www.tvfreak.cz
>
>
>
>
>
>

Sony a Panasonic pokukují po QD-OLED panelech od Samsungu

Sony a Panasonic pokukují po QD-OLED panelech od Samsungu
, , aktualita
Podle nejnovějších informací by mohla masový výroba panelů QD-OLED začít ve třetím čtvrtletí 2021. O tuto technologii s kvantovými tečkami navíc údajně projevila zájem japonská konkurence, zatímco Samsung se ještě nerozhodl.
K oblíbeným
reklama
Samsung věří, že budoucnost televizorů spočívá v kvantových tečkách. Proto do této technologie investuje obrovské prostředky. Nejblíže uvedení na trh jsou panely Quantum Dot OLED, zkráceně QD-OLED. Jak už název napovídá, tato technologie vylepšuje známý panel OLED o tzv. kvantové tečky, které slouží k převodu barev. Navíc se zdá, že QD-OLED není hudbou daleké budoucnosti, ale s prvními televizory bychom se na trhu mohli setkat již příští rok, případně v roce 2022. Podle analytické společnosti Omdia (dříve IHS Markit) dojde k zahájení masové výroby těchto panelů ve třetím čtvrtletí 2021.
 
 
Není ovšem jasné, v jaké míře Samsung nasadí QD-OLED ve svých produktech. Jinak řečeno, zda půjde o hlavní oporu portfolia, která nahradí současné QLED TV (využívající LCD panely s kvantovými tečkami), nebo pouze okrajovou záležitost. Velké naděje totiž vkládá i do technologie microLED, respektive miniLED. Na druhou stranu se zdá dost nepravděpodobné, že by Samsung investoval velké prostředky do vývoje technologie, se kterou by příliš nepočítal. Již dříve se ovšem objevily spekulace, že QD-OLED může být pouze krátkou přestupní stanicí k technologii QNED, která umožní dosáhnout ještě jednodušší a levnější výroby.
 
Podle jednoho z analytiků, kterého citoval portál Business Korea, má totiž Samsung již rozhodnuto, které televize uvede příští rok na trh. A hlavní slovo, tedy alespoň co se týče marketingu, by měla dostat technologie miniLED. S QD-OLED TV bychom se tedy na trhu mohli setkat nejdříve začátkem roku 2022. To ovšem neznamená, že by OLED s kvantovými tečkami nemohli použít další výrobci, možná dokonce i o něco dříve. Divize Samsung Display totiž neměla prototypy zaslat pouze Samsung Electronics, ale také Panasonicu a Sony. Není jasné, zda se mezi potenciálními zákazníky nenacházejí i další výrobci televizorů.
 
K výrobě panelů QD-OLED nejspíš Samsung použije uvolněné kapacity v továrnách, kde letos ukončí produkci LCD panelů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely
Německé orgány informovaly, že některé LG OLED TV v Evropě jsou ohroženy stejnou chybou s přehříváním jako jihokorejské modely. Prozatím bylo nahlášeno několik televizí, převážně z roku 2017.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi
Na český trh se brzy dostane tenký soundbar, který by si díky své nízké ceně mohl najít cestu do mnoha obýváků. I přes nízkou cenu obsahuje vstup HDMI ARC, Bluetooth, LCD displej nebo dokonce FM tuner.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače
Česká značka Evolveo uvedla na trh své první USB zařízení, které obsahuje dva tunery pro příjem DVB-T2. Divák tak může nahrávat jiný pořad, než zrovna sleduje. Součástí balení je externí anténa pro lepší příjem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV? Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV?
„Béčkové“ řady platily každoročně za nejlevnější volbu mezi LG OLED TV. To se ovšem letos změnilo s příchodem série CX. Prodej modelů BX se pomalu rozjíždí také v Evropě, i když si možná počkáme až do října.
20.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD
Samsung ve své nedávné infografice připomíná, jak šel vývoj soundbarů. První model byl představen před 12 lety a od současných se lišil nejen designem, ale také funkční výbavou. Starší soundbary měly integrovaný přehrávač disků.
20.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik