Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Samsung prý není spokojen s kvalitou QD-OLED, zaregistroval si známky QLED+ a QLED Z

, , aktualita
Samsung prý není spokojen s kvalitou QD-OLED, zaregistroval si známky QLED+ a QLED Z
QD-OLED TV od Samsung Electronics se možná nakonec nedočkáme, neboť společnost podle uniklých informací není spokojena s kvalitou panelů. Mezitím proběhla registrace nových ochranných známek týkajících se QLED TV.
Samsung prý není spokojen s kvalitou QD-OLED, zaregistroval si známky QLED+ a QLED Z
Divize Samsung Display investovala v nedávné době přes 10 miliard dolarů do technologie QD-OLED, ve které vidí možnou budoucnost panelů pro televizory. Jedná se vlastně o samosvítící OLED, které byly zdokonaleny o vrstvu tzv. kvantových teček (Quantum Dot) pro míchání barev. Samsung Electronics, část společnosti zabývající produkty pro koncové spotřebitele, ovšem nadšení z QD-OLED nesdílí. Alespoň to tvrdí zpráva, kterou zveřejnil deník Business Korea. Podle dostupných informací trpí nová technologie řadou nedostatků týkající se obrazové kvality, především nedostatečného jasu a „vypálení“ obrazu.
 
 
Před jihokorejskými inženýry tedy nejspíš stojí ještě dost práce, než se QD-OLED podaří dostat do prvních televizorů. Původní optimistické prognózy, které hovoří o uvedení na trh v roce 2021, se začínají rozplývat. Dokonce je dost dobře možné, že Samsung Electronics ve svých televizích tuto technologii zcela přeskočí, prioritou jsou pro něj totiž aktuálně obrazovky miniLED a microLED. To ovšem nemusí znamenat, že vývoj přišel vniveč. Samsung Display plánuje dodávat QD-OLED dalším výrobcům televizorů. O vzorky měl požádat Panasonic a Sony. Novou technologii chce ve svých televizích co nejdříve nasadit také TCL, které by mohlo panely odebírat od více dodavatelů.
 
Samsung Electronics si mezitím u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) zaregistroval několik ochranných známek, které nepochybně souvisí s televizory: „QLED+“ a „QLED Z“. Zatím není jasné, zda se s nimi v budoucnu opravdu setkáme na trhu, ale minimálně k zamyšlení stojí. Pod označením „QLED+“ by se mohl ukrývat vylepšený televizor s kvantovými tečkami, tedy právě výše zmiňovaná technologie QD-OLED. Připomeňme, že v současné době používá Samsung název QLED TV pro panely s podsvícením (LED). Možná ovšem Samsung plánuje zvolit pouze podobný přístup jako Philips (TP Vision), který používá označení OLED+ pro své OLED TV s nejvyšší kvalitou obrazu, tj. neexistuje mezi nimi rozdíl v samotné technologii zobrazení.
 
Ještě tajemněji potom působí ochranná známka „QLED Z“. S přihlédnutím ke skládacím smartphonům Galaxy Z Flip by mohla označovat televizory se skládací nebo rolovací obrazovkou. Něco takového si ostatně Samsung nedávno patentoval a konkurenční LG dokonce již ukázalo prototypy srolovatelné TV.
 
Zdroj: Hdtvtest.co.uk