www.tvfreak.cz
>
>
>

Co přijde po QD-OLED? Samsung pracuje na technologii QNED

Co přijde po QD-OLED? Samsung pracuje na technologii QNED
, , aktualita
QLED, microLED, QD-OLED, QNED. Technologie panelů v televizorech od Samsungu se nejspíš v budoucnu rozšíří o další zkratku, která znamená Quantum Nano Emitting Diode. V čem se bude odlišovat?
K oblíbeným
reklama
Samsung odešel ze segmentu OLED TV a výrazně investuje do vývoje svých vlastních technologií panelů. V současné době v jeho televizorech nalezneme QLED, tedy LCD vylepšené o tzv. kvantové tečky. Ještě letos se nejspíš na trh dostanou microLED TV a v minulosti jihokorejský výrobce potvrdil vývoj Quantum Dot OLED (zkráceně QD-OLED), tedy displejů OLED doplněných o kvantové tečky. Mezitím už ovšem inženýři Samsungu pracují na technologii, která by měla následovat po QD-OLED, nebo ji dokonce zcela nahradit ještě před nasazením do finálních produktů.

 
Quantum Nano Emitting Diode, snáze zapamatovatelný pod zkratkou QNED, nahrazuje OLED emitory modrého světla používané v QD-OLED, Náhražkou je chemická sloučenina nitrid galia (GaN) ve formě LED nanorodů, tedy velmi malých objektů (nanorod má rozměry 1 až 100 nm). Výhodou je delší životnost, vyšší účinnost, vylepšený jas i eliminace vypálení obrazu, ke kterým dochází v případě OLED emitorů. Nitrid galia se také vyznačuje lepší stabilitou, proto odpadá nutnost používat tenký film, který chrání OLED panely před působením kyslíku a vlhkosti. Odstranění této výrobní fáze by samozřejmě usnadnilo a zlevnilo výrobu.
 
LED nanorody z GaN budou emitovat modré světlo, proto budou nadále přítomny i kvantové tečky pro převod barev a vytvoření na červených a zelených pixelů. Součástí panelu tedy bude základní vrstva, kterou lze vyrobit za použití současných technologií pro QD-OLED, vrstva emitující světlo s GaN a vrstva pro převod barev s kvantovými tečkami. V současné době je QNED ve fázi výzkumu a vývoje, v první polovině roku 2021 by potom mohla začít pilotní fáze výroby. Pokud půjde vše podle plánů, bude následovat zahájení masové výroby a nasazení ve finálních produktech.
 
Srovnání QD-OLED (nahoře) a QNED
 
Nasazení nové technologie by přitom nemělo být pro Samsung příliš komplikované, a to právě díky podobnosti s QD-OLED. Výrobci postačí nahradit zařízení pro nanášení OLED emitorů jiným, které bude na panel přidávat LED nanorody z GaN, patrně prostřednictvím inkoustového tisku. Samsung tedy bude moct na trh přinést televizory s QD-OLED, které potom bez větších komplikací nahradí modely založené na technologii QNED. Díky nižším výrobním nákladům by počáteční ceny nemusely být astronomické jako v případě microLED.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zkáza Blu-ray přehrávačů Samsung pokračuje, oprava probíhá pomalu Zkáza Blu-ray přehrávačů Samsung pokračuje, oprava probíhá pomalu
Před pár týdny postihla Blu-ray přehrávače a systémy domácího kina od Samsungu chyba, kvůli které se zařízení stala ve většině případů nepoužitelnými. Zdá se, že rozsah problému je větší, než se očekávalo. A reakce Samsungu zatím pomalé.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon měl streamovat filmy bez autorských práv, nyní míří k soudu Amazon měl streamovat filmy bez autorských práv, nyní míří k soudu
Amazon zamíří k soudu kvůli autorským právům. Překvapivě ovšem nebude na straně žalujícího nýbrž obžalovaného. Několik filmů se totiž mělo ve službě Prime Video objevit bez povolení, a tak po něm vlastník práv požaduje odškodnění.
4.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Polk MagniFi 2: soundbar 5.1 se subwooferem a Chromecastem Polk MagniFi 2: soundbar 5.1 se subwooferem a Chromecastem
Polk Audio přináší nový soundbar do své řady MagniFi, který zákazníkům slinuje kvalitní filmový zvuk za relativně příznivou cenu. Pokud by vám nestačila základní konfigurace 5.1, můžete využít režim virtuálního 3D zvuku.
4.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik
OnePlus přidalo dvě řady Smart TV. Zaujmou nejen designem OnePlus přidalo dvě řady Smart TV. Zaujmou nejen designem
Výrobce smartphonů OnePlus tento týden rozšířil svou nabídku televizorů o řady U a Y. První zahrnuje 4K TV, zatímco druhá se zaměřuje spíše na cenu. Naneštěstí ovšem i tyto modely zůstávají dostupné jen v Indii.
4.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon přinese seriál podle hry Fallout. Od tvůrců Westworld Amazon přinese seriál podle hry Fallout. Od tvůrců Westworld
Další populární videohra se dočká seriálového zpracování. Amazon Prime Video přinese novinku natočenou podle post-apokalyptického RPG Fallout. Stát za ni budou autoři úspěšné série Westworld.
3.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik