www.tvfreak.cz
>
>
>

Co přijde po QD-OLED? Samsung pracuje na technologii QNED

Co přijde po QD-OLED? Samsung pracuje na technologii QNED
, , aktualita
QLED, microLED, QD-OLED, QNED. Technologie panelů v televizorech od Samsungu se nejspíš v budoucnu rozšíří o další zkratku, která znamená Quantum Nano Emitting Diode. V čem se bude odlišovat?
K oblíbeným
reklama
Samsung odešel ze segmentu OLED TV a výrazně investuje do vývoje svých vlastních technologií panelů. V současné době v jeho televizorech nalezneme QLED, tedy LCD vylepšené o tzv. kvantové tečky. Ještě letos se nejspíš na trh dostanou microLED TV a v minulosti jihokorejský výrobce potvrdil vývoj Quantum Dot OLED (zkráceně QD-OLED), tedy displejů OLED doplněných o kvantové tečky. Mezitím už ovšem inženýři Samsungu pracují na technologii, která by měla následovat po QD-OLED, nebo ji dokonce zcela nahradit ještě před nasazením do finálních produktů.

 
Quantum Nano Emitting Diode, snáze zapamatovatelný pod zkratkou QNED, nahrazuje OLED emitory modrého světla používané v QD-OLED. Náhražkou je chemická sloučenina nitrid galia (GaN) ve formě LED nanorodů, tedy velmi malých objektů (nanorod má rozměry 1 až 100 nm). Výhodou je delší životnost, vyšší účinnost, vylepšený jas i eliminace vypálení obrazu, ke kterým dochází v případě OLED emitorů. Nitrid galia se také vyznačuje lepší stabilitou, proto odpadá nutnost používat tenký film, který chrání OLED panely před působením kyslíku a vlhkosti. Odstranění této výrobní fáze by samozřejmě usnadnilo a zlevnilo výrobu.
 
LED nanorody z GaN budou emitovat modré světlo, proto budou nadále přítomny i kvantové tečky pro převod barev a vytvoření na červených a zelených pixelů. Součástí panelu tedy bude základní vrstva, kterou lze vyrobit za použití současných technologií pro QD-OLED, vrstva emitující světlo s GaN a vrstva pro převod barev s kvantovými tečkami. V současné době je QNED ve fázi výzkumu a vývoje, v první polovině roku 2021 by potom mohla začít pilotní fáze výroby. Pokud půjde vše podle plánů, bude následovat zahájení masové výroby a nasazení ve finálních produktech.
 
Srovnání QD-OLED (nahoře) a QNED
 
Nasazení nové technologie by přitom nemělo být pro Samsung příliš komplikované, a to právě díky podobnosti s QD-OLED. Výrobci postačí nahradit zařízení pro nanášení OLED emitorů jiným, které bude na panel přidávat LED nanorody z GaN, patrně prostřednictvím inkoustového tisku. Samsung tedy bude moct na trh přinést televizory s QD-OLED, které potom bez větších komplikací nahradí modely založené na technologii QNED. Díky nižším výrobním nákladům by počáteční ceny nemusely být astronomické jako v případě microLED.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový energetický štítek pro televize od 1. 3. 2021. Co se změnilo? Nový energetický štítek pro televize od 1. 3. 2021. Co se změnilo?
EU od 1. března 2021 vyžaduje po výrobcích nové energetické štítky spotřebičů, které obsahují pouze třídy od A do G. To se týká také televizorů. Pro většinu aktuálních modelů to bude znamenat pád do nejnižší třídy G.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung je 15. rok v řadě jedničkou na trhu s TV. Xiaomi zabodovalo v Číně Samsung je 15. rok v řadě jedničkou na trhu s TV. Xiaomi zabodovalo v Číně
Samsung ani v roce 2020 nepředal štafetu nejúspěšnějšího výrobce televizí své konkurenci. Na celosvětovém trhu si udržel skoro třetinový podíl. Stupně vítězů doplňují LG a Sony. Xiaomi si připsalo úsměch na domácím trhu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TCL slíbilo aktualizaci na Android 11 pro televize z let 2019 a 2020 TCL slíbilo aktualizaci na Android 11 pro televize z let 2019 a 2020
TCL oznámilo radostnou novinu pro majitele stávajících televizorů. Připravuje totiž update na Android 11, který se týká modelů z uplynulých dvou let. Zatím ovšem není jasné, zda přinese také rozhraní Google TV.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Vývojář úspěšně portoval Android TV na Amazon Fire TV Stick 4K Vývojář úspěšně portoval Android TV na Amazon Fire TV Stick 4K
Amazon Fire TV Stick je sice vybaven Androidem, ale s výraznými úpravami bez podpory služeb od Googlu. Pro verzi z roku 2018 je ovšem nyní dostupný port Android TV, i když samozřejmě pouze neoficiálně.
27.2.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi předvedlo dalšího obra. Redmi TV Max dostala 86" variantu Xiaomi předvedlo dalšího obra. Redmi TV Max dostala 86" variantu
Xiaomi pod svou značku Redmi představilo další televizor s velkou úhlopříčkou, který bude naneštěstí dostupný pouze v Číně. Redmi Smart TV Max nabídne velikost, která se ještě vejde do běžných dveří. K dispozici je také HDMI 2.1.
27.2.2021, aktualita, Jáchym Šlik