Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony v srpnu uvede na trh 48" OLED TV. Jaká bude cena?

26.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Sháníte do svého obýváku kompaktní televizi, ale bez kompromisů v kvalitě obrazu a funkcích? Zanedlouho budete mít možnost díky nejmenší OLED TV od Sony, která patří do A9 Master Series. A konečně dostala evropskou cenovku.
Ačkoliv na trhu s televizory pokračuje především snaha o zvětšování úhlopříček, letos se objevil i první náznak opačného trendu. Do obchodů totiž zamíří první OLED televizory s úhlopříčkou 48 palců (121 cm). Kromě LG CX se jedná také o Sony A9, v budoucnu navíc nabídku rozšíří Philips (TP Vision) a dost možná také další značky. Všichni využívají panely z nové čínské továrny LG Display, která tento týden po dlouhých odkladech spustila masovou výrobu v plném rozsahu. Malá OLED TV od Sony sice byla oznámena již dříve, ale teprve nyní výrobce zveřejnil informace o dostupnosti. Nejprve si ovšem pojďme připomenout, co tento model nabízí.
 
 
Sony KD-48A9 se chlubí podobnou výbavou jako jiné prémiové OLED TV od japonského výrobce s úhlopříčkami 55 až 77 palců. Kvalita obrazu by mohla být dokonce ještě vyšší, neboť díky menší velikosti při zachování 4K rozlišení vzroste hustota pixelů. O zpracování obrazu se stará procesor X1 Ultimate, který najdeme i v letošních 8K TV. Kromě temné černé, která patří k hlavním výhodám OLED panelů, nechybí ani technologie Pixel Contrast Booster pro vylepšení barev a kontrastu ve světlých oblastech. Pokračovat bychom mohli dalšími vychytávkami: 4K X-Reality Pro zvyšuje rozlišení u obsahu natočeného ve 2K nebo Full HD, X-Motion Clarity se stará o plynulost a čistotu obrazu v rychlých scénách…
 
 
Fanouškům Sony netřeba představovat ani technologii Acoustic Surface Audio, která – zjednodušeně řečeno – promění v reproduktor samotnou obrazovku. Díky tomu televizor vytváří dojem, že zvuk vychází z místa, kde se odehrává děj. Za zmínku stojí také funkce Ambient Optimization, která optimalizuje jas na základě okolního osvětlení a zvuk podle objektů v místnosti. Přijímač Sony A9 je připraven také na Dolby Vision a Dolby Atmos, podporuje Apple Airplay 2, Chromecast i připojení chytrých reproduktorů. Využívat lze režimy Netflix Calibrated Mode a IMAX Enhanced, operačním systémem je potom Android TV.
 
Prozatím nemáme konkrétní informace o dostupnosti a ceně v ČR, ale můžeme nahlédnout na německý trh. U našich sousedů se Sony KD-48A9 začne prodávat koncem srpna, předprodej přitom začne již 3. srpna. Cena byla stanovena na 1 899 eur, v přepočtu bezmála 50 tisíc korun.
 
 
Zdroj: Sony.de