www.tvfreak.cz
>
>
>

Co přijde po QD-OLED? Samsung pracuje na technologii QNED

Co přijde po QD-OLED? Samsung pracuje na technologii QNED
, , aktualita
QLED, microLED, QD-OLED, QNED. Technologie panelů v televizorech od Samsungu se nejspíš v budoucnu rozšíří o další zkratku, která znamená Quantum Nano Emitting Diode. V čem se bude odlišovat?
K oblíbeným
reklama
Samsung odešel ze segmentu OLED TV a výrazně investuje do vývoje svých vlastních technologií panelů. V současné době v jeho televizorech nalezneme QLED, tedy LCD vylepšené o tzv. kvantové tečky. Ještě letos se nejspíš na trh dostanou microLED TV a v minulosti jihokorejský výrobce potvrdil vývoj Quantum Dot OLED (zkráceně QD-OLED), tedy displejů OLED doplněných o kvantové tečky. Mezitím už ovšem inženýři Samsungu pracují na technologii, která by měla následovat po QD-OLED, nebo ji dokonce zcela nahradit ještě před nasazením do finálních produktů.

 
Quantum Nano Emitting Diode, snáze zapamatovatelný pod zkratkou QNED, nahrazuje OLED emitory modrého světla používané v QD-OLED, Náhražkou je chemická sloučenina nitrid galia (GaN) ve formě LED nanorodů, tedy velmi malých objektů (nanorod má rozměry 1 až 100 nm). Výhodou je delší životnost, vyšší účinnost, vylepšený jas i eliminace vypálení obrazu, ke kterým dochází v případě OLED emitorů. Nitrid galia se také vyznačuje lepší stabilitou, proto odpadá nutnost používat tenký film, který chrání OLED panely před působením kyslíku a vlhkosti. Odstranění této výrobní fáze by samozřejmě usnadnilo a zlevnilo výrobu.
 
LED nanorody z GaN budou emitovat modré světlo, proto budou nadále přítomny i kvantové tečky pro převod barev a vytvoření na červených a zelených pixelů. Součástí panelu tedy bude základní vrstva, kterou lze vyrobit za použití současných technologií pro QD-OLED, vrstva emitující světlo s GaN a vrstva pro převod barev s kvantovými tečkami. V současné době je QNED ve fázi výzkumu a vývoje, v první polovině roku 2021 by potom mohla začít pilotní fáze výroby. Pokud půjde vše podle plánů, bude následovat zahájení masové výroby a nasazení ve finálních produktech.
 
Srovnání QD-OLED (nahoře) a QNED
 
Nasazení nové technologie by přitom nemělo být pro Samsung příliš komplikované, a to právě díky podobnosti s QD-OLED. Výrobci postačí nahradit zařízení pro nanášení OLED emitorů jiným, které bude na panel přidávat LED nanorody z GaN, patrně prostřednictvím inkoustového tisku. Samsung tedy bude moct na trh přinést televizory s QD-OLED, které potom bez větších komplikací nahradí modely založené na technologii QNED. Díky nižším výrobním nákladům by počáteční ceny nemusely být astronomické jako v případě microLED.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino
Koronavirová krize může být likvidační pro některá menší kina. Proto vznikly dva projekty, které umožňují fanouškům zakoupit si vstupenky na virtuální projekci. Kvůli filmu samozřejmě nemusí nikam chodit, stačí si otevřít webový prohlížeč.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 % Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 %
Opatření zavedená v reakci na onemocnění COVID-19 včetně zrušených sportovních událostí způsobí pokles na celosvětovém trhu s televizory, jaký analytici nepamatují. Data z Británie ovšem ukazují, že vlivem pandemie může dojít i ke krátkodobému vzrůstu prodeje.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 % O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 %
O2 TV hlásí o pětinu vyšší sledovanost v důsledku omezení kvůli pandemii koronaviru. Kuki zaznamenává vysoký nárůst u cestovatelského či erotického kanálu. Oba poskytovatelé se ovšem shodují, že k nejvyššímu nárůstu došlo u zpravodajských porgramů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového? Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového?
Digi TV od dnešního dne přestala existovat, služba i celá společnost totiž vystupuje pod novým názvem Telly. Změnilo se nejen logo, ale také nabídka programových balíčků. V případě internetové verze byl kvůli úspoře dat nasazen modernější kodek H.265.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize? Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize?
Samsung oznámil, že do konce roku 2020 ukončí produkci LCD panelů ve všech svých továrnách. Místo toho se chce zaměřit na QD-OLED a další technologie blízké budoucnosti. Přesto LCD TV s logem Samsungu zůstanou ještě nějaký čas na trhu.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik