www.tvfreak.cz
>
>
>

TCL chce předběhnout Samsung. První QD-OLED TV možná uvede v roce 2021

TCL chce předběhnout Samsung. První QD-OLED TV možná uvede v roce 2021
, , aktualita
Panely OLED s kvantovými tečkami jsou za rohem a jednou z prvních značek, která na trh uvede televizor s touto technologií, by mohla být čínská TCL. K představení snad dojde na veletrhu IFA 2021.
K oblíbeným
reklama
Kvantové tečky již vylepšily panely LCD a daly vzniknout komerčnímu označení QLED TV, které používá především Samsung. Další na řadě by měly být panely OLED doplněné o vrstvu kvantových teček pro převod barev. Tato technologie označovaná jako Quantum Dot OLED, zkráceně QD-OLED, je již ve vývoji několik let. Nejčastěji je zmiňována v souvislosti s divizí Samsung Display, proto by se mohlo zdát, že se vůbec poprvé objeví v televizorech Samsung. Ve skutečnosti ovšem může QD-OLED TV jako první představit konkurence. Panel by mohla získat od Samsung Display nebo jiného dodavatele.
 

Ilustrační obrázek
 
Na toto světové prvenství si přitom brousí zuby čínské společnost TCL, která má v současné době v nabídce LCD s kvantovými tečkami a dlouhodobě investuje do technologií miniLED a microLED. Objevila se totiž informace, že TCL plánuje představit svou první QD-OLED TV na veletrhu IFA 2021, která se uskuteční koncem příštího léta. Samozřejmě to neznamená, že se televizor hned dostane na trh, ale půjde o významný krok. Využít by přitom mohla panely OLED s kvantovými tečkami od JOLED (Japan OLED), společného podniku firem Sony, Panasonic a Japan Display. Připomeňme, že do JOLED nedávno investoval čínský výrobce panelů CSOT (China Star Optoelectronics Technology), dceřiný podnik TCL.
 
Panely QD-OLED vyrobené inkoustovým tiskem, které dodá JOLED, ovšem možná nebudou jediné, které TCL plánuje využít. Mluví se ještě o dalším dodavateli, kterým by mohla být již zmiňovaná divize Samsung Display. O její panely QD-OLED měl podle spekulací projevit zájem také Panasonic a Sony. Naopak nebylo zatím rozhodnuto, zda tuto technologii vůbec plánuje využít „domácí“ Samsung Electronics. Pokud ano, tak nejspíš nejdříve v roce 2022, neboť plán jihokorejského výrobce elektroniky pro rok 2021 nepočítá s QD-OLED TV. TCL zároveň uvedlo, že v současné době nepočítá s tzv. duálními či dvouvrstvými LCD TV. Kromě kvality obrazu dochází totiž také k výraznému nárůstu spotřeby energie.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix uvedl omezený bezplatný plán dokonce bez reklam, ale jen v jediné zemi Netflix uvedl omezený bezplatný plán dokonce bez reklam, ale jen v jediné zemi
Netflix zkouší další způsob, jak získat nové uživatele. Jedním z nich je bezplatný plán dokonce i bez reklam. Pochopitelně přinese několik omezení a dostupný bude jen v jedné zemi. A ta naše to bohužel není.
25.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps
GoPro uvádí novou generaci svých odolných outdoorových kamer Hero10 Black. Nový procesor GP2 slibuje vyšší výkony a posouvá schopnosti videa zase o něco dále. Těšit se můžeme na 4K při 120 fps nebo 5.3K při 60 fps.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou
LG představilo nové televize s technologií DVLED (Direct View LED). Nabízí se v rozlišeních 2K, 4K a 8K, poměrech stran 16:9 i 32:9. Úhlopříčky mohou mít 108" až 325" u klasického poměru, s tím nejširším se končí dokonce až na 393".
15.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
TCL X92 a X92 Pro s displeji Mini LED a 8K rozlišením TCL X92 a X92 Pro s displeji Mini LED a 8K rozlišením
Společnost TCL připravila dva nové modely televizí. Jde o X92 Series Pro OD Zero Mini LED 8K a X92 Series Mini LED 8K. Jak už naznačují jména, mají vysoké rozlišení 8K a technologii Mini LED.
13.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
JVC představilo laserové 8K projektory DLA-NZ7 až NZ9 JVC představilo laserové 8K projektory DLA-NZ7 až NZ9
Společnost JVC před měsícem oznámila, že uvede 8K projektory. Nyní se oficiálně představují a zvládnou 8K při 60p nebo dokonce 4K při 120p. Vysokého rozlišení dosahují díky technologii 8K/e-shift(X).
8.9.2021, aktualita, Milan Šurkala