Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Druhá továrna na panely pro OLED TV rozjela výrobu na plné obrátky

, , aktualita
Druhá továrna na panely pro OLED TV rozjela výrobu na plné obrátky
Divize LG Display se pochlubila, že její čínská továrna na panely pro OLED zahájila masovou výrobu v plném měřítku. Stalo se tak po několika odkladech. Dosud přitom panely sjížděly pouze z jihokorejské továrny.
Druhá továrna na panely pro OLED TV rozjela výrobu na plné obrátky
Dlouho se mluvilo o čínské továrně LG Display na panely pro OLED TV hlavně v souvislosti se zpožděním výroby. Původně měla být produkce zahájena vloni na podzim, ale potom přišlo několik komplikací – nejprve se nedařilo dosáhnout požadovaného objemu produkce a potom následoval pandemie koronaviru, která mimo jiné zkomplikovala přesun inženýrů z Jižní Korei. Nakonec se to ovšem podařilo a z výrobních linek v čínském Kantonu začaly minulý měsíc sjíždět první panely. Divize LG Display informovala, že na masovou výrobu v plném rozsahu přejde závod ve druhé polovině letošního roku. A právě k tomu došlo tento týden, jak společnost potvrdila v tiskové zprávě.
 
 
Jedná se tedy o teprve druhou továrnu na světě, která zajišťuje masovou výrobu OLED panelů určených pro televizory. Dosud pocházely všechny panely ze závodu v jihokorejském Paju, který aktuálně produkuje 70 tisíc listů za měsíc. Nová továrna 8,5. generace zvýší produkci skoro dvojnásobně – o 60 tisíc na 130 listů měsíčně. V budoucnu chce LG Display v Kantonu vyrábět až 90 tisíc listů měsíčně. Každý z listů o rozměrech 2200 x 2500 mm je potom řezán na panely o úhlopříčce 48, 55, 65 nebo 77 palců, které jsou následně odesílány zákazníkům. Novinkou jsou právě 48palcové, které v jihokorejské fabrice nevznikaly. Umožnilo to nasazení nové technologie Multi-model Glass (MMG).
 
Malou OLED TV najdeme v řadě LG CX, případně Sony A9. V budoucnu se ovšem zapojí také další výrobci, především se hovoří o Philipsu (TP Vision). Divize LG Displays připomněla, že mezi odběrateli OLED najdeme devatenáct výrobců televizí včetně LG Electronics, Sony, Panasonic, Philips, Bang & Olufsen, Toshiba, Sharp, Vizio, Huawei, Xiaomi, Grundig, Hisense, a Skyworth. Seznam se navíc každoročně rozrůstá. Podle jihokorejských médií je proto v plánu vybudování továrny 10,5. generace v Paju, kde by měly být produkovány panely o velkých úhlopříčkách. Podle analytické firmy Omdia bude letos po celém světě prodáno 4,4 milionu OLED TV, v roce 2025 by ovšem toto číslo mělo vzrůst na 12 milionů ročně.