Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Srolovatelné LG OLED TV nejspíš čeká další zpoždění

18.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Zdá se, že srolovatelné OLED TV od LG se na trh v blízké době nedostanou. Podle neoficiálních informací se objevil další výrobní problém, kvůli kterému by mohl být ohrožen začátek prodeje v letošním roce.
LG představilo svůj první srolovatelný OLED televizor na veletrhu CES 2019 v Las Vegas a ohromila s ním všechny přítomné. Jihokorejský výrobce přitom uvedl, že k zahájení prodeje by mělo dojít do konce roku 2019. K tomu ovšem nedošlo a o rok později, na veletrhu CES 2020, byla místo toho odhalena nová varianta tohoto televizoru, tentokrát s možností upevnění na strop. Podle posledních oficiálních informací je plánováno uvedení na trh v roce 2020, ale zda se jej LG podaří splnit zatím stále zůstává ve hvězdách. JIhokorejský zpravodajský server The Elec tvrdí, že firma LG Display se potýká s nízkým objemem produkce srolovatelných OLED panelů.
 
 

Na vině jsou výrobní problémy


Příčinou problémů by mělo být použití skleněného substrátu o tloušťce 0,2 mm, který kromě nízké produkce způsobuje kvůli své křehkosti také vysoké ztráty během výroby. Řešením by mohlo být nahrazení skla jiným materiálem, ale další vývoj pochopitelně přinese zdržení. Výrobce údajně zvažuje použití polyimidového (PI) substrátu, který by fungoval v podstatě jako flexibilní plastový povlak. Panel by díky tomu mohl být lehčí a pružnější, ale otázkou zůstává, zda bude plast dosahovat některých pozitivních vlastností skla, jako je odolnost proti poškrábání.
 
 
LG Display údajně zvažuje ještě jednu možnost, a to dodatečnou vrstvu polyimidu a tzv. ultratenkého skla (UTG, Ultra Thin Glass). Během výroby by ovšem hrozilo poškození původní polyimidové vrstvy, neboť proces vyžaduje vysoké teploty. Připomeňme, že společnost při představování televizoru slibovala životnost až 50 tisíc srolování. A jelikož půjde o prémiový produkt s cenou převyšující 60 tisíc dolarů, výrobní vady či různé dětské nemoci nejsou žádoucí. Na druhou se jedná o novou technologii, která zatím nebyla řádně vyzkoušena. A jak ukázal příklad flexibilního smartphonu Galaxy Fold, astronomická cena ještě neznamená bezproblémový produkt.
 
Dodejme, že na srolovatelné OLED TV pracuje také konkurenční Sharp, který použil svůj vlastní panel. Japonský výrobce se ovšem patrně nachází v ještě ranější fázi vývoje, proto se LG zatím nemusí být o ztrátu náskoku.