www.tvfreak.cz
>
>
>

TCL chce předběhnout Samsung. První QD-OLED TV možná uvede v roce 2021

TCL chce předběhnout Samsung. První QD-OLED TV možná uvede v roce 2021
, , aktualita
Panely QLED s kvantovými tečkami jsou za rohem a jednou z prvních značek, která na trh uvede televizor s touto technologií, by mohla být čínská TCL. K představení snad dojde na veletrhu IFA 2021.
K oblíbeným
reklama
Kvantové tečky již vylepšily panely LCD a daly vzniknout komerčnímu označení QLED TV, které používá především Samsung. Další na řadě by měly být panely OLED doplněné o vrstvu kvantových teček pro převod barev. Tato technologie označovaná jako Quantum Dot OLED, zkráceně QD-OLED, je již ve vývoji několik let. Nejčastěji je zmiňována v souvislosti s divizí Samsung Display, proto by se mohlo zdát, že se vůbec poprvé objeví v televizorech Samsung. Ve skutečnosti ovšem může QD-OLED TV jako první představit konkurence. Panel by mohla získat od Samsung Display nebo jiného dodavatele.
 

Ilustrační obrázek
 
Na toto světové prvenství si přitom brousí zuby čínské společnost TCL, která má v současné době v nabídce LCD s kvantovými tečkami a dlouhodobě investuje do technologií miniLED a microLED. Objevila se totiž informace, že TCL plánuje představit svou první QD-OLED TV na veletrhu IFA 2021, která se uskuteční koncem příštího léta. Samozřejmě to neznamená, že se televizor hned dostane na trh, ale půjde o významný krok. Využít by přitom mohla panely OLED s kvantovými tečkami od JOLED (Japan OLED), společného podniku firem Sony, Panasonic a Japan Display. Připomeňme, že do JOLED nedávno investoval čínský výrobce panelů CSOT (China Star Optoelectronics Technology), dceřiný podnik TCL.
 
Panely QD-OLED vyrobené inkoustovým tiskem, které dodá JOLED, ovšem možná nebudou jediné, které TCL plánuje využít. Mluví se ještě o dalším dodavateli, kterým by mohla být již zmiňovaná divize Samsung Display. O její panely QD-OLED měl podle spekulací projevit zájem také Panasonic a Sony. Naopak nebylo zatím rozhodnuto, zda tuto technologii vůbec plánuje využít „domácí“ Samsung Electronics. Pokud ano, tak nejspíš nejdříve v roce 2022, neboť plán jihokorejského výrobce elektroniky pro rok 2021 nepočítá s QD-OLED TV. TCL zároveň uvedlo, že v současné době nepočítá s tzv. duálními či dvouvrstvými LCD TV. Kromě kvality obrazu dochází totiž také k výraznému nárůstu spotřeby energie.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
LG láká na OLED TV hráče s GeForce RTX 30, ale ti si stěžují na problémy LG láká na OLED TV hráče s GeForce RTX 30, ale ti si stěžují na problémy
Hráči, kteří se rozhodli kombinovat LG OLED TV s grafickou kartou Nvidia z řady RTX 30, si stěžují na černou obrazovku nebo deformaci obrazu. Problém se týká loňských i letošních televizí, a podle LG je již na cestě oprava.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Android 11 zamíří na televize. Slibuje zrychlení a nižší latenci Android 11 zamíří na televize. Slibuje zrychlení a nižší latenci
Google oznámil Android 11 pro zařízení s Android TV. Zatím známe hlavně novinky zaměřené na vývojáře, které se odehrají pod pokličkou. Můžeme očekávat celkové zrychlení systému nebo nativní podporu režimu ALLM.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely
Německé orgány informovaly, že některé LG OLED TV v Evropě jsou ohroženy stejnou chybou s přehříváním jako jihokorejské modely. Prozatím bylo nahlášeno několik televizí, převážně z roku 2017.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi
Na český trh se brzy dostane tenký soundbar, který by si díky své nízké ceně mohl najít cestu do mnoha obýváků. I přes nízkou cenu obsahuje vstup HDMI ARC, Bluetooth, LCD displej nebo dokonce FM tuner.
21.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače
Česká značka Evolveo uvedla na trh své první USB zařízení, které obsahuje dva tunery pro příjem DVB-T2. Divák tak může nahrávat jiný pořad, než zrovna sleduje. Součástí balení je externí anténa pro lepší příjem.
21.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik