Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

O 48" LG OLED TV je velký zájem, v Česku ale stále čekáme

28.8.2020, Jáchym Šlik, aktualita
První značky letos uvedly OLED TV s menší úhlopříčkou 48 palců. Pokud o ně ovšem máte zájem, setkáte se s omezenou dostupností. Jedním z důvodů by měla být i vysoká poptávka, mimo jiné mezi hráči.
LG se rozhodlo, že nebude své televizory pouze zvětšovat, ale přinese v řadě CX nejmenší OLED TV na světě. Na úhlopříčce 48 palců nabídne stejné rozlišení 4K jako jiné modely, proto je podle výrobce jemnost panelu srovnatelná s 8K TV. Kompaktní rozměry se přitom hodí i do menších obýváků, nebo přinášejí ještě jednu možnost využití – jako herního monitoru ke konzoli nebo počítači. Není to přitom žádná náhoda, neboť LG naplnilo svou malou OLED TV funkcemi určenými pro hráče, jako je HDMI 2.1 nebo HDMI VRR (variabilní obnovovací frekvence) včetně kompatibility s AMD FreeSync a Nvidia G-Sync.
 
 
A jak na novinku zareagovali zákazníci? Zdá se, že velmi pozitivně. Podle jihokorejského webu Pulse News se 48" OLED TV stala prodejním hitem. Na domácím trhu měly od uvedení na trh v polovině července proběhnout tři předobjednávkové akce a skladové zásoby vždy zmizely během minuty. LG svou novinku z řady CX nabídlo také v USA a na vybraných evropských trzích, kde byly dostupné kusy obvykle vyprodány během týdne. Český trh není pro LG patrně tolik zajímavý, proto se sem model s označením OLED48CX zatím nedostal. A v tuto chvílí ani není jasné, kdy se to změní. Jeden z předních tuzemských prodejců uvádí termín naskladnění v říjnu 2020, ale doufejme, že to bude dříve. Cena se bude pohybovat od 34 990 Kč včetně DPH.
 
Analytici předpokládají, že vzhledem k pandemii koronaviru zažije letos trh s televizory výrazný pád. Malá OLED TV jde ovšem proti tomuto trendu, jak naznačují data společnosti Omdia. Vzhledem k delšímu času strávenému doma totiž roste především herní průmysl včetně prodeje monitorů. Navíc LG OLED48CX patří na poměry OLED TV k relativně dostupným modelům. Omdia předpokládá, že se příští rok prodá 229 tisíc 48" OLED televizí od LG. Každoročně by mělo toto číslo růst až na 320 tisíc prodaných kusů v roce 2024. Během pár let tedy nejspíš malé OLED TV překonají segment velkých modelů s úhlopříčkou 70 a více palců.
 
Druhou 48" OLED TV je Sony KD-48A9, kterou lze již omezeně pořídit i na českém trhu. Vyjde ovšem na 48 490 Kč a postrádá některé funkce pro hráče – cílí totiž hlavně na filmové nadšence. Nabídku nejspíš brzy rozšíří i další výrobci, zatím se ví o malé OLED TV od Philipsu. Připomeňme, že všechny tyto televizory používají panely LG Display z nové čínské továrny.