Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Návod na perfektné prehrávanie v MPC-HC - aktualizácia 14-04-2014

jirch (7)|28.11.2014 22:14
Hurá! kompletní reinstalace zabrala a vše funguje jak má.
Děkuji za rady!!! :)
ace960 (394)|8.12.2014 12:24
Nazdar, mavam obcas taky zvlastny problem, ze ked na sekundarnom monitore (TV) bezi video a v case prehravania toho videa nieco spravim na PC pouzivajuc primarny monitor tak prehravane video zrazu na moment brutalne zrychli prehravanie obrazu a zastavi sa, kym zvuk toho videa ale nie je ovplyvneny a normalne pokracuje dalej. Prehravane video staci pauznut a pustit a ide ok (pripadne pretocim par sekund dozadu aby som to vratil tam, kde to zblblo). Ta aktivita na PC pouzivajuc primarny monitor je napr. prezeranie web stranok v chrome alebo praca so subormi v total commanderi. Posledne to zblblo ked som sa PC ani nedotkol, stacilo aby v chrome vyskocil google calendar reminder. Mam podozrenie, ze sa to tyka len mkv suborov, ktore som vytvotil cez program makemkv z dvd-video medii (ale nie vsetkych takto vytvorenych mkv suborov). Mate nejaky napad, v com by to mohlo byt, pripadne ako to osetrit? Doplnim detaily o video subore ak treba, len som to tu nechcel hned zasypat vsetkym moznym. Do konfiguracie setu mpc-hc/madvr/reclock som dlhodobo nevrtal a ani kvoli tomuto problemu som do toho zatial nesparal, kedze inak to beha ok.
Plutotype (717)|8.12.2014 13:47
Problem je, že mať video na sekundarnom monitore a na primarnom klikat moze stale znamenat, ze sotware na prehravanie zachytava nejake prikazy ked klikas na klavesnici. Toto nie je problem s prehravanim, ale s Tvojim setupom.
ace960 (394)|8.12.2014 13:54
Ano, moze to tak byt ale zaujimave je to, ze sa to vyskytuje len pri urcitom type videa, teda pri niektorych suboroch z tych, ktore som vytvoril cez konkretny software. Navyse je tu aj vyskyt kedy bezalo video, nicoho som sa nechytal a problem nastal ked v google chrome vyskocil reminder z google kalendara, kedy som skutocne ziadny vstup z klavesnice ani z mysi neurobil.
Plutotype (717)|11.12.2014 15:36
Update 11-12-2014

https://drive.google.com/file/d/0B55Z8GxizmIYZ3JZZzlLMjlFbU0/view?usp=sharing

MPC-HC update na verziu MPC-HC.1.7.7.157.x86
MadVR update na verziu madVR v0.87.11
Plutotype (717)|18.12.2014 23:46
Skvelá správa pre HTPC userov.
Nvidia pridala do rozhrania svojho najnovšieho ovládača 347.09 na výber vybrať 16-235 alebo 0-255 RGB dynamický rozsah pre pripojené HDMI zariadenia.

To teda trvalo!
ace960 (394)|26.12.2014 19:39
Nazdar, dlhsie obdobie som bezal starsi balik (nvidia gpu driver 344.11, MPC-HC.1.7.5.195.x86, madVR 0.87.10 a SetupReClock1884). Mal som trochu casu a tak som sa rozhodol, ze skusim nahodit aktualny balik (nvidia gpu 347.09, MPC-HC.1.7.7.157.x86, madVR v0.87.11 a SetupReClock1884) ked tak uz len kvoli tomu, ze ci mi nezmizne jeden davnejsie spominany problem (zrychlenie videa pri aktivite na primarnom PC monitore) a nech mam aktualny ovladac ku gpu jednak kvoli priamemu nastaveniu dynamickeho rozsahu 0-255 a aj vseobecne pre hry.

Odinstaloval som postupne programy stareho balika a vymazal som ich programove adresare ak ostali. Do registrov a inde som nevrtal.
Nainstaloval som novy balik a vsetko pekne nastavil tak ako predtym.
Objavil sa novy a dost neprijemny problem. Kazdych par sekund (vyzera to, ze pravidelne) sa zadrhava zvuk, neda sa to pozerat/pocuvat.
Momentalne vychodisko je odinstalovat reclock. Vtedy problem zmizne. Ale zas prehravanie je bez reclocku sekane a tak som este zapol smooth motion a vypol som automaticke prepinane frekvencie tv podla fps videa.

Skusal som nahradit postupne jednotlive programy (mpc-hc, madvr a gpu driver) verziami zo starsieho balika ale nic nepomahalo.
Pri nainstalovani kompletne povodneho balika gpu driver, mpc-hc, madvr a reclock problem zotrvava, cize ako keby som do systemu instalaciou noveho balika zaniesol nieco, co v nom zotrvava aj po vrateni povodnych verzii.
Potesila by ma nejaka rada, lebo na dnes uz stracam nadej a reinstalovat cely system zatial nepripada do uvahy.
Plutotype (717)|26.12.2014 20:14
Je možné, že máš Reclock zle nastavený alebo nesprávne detekuje fps prehrávaného videa. Stáva sa to. Ak prehrávaš film, tak klikni pravým na filters a nájdi Reclock. Ten by mal korektne identifikovať fps ( video stream 23.976 ). Ak tomu tak nebude, tak vyber správne fps z dropdown menu. A skontroluj nastavenia Reclocku podľa návodu.

Druhý problém môže byť v nesprávnej odinštalácii starého GPU drivera. Použil by som display uninstaller.
1. Nainstaluj [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
2. Odinštaluj GPU driver
3. V safe móde spusti dislpay driver uninstaller a vyčisti pozostatky drivera v registroch a v PC
4. Naštartuj PC normálne, nainštaluj nový driver a povypínaj čo netreba.

Daj potom vedieť.
ace960 (394)|26.12.2014 22:35
Reclock - ked porovnam media info, riadok video u teba v navode a u mna tak tam vidim rozdiel:
- priklad u teba: 23.976 fps, 1920x1080p, NV12 12 bits
- teraz u mna: Frame rate found in cache. You can change it: 23.976 (predvolena hodnota)
Predpokladam, ze ide o to, ze kedze to video bolo uz predtym pustane tak uz ma udaj v cache. Ak sa dobre pamatam, tak taketo info som tam videl aj so starym balikom, ked som nejake video pustil nie prvy krat.
Prikladam screenshot spolu s konfiguraciou reclock-u.

==
update:
Vykonal som bod ohladne ovladaca gpu presne podla krokov ako si uviedol. Podla toho co som sledoval, jednotlive kroky zbehli OK. Problem vsak zotrvava nadalej.
Neviem ako sa to stalo a kde presne je chyba ale osobne mam podozrenie na ten reclock.
reclock.png
Plutotype (717)|26.12.2014 23:18
Reclock-Video Settings-Speed change.
Skús zmeniť maximum slowdown a maximum speedup na 5%.
ace960 (394)|26.12.2014 23:36
Zmena Reclock-Video Settings-Speed change, maximum slowdown a maximum speedup na 5% (povodne bolo 1%) nepomohla.

Medzitym som badal dalej... V konfiguracii reclock-u, presnejsie v casti Audio settings mam nasledovne:
Audio Interfaces to use for
PCM: WASAPI Exclusive
Bitstream: WASAPI Exclusive (na predtym prilozenom obrazku vidno, ze je tam waveout, to bol omyl, ospravedlnujem sa)

A teraz to dolezite:
Pri kombinacii
PCM: WASAPI Exclusive
Bitstream: WASAPI Exclusive
Reclock pri prehravani napise v properties (cez mpc-hc/filters/reclock ako si odporucal alebo priamo click na ikonu reclock-u v tray), v casti renderers infos, audio: ac3 enc. (wasapi excl.).

Teraz pride to divne. Ked zmenim v reclock konfiguracii audio interface, ktore sa ma pouzit pre bitstream na waveout tak reclock hlasi pocas prehravania nie wasapi excl. ale waveout. Ked zmenim v reclock konfiguracii audio interface, ktore sa ma pouzit pre bitstream na directsound tak reclock hlasi dsound. Cize ako keby to reclock tlacil cez bitstream a nie PCM. V mpc-hc bitstream nemam zapnuty. Konfiguracna cast bitsream pre reclock je u mna presne ako na predtym prilozenom obrazku.

Inak ta konfiguracna odchylka (ze som v reclock-u mal pre bitstream wasapi a nie waveout)... problem mam na peknej konfiguracii podla navodu + mpc-hc downmix na 5.1 a reclock ac3 encoding pre multichannel. Ak sa najde nejaka odchylka na obrazkoch v konfiguracii tak len preto, ze uz robim rozne pokusy.

Predtym som este skusal v reclock-u a nepomohlo:
- advanced settings - restore default settings + som nakonfiguroval potrebne podla navodu
- video settings - clean-up manual frame rates database
- advanced settings - clean-up video clock timings database - inak myslel som si, ze toto vymaze (aj) cache, kde su ulozene fps informacie k suborom, ktore boli uz prehravane ale ked tera pustim nejake video, ktore malo predtym zaznam v cache tak nevidim ziadnu zmenu, t.j. zas napise, ze ho nasiel v cache, pricom jeho prve spustenie trva o cosi dlhsie

Mozno by to chcelo nejaky clean-up po odinstalovani reclock-u. Totiz, kedze sa ma instalovat ako posledny tak ked som odstranoval postupne komponenty stareho balika tak reclock som odinstaloval ako prvy a potom pri instalacii noveho balika som ho nainstaloval ako posledny. Bol vsak zjavne, ze nastavenie ostali niekde ulozene, pretoze ked som ho nastartoval tak som tam videl zname nastavenia mnou upravene.
Plutotype (717)|27.12.2014 00:25
Bitstream položku nerieš, to je pre bitstream mód. Ty realizuješ LPCM decoding, tj. nasledovný scenár:
Audio ( DTS-HD, TrueHD, DTS, DD, atď ) z blu-ray filmu zdekóduje LavAudio na LPCM a tak ho prijme Reclock. Reclock spraví realitime resampling a encoding na AC3 (Dolby Digital 5.1) a pošle to na digitálny SPDIF výstup (Realtek).

Problém si popísal takto: Kazdych par sekund (vyzera to, ze pravidelne) sa zadrhava zvuk, neda sa to pozerat/pocuvat.

Môžeš pustiť CTRL+J ked prehrávaš video a zapísať average rendering time a pozrieť ako sa plnia decoding/rendering/presentation queues? Sprav mi aj screenshot prosím.
ace960 (394)|27.12.2014 13:51
Bitstream
Vseobecne ho vobec neriesim. Len ma zaraza, ze zmena parametra pre bitsream sa zohladnuje/zobrazuje pri prehravani suboru vo vystupe reclock-u, kedze sa ma pouzit parameter z pcm.

Popis problemu
Po dalsom pozorovani to trochu upresnim aby som nezavadzal. Kazdu tretiu sekundu sa do prehravaneho zvuku zamiesa nejake zavrcanie. Ked je ticho, tak pocut len to zavrcanie. Ked ide hudba alebo hovorene slovo, tak je to zmixovane dokopy a povodne audio je zdeformovane (znie to potom ako keby sa zadrhavalo ale to bol mozno nie presny popis na zaciatku). Mimo toho momentu, kedy dojde ku zmiesaniu je zvuk v poriadku. Prikladam zvukovu nahravku, ktora to ukaze lepsie ako slova. Samotna nahravka je biedna ale v deviatej sekunde pocut to zavrcanie a nasledne kazdy dalsiu tretiu sekundu. V skutocnosti je to pocut viac ale som rad, ze to vobec islo nahrat (priamo cez pc som to nahrat nevedel, mikrofon telefonu to nezachytil, nakoniec to trochu zachytil mikrofon tabletu). Pokial to nejde cez reclock, tak problem je okamzite prec.

Average rendering time
Vyzera dostatocne rychly a stabilny. Queues vyzeraju tiez dobre a stabilne. Pozeral som to nejaky cas a nezbadal som ziadne prepady. Prikladam screenshot (cez fotak lebo priamo v pc som to nevedel zachytit).

A dakujem zatrpezlivost. Dufam, ze na to prideme. Okrem vyriesenia problemu som aj dost zvedavy.
mirekv (7169)|28.12.2014 14:38
Přesně tentýž problém jsem měl ještě kdysi ve winXP, to něco běží na pozadí, u mě to byl spořič výkonu (!).
ace960 (394)|28.12.2014 19:17
Dakujem za tip. Pozriem na to aj z tejto stranky. Myslim, ze mam pomerne cisty system. A pocas akcie instalacie noveho balika gpu_driver+mpc-hc+madvr+reclock som neinstaloval nic ine, takze ak by to bolo ako u teba tak to by znamenalo, ze jeden z tych programov mi zaniesol do systemu nieco co sa "bije" s reclock-om a neodislo to ani po odinstalovani jednotlivych programov. No bude to trochu patracka ale mrknem na to a dam sem potom vediet.

== update ==
nasledovne nepomohlo:
- cistenie procesov - Nieco som odinstaloval, niecomu zakazal startovat proces po starte systemu (ci uz cez samotnu aplikaciu, registry alebo msconfig), nieco som zastavil ako service, niecomu som zastavil process cez task manager. Vsetko z toho ale bezalo uz pred instalovanim starsieho chodiaceho balika.
- zakazat a povolit zvukovku (integrovana na zakladnej doske, realtek alc892) cez device manager
- odinstalovanie zvukovky cez device manager (bez zmazania ovladaca, ktory je inak posledny z asus webu), restart a automaticka instalacia ovladaca, kedze nebol vymazany
- odinstalovanie ovladaca zvukovky cez control panel, restart, automaticka instalacia ovladaca od microsoftu (teda minimalne distribuovaneho od ms)
- instalacia aktualneho ovladaca priamo od realteku

problem zotrvava aj pri tychto testoch:
- zvuk som namiesto cez opticky vystup do avr pustil cez hdmi do tv (musel som v reclocku upravit pcm vystup na 48 kHz, 16 bit)
- zvuk som namiesto cez opticky vystup do avr pustil cez analog do stereo reproduktorov
- obraz som namiesto cez hdmi do tv pustil cez dvi do lcd monitora (pri zachovani zvuku do stereo reproduktorov cez analog), windowed/exclusive mode

Ak nebudu nejake napady tak sa pustim do reclock-u, lebo ten mi ostava ako podozrivy c.1.
Inak pomedzi testovanie skusam hladat podobny problem na webe ale zatial bez uspechu :-(
ace960 (394)|5.1.2015 18:25
Pozeram, ze nejak neviem urobit edit na moj posledny prispevok. Tak to napisem do noveho.
Nakonfiguroval som reclock aby bol pouzivany prehravacom kmplayer a kmplayer som nakonfiguroval aby pouzival reclock a madvr. Opisovany problem so zvukom pri takejto konfiguracii nie je.

==
update: Robil som este mnozstvo dalsich pokusov a nakoniec to vyzera, ze chyba bola v testovacom mediu a teda ciastocne aj medzi klavesnicou a stolickou. Ked som nahodil novy setup, tak som zvolil namatkovo jeden film, kde sa ukazal problem so zvukom. Zvolil som teda nahodne iny film aby som vylucil chybu jedneho filmu ale problem sa prejavil znovu. Problem som preto pokladal za globalny, co bola chyba, pretoze som mal otestovat viac vzoriek a videl by som, ze je to ok. Zda sa teda, ze obidve nahodne volby vzoriek na testy maju nieco chybne, teda aspon minimalne v spojeni s reclock-om a mpc-hc/lav, kedze mpc-hc/lav bez reclocku a kmplayer s reclockom rusivy zvuk negeneruje. Momentalne bezim aktualny balik nvidia gpu driver 347.09, mpc-hc 1.7.7, madvr 0.87.13, reclock 1.8.8.4 a vyzera to ok.

Ked som dve dotknute vzorky pustal posledny krat, tak som pravdepodobne este pouzival potplayer a preto som spominany rusivy zvuk nemohol zachytit.
ace960 (394)|11.1.2015 21:45
Nechcem uz editovat moj posledny post lebo mam uplne ine otazky.

1. RGB dynamicky rozsah pre HDMI
V navode je uvedene:
[QUOTE]Nvidia a Intel má v driveroch obmedzenie, ktoré spôsobuje, že akonáhle driver rozpozná HDTV pripojené cez HDMI, grafická karta zmení výstup na RGB limited ( 16-235 ). Aj keď nastavíte v Nvidia ovládacom paneli rozsah na RGB Full 0-255, vždy sa premapuje na 16-235.[/QUOTE]
To vyzera, ze v minulosti nvidia tuto moznost v ovladacaoch mala ale nefungovala spravne.
[QUOTE=Plutotype;502425]Skvelá správa pre HTPC userov.
Nvidia pridala do rozhrania svojho najnovšieho ovládača 347.09 na výber vybrať 16-235 alebo 0-255 RGB dynamický rozsah pre pripojené HDMI zariadenia.
To teda trvalo![/QUOTE]
Teraz je tam ta moznost znovu. Vieme ale, ze ci funguje spravne? Je nejaka moznost ako to overit, idealne nie len vizualne ale nejakou kontrolou vystupnych parametrov pri prehravani?

2. Smooth motion
[QUOTE]Táto funkcia sa hodí napríklad pre Panasonic plazmové televízory, ktoré pri 60Hz menej blikajú a zároveň vykazujú najmenej falošných kontúr ( posterizácia ).[/QUOTE]
Pri pouziti Panasonic plazmy a prepinania frekvencie podla fps (cize bez smooth motion), je nejaka moznost postprocessingom (zrejme v madvr) minimalizovat pripadnu posterizaciu?

3. Ulozenie konfiguracie
3.1. mpc-hc
Vsimol som si, ze v baliku je okrem instalacky mpc-hc a kniznice dtsdecoderdll.dll aj subor mpc-hc.ini. Predpokladam, ze to je ulozena konfiguracia. Rozmyslal som, ze ked je uz setup ok, zeby nebolo zle odlozit si konfiguraciu pre pripadny system reinstall apod. Je nejaka vyhoda ukladania do ini suboru oproti registrom? Napada ma jednoduchsia prenositelonost, inak neviem. Inak u mna je moznost ukladania do ini suboru zasedena (neda sa povolit) ale to zrejme suvisi len s ochranou, kedze mpc-hc mam nainstalovane v adresari Program Files (x86), kde si system nerad necha len tak hrabat. Zatial som urobil export nastaveni cez view/options/misc/settings management.
3.2. madvr a reclock
Je nejaka moznost exportu nastaveni pre madvr a reclock?
Plutotype (717)|11.1.2015 23:54
1. Nvidia HDMI levels. Z návodu to odstránim. Nvidia od Omega ovládača 347.09 má switch na HDMI 0-255 alebo 16-235. Funguje, testoval som na desktop GPU u kámoša a otestujem ešte na mojom notebooku.

2. Panasonic plazmy pri 24p režime síce dajú grafike avízo, že sú na 23.976 alebo 24Hz, ale plazma interne zobrazuje obsah na 96Hz, to znamená že každý snímok dostane 4 x refresh. To ale nedokáže plazma zachovať plnú bitovú hĺbku farieb a dochádza k zhoršeniu gradácii a posterizácii. Na 60Hz je to lepšie. Smooth motion ale musí byť ON, inak dochádza k pulldown effektu, kedy 60 refreshov za sekundu spracuje 24 snímkov, takže každých 2.5 sekundy je badať veľmi jemné trhnutie.

3. Mpc-hc.ini plní presne to čo hovoríš. Ak máš nejaký reg file na ktorý sa klikne a nahodí všetko, tak skús spraviť. Áno, treba získať plnú kontrolu nad mpc-hc.exe, mať na minimum nastavený UAC, aby sa dala táto funkcia ovládať v MPC-HC ( nebola vyšedená ). MadVR nie, len v registroch je string tušim. Reclock som neriešil tiež nikdy, tipujem, že má tiež string v registroch.

Automatizácia nastavení je inak super vec, ale jednu nevýhodu má. Užívateľ sa nič nenaučí, nič si neprečíta a potom sa vypytuje na úplne jednoduché veci.
tdlmarek (1566)|12.1.2015 07:51
[QUOTE=ace960;504756]3.1. mpc-hc
Vsimol som si, ze v baliku je okrem instalacky mpc-hc a kniznice dtsdecoderdll.dll aj subor mpc-hc.ini. Predpokladam, ze to je ulozena konfiguracia. Rozmyslal som, ze ked je uz setup ok, zeby nebolo zle odlozit si konfiguraciu pre pripadny system reinstall apod. Je nejaka vyhoda ukladania do ini suboru oproti registrom? Napada ma jednoduchsia prenositelonost, inak neviem. Inak u mna je moznost ukladania do ini suboru zasedena (neda sa povolit) ale to zrejme suvisi len s ochranou, kedze mpc-hc mam nainstalovane v adresari Program Files (x86), kde si system nerad necha len tak hrabat. Zatial som urobil export nastaveni cez view/options/misc/settings management.[/QUOTE]
Tohle jsme tu řešili o pár stránek zpátky. Myslím, že než měnit nastavení ochrany UAC, tak je jednodušší MPC nainstalovat do nějaké nechráněné složky - já používám např. C:\Users\Public\Apps. Potom není nutné spouštět MPC jako administrátor, a přesto se všechna nastavení propíší do .ini souboru.
ace960 (394)|12.1.2015 13:06
Dakujem za odpovede.

1. Nvidia HDMI levels
Pozeral si to cisto vizualne alebo sa to da aj pozriet systemovo, tzn. ze sa da niekde pozriet, ze ako ten vystup v skutocnosti ide? Verim tvojmu vizualnemu posudeniu, len ma zaujima, ci to ide pozriet systemovo.

2. Panasonic plazmy...
Velmi zaujimave. Pri 96 Hz to nezvlada z nedostatku vykonu cpu tv alebo je to nejake obmedzenie technologie plazmy (aj pre inych vyrobcov, sice vsetci koncia...)? Dumam aj, preco nejde na 48 Hz namiesto 96 Hz, ked 96 Hz prinasa vedlajsie negativne ucinky. A su tv (ci uz lcd alebo plazmy, oled asi este nechame bokom:-)), ktore vedia ist na skutocnych 24, resp 23.976 Hz, pripadne 48 Hz?

3. Mpc-hc.ini
OK + ja som chcel automatizaciu vyuzit napr. na to, ze teraz mam pekny setting podla tvojho navodu + som si zmenil par nastaveni (skor uzivatelskych, nie co sa spracovaniu obrazu/zvuku tyka). Rad by som sa teraz pustil do pokusov a do dalsieho ladenia, kde moznost vratit sa jednym krokom na chodiacu konfiguraciu by sa mi zisla. Vseobecne vsak napr. nerad nahravam nastavenia starsej verzie do novsej verzie lebo niekedy je v novej verzii nieco inak a stary setting urobi viac skody ako uzitku + nova verzia obcas prinesie nieco nove zaujimave, takze aj tak si vzdy preleziem vsetky nastvenia. Osobne som si presiel tvoj navod x-krat + som vyhladal a presiel kopec informacii na webe, lebo bez pochopenia par veci sa to neda dobre nakonfigurovat a pouzivat.

Dat mpc-hc inam som tiez zvazoval ale ini file nie je pre mna (aspon momentalne) kriticky takze zatial to necham v standardnej ceste.
ace960 (394)|14.1.2015 10:02
Doplnujuce info ku rieseniu problemu s rusivym zvukom pri pouziti mpc-hc+reclock:
Clovek od mpc-hc sa pozrel na vzorku videa, pri ktorom mam rusivy zvuk a zistil, ze rusivy zvuk (ale iny, take puknutie a kratucka pauza) pocuje aj cez vlc. Tak som som skusil aj ja cez vlc, kde som si fakt myslel, ze je to ok a tiez som to tam pocul. Dalej zistil, ze cez ffplay to ide prehrat bez rusiveho zvuku. Na zaver este zistil, ze ked sa v mpc-hc vypne "auto a/v sync correction" (audio decoder option) tak rusivy zvuk zmizne. Pozrel sa na to aj clovek od vyvoja lav filtrov a ten povedal, ze ak je potrebne aby sa a/v sync korekcia pouzila tak je na to dovod, inak sa rozsynchronizuje a/v (+ teda, ze video subor je zly). A je to presne tak, ked v mpc-hc vypnem "auto a/v sync correction" tak ice odstranim rusivy zvuk ale a/v sa rozsynchronizuje. Este som vsak skusil prehrat video cez potplayer, kedze cez ten som ho v minulosti pustal a v nom nie je ani rusivy zvuk ani rozsynchronizovane a/v.

Nechcem to tu dalej zahlcovat tak ak by pripadne niekoho zaujimal dalsi vyvoj tohoto problemu tak sa moze pozriet primarne sem https://trac.mpc-hc.org/ticket/5176 alebo aj sem https://forum.slysoft.com/forumdisplay.php?85-ReClock (ale tam nie je ziadny update).
jimmys (49)|24.1.2015 17:52
[QUOTE=Plutotype;394648]Venoval som sa problematike HTPC posledné 2 roky a aj keď je to oblasť, kde nič neplatí dlhšie ako pár dní, rozhodol som sa pripraviť návod, ktorý mám otestovaný a chcel som sa oň podeliť s ostatnými užívateľmi. Sleduje nasledovné atribúty:
[/QUOTE]
Ahoj, muzu poprosit o reupload? Linky mi nefunguji.. Díky ;)
ace960 (394)|24.1.2015 19:01
jimmys (49)|24.1.2015 22:55
Díky! První post by si zasloužil editovat, je videt, ze si s tim autor dal hodne prace.. Stahnul jsem, a urcite se necham inspirovat, i kdyz se asi neco za ty dva roky zmenilo..
Plutotype (717)|17.2.2015 00:46
Update 16-2-2015

https://drive.google.com/file/d/0B55Z8GxizmIYeV9FdHZkb1VpZDg/view?usp=sharing

- pridaný support pre HEVC H.265 Main 10 DXVA2 CopyBack hardware decoding. Je pekné vidieť, že autor LAVfiltrov začína pripravovať decoding na príchod UHD blu-ray platformy ( HEVC H.265 Main 10 profil ).
- MPC-HC update, madVR update
ace960 (394)|31.3.2015 09:34
Leftyhmm (3)|31.3.2015 21:50
S novou verziou mi v OSD ukazuje namiesto bt 709, bt 601 vo vacsine filmov
ace960 (394)|1.4.2015 08:38
madVR v0.87.17 (stranka hovori momentalne este o v0.87.16 ale ked som si pozrel changelog.txt v stiahnutom archive, tak som mal stiahnuty este v0.87.15, tak som to stiahol este raz a teraz changelog.txt hovori o v0.87.17 s jedinou opravou:
[QUOTE]* fixed: FSE seekbar didn't show, anymore[/QUOTE]
http://forum.doom9.org/showthread.php?t=146228

hlasena chyba vyssie je opravena v predch. v0.87.16:
[QUOTE]* fixed: some BT.709 video files were misdetected as BT.601[/QUOTE]
Plutotype (717)|1.4.2015 21:53
Update 31-3-2015

madVR 0.87.17

MPC-HC.1.7.8.123.x86 - tu je super správa, že LAVfilters od verzie 0.64.32 podporujú full quality DTS-HD MA dekóding bezstratovo-bez downsamplingu priamo v inštalácii. Asi 5 rokov sme na toto museli používať súbor dtsdecoderdll z trial inštalácie ( už ukončeného produktu ) prehrávača Arcsoft Totalmedia. Treba samozrejme mať nainštalovaný Reclock alebo iný audio renderer, ktorý umožní HDMI audio výstup v režime WASAPI ( ako je v návode vysvetlené ).

https://drive.google.com/file/d/0B55Z8GxizmIYMDRfLWdYeUxPM2s/view?usp=sharing

Neskôr nahodím ešte novšiu verziu MPC-HC, kvôli chybe v nesprávnom mappingu surround kanálov ( zamenené zadné kanály ). Toto bolo opravené vo verzii LAVfilters 0.64.33, ale nebolo zakompilované do MPC-HC nightly buildu ešte.
audiofil (102)|9.4.2015 23:04
update
madVR v0.87.19
* fixed: seeking sometimes froze (e.g. with Haali Splitter)
* fixed: DXVA scaling with "use a separate device for DXVA" -> black screen

http://madshi.net/madVR.zip
Plutotype (717)|10.4.2015 21:13
update balíka vrátane MPC-HC.1.7.8.152.x86 a tým pádom aj LAVfilters 0.64.50, plus madVR na poslednú verziu 0.87.19
https://drive.google.com/file/d/0B55Z8GxizmIYMXdqSFJMRDNEQUk/view?usp=sharing
audiofil (102)|10.4.2015 22:29
kvoli comu tam je ten reclock? pouzivam mpchc + avr a nikdy som to nepotreboval
Plutotype (717)|10.4.2015 22:34
Odpoveď nájdeš v pdf návode. Reclock je resampler - prispôsobuje/resampluje audio k videu tak, aby video bolo neustále plynulé. A Reclock umožňuje outputovať audio vo WASAPI režime, čo je režim, ktorý nielenže odignoruje Windows mixer, ale ako jediný umožňuje outputovať nedownsamplované multichannel audio v PCM režime cez HDMI.
http://permalink.gmane.org/gmane.comp.audio.portaudio.devel/6775
audiofil (102)|10.4.2015 23:19
a tieto veci co si spomenul vznikaju s akym problemom? lebo nikdy som nemal ziadny problem pri mpchcku s nejakym delaxom A/V, druhy spomenuty problem,ked som prehraval rozne audia s datovymi tokmi 5mbps,10mbps,15mbps apod, vzdy mi avr zobrazilo bud multi 5.1 vs pcm, resp. BD-Audio sa dalo vybrat vzdy medzi dtsma,pcm=pcm krajsi zvuk o triedu.....kde je potom problem?
vzdy ked som testoval Olu Gjeilo Hiresy boli to surove pcmka s korektnym zobrazovanim
DXD 24BIT/352.8kHz ??? prehravane iba na enkodovacej masinke,v avr neskusane
FLAC 24BIT/192kHz
FLAC 24BIT/96kHz
5.1 FLAC 24BIT/96kHz
ci niecomu zjavne nechapem?
Plutotype (717)|11.4.2015 07:39
@audiofil
V HTPC s HDMI výstupom máš niekoľko možností ako zvuk zabalíš do HDMI výstupu:

1. LPCM. Táto voľba znamená, že treba všetky audiostopy ako DD,DTS, DTS-HD,TRUE-HD,FLAC,atď zdekódovať na úrovni HTPC, resp. software prehrávača ( LAVaudio ). LAVaudio v MPC-HC vie na PCM zdekódovať všetko, čo sa nachádza na BD do 24-bit/96Khz. Pracuje sa na DTS-HD 24/192Khz. PCM sa do HDMI zabalí ako LPCM. Je však rozdiel, aký výstup sa použije:

a. Directsound. Funguje ako vrstva medzi programom a audio driverom. Windows tu v podstate ovplyvňuje ako sa zvuky z jednotlivých programov resamplujú a zmixujú so systémovými zvukmi. Toto je vhodné pre bežné použitie operačného systému, ale ovplyvňuje to bitovú originalitu pôvodného zvukového záznamu. Tiež DirectSound ( akokoľvek zneje ako direct ) nevie pracovať s bistream formátmi.
b. WASAPI má dva režimy. Zdieľaný alebo exkluzívny. Nás zaujíma ten exkluzívny, lebo ten umožní obísť Windows mixer a nechá komunikovať program priamo s audio driverom. To znamená, že ako program pošle zvuk na HDMI výstup, tak sa dostane na AVR - v plnej kvalite. Umožňuje jednak bistreaming ale aj nestratový LPCM režim.

2. Bistreaming. Tu sa audio stopy zabalia do bitstream formátu a kedže grafické karty od roku 2010 vedia na úrovni HDMI pracovať s týmto formátom, dostane sa do receivera. Tým sa de facto replikuje prax z blu-ray prehrávačov. Dekódery v AVR musia však byť schopné všetky formáty zdekódovať ( na AVR svieti DTS-HD, TRUE-HD, Dolby Digital, atď ). Pre čisté audio ok, ale pre film doporučujem v HTPC decoding na LPCM ( na AVR svieti PCM ), viz vysvetlenie nižšie.

Výhoda Reclocku je, že vie pracovať s PCM audiom a aj vie bitstreaming. Mnohí doporučujú LPCM. Dôvodom je fakt, že audio a video hodiny ( A/V clock ) v HTPC nie sú automaticky synchronizované. Video ide na displej a audio do AVR. To sú dve cesty.

Ak máme 23.976fps film, tak máme 2 možnosti:
GPU nastavíme na 23.976Hz alebo GPU nastavíme na 24.000Hz

Pri 23Hz nastavení máme takýto stav v roku 2015:

Intel iGPU vie 23.97606 Hz
AMD GPU vie 23.97721 Hz
Nvidia GPU vie 23.97156 Hz

Intel je síce veľmi presný, ale ani jedna z GPU nevie presne 23,976023976023976023976023976024... ( 24000 / 1001 ). To znamená, že jeden video snímok sa raz za určitú dobu určite nezobrazí v rámci refresh cyklu displeja. Čím vyššia je diskrepancia medzi fps a Hz, tým je toto pravdepodobnejšie. Tiež musíme brať do úvahy, že hodnoty Hz sa v reálnom čase u displejov menia, nie sú stabilné. Celkovo to však nie je problém ak je odchýlka malá = výpadok snímku hrozí za niekoľko hodín a náš film je plynulý. Čo ale audio stopa?

Reclock je real-time audio resampler a kedže chceme mať plynulé video počas celého filmu, tak video nechá Reclock bežať tak ako je aj vrátane nepresností v synchronizácii medzi 23.976fps a Hz z GPU, ktoré som hore uviedol. Audio stopu však v reálnom čase prispôsobuje videu - resampluje. Samozrejme, že je nutné, aby video renderer alebo prehrávač vedel automatické prepínanie Hz voči fps videa/filmu. Filmy sú všetky natáčané 24.000fps, na blu-ray sa enkódujú z dôvodu kompatibility s NTSC štandardom ako 23.976fps. Sú ovšem aj blu-ray edície, ktoré sú 24.000fps. Preto to treba testovať, čo viacej vyhovuje AV synchronizácii. TV/projektor vie prijať aj 23.976 a aj 24.000 a obe identifikuje ako 24p. 24p režim v displeji má špecifikovaný rozsah ( pokiaľ ten ho podporuje ).

Ja osobne používam AMD kartu a mne 23.976fps blu-ray video dáva lepšiu štatistiku pri 23Hz ( 23.97721 Hz ). Ale môžem ho pomocou Reclocku aj zrýchliť na 24.000 keby som chcel (stačí nastaviť v madvr display modes 1080p24/2160p24 a displej sa prepne do 24.000Hz). Pre majiteľov Nvidia GPU doporučujem nastaviť v GPU pre 24.000Hz (24Hz v menu). Reclock zoberie audio a video a zrýchli ho nepozorovane na 24.000fps a kedže Nvidia GPU vie 24.000Hz presnejšie ako 23.976Hz, synchronizácia audia a videa bude bezproblémovejšia = menšie riziko výpadku snímkov. 24Hz v GPU nemusí znamenať rovných 24.0000000Hz, ale 24.001 alebo 23.999 je rozhodne lepšie ako 23.971 voči 23.976Hz. Posledným spôsobom ako u Nvidia kariet je možné nastaviť presnejšie 23.976 je kustomizované rozlíšenie.

Nechcem byť príliš dogmatický, ale je na každom z nás, či chceme v HTPC používať bistreaming alebo decoding na LPCM. Tiež je dôležité, či si všimneme výpadok snímkov počas filmu alebo desynchronizáciu ( lipsync problém ). Niekomu to vôbec nemusí vôbec vadiť a niekto iný je háklivý zase na akékoľvek maličké trhnutie alebo lipsync problém. Ak používame madVR, stačí pustiť film do FSE režimu a na začiatku filmu vyrestovať štatistiku cez CTRL+J a CTRL+R. Na konci filmu skontrolovať počet dropped frames cez CTRL+J.
Ak používame bitstreaming a AVR, hrozí teda lipsync problém. Ten ale vedia riešiť aj novodobé receivery pomocou funkcie AUTO LIPSYNC, ale model od modelu môžu nastať odlišné výsledky, takže treba si to na tom svojom otestovať. Všade tam, kde to nefunguje optimálne je jediná voľba Reclock a decoding v HTPC.
audiofil (102)|11.4.2015 10:25
super za vysvetlenie,dikes
ace960 (394)|13.4.2015 15:36
...sa nam to nejak teraz sype casto
http://forum.doom9.org/showthread.php?t=146228
madVR v0.87.21 - http://madshi.net/madVR.zip

[QUOTE]* fixed: (un)install.bat now works without having to manually "run as admin"
* fixed: active display wasn't properly set in the settings (x64)
* added workaround for window subclassing crash (x64)[/QUOTE]
Plutotype (717)|13.4.2015 18:12
MadVR je od včera už aj v 64-bit prevedení. Je to historický moment vo vývoji tohto video renderera, kedže bude možné používať MPC-HC, LAVfilters a madvr v 64-bitových verziách. Urýchli to niektoré procesy. Ešte sa však objaví viacej bugov, ktoré s 64-bit platformou budú súvisieť. Pre tých, ktorí nepoužívajú Reclock sa naskytá otestovať MPC-HC BE 64-bit a madvr 64-bit. MPC-BE je špeciálna verzia MPC-HC s možnosťou WASAPI režimu na audio výstupe.
ace960 (394)|14.4.2015 11:45
Plutotype:
Bolo mi divne, ze vo verzii 0.87.21 su zrazu opravy pre 64-bit verziu ale ked som pozrel blizsie tak som zistil, ze bola vydana aj 0.87.20, kde bola ako keby nic uvedena aj 64-bit verzia. Bolo by zaujimave vidiet nejake testy vykonu na tom istom systeme pri pouziti 32 a 64-bit komponentov. Pozeral som, ze si hned oslovil Jamesa ohladne 64-bit reclocku :-) Ked som vstupoval do tejto problematiky tak som si dost podrobne pozeral aj reclock forum a bol tam jeden stary dotaz (r. 2009) ohladne 64-bit verzie, kde sa spominaju jednym uzivatelom ine priority (napr. DTS-HD/True-HD support). James na to nereagoval. Pozeral som len jednoduchym vyhladavanim v reclock changelog-u (je na pc po instalacii reclocku alebo napr. tu), ze ci sa nieco pridavalo ohladne tychto veci ale nic take som tam nenasiel. Ak tomu spravne rozumiem, tak lav audio dekoder dekoduje zvuk (ci uz s pomocou externej kniznice alebo teraz nativne) na PCM a reclock pracuje s PCM. Nerozumiem tej priorite pridat podporu DTS-HD/True-HD do reclock-u. Mas k tomu prosim nejaky komentar?
Plutotype (717)|14.4.2015 19:02
Reclock pôvodne nemal bitstreaming a pravdepodobne ten príspevok v roku 2009 ohľadom DTS-HD/TrueHD súvisel s tým. V roku 2009 bolo HTPC takpovediac v plienkach.
ace960 (394)|15.4.2015 18:16
OK.

+ vysiel reclock 1.8.8.5
[QUOTE]* New: Support for PowerDVD 15[/QUOTE]
https://forum.slysoft.com/showthread.php?63521-ReClock-1-8-8-5 (priamo tu http://sandbox.slysoft.com/beta/SetupReClock1885.exe)
... aj s odpovedou, ze reclock 64-bit nie je v plane.
Plutotype (717)|10.5.2015 09:41
@ace960

Je pravda, že je nový madVR, ale prosím, nepostuj sem zakaždým verzie, ktoré nemajú odbugované funkcionality, ktoré sú predmetom daného releasu. Tiež si niekto neupdatuje KODI za každým, keď vydajú nový nočný beta release.
Tiež bez toho, aby sa vysvetlili nové funkcie a bugfixy, je treba testovanie, ktoré minimálne trvá pár dní. Toto vlákno je o funkčnom balíku filtrov.
Plutotype (717)|17.5.2015 01:01
Update 17-5-2015:

MPC-HC.1.7.8.182 s LAVfiltrami 0.65.07
MadVR 0.88.8
Reclock 1885

https://drive.google.com/file/d/0B55Z8GxizmIYYXNxZlhNSVRoRjg/view?usp=sharing

Na novom návode pracujem ( nie je v balíku ), je veľa nových funkcii v madvr a tiež sa trochu zmenila logika. Ak niekto nepoužíva Reclock, ale bitstreaming cez AVR a má 0 vypadnutých snímkov na 4-hodinovom filme, doporučujem balík s 64-bitovou verziou MPC-HC ( bez Reclocku ). Bistreaming je treba v LAVaudio aktivovať.

https://drive.google.com/file/d/0B55Z8GxizmIYX0dLeThKanhRRjg/view?usp=sharing
zimcol (36)|17.5.2015 09:34
[QUOTE=Plutotype;513068]Ak niekto nepoužíva Reclock, ale bitstreaming cez AVR a má 0 vypadnutých snímkov na 4-hodinovom filme, doporučujem balík s 64-bitovou verziou MPC-HC ( bez Reclocku ). [/QUOTE]
Co sa da v tomto pripade pouzitim 64-bit verzie dosiahnut/vylepsit?
Plutotype (717)|17.5.2015 09:46
64-bitová verzia je rýchlejšia. Hlavne decoding na strane MPC-HC, lebo x64 knižnice lepšie fungujú na 64-bitovom OS. Je to poznať pri pretáčaní. Samozrejme ako som písal, treba pustiť film a sledovať ako sa bez Reclocku stabilizuje po 20 minútach štatistika v MadVR ( 1 frame drop/repeat in x hours/minutes ), lebo bitstreaming znamená, že nedochádza k resamplingu na úrovni HTPC a A/V synchronizácia je kompletne v rukách AVR.

Ak niekto používa NNEDI3 doubling, užívateľom Nvidia kariet doporučujem nainštalovať aktuálne drivery, kde Nvidia pridala podporu na OpenCL 1.2. Užívatelia hlásia asi 15% zníženie vykresľovacích časov ( rendering times ), čo znamená efektívnejšie spracovanie scalingu na úrovni GPU.
Leftyhmm (3)|22.5.2015 01:12
cize 64bit mpc nefunguje s 32bit reclock? a aka je kompatibilita s windows 10?
Plutotype (717)|22.5.2015 18:07
Reclock funguje iba s 32-bitovým playerom.

Kompatibilta s Win10 je zatiaľ dobrá podľa toho čo som čítal, ale prográmátori MPC-HC a madvr Win10 začnú riešiť akonáhle bude oficiálne Win10 launchnutý a bude naň certifikovaný hardware, drivery a pod ( grafické karty a dosky hlavne ). Takže september 2015.
zatkopa84 (6)|29.5.2015 23:23
Je možné nejako možné nastaviť prehrávanie na AMD kartách, aby pri prehrávaní používali D3D11 a nie D3D9? Mám W7000 a nejde mi to zapnúť. Pri stlačení ctrl+j mi to stále ukazuje D3D9. Systém je W7 64 bit, ostatný soft je 32bit (mpc-hc, madvr,...) Ďakujem!
Plutotype (717)|30.5.2015 08:45
Mne D3D11 režim funguje ale neviem či máš zaškrtnuté toto v madvr, general settings.
[ATTACH=CONFIG]30747[/ATTACH]

Direct3D11 mode is not used, although the option is activated.

Potential fix 1: You're on Windows 7 and you have Aero/DWM deactivated. In this situation D3D11 mode cannot be used - it needs Aero/DWM to be active.

Potential fix 2: You're on Windows 7 and don't have the Windows 7 Platform Update installed (which is an optional update). This update is needed for Windows 7 to use madVR's D3D11 mode.
D3D11.png