobce ovšem hovoří o univerzálním modulárním provedení, které je vhodné i pro domácnosti, třeba jako „živý obraz“ pro moderní interiéry. Místo 4K se rozlišení zastavilo na Full HD, tedy 1920 x 1080 pixelech. Tloušťka panelů činí pouhý 1 cm.
 
K připojení počítače nebo jiného zařízení slouží konektor HDMI. Pokud by zákazník vyžadoval k prezentaci větší úhlopříčku, může k sobě připojit kratší stranou dva displeje. Při spojení delší stranou potom počet displejů není omezen. Panasonic své novinky uvede na trh příští měsíc, a to nejprve v Japonsku a asijsko-pacifickém regionu. Ke globálnímu zahájení prodeje dojde příští rok. Prozatím nebyly zveřejněny ceny, ale s jistotou můžeme prohlásit, že nepůjde o zrovna dostupné řešení.
 
 
Transparentní OLED panely vyvíjí také firma LG Display a využití našly v televizních studiích. Xiaomi dokonce na trh uvedlo OLED TV s průhledným panelem Mi TV Lux Transparent.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na Android TV dorazil YouTube v 8K, ale má to háček Na Android TV dorazil YouTube v 8K, ale má to háček
Nejnovější aktualizace aplikace YouTube pro Android TV přinesla podporu videí v 8K. V tuto chvíli si ovšem novinku nejspíš neužijí žádní diváci, neboť na trhu není televizor splňující všechny požadavky.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Samsung prý odkládá konec výroby LCD panelů o 3 měsíce Samsung prý odkládá konec výroby LCD panelů o 3 měsíce
Nečekaný zájem o LCD překvapil Samsung, který letos hodlal ukončit výrobu těchto panelů. Nakonec by měla výroba v jedné z továren pokračovat až do března 2021. Zbylé vybavení rozprodává čínským výrobcům.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Onkyo se dostalo do finančních potíží, týká se to i Pioneeru Onkyo se dostalo do finančních potíží, týká se to i Pioneeru
Poslední finanční výsledky společnosti Onkyo ukazují největší ztrátu v historii. Navzdory spekulacím zatím nevyhlásila bankrot, ale údajně se ocitla v platební neschopnosti. K finančním problémům přispěla i pandemie COVID-19.
25.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Číňané bodují. BOE představilo první 55" AMQLED panel Číňané bodují. BOE představilo první 55" AMQLED panel
Čínský výrobce BOE se pochlubil světově prvním 55" AMQLED displejem s rozlišením 4K. Vychází z technologie QLED a nevyžaduje podsvícení. Jeho uvedení do televizorů ovšem může ještě pár let trvat.
25.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Hraní bez konzole. Aplikace Xbox zamíří na Smart TV Hraní bez konzole. Aplikace Xbox zamíří na Smart TV
Microsoft oznámil, že během příštího roku chce svou službu Xbox Cloud Gaming pro streamování her z cloudu přinést na chytré televizory. Hráči by tedy nepotřebovali konzoli ani počítač, stačila by TV s připojením k internetu a gamepad.
25.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře