Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony a Panasonic pokukují po QD-OLED panelech od Samsungu

30.8.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Podle nejnovějších informací by mohla masový výroba panelů QD-OLED začít ve třetím čtvrtletí 2021. O tuto technologii s kvantovými tečkami navíc údajně projevila zájem japonská konkurence, zatímco Samsung se ještě nerozhodl.
Samsung věří, že budoucnost televizorů spočívá v kvantových tečkách. Proto do této technologie investuje obrovské prostředky. Nejblíže uvedení na trh jsou panely Quantum Dot OLED, zkráceně QD-OLED. Jak už název napovídá, tato technologie vylepšuje známý panel OLED o tzv. kvantové tečky, které slouží k převodu barev. Navíc se zdá, že QD-OLED není hudbou daleké budoucnosti, ale s prvními televizory bychom se na trhu mohli setkat již příští rok, případně v roce 2022. Podle analytické společnosti Omdia (dříve IHS Markit) dojde k zahájení masové výroby těchto panelů ve třetím čtvrtletí 2021.
 
 
Není ovšem jasné, v jaké míře Samsung nasadí QD-OLED ve svých produktech. Jinak řečeno, zda půjde o hlavní oporu portfolia, která nahradí současné QLED TV (využívající LCD panely s kvantovými tečkami), nebo pouze okrajovou záležitost. Velké naděje totiž vkládá i do technologie microLED, respektive miniLED. Na druhou stranu se zdá dost nepravděpodobné, že by Samsung investoval velké prostředky do vývoje technologie, se kterou by příliš nepočítal. Již dříve se ovšem objevily spekulace, že QD-OLED může být pouze krátkou přestupní stanicí k technologii QNED, která umožní dosáhnout ještě jednodušší a levnější výroby.
 
Podle jednoho z analytiků, kterého citoval portál Business Korea, má totiž Samsung již rozhodnuto, které televize uvede příští rok na trh. A hlavní slovo, tedy alespoň co se týče marketingu, by měla dostat technologie miniLED. S QD-OLED TV bychom se tedy na trhu mohli setkat nejdříve začátkem roku 2022. To ovšem neznamená, že by OLED s kvantovými tečkami nemohli použít další výrobci, možná dokonce i o něco dříve. Divize Samsung Display totiž neměla prototypy zaslat pouze Samsung Electronics, ale také Panasonicu a Sony. Není jasné, zda se mezi potenciálními zákazníky nenacházejí i další výrobci televizorů.
 
K výrobě panelů QD-OLED nejspíš Samsung použije uvolněné kapacity v továrnách, kde letos ukončí produkci LCD panelů.