Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Návod na perfektné prehrávanie v MPC-HC - aktualizácia 14-04-2014

Plutotype (717)|24.12.2013 16:57
Aj Tebe stastne a Vesele prajem. 60Hz so smooth motion ON to istí :-)
jagoro (41)|25.12.2013 21:06
Stáhnul jsem příslušný soft. Nainstaloval jsem MPC-HC.1.7.0.7851.x86, madVR, ReClock 1880. Žádná změna, přestože ikonka svítí zeleně. Šel jsem se podívat do vlastností grafiky, abych to porovnal s údaji v okně ReClock Properties a v Renderer Propwerties vidím VMR7 windowed. Nevím proč, když nastaveno v přehrávači je EVR. Ale změny nastavení nemají vliv na škubání obrazu. Následně jsem zjistil, že nejsou nainstalované ovladače grafiky, tedy Radeonu 8750 integrovaného na cpu. Stáhnul jsem tedy ovladače Catalyst 13-9_win7_win8_64_dd_ccc_whql.exe. Po nainstalování došlo k restartu a windowsy naběhly jen do zobrazení pozadí a dál to nejelo, žádné ikony, žádná myš. Ani po opětovném restartu. V nouzovém režimu jsem dal Obnovení systému a byl tam bod Microsoft Visual++2012. Po obnovení systém normálně naběhl.

To je můj problém, jak jsem jej popsal v jiném vlákně. Obraz se škube, řešilo se všelijaké framerate a synchronizace, ale myslím že můj problém je kardinální: nemám nainstalované ovladače grafiky a nevím, jak je nainstalovat. Ve správci zařízení je tvrdošíjně standardní grafický adaptér. Na fóru SH jsem byl ujištěn, že Win7 podporují tuto grafiku, tak jen potřebuju zjistit, jak tam ty ovladače dostanu a teprve pak bych mohl řešit, jestli se to škube nebo ne a proč.
Díky za každou radu
Foolproof (2713)|26.12.2013 18:59
U Catalystů býval problém /nemám ATI už asi 5 let), že nešel upgrade kvůli starým registracím. AMD pro to vydalo nástroj, kterým se "zničily" registry a PC bylo jakoby čisté, hlavně to odbachlo ten jejich instal manager.
Stejně to někdy nešlo nainstalovat, jediná možnost byla ručně, začít s drivers. Ale jak jsem psal, mám už pár let Nvidii, takže to brát pouze jako tip
Plutotype (717)|27.12.2013 17:57
Ak mas A-series CPU od AMD a GPU 8750D ako APU, potrebujes tento driver:
http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows%207%20-%2064

AMD driver instaluj vzdy takto:

1. Nainstaluj Driver Sweeper
http://www.techspot.com/downloads/4266-driver-sweeper.html
2. Odinstaluj driver cez windows uninstall program. Ked Ta poziada o restart, stornuj.
3. Restartuj pocitac do safe mode ( staci napisat msconfig do start okienka a zaskrtnut boot-safe boot )
4. V safe mode zapni Driver Sweeper a oznac AMD a clean. Tym sa vycisitia rezidualne driver files, registre a pod. Restart stornuj ale zase namiesto toho zapni msconfig, odskrtni safe boot a rebootuj do normal desktopu.
5. Stiahni a nainstaluj novy driver od AMD.

Ked budes mat nainstalovany driver pozrieme sa na prehravanie HD videa a software komponenty HTPC.
jagoro (41)|1.1.2014 11:37
Udělal jsem to přesně jak jsi napsal. Dokonce jsem si před instalací Catalystu 13.12 ověřil, že pole AMD v Driver Sweeperu je prázdné. Nainstaloval jsem a stalo se přesně to, co už tolikrát. Všechny operace jsou úspěšné,kromě driveru GPU:

...
Kódovače AMD Media Foundation

Balíčky pro instalaci
Správce instalace aplikace AMD Catalyst
Konečný stav: Úspěch
Verze položky: 8.0.915.0
Velikost: 20 MB
Grafický ovladač AMD
Konečný stav: Neúspěch
Verze položky: 13.251.0.0000
Velikost: 90 MB
Ovladač pro zvukové zařízení HDMI
Konečný stav: Úspěch
Verze položky: 7.12.0.7717
Velikost: 1 MB
...atd, všude samý úspěch kromě toho podstatného. Takže v Zobrazení mám zase Standardní grafický adaptér s rozlišením VGA, AIDA64 ukazuje v Zobrazení/Grafický procesor GPU prázdné pole.

Takže? Je to takhle v pořádku?
jagoro (41)|1.1.2014 16:19
Nevím, co se posralo, ale od tý doby, co jsem napsal předchozí příspěvek mám problém s procesorem. Co chvíli, třeba i hned po restartu vyjedou všechny čtyři jádra na 100% výkonu - sleduju to programem SensorView. Nikdy předtím se mi to nestalo, i když jsem překódovával HD film, jelo to na maximálně 70% a to jen některý jádra a jen chvilku. Tak otevřu správce úloh, ale jakmile ho otevřu, klesne výkon procesorů na normál. Teplota při tom maximálním výkonu jde na 47 - 52 stupňů, podle teploty v místnosti. Je to tak rychlý, že nestihnu zjistit, který proces to byl. Tak jsem nechal okno správce otevřený a čekal. A najednou zase výkon 100% a přibyl tam jeden proces - dwm.exe. Ale hned nad ním je ten samý, a v okně Popis je napsáno Správce oken plochy. Jenže ten druhý, co se spustil, má napsáno v okně Popis jen dwm a jen pohnu myší, je pryč. Má 52 MB a využívá procesor na 80-90%. Takže co je to za haluz? Teď už nemůžu nechat počítač bez dozoru, abych ho neuvařil?

Edit: Zakázal jsem všechny služby vyjma těch Microsoft. A bylo po problému, skoro. Zase začal pracovat na 100% HDD a ne a ne přestat. Tak jsem z těch zakázaných zkusmo povolil Googleupdate a bingo! Všechno běží normálně, výkon procesoru do 10%, teplota 29 st.

Takže se můžeme soustředit na instalaci ovladačů grafické karty. Nějaké další nápady?
jagoro (41)|9.1.2014 19:32
PROBLÉM VYŘEŠEN!

Celá anabáze byla naprosto zbytečná. Jádro pudla bylo v tom, že jsem měl od počátku připojen ke GK jak monitor na výstupu VGA, tak televizi na výstupu HDMI. Po instalaci ovladačů systém automaticky jako primární zobrazení dává výstup HDMI, kde detekoval televizi, zde je defaultně nastaveno zobrazení plochy bez ikon. Zmátlo mne jen to, že jsem neviděl ani kurzor myši a nereagovalo ani levé a pravé tlačítko myši, takže jsem to viděl jako neschopnost GPU pracovat s ovladači, nebo motherboardem.

Přišel jsem na celou věc, když jsem namontoval náhradní GK do slotu PCIE a nainstaloval ovladače. Po restartu jsem měl zase plochu bez ikon a hlavního panelu, avšak fungovala myš, takže jsem mohl vstoupit do nastavení zobrazení... Jakmile jsem zvolil jako primární monitor, bylo to hned s ikonama a hlavním panelem. Vrátil jsem se do biosu, nastavil jako primární zařízení integrovanou grafiku, nainstaloval ovladače které už předtím byly úspěšně (podle logu) použity a bez připojeného hdmi jsem rovnou měl kompletní plochu.

Toť vsjo.


Pikantní je, že když jsem požádal o vyjádření techniky v CZC.cz, nejdřív psali, že je to ovladačem, potom že GPU deska nepodporuje, potom že procesor tato deska nepodporuje. V tom měli pravdu, skutečně tento APU 6790K není v seznamu podporovaných procesorů. Ale světe div se, ono to funguje, GPU je rozeznáno, ovladače nainstalovány. Je teď čas na testy a případné aktualizace ovladačů, ale to má čas, nebudu dráždit hada bosou nohou. :-)
Plutotype (717)|20.1.2014 21:15
update 19-1-2014

https://www.mediafire.com/?9esxq8yq8ahbmq4

- MPC-HC update, update integrovaných LAV komponentov
- madVR bude updatovaný v priebehu februára 2014, autor video renderera pracuje na nejakých zásadných kvalitatívnych funkciach a prebieha ich testovanie

Kedže MPC-HC ukladá nastavenia v mpc-hc.ini súbore, ak sťahujete balík po prvý krát, stačí tento súbor nakopírovať po inštalácii do zložky:
C:\Program Files (x86)\MPC-HC

V ini súbore sa ukladajú komplet nastavenia pre MPC-HC a LAV komponenty. Nezabudnite nastaviť váš audio delay ( input lag vašeho TV/projektora ), ja ho mám na 48ms - pre moju SONY TV. V návode nájdete ako túto hodnotu určiť. Následne nastavte madVR a Reclock podľa priložených obrázkov v pdf návode.
tdlmarek (1566)|20.1.2014 21:29
[QUOTE=Plutotype;480068]Kedže MPC-HC ukladá nastavenia v mpc-hc.ini súbore, ak sťahujete balík po prvý krát, stačí tento súbor nakopírovať po inštalácii do zložky:
C:\Program Files (x86)\MPC-HC[/QUOTE]
Drobná poznámka k tomuto. MPC-HC ukládá nastavení do .ini souboru pouze pokud se to v setting zapne, po čisté instalaci je to vypnuté. Nevšiml jsem si, že by jsi tohle zmiňoval ve svém návodě, ale možná jsem se jen přehlédl.

Ale hlavně je třeba připomenout, že tuto volbu jde zapnout (resp. bude fungovat) pouze tehdy, pokud má MPC-HC právo k zápisu do instalačního adresáře. To v praxi znamená, že u C:\Program Files ... to nepůjde, pokud tedy aplikaci nespustíme jako správce.

Pro využití settings v .ini souboru doporučuji nainstalovat do nějaké veřejně přístupné složky, např. C:\Users\Public\Apps. Je to pohodlnější, než pouštět aplikaci jako správce pokaždé, když chci provést nějakou změnu v nastavení.
Plutotype (717)|7.3.2014 00:37
Update 07-03-2014

http://www.mediafire.com/download/6r6lv22iazeue4d/Filters_05-03-2014.rar

MadVR 0.87.6. Zásadný update. Nové upscaling algoritmy NNEDI, debanding filtre, vylepšený dithering, bugfixy.
LAV filters 0.61+MPC-HC - obe platformy dostali update
Reclock 1.8.8.3 - update - nejaké bugfixy

Zatiaľ bez pdf návodu, na ktorom pracujem ( je toho viacej ). Tiež sa budem venovať tématike titulkov - na obzore je totižto nový subtitle renderer.
zimcol (36)|8.3.2014 19:26
Zdravím,
chcel by som sa opýtať na problém (resp. nesúlad) s nastavením a zobrazením čiernej (black levels) pri prehrávaní v MPC-HC + madVR podľa tohto návodu.

Nastavenie mám:
AMD CCC - Dynamic Range (0-255) + Pixel format RGB 4:4:4 PC Standard (Full RGB) (graf.karta AMD HD5770)
MPC-HC, LAV VideoFilters - PC levels (0-255)
MadVR - pre HDTV Philips - TV levels (16-235)
HDTV Philips 40PFL7605H - PC mode OFF (16-235 - zisťoval som na webe, aj Plutotype mi radil, že "PC mode OFF" je pre 16-235, "PC mode ON" je 0-255)

Pri tomto setupe si na patterne "Black Clipping.mp4", ktoré som si stiahol z http://www.avsforum.com/t/948496/avs-hd-709-blu-ray-mp4-calibration, nastavím jas/brightness v HDTV na úroveň 36. Vtedy vidím blikať pruhy 17-25 a všetko pod 16 je čierne, tak ako je požadované. Keď však, pri takto nastavenom jase, zapnem HD film (720p alebo 1080p mkv, mp4 alebo avi), tak film je až príliš tmavý, je tam príliš veľa čiernej, stráca sa mnoho detailov. Musím preto zvýšiť jas v HDTV na úroveň 46, aby bolo dostatočne vidno detaily v tieňoch a v tmavých scénach, ale zároveň tak, aby čierna bola ešte čierna a nie šedá, či sivá. Pri takto nastavenom jase na 46 už v patterne bliká 7-25, čo je zase nežiadúce.
V podstate si jas musím nastaviť podľa filmu, nie podľa patternu, ktorý je na to určený. Niekedy, ked pozerám nejaký iný film, tak musím ešte upraviť jas o 1-2 dieliky (nie však o 10 ako pri tom patterne), lebo je to znova už svetlejšie. Tiež som si všimol, že keď zapnem film (pri nastavenom jase 46), tak hneď zo začiatku (cca 4-5 s) je obraz príliš svetlý (čierna=šedá) a potom "stmavne" a tá čierna je OK a jas je už stabilný. Akoby ten jas na začiatku filmu "kolísal".
Čím by to mohlo byť? Dá sa ešte niečo nastaviť v niektorom komponente? Zaujímalo by ma tiež, prečo sa nezhoduje nastavenie jasu/čiernej pre pattern a pre film. Stretol sa niekto s niečím podobným?
Skúšal som aj rôzne iné kombinácie hore uvedeného nastavenia, ale stále sa to chová takto divne.

---update---

Tak zapnutim PC Mode ON uz jas nekolise, je stabilny pocas celeho filmu. Netusim, preco to je prave tym nastavenim. Jas som musel pridat na uroven 50 (zo 100), aby cierna bola cierna.
Plutotype (717)|12.3.2014 21:02
@Zimcol
Na strane HTPC to máš nastavené správne. Jasom ( brightness ) sa kontroluje úroveň čiernej a kontrastom ( contrast ) zase rozsah v bielych detailoch.
Problém je, že kalibráciu čiernej musíš robiť v absolútnej tme. 15-16 rovnaké, 17, len veľmi máličko šedej ( takmer nevidno zmenu oproti 16 ), 18 viacej atď. Gamma nastavenie určuje ako "rýchlo" detaily majú vystupovať z čiernej. S tým tiež súvisí nastavenie kontrastu, kde to je zase inak a navzájom sa nastavenia ovplyvňujú. Plus je možné, že ty máš zapnutý nejaký processing Dynamic Contrast/Backlight, ktorý deformuje gamma podanie.

Keď by si chcel experimentovať, skús nastaviť nasledovne:

AMD CCC - Dynamic Range (0-255) + Pixel format RGB 4:4:4 PC Standard (Full RGB) (graf.karta AMD HD5770)
MPC-HC, LAV VideoFilters - PC levels (0-255)
MadVR - pre HDTV Philips - TV levels (0-255)
HDTV Philips 40PFL7605H - PC mode ON
Potom nastav formát obrazu na "unscaled" ( original formát, aby si mal 1:1 pixely )

Teraz otestuj pattern a nastav úroveň čiernej a bielej ( jas+kontrast ).
zimcol (36)|15.3.2014 17:49
Ďakujem Plutotype za návrh. Vyskúšal som...

[QUOTE=Plutotype;484388]... je možné, že ty máš zapnutý nejaký processing Dynamic Contrast/Backlight, ktorý deformuje gamma podanie.[/QUOTE]

Mám to povypínané stále. Nemám zapnuté nič. Všetko "fíčurky" OFF (dynamic backlight, dyn. contrast a všetko ostané)


[QUOTE=Plutotype;484388]
Keď by si chcel experimentovať, skús nastaviť nasledovne:

AMD CCC - Dynamic Range (0-255) + Pixel format RGB 4:4:4 PC Standard (Full RGB) (graf.karta AMD HD5770)
MPC-HC, LAV VideoFilters - PC levels (0-255)
MadVR - pre HDTV Philips - TV levels (0-255)
HDTV Philips 40PFL7605H - PC mode ON
Potom nastav formát obrazu na "unscaled" ( original formát, aby si mal 1:1 pixely )

Teraz otestuj pattern a nastav úroveň čiernej a bielej ( jas+kontrast ).[/QUOTE]

Pri tomto, Tebou odporúčanom, nastavení, keď zapnem pattern "Black clipping", tak aj keď vypeckujem jas na 100/100, tak stále bliká iba 17-25. Nič pod 16 potom TV nezobrazí a neviem tak presne nastaviť úroveň jasu, lebo jednoducho nie je podľa čoho :-) Ponechal som preto PC mode ON (kvôli odstráneniu kolísania jasu, ktoré som popísal hore) a v madVR TV levels (16-235). To PC mode je nejaká somarina, neviem, ale ked je to vypnuté, tak robí iba neplechu s tou čiernou.
Pri patterne "White clipping" mi blikajú skoro všetky pruhy (či už PC mode ON alebo OFF) a úprava kontrastu nemá na ne žiaden vplyv (v návode na tento pattern som čítal, že niektoré TV to môžu robiť). Kontrast som preto nastavil iba podľa "eye fatigue" - očného diskomfortu a ponechal na úrovni, kedy sa ešte nemení biela do iných farieb. Kontrast mám tak nastavený na 60/100.
"Unscaled" v TV mám nastavené stále, bez toho obraz "uteká" mimo zobrazovanú plochu (overscan).

Teraz, pri tomto nastavení:
AMD CCC - Dynamic Range (0-255) + Pixel format RGB 4:4:4 PC Standard (Full RGB)
MPC-HC, LAV VideoFilters - PC levels (0-255)
MadVR - pre HDTV Philips - TV levels (16-235)
HDTV Philips 40PFL7605H - PC mode ON

ak nastavím čiernu podľa patternu "Black level", tak je čierna OK aj vo filmoch (jas 50/100, kontrast 60/100). Čiže to nechám tak a nebudem už špekulovať. Strávil som pri tom nastavovaní peknú časť môjho života :-)
Georginek (144)|17.3.2014 17:33
Zdravim, panove, kolega Plutotype je zda se odbornik na nastaveni HTPC a tedy MPHC....... Ja ho pouzivam na PC a spokojenost, ale protoze DLNA se mi zda jako ponekud nedoladene reseni a MMC se mi taky moc nezda, rad bych si postavil k GT50 a Onkyo 3505 nejake HTPC. Procetl jsem cele vlakno ale nezjistil jsem, jestli HDMI konektor z desky treba na chipsetu H81 s CPU i3-4130, pripadne Pentium G3420 umi prenaset zvuk prez HDMI a tedy do Onkya a prez nej do TV pomoci ARC. Nebo se toto musi resit optikou, ci jinym zapojenim?
Pro prehravani obsahu z HTPC bych rad pouzival MPHC-HC.

Moc dekuju.
tdlmarek (1566)|17.3.2014 18:30
Zvuk přes HDMI chodí celkem spolehlivě už asi 7 let, konkrétně u Haswellu (zmíněný chipset H81 a další x8x) se jim podařilo už i dokonalých 23.976 pro obraz. Pokud nemáš nějaké důvody stavět vlastní řešení nad mini-ITX apod. (např. kvůli optické mechanice nebo nějaké kartě do PCI-E), tak je v současnosti bezkonkurenční zařízení Intel NUC, tedy hlavně aktuální generace s Haswellem. Za tu cenu totiž s těmito provozními vlastnostmi (hluk, spotřeba, velikost, ...) nemáš šanci sám postavit nic podobného.

Poměrně detailně se to řeší v následujícím vláknu:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36240-nejlepsi-mmc-pro-rok-2013-14
Jenom je tam poměrně dost odboček od tématu, začalo to totiž jako obecný dotaz na MMC a průběžně se tam odskakuje třeba i k vlastnostem XBMC. Doporučuji začíst číst zhruba odsud, pokud tě tedy nezajímají i ty tanečky okolo, kde se Heartwork pro NUC teprve rozhoduje. I tak ale musím varovat před trochu zdlouhavým čtením, protože se to tam vše řeší tak nějak za pochodu.

Jako dlouholetý a spokojený uživatel MPC-HC však musím podotknout, že pokud má to zařízení sloužit opravdu jen na přehrávání médií, tak je zde rozumnější jít obligátní cestou OpenELEC + XBMC. MPC-HC na Windows je totiž zbytečně těžkopádné řešení, a protože kvůli chybějící dedikované grafice jsou možnosti použití madVR omezené, tak vlastně ani moc nepřináší.
RoPo (6061)|17.3.2014 19:38
[QUOTE=Georginek;484740]umi prenaset zvuk prez HDMI a tedy do Onkya a prez nej do TV pomoci ARC.[/QUOTE]

ARC je kanál pro přenos audia z TV do AVR ne obráceně, jak píšeš.
Georginek (144)|17.3.2014 20:32
[QUOTE=RoPo;484755]ARC je kanál pro přenos audia z TV do AVR ne obráceně, jak píšeš.[/QUOTE]

To je celkem fuk - protoze to funguje oboustranne, ne? Myslel jsem to, ze nemusim tahat dalsi kabely z HTPC do televize a zpet do AVR, kdyz staci jeden HDMI kabel do AVR a AVR si to pak posle do televize......a o zbytek se nemusim starat.....

Intel NUC je neco tak hnusnyho, ze to snad ani neni mozny - ano, nemam sanci to koupit. To si to radsi postavim presne podle sebe ale za vic BTW dekuji za ten odkaz, ale uz jsem to cetl predtim.....nebo su koupim nejaky predrazeny MMC typu Mede8er a podobne...... ( ale porad nemuzu prijit na to, co je lepsi a co si poridit ), jestli HTPC nebo MMC!!!!
Jenom prazdna case, kterou chci, stoji stejne jako NUC....

Melo by to slouzit hlavne k prehravani medii, filmu, serialu ze sitovych disku, obcasnou hru, prohlizeni netu atd........ V planu je neco typu Logitech T650, K400 a obdobne.... Proste aby to pripominalo klasicky PC ( zmenseny ) s televizi misto monitoru. Proste uzivatelsky stejny....
Krom toho se mi doma vali zdroj, 2x2TB 3.5HDD, SSD, nejaka ta RAMka, 2x Noctua, FanController, a nemam pro to vyuziti......

Nesdilim vseobecne nadseni pro XMBC. Proc myslis, ze je MPHC pod W7 tezkopadne reseni?

Vlastne muj problem je akorat tak nastaveni MPHC a jestli bude fungovat zvuk prez HDMI treba s chipsetem H81 a i3, a posleze nastaveni MPHC-HC pro televizi ( aby byl obraz plynuly ). Na plne BD a originalky mam klasicky BD/DVD prehravac, kterej je paradni.... Tady
tdlmarek (1566)|17.3.2014 21:21
[QUOTE=Georginek;484761]Intel NUC je neco tak hnusnyho, ze to snad ani neni mozny (...)[/QUOTE]
Jako vizuálně? Tak ho někam schovej, což bys stejně musel dělat i s tou krabicí se dvěma HDD ;) Píšeš o ovládání pomocí klávesnice, tím pádem už není vůbec žádný důvod, aby HTPC bylo nadohled.

[QUOTE=Georginek;484761]Nesdilim vseobecne nadseni pro XMBC. Proc myslis, ze je MPHC pod W7 tezkopadne reseni?[/QUOTE]
Vůči XBMC žádné nadšení nemám, na Windows bych si to nikdy nedal. Ale ve spojení s OpenELEC se mi líbí ta elegantnost a funkčnost - odlehčený OS vyladěný pouze na přehrávání médií, v tomto funkční na 100% a perfektní ovládání pomocí smartphonu (dostalo si mě hlavně to, že knihovnu médií nemusím vůbec procházet na obrazovce TV, ale film si vyberu z databáze přímo v mobilu).

Windows s MPC-HC je těžkopádné hlavně kvůli těm Windows, tzn. velký systém vyžadující spoustu paměti a místa na disku, koupi licence, ovladače, aktualizace, zabezpečení, ... A pak jsou tu ty drobné neduhy s ne vždy funkčním HDMI negotiatingem, občas blbnoucím přepínání refresh rate, laděním bitperfect audia (ne kvůli kvalitě, ale protože to u některých filmů způsobuje trhání), atd.

Možná zním hodně negativisticky, to ale jen proto, že jsem chtěl upozornit hlavně na ty slabiny - pozitiva podle náznaků v tvém příspěvku nejspíš znáš. Takže rozhodně nechci "velké" HTPC zcela zatracovat. Ostatně sám jsem takový systém (Sandy Bridge na H67, MPC-HC) provozoval téměř dva roky a impulzem ke změně nebyly ty zmíněné vady na kráse v přehrávání (dá se s nimi žít), ale že jsem po tom stroji chtěl i funkci fileserveru, což je na Windows společně s požadavkem na RAID-5 opravdu hodně slabé.
Georginek (144)|19.3.2014 16:12
Mno, ke krabici, chci neco styloveho takze treba jako priklad se mi libi Fractal Node 304 - a hlavne to nemam kam schovat, mam na to urcene mistecko.......

Ke klavesnici, ano, libi se mi ten Logitech s touchpadem, jak jsem psal.....

Windows mi nevadi, mam multilicenci, pamet neni problem, misto na disku taky ne, ovladace taky ne a zabezpeceni uz vubec ne. Mam doma pomerne rozsahlou sit a proste dalsi PC s Woknama mi v tom neudela bordel. Kdyz tam mam 10 PC s woknama a jedno s Linuxem, uz to problem bude, jak pro me, tak pro ostatni PC.....

Hmm, prepinani RefreshRate - ja tak nejak nevim, co si o tom myslet a budu rad za doporuceni - ale ja se spokojim s operou, nez trhanici alaaaa 24p, a u nekterych BD filmu a to mam originalky je skutecne ohavne, takze IFC musi jet na maximu.....

Pise: Jako stabilní konfiguraci proto mám MPC-HC + LAV + ReClock.

Je to nejak slozite nastavovani? Odkaz nefunguje.......

Tak nejak o prachy mi nejde ( i kdyz jo ), ale chci mit reseni na delsi dobu aby to proste slapalo, to ze si to obcas aktualizuju, neco prenastavim mi nevadi - na rozdil od MMC ( kde se do toho neda poradne sahnout ) a kdyz se rozbije, musim ho vyhodit a koupit nove. U PC vyhodim jednu komponentu a jedu dal......

Budu moc rad o dalsi rady.

PS: Nerikam, ze by tam byly jen Windows, nebranim se ani jinym OS ( nebo jich tam muze byt vic ), ale Windows maji sve opodstatneni i na jine veci ( hry, web, pragramky atd.. )
vivid.sk (11472)|19.3.2014 16:20
[QUOTE=Georginek;484893] takze IFC musi jet na maximu.....[/QUOTE]
V tom pripade si v zlom vlakne. Sorry.
Georginek (144)|19.3.2014 16:22
Proc myslis ve spatnym vlakne????

:D To byla takova nadsazka, ale opravdu u nekterych filmu je trhani skutecne otravne. Vetsina lidi si toho ani nevsimne,natoz aby to nejak resilo, ci se tim trapilo. Me prisla trhana i pekna radka filmu v kine ( ech )..... Takze to asi nebude v me hlave, ci nastaveni :D
tdlmarek (1566)|19.3.2014 17:22
Je vidět, že jsme si zájmově docela vzdálení, takže asi nemá cenu se vzájemně přesvědčovat o svých prioritách :) Už nemám, co bych dodal - vše z mého pohledu podstatné jsem se pokusil pokrýt výše.

Holt každý máme nějakou úchylku, někomu vadí trhání při 24p, mně třeba zase při koukání na film ruší zvuk jakéhokoliv ventilátoru nebo HDD v místnosti :-D I proto mi tvou popisované úplně nesedí, protože tam vidím ty 2 HDD a komponenty jako ATX zdroj či desktopové CPU, které chladit pasivně zkrátka vyjde dost draho. Tímto jsem si prošel před pár lety a jsem rád, že už jsem se nyní posunul zase o kousek dál.
Plutotype (717)|19.3.2014 23:09
[QUOTE=zimcol;484579]
Pri tomto, Tebou odporúčanom, nastavení, keď zapnem pattern "Black clipping", tak aj keď vypeckujem jas na 100/100, tak stále bliká iba 17-25. Nič pod 16 potom TV nezobrazí a neviem tak presne nastaviť úroveň jasu, lebo jednoducho nie je podľa čoho :-)
[/QUOTE]

0-15 musí byť čierne, lebo film/video/TV/blu-ray/DVD sú masterované v limited ( 16-235 ) dynamickom rozsahu ( v 0-15 nie je žiadna video informácia ). Inak to je u 236-255, kde je naopak to, že TV dokáže nad 235 zobraziť "bielejšie než biele" dáta žiadúce. S týmto súvisí počiatočná kalibrácia jasu a kontrastu.
PC Mode ON ( ak funguje na Philipsu správne ) by malo z limited rozsahu na vstupe urobiť plný - full ( 0-255 ) a urobiť z TV de facto PC monitor. Vychádzam z toho, že grafické karty PC outputujú zvyčajne 0-255, ale to platí len pre DVI a DP. HDMI funguje inak - číta si EDID dáta pripojeného zobrazovacieho zariadenia a "prehodí" sa do toho čo sa pripojí pokiaľ sa mu to nenanúti ( Intel - registry hackom, Nvidia - madLevelsTweaker.exe, AMD - priamo v nastaveniach Catalystu - ako to máš ty ).
Plutotype (717)|20.3.2014 00:09
[QUOTE=Georginek;484893]
Hmm, prepinani RefreshRate - ja tak nejak nevim, co si o tom myslet a budu rad za doporuceni - ale ja se spokojim s operou, nez trhanici alaaaa 24p, a u nekterych BD filmu a to mam originalky je skutecne ohavne, takze IFC musi jet na maximu.....
Pise: Jako stabilní konfiguraci proto mám MPC-HC + LAV + ReClock.
Je to nejak slozite nastavovani? Odkaz nefunguje.......
[/QUOTE]

Prečítaj si návod:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31143-navod-na-perfektne-prehravanie-v-mpc-hc-aktualizacia-14-04-2014#post483847

Odkaz funguje. 24p len Tebe trhá, inak netrhá.


[QUOTE=tdlmarek;484768]
Vůči XBMC žádné nadšení nemám, na Windows bych si to nikdy nedal. Ale ve spojení s OpenELEC se mi líbí ta elegantnost a funkčnost - odlehčený OS vyladěný pouze na přehrávání médií, v tomto funkční na 100% a perfektní ovládání pomocí smartphonu (dostalo si mě hlavně to, že knihovnu médií nemusím vůbec procházet na obrazovce TV, ale film si vyberu z databáze přímo v mobilu).[/QUOTE]

Vidíš, moja priateľka ovláda XBMC na mojom Win based HTPC cez ovládač z našej SONY Bravia TV.

[QUOTE=tdlmarek;484768]
Windows s MPC-HC je těžkopádné hlavně kvůli těm Windows, tzn. velký systém vyžadující spoustu paměti a místa na disku, koupi licence, ovladače, aktualizace, zabezpečení, ... A pak jsou tu ty drobné neduhy s ne vždy funkčním HDMI negotiatingem, občas blbnoucím přepínání refresh rate, laděním bitperfect audia (ne kvůli kvalitě, ale protože to u některých filmů způsobuje trhání), atd.
[/QUOTE]

Nesúhlasím. Disky a RAM sú lacné. Windows 8 je lacný ( ok, nie každý si ho vie customizovať ). HDMI handshaking, wake-up zo standby...ok, ale ak sa mi HTPC naštartuje rýchlejšie ako blu-ray prehrávač, používam len ON/OFF ( sorry torrenťáci ). Inak žiadne problémy s audiom nemám. Refresh rate changer v madVR funguje excelentne, ked TV nemá 24p podporu alebo GPU nevie = máme motion smooth a Reclock.


[QUOTE=tdlmarek;484746]
Jako dlouholetý a spokojený uživatel MPC-HC však musím podotknout, že pokud má to zařízení sloužit opravdu jen na přehrávání médií, tak je zde rozumnější jít obligátní cestou OpenELEC + XBMC. MPC-HC na Windows je totiž zbytečně těžkopádné řešení, a protože kvůli chybějící dedikované grafice jsou možnosti použití madVR omezené, tak vlastně ani moc nepřináší.
[/QUOTE]

MadVR na Win je iná liga čo sa týka kvality videa. Nie je to len kvalitný renderer ( plynulosť videa ). Je to high-end scaler, deinterlacer, kalibračný procesor, 3D LUT video procesor, video efektový procesor ( odstránenie artefaktov ), ponúka bezkonkurenčnú štatistiku a autor neustále na rendereri pracuje. Dodržuje color štandardy a pravidlá. Ideal setup? XBMC a MPC-HC+MadVR+Reclock.


[QUOTE=Georginek;484895]Proc myslis ve spatnym vlakne????
[/QUOTE]

Toto vlákno je o nastavení prehrávania v HTPC ( software level ). Požiadavky na hardware treba riešiť v inom vlákne, aj keď chápem, že ono to spolu súvisí. V návode definujem minimálne požiadavky na CPU a GPU. Integrované grafické karty aka Intel HD4400/4600 zvládajú maximálne 1080p obsah na 1080p displeji. Akonáhle majú upscalovať/downscalovať ( typicky 720p na 1080p ) alebo snímková frekvencia je 60fps ( video ) namiesto 24fps ( film ), nestíhajú.

[QUOTE=Georginek;484740]Procetl jsem cele vlakno ale nezjistil jsem, jestli HDMI konektor z desky treba na chipsetu H81 s CPU i3-4130, pripadne Pentium G3420 umi prenaset zvuk prez HDMI a tedy do Onkya a prez nej do TV pomoci ARC. Nebo se toto musi resit optikou, ci jinym zapojenim?
[/QUOTE] Intel HD4400 cez HDMI ponúka ako bitstreaming ( posielať audio spolu s videom v original bitstream formáte ) alebo, ako tento pdf návod a setup predpokladá, vie prenášať aj multichannel LPCM ( zdekódovaný zvuk ). Ak by si chcel pomôcť nastaviť bitstreaming ( v prípade že chceš nechať Tvoj AVR dekódovať multichannel audio z HDMI ), LAVaudio a Reclock toto umožňujú. Daj vedieť.
tdlmarek (1566)|20.3.2014 08:38
[QUOTE=Plutotype;484934]Nesúhlasím. Disky a RAM sú lacné. Windows 8 je lacný ( ok, nie každý si ho vie customizovať ). HDMI handshaking, wake-up zo standby...ok, ale ak sa mi HTPC naštartuje rýchlejšie ako blu-ray prehrávač, používam len ON/OFF ( sorry torrenťáci ). Inak žiadne problémy s audiom nemám. Refresh rate changer v madVR funguje excelentne, ked TV nemá 24p podporu alebo GPU nevie = máme motion smooth a Reclock.[/QUOTE]
Máš pravdu, že studený start Windows před každým promítáním může většinu problémů eliminovat. Já HTPC vždy používal v režimu always-on, a nejspíš proto se více projevovaly ty neduhy, kdy se Windows ne vždy korektně vypořádají s tím, jak se jim za chodu objevuje a opět mizí dvojice zařízení na HDMI.

Další vliv mohou mít zmíněné Windows 8, protože moje zkušenosti jsou z Win7, resp. WHS11. Téměř vše, co jsem popisoval, se totiž netýká snadno reprodukovatelného chování nebo chybějící funkcionality v softwaru, ale spíše určité míry nespolehlivosti. Takže když zmiňuji např. problémy s přepínáním refresh rate, tak tím nemyslím, že by to v MPC/madVR nefungovalo (tam to skutečně běhá perfektně), ale že samotným Windows/ovladačům GPU se přepnutí ne vždy povede napoprvé. A je celkem rozumné předpokládat, že právě tyto věci na úrovni systému na tom budou v novějším OS lépe - ostatně přechod z WinXP na Win7 je toho pěkným příkladem.
zimcol (36)|20.3.2014 11:44
[QUOTE=Plutotype;484931]0-15 musí byť čierne, lebo film/video/TV/blu-ray/DVD sú masterované v limited ( 16-235 ) dynamickom rozsahu ( v 0-15 nie je žiadna video informácia ). Inak to je u 236-255, kde je naopak to, že TV dokáže nad 235 zobraziť "bielejšie než biele" dáta žiadúce. S týmto súvisí počiatočná kalibrácia jasu a kontrastu.
PC Mode ON ( ak funguje na Philipsu správne ) by malo z limited rozsahu na vstupe urobiť plný - full ( 0-255 ) a urobiť z TV de facto PC monitor. Vychádzam z toho, že grafické karty PC outputujú zvyčajne 0-255, ale to platí len pre DVI a DP. HDMI funguje inak - číta si EDID dáta pripojeného zobrazovacieho zariadenia a "prehodí" sa do toho čo sa pripojí pokiaľ sa mu to nenanúti ( Intel - registry hackom, Nvidia - madLevelsTweaker.exe, AMD - priamo v nastaveniach Catalystu - ako to máš ty ).[/QUOTE]

Čiže ono to pri nastavení, kde je všetko nastavené na 0-255, nemusí pri tom patterne na 0-16 prichádzať žiadna informácia?
Pretože pri tomto nastavení:
AMD CCC - Dynamic Range (0-255) + Pixel format RGB 4:4:4 PC Standard (Full RGB) (graf.karta AMD HD5770)
MPC-HC, LAV VideoFilters - PC levels (0-255)
MadVR - pre HDTV Philips - TV levels (0-255)
HDTV Philips 40PFL7605H - PC mode ON

na 0-16 neprichádza vôbec žiadna informácia. Aj ked pridám jas, tak nikdy 0-16 nebliká. Myslel som si, že to je nesprávne, ked mi na 0-16 neprichádza žiadne informácia pre čiernu. Ked mi nebilká 0-16, neviem presne nastaviť úroveň čiernej.
Georginek (144)|20.3.2014 16:31
OK, dekuji, ja sem si potreboval zduvodnit nakup HTPC oproti MMC. A resim to hlavne proto, ze GT50 ma dost bidne prehravani prez USB a krom toho se mi na Flash nevejdou filmy ( protoze FAT32 ), a externy HDD nemam a nechci kupovat.Proto ten HTPC - jako takove reseni pro vsechno ( i kdyz ponekud slozite )... HW a komponenty si sestavim a vyberu sam ( zivim se tim ), jen mi spis slo o nejake doporuceni.
To Plutotype - diky, navod jsem stahnul, odkaz funguje, projdu si to.

Integrované grafické karty aka Intel HD4400/4600 zvládajú maximálne 1080p obsah na 1080p displeji. Akonáhle majú upscalovať/downscalovať ( typicky 720p na 1080p ) alebo snímková frekvencia je 60fps ( video ) namiesto 24fps ( film ), nestíhajú.

- takze je tedy vhodnejsi reseni mit dedikovanou grafickou kartu????

Uz jsem precetl cely navod i cely tento topic, a zacinam nabyvat dojmu, ze mam teda v PC neco spatne nastaveneho a ze tedy v tomto pripade je obraz trhany ( treba pri horizontalnim pohybu kamery ) - to nic nemeni na tom, ze toto takzvane trhani vidim i v kine, pripadne aktualne vcerejsi shlednuti original BD filmu The Rush...... bez IFC aspon na stred to byla ohavnost sama. Slavne 24p. Tak nevim, jestli mam neco spatne nastavenyho, nebo moc citlivy oci a uchylnost v plynulosti..... Na 24"monitoru se to snese, na 127" ani nahodou.....

K PC:
Nastavil jsem to pred lety a do te doby pouzivam CCCP codec a MPHC verze 1.6.2 - tedy premyslim, zda-li bych dosahl plynuleho prehravani pomoci Plutotypova super navodu na PC????
zimcol (36)|20.3.2014 20:16
Určite ho vyskúšaj, veď všetok software je free. Ak Ti nebude vyhovovať kvôli 24p, ktoré nie 100% plynulé, ak máš príliš citlivý zrak, tak v madVR aktivuj "smooth motion" a to bude už 100% plynulé - hoci za cenu vyššej záťaže HW.
Plutotype (717)|20.3.2014 22:06
[QUOTE=zimcol;484970]Čiže ono to pri nastavení, kde je všetko nastavené na 0-255, nemusí pri tom patterne na 0-16 prichádzať žiadna informácia?
Pretože pri tomto nastavení:
AMD CCC - Dynamic Range (0-255) + Pixel format RGB 4:4:4 PC Standard (Full RGB) (graf.karta AMD HD5770)
MPC-HC, LAV VideoFilters - PC levels (0-255)
MadVR - pre HDTV Philips - TV levels (0-255)
HDTV Philips 40PFL7605H - PC mode ON

na 0-16 neprichádza vôbec žiadna informácia. Aj ked pridám jas, tak nikdy 0-16 nebliká. Myslel som si, že to je nesprávne, ked mi na 0-16 neprichádza žiadne informácia pre čiernu. Ked mi nebilká 0-16, neviem presne nastaviť úroveň čiernej.[/QUOTE]

Je to v návode na strane 6. Sú len 2 scenáre kedy je to ok. Toto čo si napísal je ten druhý.
Plutotype (717)|20.3.2014 22:18
[QUOTE=Georginek;484987]
- takze je tedy vhodnejsi reseni mit dedikovanou grafickou kartu????[/QUOTE]
Jednoznačne, pasívnu alebo tichú.

[QUOTE=Georginek;484987]
Uz jsem precetl cely navod i cely tento topic, a zacinam nabyvat dojmu, ze mam teda v PC neco spatne nastaveneho a ze tedy v tomto pripade je obraz trhany ( treba pri horizontalnim pohybu kamery ) - to nic nemeni na tom, ze toto takzvane trhani vidim i v kine, pripadne aktualne vcerejsi shlednuti original BD filmu The Rush...... bez IFC aspon na stred to byla ohavnost sama. Slavne 24p. Tak nevim, jestli mam neco spatne nastavenyho, nebo moc citlivy oci a uchylnost v plynulosti..... Na 24"monitoru se to snese, na 127" ani nahodou.....[/QUOTE]

Nastav 60Hz na GT50 a nepoužívaj display changer v madVR. Tvoje oči sú zvyknuté na LCD LED = 24p a pohyb celkovo na plazme vypadá úplne inak ako na LCD LED. Plazma a hlavne Panasonic plazma bliká.

[ATTACH=CONFIG]26803[/ATTACH]

[QUOTE=Georginek;484987]
K PC: Nastavil jsem to pred lety a do te doby pouzivam CCCP codec a MPHC verze 1.6.2 - tedy premyslim, zda-li bych dosahl plynuleho prehravani pomoci Plutotypova super navodu na PC????[/QUOTE]
Ak Ti bude setup stíhať, oceníš.
effectivedutycycle.jpg
Georginek (144)|22.3.2014 14:01
Jeste mam jednu malickost. Pred koupi HTPC bych treba mohl zkusit udelat tento postup na notasu..... je tam i5 2430m a IntelHD 3000, pripadne GT540m - ale tu Nvidii bych do toho moc tahat nechtel. Mam si s tim pohrat, bude HD3000 na SandyBridge stihat?

Me blikani nevadi - je to videt jenom pri perifernim sledovanim ( treba pri cteni novin ) a v noci se to eliminuje uplne.....

Dedikovanou grafickou kartu, bys Plututype doporucil jakou? Ty sam ji pouzivas? Zase investice za lepsim vykonem se asi vyplati. Dokoupit ji muzu vzdycky....
Plutotype (717)|23.3.2014 10:39
HD3000 je nedostačujúca iGPU a funguje len na 1080p to 1080p s bilinear scalingom. Navyse som si neni isty ohladom kvality driverov, lebo co mam znalost zasadne updaty boli neskor robene len pre IvyBridge a Haswell platformu. GPU som písal - tichu, idealne pasivnu a co najvykonnejsiu. Viacej cez PM, lebo to nie je predmetom tohto vlakna.
sanopal (7)|24.3.2014 17:15
Myslím,že som došiel na to,že prečo ten obraz trasie.V starších MPC HC sa pridávala alebo zaškrtávala v externých filtroch pololožka FileSource(Async) a v popise som to od plutotypa nezistil.Teraz som pátral po internete a našiel grupu KPC,ktorá združila všetko do exe súboru,ktorý po spustení nainštaluje všetky súčasti MPC HC,LAV,Reclock už nastavené (nastavoval som len LAV audio pre DTS HD atd.)a tam som zistil,že ten súbor tam je a konečne tie filmy idú plynule.Pack sa stále obnovuje.Pre prípadných záujemcov link:

http://haruhichan.com/forum/showthread.php?7545-KCP-Kawaii-Codec-Pack
Plutotype (717)|24.3.2014 20:22
Robil som porovnania interného MPC-HC subtitle renderera v 1080p vs XySubFilter v 1080p a nevidel som aj po niekoľkonásobných scénároch na 55" TV žiaden rozdiel. Super na XySubFilter je ale to, že vie renderovať aj vo vyšších rozlíšeniach = 2160p srt text vyzerá už lepšie ako 1080p. Samozrejme za cenu vyššieho CPU+GPU loadu. Otestujem to ešte ale.

Sanopal, díky každopádne za odkaz, idem vyskúšať.
tdlmarek (1566)|24.3.2014 21:46
Dovolím si připomenou tvůj dřívější příspěvek, kde jsi se právě k použití XySubFilteru (resp. tehdy ještě VSFilteru) vyjadřoval.

Pokud jsem tě dobře pochopil, tak defaultní renderer nejprve vloží titulky do obrazu, a teprve následně dojde k resize na rozlišení zobrazovadla. Kdežto XySubFilter podle všeho vykresluje titulky v zadaném rozlišení, bez ohledu na zdrojové video, a do obrazu je vloží až nakonec. Ty ve své odpovědi zmiňuješ ovlivnění pozice titulků, ale já myslím, že mnohem viditelnější je hlavně změna jejich velikosti. Tohle mi vždycky přišlo trochu otravné, protože u SD materiálu se najednou titulky zobrazovaly zbytečně velké, zatímco u 1080p jsem někdy šahal po ovladači a velikost textu si naopak musel zvětšit.

Ale přiznám se, že jsem se nikdy nedostal k tomu na to sednout a prozkoumat ten problém do hloubky, takže ani nevím, jestli to náhodou ve svém návodu někde neřešíš. Pokud to je ale chování neměnné, tak právě toto bych viděl jako poměrně dost zásadní rozdíl při použití XySubFilteru, který titulky vykreslí při jakémkoliv souboru vždy stejně velké.
Plutotype (717)|24.3.2014 22:54
Ja pozerám filmy v blu-ray ( untouched/remux ) kvalite 1080p na 1080p displeji a s srt externými titulkami. Nepozerám 720P anime a ani karaoke titulky, vyfarbené v "umeleckých" fontoch. :-)

Starý VSfilter vedel spraviť layout a rendering tituliek LEN v originálnom rozlíšení filmu/videa. Sedel de facto medzi LAVvideom ( video dekodérom ) a madVR rendererom ( preto nefungovalo DXVA ). Takže madVR upscaling chroma kanálov sa na neho vôbec nevzťahoval a rozlíšenie tituliek zostalo pri 720p videu tiež 720p. Na 1080p displeji boli potom titulky zbytočne rozmazané.

Nový XySubFilter už škáluje video na veľkosť okna, resp. ak prehrávam 720p video/film na 1080p/1440p/2160p.. tak titulky upscaluje na úrovni video renderera (madVR ). Renderované titulky vykonáva madVR vrátane upscalingu chroma kanálov, podpory DXVA, deinterlacingu, konverzie farebného priestoru a dalších.
Raymond (19)|26.3.2014 18:13
Dobrý den,

nevím jestli můj dotaz, přesně zapadá do tohoto vlákna, ale jelikož se týká co možná nejlepšího přehrávání zvuku u HD filmů, tak se domnívám že ano. Co možná nejlepší export zvuku z PC do AVR, je podle mě poslat nekomprimovaný zvuk přes digitální výstup z PC do AVR, kde se o veškeré kódování postará AVR. Má zkušenost je, že když zvuk kóduje integrovaná zvuková karta a pak následně přepnu na kódovaní až v AVR, tak rozdíl ve zvuku je nepopsatelný. O rozdílech mezi integrovanou zvukovou kartou a nějakou kvalitnější kartou bylo naspáno miliony článků, a tušíme jak to je. Ale mě zajímá zda má smysl si připlácet za nějakou interní zvukovou kartu, pokud jediný smysl této karty je že přepošle nekomprimovaný zvuk do AVR. Další věc je že formáty DTS HD MA a TrueHD v plné kvalitě dostaneme z PC jen přes HDMI, toslink zvládne maximálně DTS 5.1 (DTS ES 6.1), jde to samozřejmě i analogově ale to se o kódování stará PC a to nechceme. Zvukové karty s HDMI vstupem a výstupem, kdy se GK připojí ke zvukové kartě a karta přidá zvuk k HDMI obrazu je na trhu jen několik a v současné době jsou takřka nedostupné (to tu řešit nechci). Zajímá mě tedy zdá má smysl kupovat nějakou interní zvukovou kartu s HDMI, když bude stejně jako ta integrovaná pouze přeposílat nekomprimovaný signál. Popřípadě zda někdo zkoušel porovnat přeposlání nekódovaného signálu přes digital z integrované zvukové karty a z interní karty, řekněmme v cenové relaci nad 2000,- kč . Ocenil bych vaše nějaké praktické zkušenosti, nikoli akademickou debatu o tom jak to asi funguje a co bylo lepší atd.... :-)
tdlmarek (1566)|26.3.2014 19:34
Trošku ti v tvém výkladu nesedí různé termíny, konverzi z digitálu na analog rozhodně neříkáme "kódování". Jinak ale máš pravdu, že tento proces výrazně ovlivňuje kvalitu výstupu a záleží na použitém hardwaru - tzv. DAC (digital-to-analog converter). Z PC tedy zvuk dostáváme buď analogově (použije se DAC na zvukovce, kabely se propojí mezi konektory RCA (cinch) nebo 3.5 mm jacky), nebo digitálně (ze zvukové karty přes S/PDIF nebo HDMI jdou kabelem pouze jedničky a nuly, ty se dopraví do AVR a ten teprve použije svůj interní DAC pro konverzi).

Takže logicky chceme použít ten kvalitnější DAC, což je v případě přehrávání filmů a vícekanálového zvuku téměř vždy ten v AVR. Nemá proto smysl řešit nákup nějaké lepší zvukovky - z PC zvuk posíláme digitálně, takže k žádné degradaci kvality nedochází (hifisti nechť odpustí toto zjednodušení). Zvukových karet s HDMI je naprosté minimum z toho důvodu, že tu funkci dnes převzaly grafické karty - ty jsou schopné na HDMI posílat zvuk i obraz dohromady.


Až tohle nějak zpracuješ, tak je tu na zmatení ještě jedno dělení, už pouze na úrovni digitálního signálu. Ten můžeme ven z PC posílat komprimovaně (tzv. bitstream, takže dekódování provádí AVR), nebo jako nekomprimované PCM (dekódování provádí PC). Toto už ale kvalitu zvuku neovlivňuje a jedno, nebo druhé se volí z jiných důvodů.
Plutotype (717)|26.3.2014 20:47
Ahoj,
Návod toto popisuje. Strana 3, sekcia LAVaudio decoder a potom časť Reclock, hlavne strana 10. Nepotrebuješ ani zvukovú kartu a de facto ani dekodéry v AVR.

Ohľadom technických vecí, musíš si naštudovať najprv, čo je to LPCM formát a čo je Bitsreaming formát. Ak si nainštaluješ setup, ktorý propagujem, cez HDMI môžeme z PC poslať na AVR buď:

1. Decoding v PC pomocou software dekodérov. LPCM formát je digitálne audio - enkódované na 8 channel LPCM, 192 kHz, 24-bit - ak pošleme LPCM cez HDMI grafickej karty na AVR, ten LPCM už len zmení na PCM, čo je čisté audio = to čo ide na repro.

2. Bitstreaming formát - raw dáta, ktoré grafická karta cez HDMI pošle na AVR. Tento proces sa nazýva bitstreaming. Tu AVR musí mať dekodéry na všetky typy zvukových formátov = zdekóduje bistream na PCM ( tiež 8 channel, 192 kHz, 24-bit audio ).

Tipujem, že sa budeš pýtať, či je lepšie dekódovať audio v PC alebo realizovať bitstreaming. :-)
Raymond (19)|26.3.2014 23:00
Díky za info, ptát se nebudu :-) . Návod jsem četl již dříve, jen jsem si chtěl ujasnit, zda jsem vše pochopil správně. Jen my šlo o to, když je na trhu tolik relativně drahých zvukových karet, zda má smysl do nich investovat, když mezi PC a TV mám AVR.
jarry.p (43)|1.4.2014 12:24
Zdravím, jen bych se chtěl zeptat.

K přehrávání filmů používám VLC media player, který stačí nahrát a přehraje vše. Jakou výhodu přináší MPC-HC oproti VLC?
Ptám se proto, že ke zprovoznění MPC-HC potřebuji do PC nainstalovat plno věcí, tak jestli má cenu se tím zabývat?

Doufám, že mým dotazen nikoho nepobouřím a předem děkuji za reakce.
puschpull (921)|1.4.2014 12:56
já tedy MPC-HC jen stáhnu jako zip a rozbalím, po prvním spuštění nastavím pár věcí jak jsem zvyklý a přehrávám ... (W7-64)
jarry.p (43)|1.4.2014 20:39
[QUOTE=puschpull;485794]já tedy MPC-HC jen stáhnu jako zip a rozbalím, po prvním spuštění nastavím pár věcí jak jsem zvyklý a přehrávám ... (W7-64)[/QUOTE]
Vnávodě je napsáno:

Od júna 2013 obsahuje natívne LAV
Filters = LAV spl itter + LAV audio + LAV video decoder ( 32bi t ). Vyžaduj ú naj prv i nštal áci u Vi sual C++
2010 redi stri butabl e bal íčkov
vždy vo verzi i vášho operačného systému ( 32bi t / 64bi t ) .
vivid.sk (11472)|1.4.2014 20:45
Tak toto nikdy MPC nechcelo (a to som ich instaloval vcelku dost, kade tade), zrejme to je uz v systeme od W7/Visty.
Co je ale dobre si aktualizovat je DirectX (Odtialto staci stiahnut web instalak, ktory skontroluje a dotiahne len to, co treba)
mao7 (5)|2.4.2014 20:04
Ahoj Plutotype
Moje zapojenie: PC mám spojené s AVR (5.1) cez HDMI VGA a to s TV/plazma tiež HDMI
chcel by som sa ťa spýtať keď si PC nastavím podľa tvojho návodu tak keď pustím film na PC (obrazovku mám klonovanú) musím zvuk prepínať alebo mi pôjde aj na PC a zároveň do AVR/TV
tuším že na to slúži Stereo mixer alebo to pojde aj bez neho
alebo to bude treba vzdy prepínať buď zvuk v PC a v TV nie a naopak?
vivid.sk (11472)|2.4.2014 20:10
Pojde bud na PC alebo na TV, v zavislosti od toho, aku zvukovku (vratane tych virtualnych, ktore su vytvorene ovladacmi od GPU) mas zvolenu.
Zvuk ale prepinat netreba, staci zvolit HDMI out ako default a v pripade, ze nemas pripojeny notebook do AVR, tak tento vystup nieje aktivny, teda windows zvoli iny.


Vid:


Odporucam vypnut klonovanie obrazovky a pouzivat len jeden aktivny vystup (koli zmene fps).
mao7 (5)|2.4.2014 20:13
takže nechať len jednu obrazovku a nastaviť HDMI out a win si to bude prepínať sám, podľa toho či bude AVR pripojené
vivid.sk (11472)|2.4.2014 20:23
Ano, bude to fungovat. Len nie za behu filmu (audia), samozrejme.
tdlmarek (1566)|2.4.2014 20:32
Další možnost je napevno nastavit zvukovku v aplikaci (MPC-HC). Takže běžné zvuky (web, hudba, hry, ...) pak půjdou z výchozího zařízení (analogový výstup), kdežto MPC-HC bude zvuk vždy posílat na HDMI. To je ale pochopitelně vhodné jen tehdy, pokud to MPC-HC na nic jiného nepoužíváš.

A do třetice jde zprovoznit i ten synchronní výstup na obou výstupech zároveň, je ale třeba použít MPC-BE. Tohle má zase jiné drobné nevýhody a asi bych se moc nesnažil to kombinovat se zdejším návodem, ale funguje to.
mpc-be_dual-audio.jpg
Plutotype (717)|2.4.2014 20:48
@vivid - dík, to je v prípade, že nemá inštalovaný Reclock.

Účel Reclocku je vysvetlený v návode. Nie je to len synchronizácia audia a videa, ale aj WASAPI exclusive režim. WASAPI exclusive režim znamená okrem kvality audia aj to, že vyradí všetky ostatné aplikácie a do zvuku nič nezasahuje.
http://wiki.xbmc.org/index.php?title=Windows_audio_APIs

@Mao7 - Použivaj Reclock. O Reclocku a WASAPI je na strane 10 v návode. Ja použivam Directsound a default zvukovú kartu ( RME Babyface ) pre PC monitor a WASAPI a AMD HDMI out pre prehrávanie filmov. Directsound je vhodný na surfovanie a bežnú prácu v PC, lebo pri ňom sa audio zdieľa ale v prípade WASAPI je to je ako som písal hore.