Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TCL chce předběhnout Samsung. První QD-OLED TV možná uvede v roce 2021

16.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Panely OLED s kvantovými tečkami jsou za rohem a jednou z prvních značek, která na trh uvede televizor s touto technologií, by mohla být čínská TCL. K představení snad dojde na veletrhu IFA 2021.
Kvantové tečky již vylepšily panely LCD a daly vzniknout komerčnímu označení QLED TV, které používá především Samsung. Další na řadě by měly být panely OLED doplněné o vrstvu kvantových teček pro převod barev. Tato technologie označovaná jako Quantum Dot OLED, zkráceně QD-OLED, je již ve vývoji několik let. Nejčastěji je zmiňována v souvislosti s divizí Samsung Display, proto by se mohlo zdát, že se vůbec poprvé objeví v televizorech Samsung. Ve skutečnosti ovšem může QD-OLED TV jako první představit konkurence. Panel by mohla získat od Samsung Display nebo jiného dodavatele.
 

Ilustrační obrázek
 
Na toto světové prvenství si přitom brousí zuby čínské společnost TCL, která má v současné době v nabídce LCD s kvantovými tečkami a dlouhodobě investuje do technologií miniLED a microLED. Objevila se totiž informace, že TCL plánuje představit svou první QD-OLED TV na veletrhu IFA 2021, která se uskuteční koncem příštího léta. Samozřejmě to neznamená, že se televizor hned dostane na trh, ale půjde o významný krok. Využít by přitom mohla panely OLED s kvantovými tečkami od JOLED (Japan OLED), společného podniku firem Sony, Panasonic a Japan Display. Připomeňme, že do JOLED nedávno investoval čínský výrobce panelů CSOT (China Star Optoelectronics Technology), dceřiný podnik TCL.
 
Panely QD-OLED vyrobené inkoustovým tiskem, které dodá JOLED, ovšem možná nebudou jediné, které TCL plánuje využít. Mluví se ještě o dalším dodavateli, kterým by mohla být již zmiňovaná divize Samsung Display. O její panely QD-OLED měl podle spekulací projevit zájem také Panasonic a Sony. Naopak nebylo zatím rozhodnuto, zda tuto technologii vůbec plánuje využít „domácí“ Samsung Electronics. Pokud ano, tak nejspíš nejdříve v roce 2022, neboť plán jihokorejského výrobce elektroniky pro rok 2021 nepočítá s QD-OLED TV. TCL zároveň uvedlo, že v současné době nepočítá s tzv. duálními či dvouvrstvými LCD TV. Kromě kvality obrazu dochází totiž také k výraznému nárůstu spotřeby energie.