Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Co přijde po QD-OLED? Samsung pracuje na technologii QNED

16.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
QLED, microLED, QD-OLED, QNED. Technologie panelů v televizorech od Samsungu se nejspíš v budoucnu rozšíří o další zkratku, která znamená Quantum Nano Emitting Diode. V čem se bude odlišovat?
Samsung odešel ze segmentu OLED TV a výrazně investuje do vývoje svých vlastních technologií panelů. V současné době v jeho televizorech nalezneme QLED, tedy LCD vylepšené o tzv. kvantové tečky. Ještě letos se nejspíš na trh dostanou microLED TV a v minulosti jihokorejský výrobce potvrdil vývoj Quantum Dot OLED (zkráceně QD-OLED), tedy displejů OLED doplněných o kvantové tečky. Mezitím už ovšem inženýři Samsungu pracují na technologii, která by měla následovat po QD-OLED, nebo ji dokonce zcela nahradit ještě před nasazením do finálních produktů.

 
Quantum Nano Emitting Diode, snáze zapamatovatelný pod zkratkou QNED, nahrazuje OLED emitory modrého světla používané v QD-OLED. Náhražkou je chemická sloučenina nitrid galia (GaN) ve formě LED nanorodů, tedy velmi malých objektů (nanorod má rozměry 1 až 100 nm). Výhodou je delší životnost, vyšší účinnost, vylepšený jas i eliminace vypálení obrazu, ke kterým dochází v případě OLED emitorů. Nitrid galia se také vyznačuje lepší stabilitou, proto odpadá nutnost používat tenký film, který chrání OLED panely před působením kyslíku a vlhkosti. Odstranění této výrobní fáze by samozřejmě usnadnilo a zlevnilo výrobu.
 
LED nanorody z GaN budou emitovat modré světlo, proto budou nadále přítomny i kvantové tečky pro převod barev a vytvoření na červených a zelených pixelů. Součástí panelu tedy bude základní vrstva, kterou lze vyrobit za použití současných technologií pro QD-OLED, vrstva emitující světlo s GaN a vrstva pro převod barev s kvantovými tečkami. V současné době je QNED ve fázi výzkumu a vývoje, v první polovině roku 2021 by potom mohla začít pilotní fáze výroby. Pokud půjde vše podle plánů, bude následovat zahájení masové výroby a nasazení ve finálních produktech.
 
Srovnání QD-OLED (nahoře) a QNED
 
Nasazení nové technologie by přitom nemělo být pro Samsung příliš komplikované, a to právě díky podobnosti s QD-OLED. Výrobci postačí nahradit zařízení pro nanášení OLED emitorů jiným, které bude na panel přidávat LED nanorody z GaN, patrně prostřednictvím inkoustového tisku. Samsung tedy bude moct na trh přinést televizory s QD-OLED, které potom bez větších komplikací nahradí modely založené na technologii QNED. Díky nižším výrobním nákladům by počáteční ceny nemusely být astronomické jako v případě microLED.