Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Návod na perfektné prehrávanie v MPC-HC - aktualizácia 14-04-2014

zatkopa84 (6)|31.5.2015 12:43
Mám to zapnuté, nainštaľované všetko okolo dx11 (dxdiag mi to ukazuje), ale v mpc-hc mám po stlačení na obrazovke D3D9. Neviem či netreba niečo nastaviť v registroch. V ovládačoch ku karte nie je žiadna taká možnosť. Aero je zapnuté.
Plutotype (717)|5.6.2015 20:08
Update 5-6-2015

Update MPC-HC na verziu MPC-HC.1.7.9.6 a madVR 0.88.11. Vnútri nájdete 32-bit a aj 64-bit verzie MPC-HC. Reclock funguje len s 32-bit verziou MPC-HC/madVR.

https://drive.google.com/file/d/0B55Z8GxizmIYc1NHTzhJMDc5Qk0/view?usp=sharing
Leftyhmm (3)|6.6.2015 02:00
Kedy asi bude update navodu? Madshi tam dal kopu veci, hlavne ma zaujimaju tie sharp filtre.
Plutotype (717)|7.6.2015 17:51
Updatol som návod.

https://drive.google.com/file/d/0B55Z8GxizmIYbHdnanQtYWgyR1E/view?usp=sharing

MPC-HC ponúka 2 režimy, podľa ktorých inštalujte balík filtrov:

32-bitový PCM režim, kedy všetky audio stopy sú v HTPC bezstratovo zdekódované na LPCM. AVR nie je povinnosť. Ak ho máte, zobrazí sa vám akékoľvek audio na displeji AVR ako PCM. Tu inštalujte MPC-HC 32-bit + madVR 32-bit + Reclock 32-bit. Garantovaná plynulosť audia a videa.

64-bitový bistreaming režim, kedy sa audio posiela na AVR v bitstream formáte. Dekódovanie neprebieha v HTPC, ale v AVR = nutnosť AVR. Tu inštalujte MPC-HC 64-bit a madVR 64-bit a zakliknite všetky políčka bitstreamingu v LAV audio. Negarantovaná plynulosť audia a videa.


MadVR ponúka už aj sharpening filtre, ale ja ich neriešim nejak explicitne, lebo akékoľvek doostrovanie pixelov nad rámec zdroja nie je žiadúce. Tieto efekty treba tiež testovať na špeciálnych obrazcoch a neexistuje jednoznačná odpoveď, či je dané nastavenie prínosné alebo už vytvára umelú ostrosť ( a s ňou artefakty ).
Plutotype (717)|6.7.2015 18:24
Plutotype (717)|21.7.2015 17:14
negrr (7)|25.8.2015 13:47
Ahoj, potýkám se už delší dobu s neplynulostí přehrávání. Dle návodu si myslím, že mám nastavené vše správně. Železo mám výkonné ( intel I5 a nvidi 970 ) a i přesto v Fullscreen exclusive režimu mi přijde video sekané. Přitom nemá žádné vynechané snímky a 1 frame drop ukazuje několik hodin... Vše se zlepší, když v nastavení madVR general settings odškrtnu use Direct3D 11. Nebyl by tu někdo od té dobroty a nepomohl by miprosím???
ace960 (394)|9.9.2015 19:18
Ahoj, rozhodol som sa pre update sw komponentov a narazil som na jeden problem, ktory pravdepodobne suvisi s touto zmenou v mpc-hc, resp. lavfilters:

[QUOTE=Plutotype;511263]Update 31-3-2015
madVR 0.87.17
MPC-HC.1.7.8.123.x86 - tu je super správa, že LAVfilters od verzie 0.64.32 podporujú full quality DTS-HD MA dekóding bezstratovo-bez downsamplingu priamo v inštalácii. Asi 5 rokov sme na toto museli používať súbor dtsdecoderdll z trial inštalácie ( už ukončeného produktu ) prehrávača Arcsoft Totalmedia. Treba samozrejme mať nainštalovaný Reclock alebo iný audio renderer, ktorý umožní HDMI audio výstup v režime WASAPI ( ako je v návode vysvetlené ).
https://drive.google.com/file/d/0B55Z8GxizmIYMDRfLWdYeUxPM2s/view?usp=sharing
Neskôr nahodím ešte novšiu verziu MPC-HC, kvôli chybe v nesprávnom mappingu surround kanálov ( zamenené zadné kanály ). Toto bolo opravené vo verzii LAVfilters 0.64.33, ale nebolo zakompilované do MPC-HC nightly buildu ešte.[/QUOTE]

V mpc-hc pouzivam mixing na 5.1 (vypnute pre stereo). V reclock-u pouzivam ac3 encoding pre multichannel. Obraz mi ide cez HDMI do TV. Zvuk mi ide cez optiku do AVR.

Ked pouzijem mpc-hc, ktory vyssie uvedenu zmenu v citacii obsahuje (skusal som aktualny 1.7.9 stable, posledny nightly build 1.7.9.145 a posledny nightly build 1.7.8.237) + reclock, tak neviem nijako dostat von zvuk (mam ticho).
Ked odinstalujem reclock tak zvuk ide ok (s obmedzeniami zvukovych formatov, kedze zvuk mi ide z PC do AVR cez optiku).

Ked pouzijem mpc-hc, ktory este pouziva dtsdecoderdll.dll (doteraz som pouzival 1.7.7.157 a teraz som skusil 1.7.8.109, co je posledny build pred zmenou) + reclock, tak mi zvuk ide ok.
Spravanie sa nelisi ci pouzivam reclock 1.8.8.4 alebo 1.8.8.5.
Vsetky sw komponenty mam 32-bit. OS mam Windows 7 64-bit + aktualizacie. Ovladace ku vsetkym hw komponentom v systeme (vratane gpu a audio) mam aktualne.

Pri odinstalovani a nainstalovani jednotlivych sw komponentov sa mi zachovali nastavenia ale vsetky som x krat prekontroloval a presiel som znovu aj tu poskytnuty navod. Vyzera to, ze pri nahodeni mpc-hc s uvedenou zmenou je tam bud nejaky problem alebo treba nieco dokonfigurovat alebo nakonfigurovat inak. Nemate prosim nejaku radu?

Inak v mpc-hc 1.7.9.145 som si vsimol extra nastavenie pre audio renderer v casti options->internal filters (prikladam screenshot), co v stable 1.7.9 ani v tych starsich verziach co som skusal, nie je. Zrejme to nesuvisi s mojim problemom kedze ja mam problem aj v tych verziach kde to nie je ale prislo mi to podozrive, kedze je tam podobny zoznam ako v casti options->playback->output renderer ale nie je tam reclock.
1_7_9_145.png
ace960 (394)|24.9.2015 09:55
[QUOTE=negrr;515478]Ahoj, potýkám se už delší dobu s neplynulostí přehrávání. Dle návodu si myslím, že mám nastavené vše správně. Železo mám výkonné ( intel I5 a nvidi 970 ) a i přesto v Fullscreen exclusive režimu mi přijde video sekané. Přitom nemá žádné vynechané snímky a 1 frame drop ukazuje několik hodin... Vše se zlepší, když v nastavení madVR general settings odškrtnu use Direct3D 11. Nebyl by tu někdo od té dobroty a nepomohl by miprosím???[/QUOTE]

Nazdar, po nedavnom prechode na novsie verzie som sa dlhsie zaoberal problemom so zvukom ale nejak uz stracam napady a ani rady od inych ludi neprichadzaju tak testujem aj ine oblasti. Od prechodu na novsie verzie mam podobny problem ako opisujes. Ked mam povolene D3D 11, tak videa ktore nie su vo full hd, posobia sekane. Ked D3D 11 nepovolim, tak su OK. Videa, ktore su vo full hd tak bezia s povolenym D3D 11 OK ale niekedy ked dam pocas prehravania pauzu a potom ich pustim tak sekaju. Vtedy pomoze prepnutie do window modu a spat do full screen. Niekedy aj full hd video seka od spustenia a tiez pomoze prepnutie do window a spat do full screen modu. Zatial raz som zachytil pri spusteni videa (nie full hd) spravu, ze exclusive mode zlyhal. To som predtym nevidel.
Plutotype (717)|24.9.2015 13:23
Uploadnem čoskoro nový balík filtrov, čakám na push do MPC-HC nightly. Veľa vecí sa vyriešilo a pribudli nové funkcie.
ace960 (394)|24.9.2015 18:45
Ak by si mal zaujem nieco otestovat skor, tak mam k dispozicii testovaci build 1.7.9.155. Ziskal som ho od ludi okolo MPC-HC, s ktorymi sa pokusam vyriesit moj problem so zvukom (https://trac.mpc-hc.org/ticket/5617#ticket a inak skusam aj na reclock fore https://forum.slysoft.com/threads/no-sound-with-mpc-hc-and-reclock.67248/)

[FONT=Courier New]MPC-HC (Nightly)
----------------
Build information:
Version: 1.7.9.155 (a0343a6) (develop) (master@846eff0)
Compiler: MSVC 2013 Update 3 (SSE)
Build date: Sep 8 2015 21:27:50

LAV Filters:
LAV Splitter: 0.65.0.49
LAV Video: 0.65.0.49
LAV Audio: 0.65.0.49
FFmpeg compiler: MinGW-w64 GCC 4.9.1[/FONT]


==
edit: vysiel mpc-hc 1.7.9.159 tak uz je to bezpredmetne
Plutotype (717)|25.9.2015 22:40
Update balíka fitrov, doporučujem jednoznačne upgradovať.

Pre vlastníkov Intel iGPU doporučujem inštalovať 64-bit verziu MPC-HC a madvr a to preto, lebo Intel má veľmi presný 23.976 režim. Zvuk môžete poslať na receiver alebo displej cez WASAPI a bitstreaming, ktorý bol v lete pridaný do MPC-HC. AMD má 23.978Hz, Nvidia je stále najhoršia, 23.969 Hz. Nechcem tým povedať, že video nebude v režime bitstreamingu plynulé, ale u Nvidie je jednoducho vysoké riziko opakovania snímkov a to aj niekoľko krát za 2-hodinový film. AMD by mohol byť na úrovni 2 frame repeats za 2 hodiny podľa môjho testovania ( HD5670 ).

MadVR obsahuje funkcie na zoom a masking čiernych anamorfických pásov, čo poteší hlavne majiteľov projekčnej techniky s 2.35:1 plátnami. Ďalej boli prepracované algoritmy na ostrenie a doostrovanie po upscalingu. NNEDI3 doubling funguje už aj s Win10 a najnovšími Nvidia drivermi ( reakcia na zmeny v driveri u Nvidie ). Nová implementácia NNEDI3 je tiež jemne výkonnejšia. Plus desiatky bugov a kompatibility.

LAV Filters 0.66.0
madVR v0.89.4

https://drive.google.com/file/d/0B55Z8GxizmIYRTdXbXdUaUlpUmM/view?usp=sharing
Plutotype (717)|25.9.2015 22:55
@ace960

Ako som Ti písal, treba nový audio gear. AC3 encoding je legacy funkcia a nikto to nebude supportovať aktívne.
ace960 (394)|27.9.2015 11:03
Problem so zvukom co som opisoval je vyrieseny. Treba povolit moznost "Use Legacy 5.1 channel layout" (LAV, audio decoder - od 0.66.0.). Poradil mi clovek na slysoft reclock fore.
https://forum.slysoft.com/threads/no-sound-with-mpc-hc-and-reclock.67248/#post-417319
Plutotype (717)|27.9.2015 17:23
[QUOTE=ace960;516259]Problem so zvukom co som opisoval je vyrieseny. Treba povolit moznost "Use Legacy 5.1 channel layout" (LAV, audio decoder - od 0.66.0.). Poradil mi clovek na slysoft reclock fore.
https://forum.slysoft.com/threads/no-sound-with-mpc-hc-and-reclock.67248/#post-417319[/QUOTE]

Staršie AVR tým pádom mali iný 5.1 channel layout a AC3 neprešlo?
ace960 (394)|27.9.2015 20:44
[QUOTE=Plutotype;516264]Staršie AVR tým pádom mali iný 5.1 channel layout a AC3 neprešlo?[/QUOTE]

Nie som si isty. Od istej verzie MPC-HC/LAV je pouzity novy layout (zrejme teda od 1.7.8.123) a pokial nie je pouzity ReClock, tak moj stary AVR ho spracuje OK (odskusane na DTS core). Ked sa zapoji ReClock, tak nastane problem. V MPC-HC ticket-e https://trac.mpc-hc.org/ticket/5617#comment:25 odporucaju posunut detaily ku pridanej moznosti "Use Legacy 5.1 channel layout" vyvojarom ReClocku. V detailoch ku zmene sa pise, ze niektory software ma stale problemy s novym layout-om. https://github.com/Nevcairiel/LAVFilters/commit/78f4d5a47e8b94acc15e995c419d519318a8b973. Uvidime, ci sa ozve ReClock vyvoj. Suvisiace zmeny v layout-e v LAV boli nasadene v stable 0.65.0 (resp. uz od nightly build 0.64.32 a teda od MPC-HC 1.7.8.123) a potom v 0.66.0 (uz od nejakeho nightly build 0.65.x). Trochu podrobnejsie sa da pozriet sled zmien este tu https://github.com/Nevcairiel/LAVFilters/compare/0.65...master.
negrr (7)|28.9.2015 04:03
@ace960

Přesně to samé dělalo přehrávání i mě. Pomohly až nové drivery 355.98 pro nvidia 970 a Instalace nového MPC-HC, madVR a ReClock z posledního balíkčku a vše zase funguje jak má. Yes!!! :-)
ace960 (394)|28.9.2015 09:02
A mal si to presne ako ja, tzn. v MPC-HC mixing na 5.1 a v ReClocku encoding na AC3? A pomohla ti samotna instalacia noveho balicka alebo si musel aj prepnut na Legacy 5.1 channel layout v MPC-HC/LAV. Lebo moj problem sa nakoniec zuzil prave na zmeneny 5.1 channel layout. Inak u mna ovladace na graficku kartu (tiez nVIDIA) nehrali rolu. Ani si neviem predstavit ako by mohli, kedze zvuk mi nejde cez HDMI. Pomocou Legacy 5.1 channel layout v MPC-HC/LAV som to rozchodil uz pri nVIDIA Geforce 355.82 a MPC-HC test build 1.7.9.155.

Okrem riesenia "Use Legacy 5.1 channel layout" v MPC-HC/LAV sa uz objavilo aj riesenie v ReClocku ale to vyskusam najskor dnes vecer.
Malo by stacit pridat pre ReClock do registrov zaznam ChannelMaskOverride_6 z hodnotou 0x60f.
https://forum.slysoft.com/threads/no-sound-with-mpc-hc-and-reclock.67248/#post-417355

==
edit:
zaznam v registroch mi nejak nefunguje ale asi robim nieco zle, lebo v reclock logu by mal byt myslim o tom zaznam a nie je
skusim na inom systeme ked bude cas

edit2:
na druhom systeme som pridal zaznam do registrov a pekne je vidno jeho nacitanie v reclock logu
nechapem, no teda skusim znovu na domacom systeme
Plutotype (717)|2.10.2015 20:04
ace960 (394)|6.10.2015 20:12
Len chcem poznamenat, ze problem s trhanym obrazom pri pouziti dx11 pretrvava aj na verziach mpc-hc 1.7.9.165, lav 0.66.0, madvr 0.89.4 (32-bit). Vratil som na dx9 a ide to ako vino. Ak nemame nic zle a problem je v madvr, kde sa mi dx11 javi ako pomerne novinka, tak to chce este asi cas. Alebo je chyba u nvidie, co by mohli spravit ovladace. No uvidime, raz ra dlhsi cas urobim update sw komponentov a vzdy vyskusam.

K problemu, co riesim so zvukom - nahodil som zmenu do registrov este raz ale moj domaci system to z neznamej priciny ignoruje, resp. nevidim o tom zaznam v reclock logu a zvuk nejde. Uz to nejdem trapit. Budem pouzivat pomocku v mpc-hc kym bude.
Plutotype (717)|20.10.2015 20:32
Update 20-10-2015

MPC-HC.1.7.9.190
XySubFilter_3.1.0.746
madVR v0.89.12

https://drive.google.com/file/d/0B55Z8GxizmIYZUVtN1hScnlsdFU/view?usp=sharing
Plutotype (717)|10.11.2015 19:30
puschpull (921)|21.11.2015 15:19
Plutotype: Přeji hezký den. Mám dotaz. MPC-HC používám už několik roků, od W-XP 32-bit přes W-XP 64-bot a poté W7-64 a nyní W10-64.
Ale až nyní, na w10 a po aktualizaci na poslední build jsem zpozoroval, že mě jede zvuk velmi slabě. Jiné přehrávač (zkusil jsem obyč MPC na normální AVI se zvukem v MP3) fungoval normálně (hlasitost na 20-30 % byla naprosto dostačující) . Totéž video na MPC-HC byl zvuk mnohem slabější (na 100% a v nastavení audio schwitcheru zesílení na 300%) !?
Na muziku používám Foobar2000 a funguje naprosto bez problému.
Zvukovku mám Asus Xonar Essence STX, další hw "cituji" z mého podpisu v jiném fóru:
(PC - CPU: C2D E7200 | MB: Asus P5Q-Deluxe | RAM: 4x2GB | GPU: ASUS EAH3650 | PSU: CORSAIR HX520 | Audio Card: Asus Xonar Essence STX | PC Speakers: Audioengine A2 | Beyerdynamic DT 990 | Audio - Xavian XN 270 | DPA 380 SE MkII | PP01SE | Denon DCD-2560 |)
Několik let jsem používal MPC-HC jako "portable" bez instalace, jen rozbalený ZIP do složky na c:/
Nakonec jsem nyní musel udělat instalaci, zvuk je již "použitelný" nicméně stále je slabější než jsem byl zvyklý.
Počítám, že za problémem bude něco v W-10, problémy se zvukem má víc lidí, ale zajímavé je, že hudba na foobar je OK, a jiné přehrávače se jeví také naprosto normálně.
Poslední verze MPC-HC (1.7.10 - 64bit) měla mít úplně přepracovaný audio renderer, ale jak říkám, stále to, co se týká zvuku, není ono.
Možná že by pomohlo nějak poštelovat nastavení, ale nevím jak.
Díky za každou podnětnou radu. :-)
spawn78 (4)|22.11.2015 20:08
Dobrý den všem. Chtěl bych velice poděkovat Plutotype za perfektní návod na plynulé přehrávání filmů v MPC-HC. Chtěl bych si ujasnit pár věcí - jsem v koncích bojuji se zvukem.
Moje sestava:
HTPC Intel i3 3220T
8GB RAM
MB Asus P8H77-M integrovaná grafika
W7 64bit
reciever Harman Kardon AVR 445
TV Panasonic VIERA TX-P50G20E NeoPDP 9 - umí nativně 108024p
MPC-HC a Reclock a madVR a LAV filter vše 32bit poslední verze.

S obrazem jsem neměl problém, vždy byl plynulý i před laborováním se zdejším návodem. Z desky optikou do recieveru a HDMI z PC rovnou do Plasmy. Můj reciever je to zvukově slušný stroj, leč starý - neumí DTS HD 7.1 čili jsem používal downmix na 5.1.
Teď po nastavení dle návodu nemohu dostat prostorový zvuk(pouze leze změt pazvuků). Moje problémy dotazy.
1) MadVR render nastaven dle návodu - obraz škube ač zatížení CPU je 30% volbu pro DX11 jsem odškrtnul to jsem našel tady ve vláknu. Je integrovaná intel grafika v CPU i3málo? Mám něco špatně? Zkooušel jsem i pomoci s HW akcelarací DXVA - stejné stále škube.
2)Audio jak máte nastaven MPC-HC DirectShowaudio? Když používáte Reclock? Reclock, Opticalout atd?
Při přehrávání mi píše chybu Reclock viz příloha.

Na grafické kartě mám nastaven režim 108024P a i to hlásí tv v dialogovém okně. Obraz nebliká vše OK, i ikona Reclocku je hned zelená jen nejde zvuk :-(
Mám na Vás prosbu, byl by prosím někdo ochoten mi pomoci a jako blba vést "za ruku"?

Moc děkuji s pozdravem PV.
1.jpg
tdlmarek (1566)|22.11.2015 21:32
Ta chyba je celkem jasná - snažíš se poslat 5.1 PCM přes S/PDIF, což nelze. Nerad bych ti kazil radost, ale u tvé sestavy má tento návod pouze malý význam.

Předně je tu ten problém zvuku, S/PDIF rozhraní zvládne buď PCM stereo, nebo 5.1 komprimované jako Dolby Digital/DTS (bitstream). Tuto limitaci žádným softwarem ani nastavením neobejdeš, tak to zkrátka je - jediným řešením je HDMI. Na DTS HD 7.1 tedy můžeš zapomenou, zvládneš z něj přehrát pouze 5.1 SD "jádro". A protože je zvuk třeba posílat jako bitstream (pokud chceš alespoň 5.1), není důvod instalovat ReClock (nic se zvukem neudělá).

Druhá kapitola je pak madVR a výkon systému pro ten kvalitní upscaling, o kterém návod hovoří. Stručně řečeno, u dvoujádrového procesoru a integrované grafické karty nelze čekat zázraky. Návod celkem jasně uvádí, že systémové požadavky pro plnohodnotné využití jsou čtyřjádro a samostatná grafická karta vyšší třídy. V tvém případě půjde zvolit pouze základní úrovně upscalingu a připrav se na určité ladění, protože se může stát, že poté co odladíš nějakou konfiguraci, narazíš později na video v jiném formátu/kvalitě, což zvedne náročnost zpracování, procesor přestane stíhat a je třeba nastavovat znovu.
spawn78 (4)|23.11.2015 08:05
Moc děkuji za objasnění. Ten můj reciever má vstup HDMI i výstup. Zkusím tedy poslat zvuk na něj co jsem koukal do manuálu má pouze HDMI specifikaci 1.1 což by mělo umět fullsuround 5.0 or 5.1 96kHz tedy limit na 7. je HW, což mne mrzí. Ten reciver má výborný zvuk.
Čili pokud jsem dobře pochopil je potřeba v Lav audio dekoderu mít nastaveno viz příloha?
Ještě jednou moc děkuji za pomoc.
LAV.jpg
tdlmarek (1566)|23.11.2015 08:17
Ten bitstreaming v LAV je dobře, pokud bys chtěl i nadále používat optiku.

Naopak pokud máš možnost zapojit HDMI, pak můžeš postupovat podle návodu a dekódovat do PCM. Asi bude nejlepší vyzkoušet oboje, těžko říct, na jaké problémy s tím HDMI 1.1 můžeš narazit.

PS: Ve většině případů je správné zapojení HTPC --> AVR --> TV, z toho důvodu je na AVR vstup i výstup.
ace960 (394)|23.11.2015 11:12
spawn78:
- zvuk - mam tiez starsi AVR (zvuk mam z pc cez optiku) a pouzivam downmix ma 5.1 (lav) + re-encoding do ac3 (reclock), samozrejme je to degradacia povodnej 7.1 stopy ale j to maximum, co sa da v mojej konfiguracii vytiahnut
- madvr - dx11 - mam gpu nvidia gtx660, co nie je ziadny novy top model ale trochu stavy ma ale dx11 mu tu nevonia, pouzivam dx9 (dx11 nie je vyslovene nutne pokial nepotrebujes napr. 10-bit vystup, ktoreho potreba tiez nie je jednoznacna)
- audio v mpc-hc treba mat na reclock, ked pouzivas reclock
- poslat zvuk namiesto optikou cez hdmi by ti mohol poriesit dts 5.1

tdlmarek:
>Nerad bych ti kazil radost, ale u tvé sestavy má tento návod pouze malý význam.
- ja si skromne nemyslim, ze ma tento navod pre tuto situaciu maly vyznam, akurat tu budu urcite obmedzenia (ci uz pre obraz alebo zvuk) ale pre plynulost videa, co pokladam za uplnu podstatu myslienky, ma vyznam podstatny, v navode sa okrem ineho spomina aj downmix na 2.0, pokial clovek nema audio vybavu a zvuk ma iba na tv, podla ma napr. vyznam aj mpc-hc + reclock aj bez madvr ak na to nie je vykon
>A protože je zvuk třeba posílat jako bitstream (pokud chceš alespoň 5.1), není důvod instalovat ReClock (nic se zvukem neudělá).
- ked posles zvuk ako bistream a teda nepouzijes reclock, tak prides o korekcie reclocku, ktore su v navode popisovane ako dolezite
spawn78 (4)|23.11.2015 12:14
[QUOTE=ace960;518134]spawn78:
- zvuk - mam tiez starsi AVR (zvuk mam z pc cez optiku) a pouzivam downmix ma 5.1 (lav) + re-encoding do ac3 (reclock), samozrejme je to degradacia povodnej 7.1 stopy ale j to maximum, co sa da v mojej konfiguracii vytiahnut
- madvr - dx11 - mam gpu nvidia gtx660, co nie je ziadny novy top model ale trochu stavy ma ale dx11 mu tu nevonia, pouzivam dx9 (dx11 nie je vyslovene nutne pokial nepotrebujes napr. 10-bit vystup, ktoreho potreba tiez nie je jednoznacna)
- audio v mpc-hc treba mat na reclock, ked pouzivas reclock
- poslat zvuk namiesto optikou cez hdmi by ti mohol poriesit dts 5.1

tdlmarek:
>Nerad bych ti kazil radost, ale u tvé sestavy má tento návod pouze malý význam.
- ja si skromne nemyslim, ze ma tento navod pre tuto situaciu maly vyznam, akurat tu budu urcite obmedzenia (ci uz pre obraz alebo zvuk) ale pre plynulost videa, co pokladam za uplnu podstatu myslienky, ma vyznam podstatny, v navode sa okrem ineho spomina aj downmix na 2.0, pokial clovek nema audio vybavu a zvuk ma iba na tv, podla ma napr. vyznam aj mpc-hc + reclock aj bez madvr ak na to nie je vykon
>A protože je zvuk třeba posílat jako bitstream (pokud chceš alespoň 5.1), není důvod instalovat ReClock (nic se zvukem neudělá).
- ked posles zvuk ako bistream a teda nepouzijes reclock, tak prides o korekcie reclocku, ktore su v navode popisovane ako dolezite[/QUOTE]
Ok děkuji zkusím si pohrát s nastavením.
tdlmarek (1566)|23.11.2015 12:37
ace960:
Pokud jsem vycházel z předpokladu, že k připojení zvuku se používá S/PDIF (o možnosti HDMI se psalo až v dalším příspěvku), potom je bitstream nutnost. Jinak 5.1 vést prostě nelze, a ReClock tedy nemá význam. Raději "nepřesné" 5.1, než s bezchybnou korekcí, ale pouze 2.0.


Zdůrazňuješ plynulost videa a důležitostí korekcí ReClocku, je ale třeba se na věci dívat v daném kontextu. Já vidím, že spawn78 má Ivy Bridge iGPU, která zvládá bezproblémové a už jakžtakž přesné 23.976 (resp. 23.972), takže použití bitstreamu a vynechání korekcí opravdu není nějaká kacířská myšlenka, za kterou je třeba upalovat, ale obyčejné racionální zhodnocení situace, že ten jeden vypadlý frame z několika tisíců, pokud si ho vůbec všimnu, mě opravdu netrápí.

Právě z těchto důvodů se v návodu objevila už i druhá větev, která s použitím bitstreamu počítá, protože u Haswell a novějších iGPU už je přesnost taková, že se bavíme o jednom vypadlém snímku za několik hodin!

ReClock je brute-force řešení problému - bez ohledu na použitý hardware bude plynulost vždy garantovaná. Pokud ale vím jakým hardware mám, znám jeho možnosti a neřeším projevující se problém, tak je slepé protlačování ReClocku za každou cenu kvůli hypotetické možnosti, že mi během filmu vypadne jeden nebo dva snímky, spíše známka duševní poruchy.


Doba se mění. U hardwaru už dnes spolehlivé a přesné 23.976 není problém, MPC-HC zaintegrovalo LAV filtry, naučilo se používat WASAPI výstup a nabízí vlastní možnosti postprocessingu obrazu. Všechny tyto a další faktory postupně odbourávají jednotlivé argumenty, na kterých je tento návod postavený, takže je na místě v konkrétním případě u konkrétního hardwaru vždy zhodnotit, zda ještě nějaký pádný důvod pro kombo MPC-HC/madVR/ReClock vůbec zbyl.
ace960 (394)|23.11.2015 13:51
tdlmarek:
Ja s tebou suhlasim, len som chcel doplnit par postrehov podla vlastnych skusenosti, hlavne pri starsom avr. Ale v jednej veci asi nemam jasno... ja som v tom, ze cez s/pdif sa da viest dolby digital a dts core (oboje 5.1). Preto sa mi zdal uzitocny reclock (pre re-encoding do ac3 (dd)). Zatial som nenasiel inu cestu ako dostat co najviac zo 7.1 zdroja do 5.1 avr cez s/pdif. Davnejsie som zachytil, ze tusim ffdshow ponuka ac3 re-encoding ale tym som sa zatial nezaoberal.
tdlmarek (1566)|23.11.2015 14:19
Protože na výstupu skončíme u těch stejných limitací S/PDIF, tak je celá otázka vlastně postavená na tom, zda kódovací algoritmus v ReClocku dává o tolik kvalitnější 5.1 výstup než je ten, který nám namixovali přímo ve studiu. Je to opravdu tak? Já nevím, ale nemyslím si, že by ty SD core byly tak strašně zprasené, aby byl náš vlastní real-time reencoding vždy jednoznačně lepší. Možná se pletu, nikdy jsem to nezkoumal. Navíc se tím dostáváme do citlivé oblasti převodu DTS do Dolby Digital, přičemž spousta lidí bude tvrdit, že DTS se svým bitratem je znatelně lepší než Dolby, takže reencodingem do Dolby vlastně získáme horší výstup, než kdybysme přehráli DTS 5.1 core bez úprav.

Nepopiratelný význam to má u ripů se zvukem v 6-channel AAC, protože místo sterea získáme 5.1 i přes optiku. Takových je ale dle mých zkušenosti naprosté minimum a když člověk o takové limitaci svého domácího vybavení ví, tak je ani stahovat nebude a rovnou sáhne po alternativě s Dolby/DTS.
ace960 (394)|23.11.2015 14:29
Dakujem za trpezlivost a este to trochu rozvediem aby mi to bolo uplne jasne.

Ked mam zdroj dd/dts 5.1 tak beriem, ze je idealne pustit to ako bistream a zbytocne s tym nemanipulovat. Prevod dts->dd by mal papierovo kvalitu degradovat, takze to tiez nie je idealna uprava.

Otazka ale je, ze ked mam zdroj 7.1 (dts-hd ma) a pustim to ako bistream do avr (5.1) cez s/pdif, tak co z toho vylezie? DTS core? Ja som bol totiz v tom, ze avr by mi to nezobral (resp. ze by do s/pdif neslo kvoli jeho limitacii nic) a preto som sa mu snazil to podhodit vo formate, ktoremu rozumie.
tdlmarek (1566)|23.11.2015 14:54
Každé [s]Dolby HD 7.1/[/s]DTS HD 7.1 by v sobě mělo obsahovat 5.1 SD core (jádro), právě kvůli zpětné kompatibilitě se staršími AVR, S/PDIF, atd. Pokud se na to díváme z pohledu blu-ray přehrávačů, tak by se zkrátka uživatel nikdy neměl setkat s tím, že mu zvuk vůbec nepůjde - bez ohledu na to, jaký ma AVR. Proto ve svém příspěvku porovnávám toto 5.1 SD připravené ve studiu vůči 5.1 SD enkodovaném ReClockem v reálném čase z kompletního 7.1.

Jestli k tomu oříznutí ze 7.1 an 5.1 dojde automaticky v ovladačích, nebo je třeba správně nastavit MPC-HC, to nemám vyzkoušeno. Podle mě je to jenom o tom zkusit ty checkboxy v nastavení LAV Audio Decoderu, bude to asi rychlejší než tady nad tím spekulovat. Jak se dostanu domů, tak ti to klidně otestuju.

EDIT: Oprava, viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31143-Navod-na-perfektne-prehravanie-v-MPC-HC-aktualizacia-14-04-2014?p=518161&viewfull=1#post518161
ace960 (394)|23.11.2015 15:10
OK, dakujem za info. To som presne potreboval vediet. Zvuk je mi uz teraz jasny. Tiez si porobim par testov, len neviem ci stihnem dnes. Nejak ta netlacim do testov ale ak ich urobis, tak budem rad (a snad aj viac ludi).

Este sa vratim k tomuto co si pisal:
>Doba se mění. U hardwaru už dnes spolehlivé a přesné 23.976 není problém, MPC-HC zaintegrovalo LAV filtry, naučilo se používat WASAPI výstup a nabízí vlastní možnosti postprocessingu obrazu. Všechny tyto a další faktory postupně odbourávají jednotlivé argumenty, na kterých je tento návod postavený, takže je na místě v konkrétním případě u konkrétního hardwaru vždy zhodnotit, zda ještě nějaký pádný důvod pro kombo MPC-HC/madVR/ReClock vůbec zbyl.

Teraz ohladne obrazu... Osobne mam cpu intel core i5 3570k (3.4 GHz) + gpu nvidia gtx660. Experimentoval som s madvr. Myslis, ze postprocessing co ponuka mpc-hc je uz vhodnou nahradou za madvr?
tdlmarek (1566)|23.11.2015 15:22
Se samostatnou kartou kategorie GTX 660 jsou možnosti pochopitelně úplně jinde, ten můj spíše zdrženlivý postoj vychází z toho, že jako dedikované HTPC většina lidí volí malou, levnou a tichou sestavu, kde je pouze iGPU v procesoru. Já madVR testoval na podobné i3 jako má spawn78 a neosvědčilo se mi. Konkrétně pro tvou situaci ale na otázku nedokážu dát odpověď.
ace960 (394)|23.11.2015 15:34
OK, dakujem za diskusiu. Ja som momentalne (dlhodobo) v situacii, ze nemam dedikovane htpc ale jeden primarny system na takmer vsetko, co samozrejme nesie aj urcite nevyhody. Madvr sa mi pozdava hlavne pre upscaling starsich veci, ktore su len v nizsom rozliseni ale stale sa s tym hram a ladim.
tdlmarek (1566)|23.11.2015 19:44
[QUOTE=ace960;518143]Otazka ale je, ze ked mam zdroj 7.1 (dts-hd ma) a pustim to ako bistream do avr (5.1) cez s/pdif, tak co z toho vylezie? DTS core?[/QUOTE]
Ok, takže jsem provedl pár testů a výsledky mě docela překvapily.

DTS se chová přesně tak, jak jsem popsal. V nastavení MPC-HC se klasicky zapne bitstreaming i pro DTS-HD, jako kdybychom měli plnohodnotný AVR připojený přes HDMI, a nic víc není třeba řešit - samotný driver zvukové karty pozná, že se do S/PDIF snažíme protlačit nekompatibilní formát, a pošle proto dál už jenom DTS 5.1 core. Na AVR se rozsvítí příslušná ikonka (DTS 5.1) a vše v pohodě funguje.

U Dolby se mi podobný stav navodit nepodařilo, bez ohledu na různá nastavení mi šel zvuk buď jenom PCM stereo, nebo vůbec. Zkusil jsem tedy pohledat po Internetu a zdá se, že jsem žil v omylu, protože u Dolby se o "SD core" mechanismu vůbec nemluví. Wiki [1] v oblasti kompatibility hovoří o možnostech zvuk downmixovat do méně kanálů nebo resamplovat do jiného formátu, vše ale závisí na schopnostech přehrávače.

Takže musím poupravit své tvrzené - tebou zmiňovaný realtime re-encoding do Dolby Digital má význam také pro zdroje zvuku v Dolby TrueHD. Moje vysvětlení platí pouze pro DTS.


[1] https://en.wikipedia.org/wiki/DTS-HD_Master_Audio
vivid.sk (11472)|23.11.2015 20:29
tdlmarek> Dolby True HD, ktore si skusal malo urcite "core" track? Nie som si isty, ci je pri DD povinny, no predpokladam, ze kazdy originalny Blu-ray Disc (nosic) tuto stopu bude obsahovat.

Preco na to upozornujem. Na originalnom koncertnom BD, ktore tu mam akurat poruke mam 2 tracky (zaujima nas ten druhy):
[SPOILER]
[FONT=courier new]Audio #1
ID : 4352 (0x1100)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : PCM
Format settings, Endianness : Big
Format settings, Sign : Signed
Muxing mode : Blu-ray
Codec ID : 128
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 2 304 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 24 bits
Stream size : 1.99 GiB (7%)

Audio #2
ID : 4353 (0x1101)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : TrueHD / AC-3
Mode extension : CM (complete main)
Format settings, Endianness : Big
Muxing mode : Stream extension
Codec ID : 131
Bit rate mode : Variable / Constant
Bit rate : 640 Kbps
Maximum bit rate : 11.5 Mbps
Channel(s) : 8 channels / 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Side: L R, Back: L R, LFE / Front: L C R, Side: L R, LFE
Sampling rate : 96.0 KHz / 48.0 KHz
Stream size : 565 MiB (2%)
[/FONT][/SPOILER]

Ale ak sa pozriem na tracky, ktore mi ponuka MPC-HC, tak vidim tri:

Audio: 0x4448 48000Hz stereo 2304kbps [A: English [eng] (pcm_bluray, 48000 Hz, stereo, s24, 2304 kb/s)]
Audio: TrueHD 96000Hz 8ch 18432kbps [A: English [eng] (truehd, 96000 Hz, 7.1, s24)]
Audio: Dolby AC3 48000Hz 6ch 640kbps [A: English [eng] (ac3, 48000 Hz, 5.1, 640 kb/s) [sub]]

Predpokladam teda, ze ak zvolim track cislo 2, nijakym sposobom nedocielim toho, aby cez SPDIF slo von "core". Treba zvolit track cislo 3.
tdlmarek (1566)|23.11.2015 21:55
vivid.sk:
Jsem z tvé otázky trochu zmatený - já v příspěvku výše naopak popsal zkušenost, že u Dolby TrueHD jsem "core" track neobjevil. A podle zdrojů, co jsem četl, tak Dolby tuto techniku vůbec nezná.

Ano, souhlasím, že v praxi se to může řešit tak, že distributor dá na Blu-ray disk kromě Dolby TrueHD ještě i klasickou Dolby Digital stopu. Problém ale může nastat u ripů, kde autor nechá pouze Dolby TrueHD.
vivid.sk (11472)|24.11.2015 00:01
Chcel som tym naznacit, ze pri Dolby Digital sa player chova tak, akoby mal zdroj dve stopy. Jednu True HD, druhu klasicku AC3.
Na jednom systeme vies teda zvolit aku stopu posielat do AVR (vyberom jednej z nich). Pokial dve stopy nemas k dispozii, je mozne, ze pri remuxe bola jedna z nich ostranena, takze realne nie je mozne cez SPDIF poslat "Core" verziu, ak tato bola odstranena.

V pripade DTS je to presne naopak. Player vidi len jednu stopu DTS HD a nieje mozne zvolit si, ci sa posle DTS HD, alebo DTS Core (samozrejme, nepocitam moznost zmeny nastavenia v KODI "DTS HD Capable AVR - ON/OFF")
Plutotype (717)|24.11.2015 01:48
ADD1:
Sú 2 spôsoby ako poslať DTS cez SPDIF ak máme v HTPC aktívny Reclock:

AC3 Encoding:
DTS bitstream -> DTS decoder -> PCM Audio -> ReClock -> Resampled PCM Audio -> AC3 Encoder -> DD bitstream -> S/PDIF to receiver

Bitstreaming:
DTS bitstream -> ReClock -> DTS bitstream with dropped or repeated frames -> S/PDIF to receiver

Pre DTS je najlepší bitstreaming ak nechceme prísť o kvalitu. Ak nám je strata DTS vs DD ukradnutá, DTS môžeme nechať dekódovať cez LAVaudio a enkódovať na AC3/DD cez Reclock. DTS core 5.1 sa pri bitstreamingu oddelí aj od DTS-HD 7.1/5.1. Táto funkcionalita je priamo v dizajne DTS-HD.

Pri TrueHD je to zase tak, že blu-ray štandardy diktujú, aby každý BD film s True-HD obsahoval aj AC3 stopu práve pre účely zpätnej kompatibility. Ak tam nie je ( alebo máme remux bez tejto stopy ), tak potom nám pomôže LAVsplitter, ktorý má funkcionalitu "demux sub-streams separately", ktorý z jestvujúcej TrueHD stopy v reálnom čase extrahuje a vypropaguje AC3 core stopu ( ktorá potom prejde cez SPDIF ).

ADD2:
LAVaudio ponúka v sekcii Mixing downmixing do 5.1, takže primieša dva zadné 7.1 surround kanály do surround kanálov v konfigurácii 5.1.
puschpull (921)|24.11.2015 06:53
Jen se připomínám se svým dotazem. Nějak to tu zapadlo....

[QUOTE=puschpull;518062]Plutotype: Přeji hezký den. Mám dotaz. MPC-HC používám už několik roků, od W-XP 32-bit přes W-XP 64-bot a poté W7-64 a nyní W10-64.
Ale až nyní, na w10 a po aktualizaci na poslední build jsem zpozoroval, že mě jede zvuk velmi slabě. Jiné přehrávač (zkusil jsem obyč MPC na normální AVI se zvukem v MP3) fungoval normálně (hlasitost na 20-30 % byla naprosto dostačující) . Totéž video na MPC-HC byl zvuk mnohem slabější (na 100% a v nastavení audio schwitcheru zesílení na 300%) !?
Na muziku používám Foobar2000 a funguje naprosto bez problému.
Zvukovku mám Asus Xonar Essence STX, další hw "cituji" z mého podpisu v jiném fóru:
(PC - CPU: C2D E7200 | MB: Asus P5Q-Deluxe | RAM: 4x2GB | GPU: ASUS EAH3650 | PSU: CORSAIR HX520 | Audio Card: Asus Xonar Essence STX | PC Speakers: Audioengine A2 | Beyerdynamic DT 990 | Audio - Xavian XN 270 | DPA 380 SE MkII | PP01SE | Denon DCD-2560 |)
Několik let jsem používal MPC-HC jako "portable" bez instalace, jen rozbalený ZIP do složky na c:/
Nakonec jsem nyní musel udělat instalaci, zvuk je již "použitelný" nicméně stále je slabější než jsem byl zvyklý.
Počítám, že za problémem bude něco v W-10, problémy se zvukem má víc lidí, ale zajímavé je, že hudba na foobar je OK, a jiné přehrávače se jeví také naprosto normálně.
Poslední verze MPC-HC (1.7.10 - 64bit) měla mít úplně přepracovaný audio renderer, ale jak říkám, stále to, co se týká zvuku, není ono.
Možná že by pomohlo nějak poštelovat nastavení, ale nevím jak.
Díky za každou podnětnou radu. :-)[/QUOTE]
spawn78 (4)|24.11.2015 08:09
Tak "další zklamání". Testoval propojení HTPC AVR 445 kabelem HDMI, dle specifikace AVR 445 je HDMI specifikace 1.1 - bohužel AVR nepočítá v HDMI se zvukem je to pouze obrazový switch který přepíná mezi dvěma zdroji HDMI do jednoho výstupu HDMI - TV. Při volbě režimu na AVR HDMI očekává zvukové vstupy na Optice či Coaxu - inu je to starý model. Čili jediná možnost je poslat prostorový zvuk pomocí s/pdif.
mota (10)|24.11.2015 08:29
Zdravim,

chci se zeptat dá se nějak v madVR přesvědčit Nvidia 430 GT, aby byl výstup Deep Colour nebo x.v.Colour? Nové ovladače by 10bit výstup měly umět i na ne Quadro kartách, projektor (Panasonic Ae6000) obojí umí a předpokládám, že reciever to propustí.

Zkoušel jsem více barevnost zapnout ve Win10 v ovladačích i v madVR, ale když při přehrávání dám zobrazit info tak je výstup 8bit 4:2:0. Jediný rozdíl co se mi povedl, že při použití vynuceného celoobrazovkového módu D3D11 ukazuje 10bit.

Předem dík za pomoc
Plutotype (717)|28.11.2015 22:43
Plutotype (717)|29.11.2015 00:38
[QUOTE=mota;518177]Zdravim,

chci se zeptat dá se nějak v madVR přesvědčit Nvidia 430 GT, aby byl výstup Deep Colour nebo x.v.Colour? Nové ovladače by 10bit výstup měly umět i na ne Quadro kartách, projektor (Panasonic Ae6000) obojí umí a předpokládám, že reciever to propustí.

Zkoušel jsem více barevnost zapnout ve Win10 v ovladačích i v madVR, ale když při přehrávání dám zobrazit info tak je výstup 8bit 4:2:0. Jediný rozdíl co se mi povedl, že při použití vynuceného celoobrazovkového módu D3D11 ukazuje 10bit.

Předem dík za pomoc[/QUOTE]

Myslel si Panasonic PT-AT6000E?

x.v.Color color space nikto okrem SONY nemasteruje na blu-ray disky. SONY používa x.v.Color color na to, aby mohla povedať, že náš SONY ekosystém má širší gamut a preto milý spotrebiteľ potrebuješ blu-ray prehrávač s podporou na x.v.Color color space ( ideálne SONY ), AVR s podporou na x.v.Color color space ( ideálne SONY ) a displej s podporou na x.v.Color color space ( tiež ideálne SONY ). Takže potrebuješ BD-prehrávač s podporou na x.v.Color color space ( širší farebný priestor ) a tiež Deep Colour ( 10-bit/12-bit metadáta ). Ale ani takto Ti negarantujem, že na Panasonic PT-AT6000E budeš vidieť rozdiel voči REC.709 v 8-bit ( blu-ray štandard ), lebo aj keď popisky píšu, že Panasonic PT-AT6000E podporuje na HDMI vstupe x.v. farebný gamut a Deep colour, nikde sa nepíše, či rendering farieb vie projektor v 10-bitovej hĺbke ( silne pochybujem ). A tiež, či to čo budeš vidieť je v x.v. farebnom gamute je v súlade s tým ako to máš vidieť.

MadVR nepodporuje x.v.Color color space a ani Deep Colour passthrough. Podporuje však natívne enkódované 10-bit video, ktoré vie poslať na výstup grafickej karty.
Štatistika H.264, 8bit 4:2:0 to NV12, 8bit 4:2:0 je informácia z dekodéra LAVfilters. Madvr 8bit 4:2:0 zmení na 8bit 4:4:4. Kedže "nevidí" Deep Colour metadáta, nemožno uvažovať o rovnakej situácii ako keby sa jednalo o 10-bit HEVC alebo Hi10p.
ace960 (394)|29.11.2015 17:08
Plutotype (+ dalsi co prispeli k teme): Rad by som sa vam podakoval za navod a dodatocne informacie. Pri prilezitosti par problemov som sa nejak dostal ku reinstalacii systemu a tak zvazujem, ci nasadit mpc-hc+madvr+reclock alebo ci skusit nieco ine (napr. kodi, alebo cisty mpc-hc). Plutotype davnejsie spominal, ze reclock pouzival niekolko rokov a teda predpokladam, ze teraz ho uz nepouziva.

Vacsinou mavam obsah 1080p, niekedy 720p a obcas sa vyskytne aj nieco v nizsom rozliseni. System je v strucnosti core i5 3570k, nvidia gtx 660, windows 10 64-bit. Zapojeny je lcd monitor a tv panasonic tx-p50st50 (plazma). Pre zvuk mam starucky avr denon avr-1705 (je to 6.1 avr, nema hdmi, dts hd ani dolby true hd), reproduktory su 5.1. Primarne mi ide kvalitu 1080p obsahu. Pripustam zapojenie tv z intel gpu (hd4000), ktory by mal mat lepsi refresh rate 23.976 ako nvidia gtx 660. Kvalitny upscaling z nizsich rozliseni nie je priorita.

Mali by ste nejake odporucania, alternativy?
vivid.sk (11472)|29.11.2015 18:24
Alternativu si uz spomenul, KODI s Lanczos3 upscalingom (pre <1080p zdroje videa) mozes ostatne porovnat s povodnym riesenim. Ak mas GPU, ktora zvladne 23.976 (+- s minimalnou odchykou), reclock nieje potrebny.
Vyhoda je uzivatelska privetivost a pouzitelnost pre kompletnu domacnost (manzelka a deti, pripadne dochodci :)).
ace960 (394)|30.11.2015 15:23
Dik za odpoved. Nainstaloval som si a pohral som sa s kodi ale nie je to pre mna. Ja potrebujem len cisto prehratie filmu + titulky. Nepotrebujem front-end interface, podporu obrazkov, hudby, sluzieb a vyslovene nechcem veci ako library apod. Kodi toho umoznuje strasne vela navyse az ma to rusi. Mne staci pristupit klasicky na subor cez explorer alebo total commander (hravo to zvlada mazelka aj deti). Zrejme poskusam ciste mpc-hc (alebo aj iny prehravac) a podla spravania zvazim pridanie madvr a reclocku.